Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018
Igrzyska Wspólnoty Narodów 2018 Gold Coast | |||
| |||
Miejsce | Carrara Stadium | ||
---|---|---|---|
Data | 8–15 kwietnia 2018 | ||
Liczba konkurencji | 58 | ||
Liczba zawodników | 930 z 68 państw |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018 – jedna z dyscyplin podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów 2018 w Gold Coast. Rozegrane zostało 58 konkurencji, które odbyły się w dniach 8–15 kwietnia 2018 roku w Carrara Stadium. W zawodach wzięło udział 930 zawodników z 68 państw.
Uczestniczące państwa
W lekkoatletyce podczas igrzysk wystąpiło 952 zawodników z 68 państw[1].
- Anglia (91)
- Anguilla (5)
- Antigua i Barbuda (7)
- Australia (108)
- Bahamy (19)
- Bangladesz (2)
- Barbados (8)
- Belize (4)
- Bermudy (4)
- Botswana (14)
- Brytyjskie Wyspy Dziewicze (8)
- Cypr (17)
- Dominika (10)
- Fidżi (12)
- Gambia (6)
- Ghana (18)
- Gibraltar (3)
- Grenada (9)
- Guernsey (4)
- Gujana (6)
- Indie (28)
- Irlandia Północna (13)
- Jamajka (58)
- Jersey (3)
- Kajmany (4)
- Kamerun (9)
- Kanada (45)
- Kenia (66)
- Kiribati (2)
- Lesotho (8)
- Malawi (8)
- Malezja (14)
- Malta (3)
- Mauritius (8)
- Montserrat (7)
- Mozambik (6)
- Namibia (9)
- Nauru (2)
- Nigeria (39)
- Niue (2)
- Nowa Zelandia (18)
- Pakistan (2)
- Papua-Nowa Gwinea (11)
- Południowa Afryka (29)
- Rwanda (6)
- Saint Kitts i Nevis (6)
- Saint Lucia (8)
- Saint Vincent i Grenadyny (6)
- Samoa (6)
- Seszele (4)
- Sierra Leone (9)
- Singapur (2)
- Sri Lanka (13)
- Eswatini (5)
- Szkocja (23)
- Tanzania (8)
- Tonga (2)
- Trynidad i Tobago (24)
- Turks i Caicos (7)
- Tuvalu (2)
- Uganda (23)
- Vanuatu (8)
- Walia (26)
- Wyspa Man (3)
- Wyspa Świętej Heleny (1)
- Wyspy Cooka (3)
- Wyspy Salomona (4)
- Zambia (4)
Medaliści
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Mężczyźni | ||||||
100 m | Akani Simbine | 10,03 | Henricho Bruintjies | 10,17 | Yohan Blake | 10,19 |
200 m | Jereem Richards | 20,12 | Aaron Brown | 20,34 | Leon Reid | 20,55 |
400 m | Isaac Makwala | 44,35 | Baboloki Thebe | 45,09 | Javon Francis | 45,11 |
800 m | Wyclife Kinyamal | 1:45,11 | Kyle Langford | 1:45,16 | Luke Mathews | 1:45,60 |
1500 m | Elijah Manangoi | 3:34,78 | Timothy Cheruiyot | 3:35,17 | Jake Wightman | 3:35,97 |
5000 m | Joshua Cheptegei | 13:50,83 | Mohammed Ahmed | 13:52,78 | Edward Zakayo | 13:54,06 |
10 000 m | Joshua Cheptegei | 27:19,62 | Mohammed Ahmed | 27:20,56 | Rodgers Kwemoi | 27:28,66 |
Maraton | Michael Shelley | 2:16:46 | Solomon Mutai | 2:19:02 | Robbie Simpson | 2:19:36 |
3000 m z przeszkodami | Conseslus Kipruto | 8:10,08 | Abraham Kibiwot | 8:10,62 | Amos Kirui | 8:12,24 |
110 m przez płotki | Ronald Levy | 13,19 | Hansle Parchment | 13,22 | Nicholas Hough | 13,38 |
400 m przez płotki | Kyron McMaster | 48,25 | Jeffery Gibson | 49,10 | Jaheel Hyde | 49,16 |
Skok wzwyż | Brandon Starc | 2,32 | Jamal Wilson | 2,30 | Django Lovett | 2,30 |
Skok o tyczce | Kurtis Marschall | 5,70 | Shawnacy Barber | 5,65 | Luke Cutts | 5,45 |
Skok w dal | Luvo Manyonga | 8,41 | Henry Frayne | 8,33 | Rushwal Samaai | 8,22 |
Trójskok | Troy Doris | 16,88 | Yordanis Durañona | 16,86 | Marcel Mayack | 16,80 |
Pchnięcie kulą | Tomas Walsh | 21,41 | Chukwuebuka Enekwechi | 21,14 | Tim Nedow | 20,91 |
Rzut dyskiem | Fedrick Dacres | 68,20 | Traves Smikle | 63,98 | Apostolos Parelis | 63,61 |
Rzut młotem | Nick Miller | 80,26 | Matt Denny | 74,88 | Mark Dry | 73,12 |
Rzut oszczepem | Neeraj Chopra | 86,47 | Hamish Peacock | 82,59 | Anderson Peters | 82,20 |
Dziesięciobój | Lindon Victor | 8303 | Pierce LePage | 8171 | Cedric Dubler | 7983 |
Chód na 20 km | Dane Bird-Smith | 1:19:34 | Tom Bosworth | 1:19:38 | Samuel Gathimba | 1:19:51 |
4x100 m | Anglia Reuben Arthur Zharnel Hughes Richard Kilty Harry Aikines-Aryeetey | 38,13 | Południowa Afryka Henricho Bruintjies Emile Erasmus Anaso Jobodwana Akani Simbine | 38,24 | Jamajka Everton Clarke Oshane Bailey Warren Weir Yohan Blake Nigel Ellis | 38,35 |
4x400 m | Botswana Leaname Maotoanong Baboloki Thebe Onkabetse Nkobolo Isaac Makwala | 3:01,78 | Bahamy O’Jay Ferguson Teray Smith Stephen Newbold Alonzo Russell Michael Mathieu Ramon Miller | 3:01,92 | Jamajka Jermaine Gayle Demish Gaye Jamari Rose Javon Francis Peter Matthews | 3:01,97 |
100 m (T12) | Ndodomzi Ntutu | 11,02 | Hilton Langenhoven | 11,27 | Muhamad Afiq Mohamad Ali Hanafiah | 11,28 |
100 m (T38) | Evan O'Hanlon | 11,09 | Dyan Buis | 11,33 | Charl du Toit | 11,35 |
100 m (T47) | Suwaibidu Galadima | 11,04 | James Arnott | 11,30 | Tevaughn Thomas | 11,63 |
1500 m (T54) | Alexandre Dupont | 3:11,75 | Kurt Fearnley | 3:11,92 | Jake Lappin | 3:12,60 |
Maraton (T54) | Kurt Fearnley | 1:30:26 | John Smith | 1:31:44 | Simon Lawson | 1:31:44 |
Pchnięcie kulą (F38) | Cameron Crombie | 15,74 | Marty Jackson | 13,74 | Reinhardt Hamman | 13,15 |
Kobiety | ||||||
100 m | Michelle-Lee Ahye | 11,14 | Christania Williams | 11,21 | Gayon Evans | 11,22 |
200 m | Shaunae Miller-Uibo | 22,09 | Shericka Jackson | 22,18 | Dina Asher-Smith | 22,29 |
400 m | Amantle Montsho | 50,15 | Anastasia Le-Roy | 50,57 | Stephenie McPherson | 50,93 |
800 m | Caster Semenya | 1:56,68 | Margaret Wambui | 1:58,07 | Natoya Goule | 1:58,82 |
1500 m | Caster Semenya | 4:00,71 | Beatrice Chepkoech | 4:03,09 | Melissa Courtney | 4:03,44 |
5000 m | Hellen Obiri | 15:13,11 | Margaret Chelimo Kipkemboi | 15:15,28 | Laura Weightman | 15:25,84 |
10 000 m | Stella Chesang | 31:45,30 | Stacy Ndiwa | 31:46,36 | Mercyline Chelangat | 31:48,41 |
Maraton | Helalia Johannes | 2:32:40 | Lisa Weightman | 2:33:23 | Jessica Trengove | 2:34:09 |
3000 m z przeszkodami | Aisha Praught Leer | 9:21,00 | Celliphine Chespol | 9:22,61 | Purity Cherotich Kirui | 9:25,74 |
100 m przez płotki | Oluwatobiloba Amusan | 12,68 | Danielle Williams | 12,78 | Yanique Thompson | 12,97 |
400 m przez płotki | Janieve Russell | 54,33 | Eilidh Doyle | 54,80 | Wenda Nel | 54,96 |
Skok wzwyż | Levern Spencer | 1,95 | Morgan Lake | 1,93 | Nicola McDermott | 1,91 |
Skok o tyczce | Alysha Newman | 4,75 | Eliza McCartney | 4,70 | Nina Kennedy | 4,60 |
Skok w dal | Christabel Nettey | 6,84 | Brooke Stratton | 6,77 | Shara Proctor | 6,75 |
Trójskok | Kimberly Williams | 14,64 | Shanieka Ricketts | 14,52 | Thea LaFond | 13,92 |
Pchnięcie kulą | Danniel Thomas | 19,36 | Valerie Adams | 18,70 | Brittany Crew | 18,32 |
Rzut dyskiem | Dani Samuels | 68,26 | Seema Antil | 60,41 | Navjeet Dhillon | 57,43 |
Rzut młotem | Julia Ratcliffe | 69,94 | Alexandra Hulley | 68,20 | Lara Nielsen | 65,03 |
Rzut oszczepem | Kathryn Mitchell | 68,92 | Kelsey-Lee Roberts | 63,89 | Sunette Viljoen | 62,08 |
Siedmiobój | Katarina Johnson-Thompson | 6255 | Nina Schultz | 6133 | Niamh Emerson | 6043 |
Chód na 20 km | Jemima Montag | 1:32:50 | Alana Barber | 1:34:18 | Bethan Davies | 1:36:08 |
4x100 m | Anglia Asha Philip Dina Asher-Smith Bianca Williams Lorraine Ugen | 42,46 | Jamajka Christania Williams Natasha Morrison Gayon Evans Elaine Thompson | 42,52 | Nigeria Joy Udo-Gabriel Blessing Okagbare-Ighoteguonor Oluwatobiloba Amusan Rosemary Chukwuma | 42,75 |
4x400 m | Jamajka Christine Day Anastasia Le-Roy Janieve Russell Stephenie McPherson | 3:24,00 | Nigeria Patience Okon George Glory Onome Nathaniel Praise Idamadudu Yinka Ajayi | 3:25,29 | Botswana Galefele Moroko Christine Botlogetswe Loungo Matlhaku Amantle Montsho | 3:26,86 |
100 m (T35) | Isis Holt | 13,58 | Maria Lyle | 15,14 | Brianna Coop | 15,63 |
100 m (T38) | Sophie Hahn | 12,46 | Rhiannon Clarke | 13,17 | Olivia Breen | 13,35 |
1500 m (T54) | Madison de Rozario | 3:34,06 | Angela Ballard | 3:36,85 | Diane Roy | 3:36,97 |
Maraton (T54) | Madison de Rozario | 1:44:00 | Eliza Ault-Connell | 1:44:13 | Jade Jones | 1:44:20 |
Skok w dal (T38) | Olivia Breen | 4,86 | Erin Cleaver | 4,36 | Taylor Doyle | 4,22 |
Rzut oszczepem (T46) | Hollie Arnold | 44,43 | Holly Robinson | 43,32 | Friana Kwevira | 24,54 |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
01 !1. | Australia | 13 | 13 | 10 | 36 |
02 !2. | Jamajka | 7 | 8 | 10 | 25 |
03 !3. | Anglia | 5 | 5 | 7 | 17 |
04 !4. | Południowa Afryka | 5 | 4 | 5 | 14 |
05 !5. | Kenia | 4 | 7 | 5 | 16 |
06 !6. | Kanada | 3 | 6 | 4 | 13 |
07 !7. | Botswana | 3 | 1 | 1 | 5 |
Uganda | 3 | 1 | 1 | 5 | |
09 !9. | Nowa Zelandia | 2 | 4 | 0 | 6 |
10 !10. | Nigeria | 2 | 2 | 1 | 5 |
11 !11. | Walia | 2 | 0 | 3 | 5 |
12 !12. | Trynidad i Tobago | 2 | 0 | 0 | 2 |
13 !13. | Bahamy | 1 | 3 | 0 | 4 |
14 !14. | Indie | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 !15. | Grenada | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 !16. | Brytyjskie Wyspy Dziewicze | 1 | 0 | 0 | 1 |
Gujana | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Namibia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Saint Lucia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 !20. | Szkocja | 0 | 2 | 3 | 5 |
21 !21. | Dominika | 0 | 1 | 1 | 2 |
22 !22. | Cypr | 0 | 0 | 1 | 1 |
Irlandia Północna | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kamerun | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Malezja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Vanuatu | 0 | 0 | 1 | 1 |
Przypisy
- ↑ Number of Entries by CGA. 2018-04-02. [dostęp 2018-04-05]. (ang.).
Bibliografia
- Lekkoatletyka na oficjalnej stronie igrzysk
- p
- d
- e
Dyscypliny na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018
|
- p
- d
- e