Campionatul European de Atletism în sală din 1970
| ||||
Sport | atletism[*] | |||
Nr. de ediții | 1 | |||
Gazda | Austria | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 276[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 1971 | ||||
Modifică date / text |
Prima ediție a Campionatului European de Atletism în sală s-a desfășurat între 14 și 15 martie 1970 la Viena, Austria. Au participat 276 de sportivi din 24 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la Stadthalle din Viena. Aceasta a fost inaugurată în anul 1958.[3]
Rezultate
RM - record mondial; RE - record european; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Valeri Borzov (URS) | 6,6 =RM | Zenon Nowosz (POL) | 6,7 | Jarkko Tapola (FIN) | 6,7 |
400 m | Aleksandr Bratcikov (URS) | 46,8 | Andrzej Badeński (POL) | 46,9 | Iuri Zorin (URS) | 48,4 |
800 m | Evgheni Arjanov (URS) | 1:51,0 | Juan Borroz (ESP) | 1:51,9 | Jože Međimurec (YUG) | 1:51,9 |
1500 m | Henryk Szordykowski (POL) | 3:48,8 | Frank Murphy (IRL) | 3:49,0 | Volodâmâr Pantelei (URS) | 3:49,8 |
3000 m | Ricky Wilde (GBR) | 7:46,85 RM | Harald Norpoth (FRG) | 7:49,50 | Javier Álvarez (ESP) | 7:52,45 |
60 m garduri | Günther Nickel (FRG) | 7,8a | Frank Siebeck (GDR) | 7,8a | Guy Drut (FRA) | 7,8a |
Ștafetă 4×400 m | Uniunea Sovietică Evgheni Borisenko Iuri Zorin Boris Savciuk Aleksandr Bratcikov | 3:05,9 | Polonia Jan Werner Stanisław Grędziński Jan Balachowski Andrzej Badeński | 3:07,5 | RFG Dieter Hübner Karl-Hermann Tofaute Ulrich Strohhacker Helmar Müller | 3:10,7 |
Ștafetă mixtă | Uniunea Sovietică Aleksandr Konnikov Serghei Kriuciok Vladimir Kolesnikov Ivan Ivanov | 6:18,0 | Polonia Edmund Borowski Stanisław Waśkiewicz Kazimierz Wardak Eryk Żelazny | 6:18,8 | RFG Horst Hasslinger Lothar Hirsch Manfred Henne Ingo Sensburg | 6:19,6 |
Săritura în înălțime | Valentin Gavrilov (URS) | 2,20 | Gerd Dührkop (GDR) | 2,17 | Șerban Ioan (ROM) | 2,17 |
Săritura cu prăjina | François Tracanelli (FRA) | 5,30 | Kjell Isaksson (SWE) | 5,25 | Wolfgang Nordwig (GDR) | 5,20 |
Săritura în lungime | Tõnu Lepik (URS) | 8,05 | Klaus Beer (GDR) | 7,99 | Rafael Blanquer (ESP) | 7,92 |
Triplusalt | Viktor Saneev (URS) | 16,95 RM | Jörg Drehmel (GDR) | 16,74 | Șerban Ciochină (ROM) | 16,47 |
Aruncarea greutății | Hartmut Briesenick (GDR) | 20,22 | Heinz-Joachim Rothenburg (GDR) | 19,70 | Pierre Colnard (FRA) | 18,96 |
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Renate Meißner (GDR) | 7,4 | Sylviane Telliez (FRA) | 7,5 | Wilma van den Berg (NED) | 7,5 |
400 m | Marilyn Neufville (GBR) | 53,01 RM | Christel Frese (FRG) | 53,13 | Colette Besson (FRA) | 53,63 |
800 m | Maria Sykora (AUT) | 2:07,0 | Liudmila Braghina (URS) | 2:07,5 | Zofia Kołakowska (POL) | 2:07,6 |
60 m garduri | Karin Balzer (GDR) | 8,2 RM | Lia Hitrina (URS) | 8,2 RM | Teresa Sukniewicz (POL) | 8,5 |
Ștafetă 4×200 m | Uniunea Sovietică Nadejda Besfamilnaia Vera Popkova Galina Buharina Liudmila Samotiosova | 1:35,7 | RFG Elfgard Schittenhelm Annelie Wilden Marianne Bolling Annegret Kroniger | 1:37,6 | Austria Maria Sykora Brigitte Ortner Christa Kepplinger Hanni Burger | 1:40,8 |
Ștafetă mixtă | Franța Sylviane Telliez Mireille Testanière Colette Besson Nicole Duclos | 4:58,4 | RFG Elfgard Schittenhelm Heidi Gerhard Christa Merten Jutta Haase | 5:01,1 | Uniunea Sovietică Liudmila Golomazova Olga Klein Nadejda Kolesnikova Svetlana Moșcenok | 5:02,2 |
Săritura în înălțime | Ilona Gusenbauer (AUT) | 1,88 RM | Cornelia Popescu (ROM) | 1,82 | Rita Schmidt (GDR) | 1,82 |
Săritura în lungime | Viorica Viscopoleanu (ROM) | 6,56 | Heide Rosendahl (FRG) | 6,55 | Mirosława Sarna (POL) | 6,54 |
Aruncarea greutăți | Nadejda Cijova (URS) | 18,80 RM | Hannelore Friedel (GDR) | 18,39 | Marita Lange (GDR) | 18,09 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietică | 10 | 2 | 3 | 15 |
2 | Republica Democrată Germană | 3 | 6 | 3 | 12 |
3 | Franța | 2 | 1 | 3 | 6 |
4 | Austria | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Regatul Unit | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | RFG | 1 | 5 | 2 | 8 |
7 | Polonia | 1 | 4 | 3 | 8 |
8 | România | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Spania | 0 | 1 | 2 | 3 |
10 | Irlanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
Suedia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Finlanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Țările de Jos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Iugoslavia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 22 | 22 | 22 | 66 |
Participarea României la campionat
Zece atleți au reprezentat România.
- Viorica Viscopoleanu – lungime - locul 1
- Cornelia Popescu – înălțime - locul 2
- Șerban Ioan – înălțime - locul 3
- Șerban Ciochină – triplusalt - locul 3
- Carol Corbu – triplusalt - locul 6
- Nicolae Perțea – 60 m garduri - locul 7
- Vasile Sărucan – lungime - locul 7
- Eleonora Monoranu – 60 m - locul 7
- Valeria Bufanu – 60 m garduri - locul 10
- Mihai Zaharia – lungime - locul 17
Note
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK (în engleză), p. 6
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK Arhivat în , la Wayback Machine. (în engleză), Asociația Europeană de Atletism, 2021, p. 6
- ^ WIENER STADTHALLE Arhivat în , la Wayback Machine. (în engleză), Wiener Stadthalle, 2023
Legături externe
- en Wien European Indoor Championships la Asociația Europeană de Atletism
- en 1970 European Indoor la athleticspodium.com
|