Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2019 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2019 | |||
| |||
Miejsce | Korea Południowa | ||
---|---|---|---|
Termin | 24 lipca 2019 (eliminacje i półfinały) | ||
Liczba ekip | 112 | ||
Liczba sportowców | 120 | ||
Złoty medal | Caeleb Dressel | ||
Srebrny medal | Kyle Chalmers | ||
Brązowy medal | Władisław Griniew |
Gwangju 2019
1 m |
|
---|---|
3 m |
|
10 m |
|
3 m |
|
---|---|
10 m |
|
Mieszane |
|
- mężczyźni
- kobiety
50 m | |
---|---|
100 m |
|
200 m | |
400 m | |
800 m | |
1500 m |
4 × 100 m |
---|
Solo |
|
---|---|
Duety |
|
Zespół |
|
Kombinacja |
|
Duety mieszane |
|
- mężczyźni
- kobiety
- pokaż
- dyskusja
- edytuj
100 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2019. Eliminacje i półfinały miały miejsce 24 lipca, a finał 25 lipca.
Tytuł mistrza świata obronił Amerykanin Caeleb Dressel, który czasem 46,96 poprawił rekord swojego kraju. Uzyskał także najlepszy czas w stroju tekstylnym. Srebrny medal zdobył Australijczyk Kyle Chalmers (47,08), a brąz Rosjanin Władisław Griniew (47,82).
Rekordy
Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data | |
---|---|---|---|---|---|
Rekord świata | César Cielo Filho | 46,91 | Rzym | 30 lipca 2009 | |
Rekord mistrzostw świata | César Cielo Filho | 46,91 | Rzym | 30 lipca 2009 | |
Rekord świata juniorów | Kyle Chalmers | 47,58 | Rio de Janeiro | 10 sierpnia 2016 | |
Najlepszy wynik w stroju tekstylnym | Cameron McEvoy | 47,04 | Adelaide | 11 kwietnia 2016 | [2] |
Liderzy światowego rankingu
W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2019 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[3][4].
Poz. | Zawodnik | Państwo | Czas | Miasto | Data |
---|---|---|---|---|---|
1. | Chalmers, KyleKyle Chalmers | Australia | 47,35 | Brisbane | 06-12 !12 czerwca |
2. | Griniew, WładisławWładisław Griniew | Rosja | 47,43 | Moskwa | 04-09 !9 kwietnia |
3. | Chierighini, MarceloMarcelo Chierighini | Brazylia | 47,68 | Rio de Janeiro | 04-18 !18 kwietnia |
4. | Apple, ZachZach Apple | Stany Zjednoczone | 47,79 | Neapol | 07-04 !4 lipca |
5. | Dressel, CaelebCaeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 47,86 | Atlanta | 05-19 !19 maja |
6. | Scott, DuncanDuncan Scott | Wielka Brytania | 47,87 | Glasgow | 04-18 !18 kwietnia |
7. | Morozow, WładimirWładimir Morozow | Rosja | 48,04 | Moskwa | 04-10 !10 kwietnia |
8. | He Junyi | Chiny | 48,10 | Qingdao | 03-28 !28 marca |
9. | Correia, BrenoBreno Correia | Brazylia | 48,11 | Rio de Janeiro | 04-18 !18 kwietnia |
10. | Nakamura, KatsumiKatsumi Nakamura | Japonia | 48,12 | Yamaguchi | 02-09 !9 lutego |
Wyniki
Eliminacje
Eliminacje rozpoczęły się 24 lipca o 10:15 czasu lokalnego[1].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 11 | 5 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 47,32 | Q |
2. | 12 | 4 | Władisław Griniew | Rosja | 47,92 | Q |
3. | 11 | 4 | Marcelo Chierighini | Brazylia | 47,95 | Q |
4. | 12 | 7 | Clément Mignon | Francja | 48,20 | Q |
5. | 12 | 3 | Blake Pieroni | Stany Zjednoczone | 48,31 | Q |
6. | 11 | 6 | Nándor Németh | Węgry | 48,36 | Q |
7. | 13 | 6 | Breno Correia | Brazylia | 48,39 | Q |
8. | 13 | 3 | Alessandro Miressi | Włochy | 48,57 | Q |
9. | 13 | 7 | Clyde Lewis | Australia | 48,63 | Q |
10. | 13 | 4 | Kyle Chalmers | Australia | 48,66 | Q |
11. | 13 | 2 | Katsumi Nakamura | Japonia | 48,68 | Q |
11 | 1 | Shinri Shioura | Japonia | Q | ||
13. | 12 | 2 | Mehdy Metella | Francja | 48,71 | Q |
14. | 11 | 3 | He Junyi | Chiny | 48,76 | Q |
11 | 2 | Pieter Timmers | Belgia | Q | ||
16. | 13 | 8 | Dylan Carter | Trynidad i Tobago | 48,77 | Q |
17. | 12 | 0 | Yuri Kisil | Kanada | 48,79 | |
18. | 12 | 1 | Santo Condorelli | Włochy | 48,80 | |
19. | 11 | 0 | Kacper Majchrzak | Polska | 48,87 | |
11 | 8 | Serhij Szewcow | Ukraina | |||
21. | 11 | 9 | Simonas Bilis | Litwa | 48,90 | |
22. | 13 | 0 | Markus Thormeyer | Kanada | 49,05 | |
23. | 11 | 7 | Oussama Sahnoune | Algieria | 49,08 | |
24. | 13 | 5 | Władimir Morozow | Rosja | 49,09 | |
25. | 13 | 1 | Kyle Stolk | Holandia | 49,20 | |
26. | 10 | 8 | Ali Khalafalla | Egipt | 49,22 | |
27. | 13 | 9 | Bruno Blašković | Chorwacja | 49,24 | |
28. | 12 | 8 | Marius Kusch | Niemcy | 49,31 | |
29. | 10 | 2 | Yang Jae-hoon | Korea Południowa | 49,37 | |
30. | 10 | 0 | Cristian Quintero | Wenezuela | 49,40 | |
31. | 2 | 7 | Nils Liess | Szwajcaria | 49,42 | |
32. | 12 | 9 | Velimir Stjepanović | Serbia | 49,44 | |
8 | 8 | Daniel Zaitsev | Estonia | |||
34. | 10 | 4 | Khader Baqlah | Jordania | 49,46 | |
35. | 10 | 1 | Emir Muratović | Bośnia i Hercegowina | 49,59 | |
10 | 3 | Mikel Schreuders | Aruba | |||
37. | 10 | 5 | Daniel Hunter | Nowa Zelandia | 49,78 | |
38. | 9 | 3 | Meiron Cheruti | Izrael | 49,82 | |
39. | 10 | 6 | Renzo Tjon A Joe | Surinam | 49,85 | |
40. | 9 | 6 | Darren Chua | Singapur | 49,89 | |
41. | 9 | 5 | Artsiom Machekin | Białoruś | 49,90 | |
42. | 8 | 7 | Luke Gebbie | Filipiny | 49,94 | |
43. | 9 | 2 | Ben Hockin | Paragwaj | 49,95 | |
44. | 8 | 5 | Ari-Pekka Liukkonen | Finlandia | 49,98 | |
9 | 4 | Miguel Nascimento | Portugalia | |||
46. | 7 | 8 | Alexei Sancov | Mołdawia | 50,05 | |
47. | 9 | 2 | Hüseyin Emre Sakçı | Turcja | 50,24 | |
48. | 7 | 2 | Artur Barseghyan | Armenia | 50,26 | |
49. | 9 | 9 | Vladimír Štefánik | Słowacja | 50,27 | |
50. | 10 | 7 | Adil Kaskabay | Kazachstan | 50,34 | |
51. | 8 | 3 | Ian Ho Yentou | Hongkong | 50,38 | |
52. | 8 | 1 | Julien Henx | Luksemburg | 50,43 | |
53. | 8 | 0 | Xander Skinner | Namibia | 50,44 | |
9 | 1 | Niksa Stojkovski | Norwegia | |||
55. | 8 | 6 | Ioannis Georgarakis | Grecja | 50,48 | |
56. | 7 | 3 | Peter Wetzlar | Zimbabwe | 50,50 | |
57. | 3 | 8 | Waleed Abdulrazzak | Kuwejt | 50,63 | |
58. | 7 | 5 | Isaac Beitia | Panama | 50,66 | |
59. | 10 | 9 | Welson Sim | Malezja | 50,77 | |
60. | 8 | 9 | Horus Briseño | Meksyk | 50,80 | |
61. | 8 | 2 | Curtis Coulter | Irlandia | 50,86 | |
62. | 7 | 7 | Enzo Martínez | Urugwaj | 50,99 | |
63. | 6 | 7 | Mokhtar Al-Yamani | Jemen | 51,16 | |
64. | 7 | 6 | Gabriel Araya | Chile | 51,34 | |
65. | 7 | 4 | Andrew Digby | Tajlandia | 51,47 | |
66. | 6 | 4 | Benyamin Gharehassanloo | Iran | 51,49 | |
67. | 9 | 7 | Lin Chien-liang | Chińskie Tajpej | 51,65 | |
7 | 9 | Jean-Luc Zephir | Saint Lucia | |||
69. | 6 | 3 | Jesse Washington | Bermudy | 51,67 | |
70. | 8 | 4 | Triady Fauzi Sidiq | Indonezja | 51,80 | |
71. | 7 | 0 | Jared Fitzgerald | Bahamy | 51,88 | |
72. | 6 | 5 | Teimuraz Kobakhidze | Gruzja | 51,93 | |
73. | 6 | 9 | Noah Mascoll-Gomes | Antigua i Barbuda | 52,12 | |
5 | 0 | Netani Ross | Fidżi | |||
75. | 6 | 6 | Miguel Mena | Nikaragua | 52,20 | |
76. | 6 | 8 | Abdoul Niane | Senegal | 52,26 | |
77. | 5 | 1 | Audai Hassouna | Libia | 52,34 | |
78. | 5 | 2 | Jordan Crooks | Kajmany | 52,36 | |
79. | 7 | 1 | Omiros Zagkos | Cypr | 52,44 | |
80. | 5 | 3 | Kledi Kadiu | Albania | 52,53 | |
6 | 2 | Jagger Stephens | Guam | |||
82. | 6 | 1 | Sam Seghers | Papua-Nowa Gwinea | 52,64 | |
83. | 6 | 0 | Danilo Rosafio | Kenia | 52,66 | |
84. | 2 | 0 | Nixon Hernández | Salwador | 52,74 | |
85. | 5 | 6 | Delron Felix | Grenada | 53,08 | |
86. | 5 | 8 | Syed Tariq | Pakistan | 53,34 | |
87. | 5 | 4 | Matt Galea | Malta | 53,63 | |
88. | 5 | 5 | Issa Al-Adawi | Oman | 53,81 | |
89. | 4 | 4 | Atuhaire Ambala | Uganda | 53,89 | |
90. | 4 | 5 | Noel Keane | Palau | 54,10 | |
91. | 1 | 4 | Musa Zhalayev | Turkmenistan | 54,14 | |
92. | 3 | 1 | Myagmaryn Delgerkhüü | Mongolia | 54,43 | |
93. | 4 | 3 | Andrew Fowler | Gujana | 54,72 | |
94. | 1 | 3 | Alex Joachim | Saint Vincent i Grenadyny | 54,96 | |
95. | 5 | 9 | Theo Chiabaut | Monako | 54,99 | |
96. | 2 | 3 | Heriniavo Rasolonjatovo | Madagaskar | 55,22 | |
97. | 2 | 6 | Yellow Yeiyah | Nigeria | 55,23 | |
98. | 3 | 7 | Christian Nikles | Brunei | 55,33 | |
99. | 5 | 7 | Firas Saidi | Katar | 55,60 | |
100. | 2 | 9 | Daniel Christian | Erytrea | 55,88 | |
101. | 4 | 6 | Kaleo Kihleng | Mikronezja | 55,97 | |
102. | 3 | 9 | Alexander Shah | Nepal | 56,28 | |
103. | 4 | 2 | Dren Ukimeraj | Kosowo | 56,33 | |
104. | 4 | 7 | Billy-Scott Irakose | Burundi | 56,45 | |
105. | 2 | 2 | Hem Puch | Kambodża | 56,77 | |
106. | 4 | 1 | Finau Ohuafi | Tonga | 57,45 | |
107. | 3 | 0 | Lennosuke Suzuki | Mariany Północne | 57,83 | |
108. | 4 | 0 | Mubal Ibrahim | Malediwy | 58,24 | |
109. | 3 | 3 | Adama Ouedraogo | Burkina Faso | 58,27 | |
110. | 4 | 8 | Alijon Khairulloev | Tadżykistan | 58,36 | |
111. | 2 | 8 | Mark Hoare | Eswatini | 59,27 | |
112. | 3 | 2 | Albachir Mouctar | Niger | 60,15 !1:00,15 | |
113. | 3 | 4 | Edgar Iro | Wyspy Salomona | 60,98 !1:00,98 | |
114. | 1 | 5 | Guerby Ruuska | Haiti | 61,04 !1:01,04 | |
115. | 3 | 6 | Michael Swift | Malawi | 62,55 !1:02,55 | |
116. | 4 | 9 | Houssein Gaber | Dżibuti | 63,54 !1:03,54 | |
117. | 2 | 4 | Hakim Youssouf | Komory | 65,48 !1:05,48 | |
118. | 2 | 1 | Mamadou Bah | Gwinea | 65,54 !1:05,54 | |
119. | 2 | 5 | Domingos da Silva | Timor Wschodni | 66,72 !1:06,71 | |
120. | 3 | 5 | Tenzin Sangay | Bhutan | 67,28 !1:07,28 | |
121. ! | 9 | 8 | Khurshidjon Tursunov | Uzbekistan | 99,99 ! | DNS |
121. ! | 12 | 5 | Duncan Scott | Wielka Brytania | 99,99 ! | DNS |
121. ! | 12 | 6 | Chad le Clos | Południowa Afryka | 99,99 ! | DNS |
Półfinały
Półfinały rozpoczęły się 24 lipca o 20:26 czasu lokalnego[5].
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 2 | Kyle Chalmers | Australia | 47,58 | Q |
2. | 4 | Władisław Griniew | Rosja | 47,82 | Q |
3. | 5 | Clément Mignon | Francja | 48,25 | Q |
4. | 3 | Nándor Németh | Węgry | 48,29 | Q |
5. | 6 | Alessandro Miressi | Włochy | 48,36 | |
6. | 7 | Katsumi Nakamura | Japonia | 48,45 | |
7. | 8 | Dylan Carter | Trynidad i Tobago | 48,52 | |
8. | 1 | Pieter Timmers | Belgia | 48,91 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 47,35 | Q |
2. | 5 | Marcelo Chierighini | Brazylia | 47,76 | Q |
3. | 3 | Blake Pieroni | Stany Zjednoczone | 47,87 | Q |
4. | 6 | Breno Correia | Brazylia | 48,33 | Q |
5. | 2 | Clyde Lewis | Australia | 48,45 | |
6. | 7 | Shinri Shioura | Japonia | 48,54 | |
7. | 1 | Mehdy Metella | Francja | 48,65 | |
8. | 8 | He Junyi | Chiny | 48,67 |
Finał
Finał rozpoczął się 25 lipca o 20:22 czasu lokalnego[6].
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 46,96 | , TB |
2. ! | 5 | Kyle Chalmers | Australia | 47,08 | |
3. ! | 6 | Władisław Griniew | Rosja | 47,82 | |
4. | 2 | Blake Pieroni | Stany Zjednoczone | 47,88 | |
5. | 3 | Marcelo Chierighini | Brazylia | 47,93 | |
6. | 1 | Nándor Németh | Węgry | 48,10 | |
7. | 7 | Clément Mignon | Francja | 48,43 | |
8. | 8 | Breno Correia | Brazylia | 48,90 |
Przypisy
- ↑ a b Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2019-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)]. (ang.).
- ↑ Cameron McEvoy Swims Fastest Textile 100 Free Ever: 47.04. Swim Swam, 2016-04-11. [dostęp 2019-07-19]. (ang.).
- ↑ Swimming World Ranking. Światowa Federacja Pływacka. [dostęp 2019-07-19]. (ang.).
- ↑ 2018–2019 LCM Men 100 Free. Swim Swam. [dostęp 2019-07-19]. (ang.).
- ↑ Wyniki półfinałów. Omega Timing. [dostęp 2019-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)]. (ang.).
- ↑ Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2019-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-25)]. (ang.).