Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie
| Ten artykuł od 2023-09 wymaga zweryfikowania podanych informacji. Należy podać wiarygodne źródła w formie przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Sprawdź w źródłach: Encyklopedia PWN • Google Books • Google Scholar • Federacja Bibliotek Cyfrowych • BazHum • BazTech • RCIN • Internet Archive (texts / inlibrary) Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |
Aleja Gwiazd Sportu w sierpniu 2011 | |||
Państwo | Polska | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | |||
Miejsce | Aleja Gwiazd Sportu | ||
Data budowy | 23 sierpnia 2000 | ||
Położenie na mapie Władysławowa | |||
Położenie na mapie Polski | |||
Położenie na mapie województwa pomorskiego | |||
Położenie na mapie powiatu puckiego | |||
Położenie na mapie gminy Władysławowo | |||
54°47′59,0280″N 18°23′56,8320″E/54,799730 18,399120 | |||
|
Aleja Gwiazd Sportu – pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Powstała z inicjatywy Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona.
Została utworzona w 2000 roku.
Edycje
I edycja (2000)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Feliks Stamm „Papa” | trener boksu |
Janusz Kusociński | lekkoatletyka |
Halina Konopacka | lekkoatletyka |
Maria Kwaśniewska-Maleszewska | lekkoatletyka |
Irena Szewińska | lekkoatletyka |
Jerzy Kulej | boks |
Józef Grudzień | boks |
Waldemar Baszanowski | podnoszenie ciężarów |
Kazimierz Górski | trener piłki nożnej |
Władysław Komar | lekkoatletyka |
Tadeusz Ślusarski | lekkoatletyka |
Jacek Wszoła | lekkoatletyka |
Andrzej Supron | zapasy |
II edycja (2001)
III edycja (2002)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Aleksy Antkiewicz | boks |
Leszek Drogosz | boks |
Kazimierz Paździor | boks |
Hubert Wagner | trener siatkówki |
Ryszard Szurkowski | kolarstwo |
Dariusz Michalczewski „Tiger” | boks |
IV edycja (2003)
V edycja (2004)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Janusz Sidło | lekkoatletyka |
Grzegorz Lato | piłka nożna |
Wojciech Fibak | tenis |
Andrzej Grubba | tenis stołowy |
Mariusz Czerkawski | hokej |
Wacław Wieczorek | lotnictwo sportowe |
VI edycja (2005)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Sylwia Gruchała | szermierka |
Zbigniew Boniek | piłka nożna |
Edmund Hillary | himalaizm |
Tadeusz Pagiński | trener szermierki |
Bronisław Malinowski | lekkoatletyka |
Zygmunt Smalcerz | podnoszenie ciężarów |
VII edycja (2006)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Dorota Świeniewicz | siatkówka |
Andrzej Niemczyk | trener siatkówki |
Henryk Łasak | trener kolarstwa |
Jan Tomaszewski | piłka nożna |
Jan Szczepański | boks |
Grzegorz Kacała | rugby |
VIII edycja (2007)
IX edycja (2008)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Krzysztof Hołowczyc | automobilizm |
Czesław Lang | kolarstwo |
Kazimierz Lipień | zapasy |
Helena Pilejczyk | łyżwiarstwo szybkie |
Kazimierz Zimny | lekkoatletyka |
X edycja (2009)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Otylia Jędrzejczak | pływanie |
Adam Korol | wioślarstwo |
Leszek Blanik | gimnastyka sportowa |
Kamila Skolimowska | lekkoatletyka |
Kazimierz Szczerba | boks |
Marian Kasprzyk | boks |
XI edycja (2010)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Józef Szmidt | lekkoatletyka |
Daniel Pliński | siatkówka |
Jerzy Rybicki | boks |
Andrzej Wroński | zapasy |
Ryszard Zieniawa | trener judo |
XII edycja (2011)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Jerzy Klempel | piłka ręczna |
Jerzy Młynarczyk | koszykówka |
Marcin Dołęga | podnoszenie ciężarów |
Anna Rogowska | lekkoatletyka |
XIII edycja (2012)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Hubert Skrzypczak | boks |
Janusz Gortat | boks |
Teresa Sukniewicz | lekkoatletyka |
Sławomir Szmal | piłka ręczna |
Michel Platini | piłka nożna |
XIV edycja (2013)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Janusz Pawłowski | judo |
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz | żeglarstwo |
Piotr Małachowski | lekkoatletyka |
Anita Włodarczyk | lekkoatletyka |
Tomasz Majewski | lekkoatletyka |
XV edycja (2014)
XVI edycja (2015)
XVII edycja (2016)
XVIII edycja (2017)
Informacje dodano na podstawie portalu internetowego dzieje.pl[1]:
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Artur Boruc | piłka nożna |
Natalia Partyka | tenis stołowy |
Apoloniusz Tajner | trener narciarski |
Tadeusz Mytnik | kolarstwo |
Franciszek Sojka | bieg długodystansowy |
Jerzy Pawłowski | szermierka |
XIX edycja (2018)
Sportowiec/Trener | Dyscyplina |
---|---|
Tomasz Sikora | biathlon |
Józef Łuszczek | narciarstwo |
Janusz Czerwiński | piłka ręczna |
Andrzej Bachleda-Curuś | narciarstwo |
Włodzimierz Szaranowicz | dziennikarz sportowy |
Jerzy Gebert | dziennikarz sportowy |
Adam Krzesiński | szermierka |
XX edycja (2019)
XXI edycja (2022)
XXII edycja (2023)
Zwyczaje
Tradycyjnie, po zakończeniu uroczystości odsłonięcia nowych gwiazd odlanych z brązu, sportowcy otrzymują pamiątkową „gwiazdkę” w postaci albumu.
Następnie przechodzą do znajdującego się nieopodal Centralnego Ośrodka Sportu „Cetniewo” i zasadzają tam pamiątkowe drzewka.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Kolejni sportowcy uhonorowani w Alei Gwiazd we Władysławowie. dzieje.pl, 2017-07-02. [dostęp 2017-07-04].
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie