Campionatul European de Atletism în sală din 1971
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 2 | |||
Gazda | Bulgaria | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 316[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 1972 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 1970 | ||||
Modifică date / text |
A 2-a ediție a Campionatului European de Atletism în sală s-a desfășurat între 13 și 14 martie 1971 la Sofia, Bulgaria. Au participat 316 sportivi din 23 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la Sala Festivalna din Sofia. Aceasta a fost construită în anul 1968 pentru al 9-lea Festival Mondial al Tinerilor și Studenților.[3]
Rezultate
RM - record mondial; RE - record european; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Valeri Borzov (URS) | 6,6 =RM | Jobst Hirscht (FRG) | 6,7 | Manfred Kokot (GDR) | 6,8 |
400 m | Andrzej Badeński (POL) | 46,8 =RE | Boris Savciuk (URS) | 47,4 | Aleksandr Bratcikov (URS) | 47,6 |
800 m | Evgheni Arjanov (URS) | 1:48,7 | Phil Lewis (GBR) | 1:50,5 | Andrzej Kupczyk (POL) | 1:50,5 |
1500 m | Henryk Szordykowski (POL) | 3:41,4 RC | Volodâmâr Pantelei (URS) | 3:41,5 | Gianni Del Buono (ITA) | 3:42,1 |
3000 m | Peter Stewart (GBR) | 7:53,6 | Wilfried Scholz (GDR) | 7:54,4 | Iuri Aleksașin (URS) | 8:01,2 |
60 m garduri | Eckart Berkes (FRG) | 7,8 | Aleksandr Demus (URS) | 7,9 | Sergio Liani (ITA) | 7,9 |
Ștafetă 4×400 m | Polonia Waldemar Korycki Jan Werner Andrzej Badeński Jan Balachowski | 3:11,1 | Uniunea Sovietică Aleksandr Bratcikov Semion Kocer Boris Savciuk Evgheni Borisenko | 3:11,9 | Bulgaria Krestu Hristov Aleksandr Ianev Aleksandr Popov Iordan Todorov | 3:15,6 |
Ștafetă 4×800 m | Uniunea Sovietică Valentin Taratânov Stanislav Meșcerskih Aleksei Taranov Viktor Semeașkin | 7:17,8 | Polonia Krzysztof Linkowski Zenon Szordykowski Michał Skowronek Kazimierz Wardak | 7:19,2 | RFG Paul-Heinz Wellmann Godehard Brysch Dieter Friedrich Bernd Eppler | 7:25,0 |
Săritura în înălțime | István Major (HUN) | 2,17 | Jüri Tarmak (URS) | 2,17 | Endre Kelemen (HUN) | 2,17 |
Săritura cu prăjina | Wolfgang Nordwig (GDR) | 5,40 RM | Kjell Isaksson (SWE) | 5,35 | Iuri Isakov (URS) | 5,30 |
Săritura în lungime | Hans Baumgartner (FRG) | 8,12 | Igor Ter-Ovanesean (URS) | 7,91 | Vasile Sărucan (ROM) | 7,88 |
Triplusalt | Viktor Saneev (URS) | 16,83 | Carol Corbu (ROM) | 16,83 | Ghennadi Savlevici (URS) | 16,24 |
Aruncarea greutății | Hartmut Briesenick (GDR) | 20,19 | Valeri Voikin (URS) | 19,54 | Ricky Bruch (SWE) | 19,50 |
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Renate Stecher (GDR) | 7,3a | Sylviane Telliez (FRA) | 7,4a | Annegret Irrgang (FRG) | 7,4a |
400 m | Vera Popkova (URS) | 53,7 | Inge Bödding (FRG) | 54,3 | Maria Sykora (AUT) | 54,4 |
800 m | Hildegard Falck (FRG) | 2:06,1 | Ileana Silai (ROM) | 2:06,5 | Rosemary Stirling (GBR) | 2:06,6 |
1500 m | Margaret Beacham (GBR) | 4:17,2 RM | Liudmila Braghina (URS) | 4:17,8 | Tamara Panghelova (URS) | 4:18,1 |
60 m garduri | Karin Balzer (GDR) | 8,1a RM | Annelie Ehrhardt (GDR) | 8,1a | Teresa Sukniewicz (POL) | 8,3a |
Ștafetă 4×200 m | Uniunea Sovietică Marina Nikiforova Tatiana Kondrașiova Liudmila Aksionova Natalia Cisteakova | 1:37,1 | RFG Annelie Wilden Elfgard Schittenhelm Annegret Kroniger Christine Tackenberg | 1:38,0 | Bulgaria Ivanka Venkova Ivanka Koșnicearska Sofka Kazandjieva Monka Bobceva | 1:39,7 |
Ștafetă 4×400 m | Uniunea Sovietică Liubov Finoghenova Galina Kamardina Vera Popkova Liudmila Aksionova | 3:36,6 | RFG Gisela Ahlemeyer Gisela Ellenberger Annette Rückes Christa Czekay | 3:39,6 | Bulgaria Svetla Slateva Stefka Iordanova Djena Bineva Tonka Petrova | 3:47,8 |
Săritura în înălțime | Milada Karbanová (TCH) | 1,80 | Vera Gavrilova (URS) | 1,80 | Cornelia Popescu (ROM) | 1,78 |
Săritura în lungime | Heide Rosendahl (FRG) | 6,64 | Irena Szewińska (POL) | 6,56 | Viorica Viscopoleanu (ROM) | 6,53 |
Aruncarea greutăți | Nadejda Cijova (URS) | 19,70 RC | Margitta Gummel (GDR) | 19,50 | Antonina Ivanova (URS) | 18,69 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietică | 8 | 9 | 6 | 23 |
2 | RFG | 4 | 4 | 2 | 10 |
3 | Republica Democrată Germană | 4 | 3 | 1 | 8 |
4 | Polonia | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Regatul Unit | 2 | 1 | 1 | 4 |
6 | Ungaria | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Cehoslovacia | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | România | 0 | 2 | 3 | 5 |
9 | Suedia | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Franța | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Bulgaria | 0 | 0 | 3 | 3 |
12 | Italia | 0 | 0 | 2 | 2 |
13 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 23 | 23 | 23 | 69 |
Participarea României la campionat
18 atleți au reprezentat România.
- Carol Corbu – triplusalt - locul 2
- Ileana Silai – 800 m - locul 2
- Vasile Sărucan – lungime - locul 3
- Cornelia Popescu – înălțime - locul 3
- Viorica Viscopoleanu – lungime - locul 3
- Valeriu Jurcă – lungime - locul 4
- Vasile Dumitrescu – triplusalt - locul 4
- Valeria Bufanu – 60 m garduri - locul 6
- Ana Sălăgean – greutate - locul 6
- Șerban Ciochină – triplusalt - locul 10
- Dinu Piștalu – prăjină - locul 12
- Nicolae Perțea – 60 m garduri - locul 13
- Viorel Suciu – 60 m garduri - locul 15
- Adrian Gagea – greutate - locul 15
- Ervin Sebestyen – 60 m garduri - locul 17
- Valeria Biduleac – 60 m garduri - locul 21
- Elena Mîrza – 60 m garduri - locul 22
- Aurelia Mărășescu – 60 m - locul 24
Note
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK (în engleză), p. 6
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK Arhivat în , la Wayback Machine. (în engleză), Asociația Europeană de Atletism, 2021, p. 6
- ^ Former Sports Hall “Festivalna” (în engleză), SOS Brutalism, 2020
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul European de Atletism în sală din 1971 la Wikimedia Commons
- en Sofia European Indoor Championships la Asociația Europeană de Atletism
- en 1971 European Indoor la athleticspodium.com
|