VM i friidrett 2022 – 110 meter hekk menn
VM i friidrett 2022 – 110 meter hekk menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 110 meter hekk menn | ||
Arrangement | VM i friidrett 2022 | ||
Sted | Eugene, Oregon, USA | ||
Arena | Hayward Field | ||
Dato | 16. juli (forsøksheat) 17. juli 2022 (semifinale & finale) | ||
Deltakere | 43 | ||
Deltakernasjoner | 26 | ||
Vinnertid | 13,04 | ||
Medaljevinnere | |||
Grant Holloway, USA | |||
Trey Cunningham, USA | |||
Asier Martínez, Spania | |||
Forrige | 2019 | ||
Neste | 2023 |
Øvelser ved VM i friidrett 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner | |
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
35 km kappgang | menn | kvinner | ||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 110 meter hekk menn i VM i friidrett 2022 ble avholdt på Hayward Field i Eugene, Oregon, USA 16. og 17. juli 2022.[1]
Resultater
Nøkkel:
- Q = Kvalifisert for neste runde på plassering
- q = Kvalifisert for neste runde på tid
- NR = Nasjonal rekord
- PB = Personlig rekord
- SB = Personlig årsbeste
- DSQ = Diskvalifisert
Forsøksheat
De første fire i hvert heat (Q) og de fire raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til semifinalene.[2]
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Grant Holloway | USA | 13,14 | Q |
2 | 4 | Hansle Parchment | Jamaica | 13,17 | Q |
3 | 4 | Rafael Pereira | Brasil | 13,23 | Q |
4 | 1 | Trey Cunningham | USA | 13,28 | Q |
5 | 4 | Just Kwaou-Mathey | Frankrike | 13,32 | Q |
6 | 1 | Rasheed Broadbell | Jamaica | 13,36 | Q |
7 | 3 | Asier Martínez | Spania | 13,37 | Q |
8 | 2 | Damian Czykier | Polen | 13,37 | Q |
9 | 2 | Joshua Zeller | Storbritannia | 13,41 | Q |
10 | 3 | Amine Bouanani | Algerie | 13,44 | Q |
11 | 1 | Andrew Pozzi | Storbritannia | 13,45 | Q |
12 | 2 | Eduardo Rodrigues | Brasil | 13,46 | Q |
13 | 4 | Shane Brathwaite | Barbados | 13,47 | Q |
14 | 5 | Devon Allen | USA | 13,47 | Q |
15 | 3 | Sasha Zhoya | Frankrike | 13,48 | Q |
16 | 1 | Jason Joseph | Sveits | 13,49 | Q |
17 | 1 | Pascal Martinot-Lagarde | Frankrike | 13,49 | q |
18 | 2 | Nicholas Hough | Australia | 13,51 | q |
19 | 5 | Milan Trajkovic | Kypros | 13,52 | Q |
20 | 3 | Shuhei Ishikawa | Japan | 13,53 | Q |
21 | 3 | Orlando Bennett | Jamaica | 13,55 | q |
22 | 5 | Shunsuke Izumiya | Japan | 13,56 | Q |
23 | 5 | David King | Storbritannia | 13,57 | Q |
24 | 4 | Enrique Llopis | Spania | 13,58 | q |
25 | 2 | Xie Wenjun | Kina | 13,58 | |
26 | 1 | Mikdat Sevler | Tyrkia | 13,61 | |
27 | 5 | Antonio Alkana | Sør-Afrika | 13,64 | |
28 | 1 | Petr Svoboda | Tsjekkia | 13,65 | |
29 | 2 | Louis François Mendy | Senegal | 13,70 | |
30 | 4 | Rachid Muratake | Japan | 13,73 | |
31 | 3 | Rasheem Brown | Caymanøyene | 13,78 | |
32 | 3 | Gregor Traber | Tyskland | 13,81 | |
33 | 5 | Wellington Zaza | Liberia | 13,81 | |
34 | 2 | Chen Kuei-ru | Kinesisk Taipei | 13,82 | |
35 | 4 | Elmo Lakka | Finland | 13,91 | |
36 | 4 | Chris Douglas | Australia | 13,95 | |
37 | 1 | Jérémie Lararaudeuse | Mauritius | 14,19 | |
38 | 5 | Richard Diawara | Mali | 14,35 | |
37 - | 3 | Daniel Roberts | USA | DQ | TR22.6.2 |
5 | Gabriel Constantino | Brasil |
Semifinaler
De 2 første utøverne i hvert heat (Q) og de 2 raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til finalen. Semifinalene startet 17. juli klokken 17:05.[3]
Vind:
Heat 1: -0,6 m/s, Heat 2: +0,3 m/s, Heat 3: +2,5 m/s
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Grant Holloway | USA | 13,01 | Q SB |
2 | 3 | Hansle Parchment | Jamaica | 13,02 | Q |
3 | 2 | Trey Cunningham | USA | 13,07 | Q |
4 | 3 | Devon Allen | USA | 13,09 | Q |
5 | 3 | Shane Brathwaite | Barbados | 13,21 | q |
6 | 3 | Damian Czykier | Polen | 13,22 | q |
7 | 3 | Just Kwaou-Mathey | Frankrike | 13,25 | |
8 | 2 | Asier Martínez | Spania | 13,26 | Q SB |
9 | 2 | Rasheed Broadbell | Jamaica | 13,27 | |
10 | 1 | Joshua Zeller | Storbritannia | 13,31 | Q |
11 | 3 | Andrew Pozzi | Storbritannia | 13,35 | |
12 | 1 | Amine Bouanani | Algerie | 13,37 | NR |
13 | 2 | Pascal Martinot-Lagarde | Frankrike | 13,40 | SB |
14 | 2 | Shunsuke Izumiya | Japan | 13,42 | |
15 | 3 | Nicholas Hough | Australia | 13,42 | |
16 | 3 | Enrique Llopis | Spania | 13,44 | |
17 | 1 | Rafael Pereira | Brasil | 13,46 | |
18 | 1 | Sasha Zhoya | Frankrike | 13,47 | |
19 | 2 | Milan Trajkovic | Kypros | 13,49 | |
20 | 2 | David King | Storbritannia | 13,51 | |
21 | 2 | Eduardo Rodrigues | Brasil | 13,62 | |
22 | 1 | Orlando Bennett | Jamaica | 13,67 | |
23 | 1 | Jason Joseph | Sveits | 13,67 | |
24 | 1 | Shuhei Ishikawa | Japan | 13,68 |
Finale
Finalen startet 17. juli klokken 19:30 [1]
Plassering | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Grant Holloway | USA | 13,03 | (0,124) |
02 | 6 | Trey Cunningham | USA | 13,08 | (0,109) |
03 | 8 | Asier Martínez | Spania | 13,17 PB | (0,126) |
4 | 2 | Damian Czykier | Polen | 13,32 | (0,140) |
5 | 7 | Joshua Zeller | Storbritannia | 13,33 | (0,145) |
1 | Shane Brathwaite | Barbados | DQ | (0,108) | |
3 | Devon Allen | USA | DQ | (0,099) | |
5 | Hansle Parchment | Jamaica | DNS |
Referanser
- v
- d
- r
- 1983: Greg Foster
- 1987: Greg Foster
- 1991: Greg Foster
- 1993: Colin Jackson
- 1995: Allen Johnson
- 1997: Allen Johnson
- 1999: Colin Jackson
- 2001: Allen Johnson
- 2003: Allen Johnson
- 2005: Ladji Doucouré
- 2007: Liu Xiang
- 2009: Ryan Brathwaite
- 2011: Jason Richardson
- 2013: David Oliver
- 2015: Sergej Sjubenkov
- 2017: Omar McLeod
- 2019: Grant Holloway
- 2022: Grant Holloway
- 2023: Grant Holloway
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL