Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter fri menn
Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter fri menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter fri menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2019 | ||
Sted | Gwangju i Sør-Korea | ||
Arena | Nambu University Municipal Aquatics Center | ||
Dato | 24. juli (forsøksheat og semifinaler) 25. juli (finale) | ||
Deltakere | 112 | ||
Deltakernasjoner | 120 | ||
Vinnertid | 46,96 | ||
Medaljevinnere | |||
Caeleb Dressel, USA | |||
Kyle Chalmers, Australia | |||
Vladislav Grinev, Russland | |||
Forrige | Budapest 2017 | ||
Neste | Budapest 2022 |
VM i svømmesport 2019 Gwangju, Sør-Korea | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Høydestuping | |||
| |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Highlight | highlight | ||
Mix duett | teknisk | fri | |
Vannpolo | |||
|
100 meter fri menn er en svømmeøvelse som blir arrangert under VM i svømming 2019 i Gwangju i Sør-Korea 24. og 25. juli 2019.[1][2]
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | César Cielo | Brasil | 46,91 | Roma, Italia | 30. juli 2009 |
Mesterskapsrekord | César Cielo | Brasil | 46,91 | Roma, Italia | 30. juli 2009 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene ble svømmet 24. juli fra kl. 10:15 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Komentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11 | 5 | Caeleb Dressel | USA | 47.32 | Q |
2 | 12 | 4 | Vladislav Grinev | Russland | 47.92 | Q |
3 | 11 | 4 | Marcelo Chierighini | Brasil | 47.95 | Q |
4 | 12 | 7 | Clément Mignon | Frankrike | 48.20 | Q |
5 | 12 | 3 | Blake Pieroni | USA | 48.31 | Q |
6 | 11 | 6 | Nándor Németh | Ungarn | 48.36 | Q |
7 | 13 | 6 | Breno Correia | Brasil | 48.39 | Q |
8 | 13 | 3 | Alessandro Miressi | Italia | 48.57 | Q |
9 | 13 | 7 | Clyde Lewis | Australia | 48.63 | Q |
10 | 13 | 4 | Kyle Chalmers | Australia | 48.66 | Q |
11 | 13 | 2 | Katsumi Nakamura | Japan | 48.68 | Q |
11 | 1 | Shinri Shioura | Japan | Q | ||
13 | 12 | 2 | Mehdy Metella | Frankrike | 48.71 | Q |
14 | 11 | 3 | He Junyi | Kina | 48.76 | Q |
11 | 2 | Pieter Timmers | Belgia | Q | ||
16 | 13 | 8 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 48.77 | Q |
17 | 12 | 0 | Yuri Kisil | Canada | 48.79 | |
18 | 12 | 1 | Santo Condorelli | Italia | 48.80 | |
19 | 11 | 0 | Kacper Majchrzak | Polen | 48.87 | |
11 | 8 | Serhiy Shevtsov | Ukraina | |||
21 | 11 | 9 | Simonas Bilis | Litauen | 48.90 | |
22 | 13 | 0 | Markus Thormeyer | Canada | 49.05 | |
23 | 11 | 7 | Oussama Sahnoune | Algerie | 49.08 | |
24 | 13 | 5 | Vladimir Morozov | Russland | 49.09 | |
25 | 13 | 1 | Kyle Stolk | Nederland | 49.20 | |
26 | 10 | 8 | Ali Khalafalla | Egypt | 49.22 | |
27 | 13 | 9 | Bruno Blašković | Kroatia | 49.24 | |
28 | 12 | 8 | Marius Kusch | Tyskland | 49.31 | |
29 | 10 | 2 | Yang Jae-hoon | Sør-Korea | 49.37 | |
30 | 10 | 0 | Cristian Quintero | Venezuela | 49.40 | |
31 | 2 | 7 | Nils Liess | Sveits | 49.42 | |
32 | 12 | 9 | Velimir Stjepanović | Serbia | 49.44 | |
8 | 8 | Daniel Zaitsev | Estland | |||
34 | 10 | 4 | Khader Baqlah | Jordan | 49.46 | |
35 | 10 | 1 | Emir Muratović | Bosnia-Hercegovina | 49.59 | |
10 | 3 | Mikel Schreuders | Aruba | |||
37 | 10 | 5 | Daniel Hunter | New Zealand | 49.78 | |
38 | 9 | 3 | Meiron Cheruti | Israel | 49.82 | |
39 | 10 | 6 | Renzo Tjon A Joe | Surinam | 49.85 | |
40 | 9 | 6 | Darren Chua | Singapore | 49.89 | |
41 | 9 | 5 | Artsiom Machekin | Belarus | 49.90 | |
42 | 8 | 7 | Luke Gebbie | Filippinene | 49.94 | |
43 | 9 | 2 | Ben Hockin | Paraguay | 49.95 | |
44 | 8 | 5 | Ari-Pekka Liukkonen | Finland | 49.98 | |
9 | 4 | Miguel Nascimento | Portugal | |||
46 | 7 | 8 | Alexei Sancov | Moldova | 50.05 | |
47 | 9 | 2 | Hüseyin Emre Sakçı | Tyrkia | 50.24 | |
48 | 7 | 2 | Artur Barseghyan | Armenia | 50.26 | |
49 | 9 | 9 | Vladimír Štefánik | Slovakia | 50.27 | |
50 | 10 | 7 | Adil Kaskabay | Kasakhstan | 50.34 | |
51 | 8 | 3 | Ian Ho Yentou | Hongkong | 50.38 | |
52 | 8 | 1 | Julien Henx | Luxembourg | 50.43 | |
53 | 8 | 0 | Xander Skinner | Namibia | 50.44 | |
9 | 1 | Niksja Stojkovski | Norge | |||
55 | 8 | 6 | Ioannis Georgarakis | Hellas | 50.48 | |
56 | 7 | 3 | Peter Wetzlar | Zimbabwe | 50.50 | |
57 | 3 | 8 | Waleed Abdulrazzak | Kuwait | 50.63 | |
58 | 7 | 5 | Isaac Beitia | Panama | 50.66 | |
59 | 10 | 9 | Welson Sim | Malaysia | 50.77 | |
60 | 8 | 9 | Horus Briseño | Mexico | 50.80 | |
61 | 8 | 2 | Curtis Coulter | Irland | 50.86 | |
62 | 7 | 7 | Enzo Martínez | Uruguay | 50.99 | |
63 | 6 | 7 | Mokhtar Al-Yamani | Jemen | 51.16 | |
64 | 7 | 6 | Gabriel Araya | Chile | 51.34 | |
65 | 7 | 4 | Andrew Digby | Thailand | 51.47 | |
66 | 6 | 4 | Benyamin Gharehassanloo | Iran | 51.49 | |
67 | 9 | 7 | Lin Chien-liang | Kinesisk Taipei | 51.65 | |
7 | 9 | Jean-Luc Zephir | Saint Lucia | |||
69 | 6 | 3 | Jesse Washington | Bermuda | 51.67 | |
70 | 8 | 4 | Triady Fauzi Sidiq | Indonesia | 51.80 | |
71 | 7 | 0 | Jared Fitzgerald | Bahamas | 51.88 | |
72 | 6 | 5 | Teimuraz Kobakhidze | Georgia | 51.93 | |
73 | 6 | 9 | Noah Mascoll-Gomes | Antigua og Barbuda | 52.12 | |
5 | 0 | Netani Ross | Fiji | |||
75 | 6 | 6 | Miguel Mena | Nicaragua | 52.20 | |
76 | 6 | 8 | Abdoul Niane | Senegal | 52.26 | |
77 | 5 | 1 | Audai Hassouna | Libya | 52.34 | |
78 | 5 | 2 | Jordan Crooks | Caymanøyene | 52.36 | |
79 | 7 | 1 | Omiros Zagkos | Kypros | 52.44 | |
80 | 5 | 3 | Kledi Kadiu | Albania | 52.53 | |
6 | 2 | Jagger Stephens | Guam | |||
82 | 6 | 1 | Sam Seghers | Papua Ny-Guinea | 52.64 | |
83 | 6 | 0 | Danilo Rosafio | Kenya | 52.66 | |
84 | 2 | 0 | Nixon Hernández | El Salvador | 52.74 | |
85 | 5 | 6 | Delron Felix | Grenada | 53.08 | |
86 | 5 | 8 | Syed Tariq | Pakistan | 53.34 | |
87 | 5 | 4 | Matt Galea | Malta | 53.63 | |
88 | 5 | 5 | Issa Al-Adawi | Oman | 53.81 | |
89 | 4 | 4 | Atuhaire Ambala | Uganda | 53.89 | |
90 | 4 | 5 | Noel Keane | Palau | 54.10 | |
91 | 1 | 4 | Musa Zhalayev | Turkmenistan | 54.14 | |
92 | 3 | 1 | Myagmaryn Delgerkhüü | Mongolia | 54.43 | |
93 | 4 | 3 | Andrew Fowler | Guyana | 54.72 | |
94 | 1 | 3 | Alex Joachim | Saint Vincent og Grenadinene | 54.96 | |
95 | 5 | 9 | Theo Chiabaut | Monaco | 54.99 | |
96 | 2 | 3 | Heriniavo Rasolonjatovo | Madagaskar | 55.22 | |
97 | 2 | 6 | Yellow Yeiyah | Nigeria | 55.23 | |
98 | 3 | 7 | Christian Nikles | Brunei | 55.33 | |
99 | 5 | 7 | Firas Saidi | Qatar | 55.60 | |
100 | 2 | 9 | Daniel Christian | Eritrea | 55.88 | |
101 | 4 | 6 | Kaleo Kihleng | Mikronesia | 55.97 | |
102 | 3 | 9 | Alexander Shah | Nepal | 56.28 | |
103 | 4 | 2 | Dren Ukimeraj | Kosovo | 56.33 | |
104 | 4 | 7 | Billy-Scott Irakose | Burundi | 56.45 | |
105 | 2 | 2 | Hem Puch | Kambodsja | 56.77 | |
106 | 4 | 1 | Finau Ohuafi | Tonga | 57.45 | |
107 | 3 | 0 | Lennosuke Suzuki | Nord-Marianene | 57.83 | |
108 | 4 | 0 | Mubal Ibrahim | Maldivene | 58.24 | |
109 | 3 | 3 | Adama Ouedraogo | Burkina Faso | 58.27 | |
110 | 4 | 8 | Alijon Khairulloev | Tadsjikistan | 58.36 | |
111 | 2 | 8 | Mark Hoare | Eswatini | 59.27 | |
112 | 3 | 2 | Albachir Mouctar | Niger | 60.15 1:00.15 | |
113 | 3 | 4 | Edgar Iro | Salomonøyene | 60.98 1:00.98 | |
114 | 1 | 5 | Guerby Ruuska | Haiti | 61.04 1:01.04 | |
115 | 3 | 6 | Michael Swift | Malawi | 62.55 1:02.55 | |
116 | 4 | 9 | Houssein Gaber | Djibouti | 63.54 1:03.54 | |
117 | 2 | 4 | Hakim Youssouf | Komorene | 65.48 1:05.48 | |
118 | 2 | 1 | Mamadou Bah | Guinea | 65.54 1:05.54 | |
119 | 2 | 5 | Domingos da Silva | Øst-Timor | 66.72 1:06.71 | |
120 | 3 | 5 | Tenzin Sangay | Bhutan | 67.28 1:07.28 | |
121 - | 9 | 8 | Khurshidjon Tursunov | Usbekistan | 99.99 DNS | |
12 | 5 | Duncan Scott | Storbritannia | |||
12 | 6 | Chad le Clos | Sør-Afrika |
Semifinaler
Semifinalene ble svømmet 24, juli fra kl. 20:26 lokal tid.[4]
Plassering | Semifinale | Plassering i semifinale | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 1 | 4 | Caeleb Dressel | USA | 47,35 | Q |
2 | 1 | 1 | 2 | Kyle Chalmers | Australia | 47,58 | Q |
3 | 2 | 2 | 5 | Marcelo Chierighini | Brasil | 47,76 | Q |
4 | 1 | 2 | 4 | Vladislav Grinev | Russland | 47,82 | Q |
5 | 2 | 3 | 3 | Blake Pieroni | USA | 47,87 | Q |
6 | 1 | 3 | 5 | Clément Mignon | Frankrike | 48,25 | Q |
6 | 1 | 4 | 3 | Nándor Németh | Ungarn | 48,29 | Q |
8 | 2 | 4 | 6 | Breno Correia | Brasil | 48,33 | Q |
9 | 1 | 5 | 6 | Alessandro Miressi | Italia | 48,36 | |
10 | 1 | 6 | 7 | Katsumi Nakamura | Japan | 48,45 | |
10 | 2 | 5 | 2 | Clyde Lewis | Australia | 48,45 | |
12 | 1 | 7 | 8 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 48,52 | |
13 | 2 | 6 | 7 | Shinri Shioura | Japan | 48,54 | |
14 | 2 | 7 | 1 | Mehdy Metella | Frankrike | 48,65 | |
15 | 2 | 8 | 8 | He Junyi | Kina | 48,67 | |
16 | 1 | 8 | 1 | Pieter Timmers | Belgia | 48,91 |
Finale
Finalen ble svømt 25. juli kl. 20:22 lokal tid.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Caeleb Dressel | USA | 46.96 | NR |
02 | 5 | Kyle Chalmers | Australia | 47.08 | |
03 | 6 | Vladislav Grinev | Russland | 47.82 | |
4 | 2 | Blake Pieroni | USA | 47.88 | |
5 | 3 | Marcelo Chierighini | Brasil | 47.93 | |
6 | 1 | Nándor Németh | Ungarn | 48.10 | NR |
7 | 7 | Clément Mignon | Frankrike | 48.43 | |
8 | 8 | Breno Correia | Brasil | 48.90 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1973: Jim Montgomery
- 1975: Andy Coan
- 1978: David McCagg
- 1982: Jörg Woithe
- 1986: Matt Biondi
- 1991: Matt Biondi
- 1994: Aleksandr Popov
- 1998: Aleksandr Popov
- 2001: Anthony Ervin
- 2003: Aleksandr Popov
- 2005: Filippo Magnini
- 2007: Filippo Magnini og Brent Hayden
- 2009: César Cielo
- 2011: James Magnussen
- 2013: James Magnussen
- 2015: Ning Zetao
- 2017: Caeleb Dressel
- 2019: Caeleb Dressel
- 2022: David Popovici
- 2023: Kyle Chalmers
- 2024: Pan Zhanle