Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2002
Igrzyska Wspólnoty Narodów 2002 Manchester | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data | 26–30 lipca 2002 | ||
Liczba konkurencji | 46 | ||
Liczba zawodników | 739 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2002 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na City of Manchester Stadium w Manchesterze w Anglii.
Rozegrano 24 konkurencje męskie i 22 kobiece, a także 2 dla niepełnosprawnych lekkoatletów (nie ujęte w poniższym wykazie). Kobiety po raz pierwszy rywalizowały w chodzie na 20 kilometrów, zamiast dotychczas rozgrywanego chodu na 10 kilometrów.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Kim Collins | 9,98 | Uchenna Emedolu | 10,11 | Pierre Browne | 10,12 |
Bieg na 200 m | Frankie Fredericks | 20,06 | Marlon Devonish | 20,19 | Darren Campbell | 20,21 |
Bieg na 400 m | Michael Blackwood | 45,07 | Shane Niemi | 45,09 | Avard Moncur | 45,12 |
Bieg na 800 m | Mbulaeni Mulaudzi | 1:46,32 | Joseph Mutua | 1:46,57 | Kris McCarthy | 1:46,79 |
Bieg na 1500 m | Michael East | 3:37,35 | William Chirchir | 3:37,70 | Youcef Abdi | 3:37,77 |
Bieg na 5000 m | Sammy Kipketer | 13:13,51 | Benjamin Limo | 13:13,57 | William Kirui | 13:18,02 |
Bieg na 10 000 m | Wilberforce Talel | 27:45,39 | Paul Malakwen Kosgei | 27:45,68 | John Yuda Msuri | 27:45,76 |
Maraton | Francis Naali | 2:11:58 | Joshua Chelanga | 2:12:44 | Andrew Letherby | 2:13:23 |
Bieg na 110 m przez płotki | Shaun Bownes | 13,35 | Colin Jackson | 13,39 | Maurice Wignall | 13,62 |
Bieg na 400 m przez płotki | Chris Rawlinson | 49,14 | Matthew Elias | 49,28 | Ian Weakley | 49,69 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Stephen Cherono | 8:19,41 | Ezekiel Kemboi | 8:19,78 | Abraham Cherono | 8:19,85 |
Sztafeta 4 × 100 m | Anglia Jason Gardener Marlon Devonish Allyn Condon Darren Campbell | 38,62 | Jamajka Michael Frater Dwight Thomas Christopher Williams Asafa Powell LaTonel Williams[a] | 38,62 | Australia Tim Williams Paul Di Bella David Baxter Patrick Johnson | 38,87 |
Sztafeta 4 × 400 m | Anglia Jared Deacon Sean Baldock Chris Rawlinson Daniel Caines Mark Hylton[a] Cori Henry[a] | 3:00,40 | Walia Timothy Benjamin Iwan Thomas Jamie Baulch Matthew Elias | 3:00,41 | Bahamy Chris Brown Troy McIntosh Dominic Demeritte Timothy Munnings Carl Oliver[a] | 3:01,35 |
Chód na 20 km | Nathan Deakes | 1:25:35 | Luke Adams | 1:26:03 | David Kimutai | 1:28:20 |
Chód na 50 km | Nathan Deakes | 3:52:40 | Craig Barrett | 3:56:42 | Tim Berrett | 4:04:25 |
Skok wzwyż | Mark Boswell | 2,28 | Kwaku Boateng | 2,25 | Ben Challenger | 2,25 |
Skok o tyczce | Okkert Brits | 5,75 | Paul Burgess | 5,70 | Dominic Johnson | 5,70 |
Skok w dal | Nathan Morgan | 8,02 | Gable Garenamotse | 7,91 | Kareem Streete-Thompson | 7,89 |
Trójskok | Jonathan Edwards | 17,86 | Phillips Idowu | 17,68 | Leevan Sands | 17,26 |
Pchnięcie kulą | Justin Anlezark | 20,91 | Janus Robberts | 19,77 | Carl Myerscough | 19,91 |
Rzut dyskiem | Frantz Kruger | 66,39 | Jason Tunks | 62,61 | Robert Weir | 59,24 |
Rzut młotem | Mick Jones | 72,55 | Philip Jensen | 69,48 | Paul Head | 68,60 |
Rzut oszczepem | Steve Backley | 86,81 | Scott Russell | 78,90 | Nicholas Nieland | 78,63 |
Dziesięciobój | Claston Bernard | 7830 pkt | Matthew McEwen | 7685 pkt | Jamie Quarry | 7630 pkt |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Debbie Ferguson | 10,91 | Veronica Campbell | 11,00 | Savatheda Fynes | 11,07 |
Bieg na 200 m | Debbie Ferguson | 22,20 | Juliet Campbell | 22,54 | Lauren Hewitt | 22,69 |
Bieg na 400 m | Aliann Pompey | 51,63 | Lee McConnell | 51,68 | Sandie Richards | 51,79 |
Bieg na 800 m | Maria Mutola | 1:57,35 | Diane Cummins | 1:58,82 | Agnes Samaria | 1:59,15 |
Bieg na 1500 | Kelly Holmes | 4:05,99 | Hayley Tullett | 4:07,52 | Helen Pattinson | 4:07,62 |
Bieg na 5000 m | Paula Radcliffe | 14:31,42 | Edith Masai | 14:53,76 | Iness Chenonge | 15:06,06 |
Bieg na 10 000 m | Salina Kosgei | 31:27,83 | Susan Chepkemei | 31:32,04 | Susie Power | 31:32,20 |
Maraton | Kerryn McCann | 2:30:05 | Krishna Stanton | 2:34:52 | Jackie Gallagher | 2:36:37 |
Bieg na 100 m przez płotki | Lacena Golding-Clarke | 12,77 | Vonette Dixon | 12,83 | Angela Atede | 12,98 |
Bieg na 400 m przez płotki | Jana Pittman | 54,40 | Debbie-Ann Parris | 55,24 | Karlene Haughton | 56,13 |
Sztafeta 4 × 100 m | Bahamy Tamicka Clarke Savatheda Fynes Chandra Sturrup Debbie Ferguson | 42,44 | Jamajka Elva Goulbourne Juliet Campbell Astia Walker Veronica Campbell | 42,73 | Anglia Joice Maduaka Shani Anderson Vernicha James Abi Oyepitan | 42,84 |
Sztafeta 4 × 400 m | Australia Lauren Hewitt Cathy Freeman Tamsyn Lewis Jana Pittman Kylie Wheeler[a] | 3:25,63 | Anglia Helen Frost Helen Karagounis Melanie Purkiss Lisa Miller Jennifer Meadows[a] | 3:26,73 | Nigeria Olabisi Afolabi Kudirat Akhigbe Hajarat Yusuf Doris Jacob | 3:29,16 |
Chód na 20 km | Jane Saville | 1:36:34 | Lisa Kehler | 1:36:45 | Yuan Yufang | 1:40:00 |
Skok wzwyż | Hestrie Cloete | 1,96 | Susan Jones | 1,91 | Nicole Forrester | 1,87 |
Skok o tyczce | Tatiana Grigorieva | 4,35 | Kym Howe | 4,15 | Irie Hill Bridgid Isworth Stephanie McCann | 4,10 |
Skok w dal | Elva Goulbourne | 6,70 | Jade Johnson | 6,58 | Anju Bobby George | 6,49 |
Trójskok | Ashia Hansen | 14,86 | Françoise Mbango | 14,82 | Trecia Smith | 14,32 |
Pchnięcie kulą | Vivian Chukwuemeka | 17,53 | Valerie Adams | 17,45 | Veronica Abrahamse | 16,77 |
Rzut dyskiem | Beatrice Faumuina | 60,82 | Neelam Jaswant Singh | 58,49 | Shelley Newman | 58,13 |
Rzut młotem | Lorraine Shaw | 66,83 | Bronwyn Eagles | 65,24 | Karyne Di Marco | 63,40 |
Rzut oszczepem | Laverne Eve | 58,46 | Cecilia McIntosh | 57,82 | Kelly Morgan | 57,09 |
Siedmiobój | Jane Jamieson | 6059 pkt | Kylie Wheeler | 5962 pkt | Margaret Simpson | 5906 pkt |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Anglia | 12 | 6 | 11 | 29 |
2. | Australia | 9 | 8 | 9 | 26 |
3. | Południowa Afryka | 5 | 1 | 1 | 7 |
4. | Kenia | 4 | 8 | 4 | 16 |
5. | Jamajka | 4 | 6 | 4 | 14 |
6. | Bahamy | 4 | 0 | 4 | 8 |
7. | Kanada | 1 | 5 | 5 | 11 |
8. | Nowa Zelandia | 1 | 3 | 0 | 4 |
9. | Nigeria | 1 | 1 | 2 | 4 |
10. | Namibia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Tanzania | 1 | 0 | 1 | 2 | |
12. | Gujana | 1 | 0 | 0 | 1 |
Mozambik | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Saint Kitts i Nevis | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15. | Walia | 0 | 4 | 0 | 6 |
16. | Indie | 0 | 1 | 1 | 2 |
Szkocja | 0 | 1 | 1 | 2 | |
18. | Botswana | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kamerun | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20. | Ghana | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kajmany | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Malezja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Saint Lucia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Uwagi
Bibliografia
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Men) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-20] (ang.).
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Women) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-20] (ang.).
- p
- d
- e
Dyscypliny na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2002
- p
- d
- e