Bågskytte vid panamerikanska spelen
Bågskytte | |||
| |||
---|---|---|---|
| |||
|
Bågskytte vid panamerikanska spelen har avgjorts sedan 1979.
Historisk överblick över grenar
Grenar / År | 1979 | 1983 | 1987 | 1991 | 1995 | 1999 | 2003 | 2007 | 2011 | 2015 | 2019 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Damernas tävling | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Damernas lagtävling | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Damernas tävling – 30 meter | X | X | X | ||||||||
Damernas tävling – 50 meter | X | X | X | ||||||||
Damernas tävling – 60 meter | X | X | X | ||||||||
Damernas tävling – 70 meter | X | X | X | ||||||||
Herrarnas tävling | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Herrarnas lagtävling | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Herrarnas tävling – 30 meter | X | X | X | ||||||||
Herrarnas tävling – 50 meter | X | X | X | ||||||||
Herrarnas tävling – 70 meter | X | X | X | ||||||||
Herrarnas tävling – 90 meter | X | X | X |
Medaljsammanfattning
Damernas tävlingar
Damernas individuella tävling
Spel | Guld | Silver | Brons |
San Juan 1979 | Lynette Johnson (USA) | Carol Strausburg (USA) | Joan McDonald (CAN) |
Caracas 1983 | Ruth Rowe (USA) | Deborah Ochs (USA) | Linda Kazienko (CAN) |
Indianapolis 1987 | Denise Parker (USA) | Trena King (USA) | Eva Bueno (CUB) |
Havanna 1991 | Denise Parker (USA) | Jennifer O'Donnell (USA) | Aurora Bretón (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Janet Dykman (USA) | Victor Wunderle (USA) | Marisol Bretón (MEX) |
Winnipeg 1999 | Yaremis Pérez (CUB) | Denisse van Lamoen (CHI) | Denise Parker (USA) |
Santo Domingo 2003 | Jennifer Nichols (USA) | Claudia Lissette Landaverde (ESA) | Stephanie Miller (USA) |
Rio de Janeiro 2007 | Jennifer Nichols (USA) | Aída Román (MEX) | Ana Maria Rendon (COL) |
Guadalajara 2011 | Alejandra Valencia (MEX) | Miranda Leek (USA) | Aída Román (MEX) |
Toronto 2015 | Khatuna Lorig (USA) | Ana Rendón (COL) | Karla Hinojosa (MEX) |
Damernas lagtävling
Spel | Guld | Silver | Brons |
San Juan 1979 | USA Lynette Johnson Carol Strausburg Judy Adams | Kanada Joan McDonald Linda Kazienko Marie Pitre | Brasilien Arci Kempner Claudia Nunez Daisy Schmidt |
Caracas 1983 | USA Ruth Rowe Deborah Ochs Luann Ryon | Kanada Linda Kazienko Lucile Lemay Rose Baker | Brasilien Martha Emilio Claudia Vasques Angela Fernandez |
Indianapolis 1987 | USA Denise Parker Trena King Michelle Borders | Mexiko Aurora Bretón María Fernández Ofelia Avila | Kuba Eva L. Bueno Jackeline Fiffe Maria Cueto |
Havanna 1991 | USA Kitty Frazier Jennifer O'Donnell Denise Parker | Mexiko Aurora Bretón Alejandra Garcia Mirian Veliz | Kuba Jackeline Fiffe Eva L. Bueno Yunisbel Gonzalez |
Mar del Plata 1995 | USA Janet Dykman Denise Parker Ruth Rowe | Kuba Jacquelin Fernandez Yusnilda Garcia Torres Lorelys Lorenzo | Kanada Veronique Dufour Caroline Lebrecque Sylvie Plante |
Winnipeg 1999 | USA Janet Dykman Katie Loesch Denise Parker | Kuba Milena Ferro Mariyon Yaramis Perez Adia Zamora | Mexiko Belle Amador Marisal Breton Erika Reyes |
Santo Domingo 2003 | USA Janet Dykman Stephanie Miller Jennifer Nichols | Mexiko Marisol Bretón Zelma Novelo Erika Reyes | Venezuela Leydi Brito Vanessa Chacón Rosanna Rosario |
Rio de Janeiro 2007 | Colombia Ana María Rendón Sigrid Romero Natalia Sánchez | Kanada Marie-Pier Beaudet Kristen Niles Kateri Vrakking | USA Jennifer Nichols Lindsey Pian Karen Scavotto |
Guadalajara 2011 | Mexiko Aída Román Alejandra Valencia Mariana Avitia | USA Khatuna Lorig Miranda Leek Heather Koehl | Kuba Maydenia Sarduy Orquidea Quesada Larissa Pagan |
Toronto 2015 | Colombia Ana Rendón Natalia Sánchez Maira Alejandra Sepulveda | Mexiko Karla Hinojosa Aída Román Alejandra Valencia | USA Ariel Gibilaro Khatuna Lorig La Nola Pritchard |
Herrarnas tävlingar
Herrarnas individuella tävling
Spel | Guld | Silver | Brons |
San Juan 1979 | Rodney Baston (USA) | Darrell Pace (USA) | Stan Siatkowski (CAN) |
Caracas 1983 | Darrell Pace (USA) | Richard McKinney (USA) | Renato Emilio (BRA) |
Indianapolis 1987 | Jay Barrs (USA) | Denis Canuel (CAN) | Darrell Pace (USA) |
Havanna 1991 | Darrell Pace (USA) | Edwin Eliason (USA) | Ricardo Rojas (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Edwin Eliason (USA) | Victor Wunderle (USA) | Robert Rusnov (CAN) |
Winnipeg 1999 | Jason McKittrick (USA) | Victor Wunderle (USA) | Butch Johnson (USA) |
Santo Domingo 2003 | Victor Wunderle (USA) | Guy Krueger (USA) | José Ricardo Merlos (ESA) |
Rio de Janeiro 2007 | Adrian Puentes (CUB) | Juan Carlos Stevens (CUB) | Victor Wunderle (USA) |
Guadalajara 2011 | Brady Ellison (USA) | Crispin Duenas (CAN) | Daniel Pineda (COL) |
Toronto 2015 | Luis Álvarez (MEX) | Brady Ellison (USA) | Jason Lyon (CAN) |
Herrarnas lagtävling
Spel | Guld | Silver | Brons |
San Juan 1979 | USA Rodney Baston Darrell Pace Richard McKinney | Kanada Stan Siatkowski Daniel Desnoyers Cristian Smith | Mexiko Rubén Ramírez Luis Beristain Carlos Roldan |
Caracas 1983 | USA Darrell Pace Richard McKinney Edwin Eliason | Kanada Roger Lemay Daniel Desnoyers Eric Amon | Mexiko Carlos Moza Adolfo González Javier Rivera |
Indianapolis 1987 | USA Richard McKinney Jay Barrs Darrell Pace | Mexiko Jose Anchondo Adolfo González Eduardo Padilla | Kanada Denis Canuel David Viney John McDonald |
Havanna 1991 | USA Eric Brumlow Edwin Eliason Darrell Pace | Mexiko Eduardo Messmacher Ricardo Rojas J.Andrés Anchondo | Kuba Miguel Leon Waldo Suarez Alfonso Donate |
Mar del Plata 1995 | USA Edwin Eliason Richard McKinney Victor Wunderle | Argentina Pablo Basgall Marcelo Cavagliato Marcelo Grillo | Kanada Robert Rusnov Jeannot Robitaile Kevin Sally |
Winnipeg 1999 | USA Butch Johnson Jason McKittrick Victor Wunderle | Kanada David Dalziel Shawn Riggs Robert Rustnov | Kuba Juan Stevens Caminero Isvely Arias Castillo Yasell Allue Ochoa |
Santo Domingo 2003 | USA Guy Krueger Glenn Meyers Vic Wunderle | Mexiko Jorge Chapoy Juanjo Serrano Luiz Velez | El Salvador Cristobal Merlos José Ricardo Merlos Miguel Veliz |
Rio de Janeiro 2007 | USA Brady Ellison Butch Johnson Vic Wunderle | Kanada Crispin Duenas Jason Lyon Hugh MacDonald | Mexiko Jorge Chapoy Juan René Serrano Eduardo Vélez |
Guadalajara 2011 | USA Joe Fanchin Brady Ellison Jake Kaminski | Mexiko Juan René Serrano Eduardo Vélez Pedro Vivas | Kuba Juan Carlos Stevens Hugo Franco Jaime Quintana |
Toronto 2015 | Mexiko Juan René Serrano Ernesto Horacio Boardman Luis Álvarez | USA Zach Garrett Brady Ellison Collin Klimitchek | Brasilien Marcus Vinicius D'Almeida Bernardo Oliveira Daniel Xavier |
Upphörda grenar
Damernas tävling – 30 meter
30 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Luann Ryon (USA) | Ruth Rowe (USA) | Linda Kazienko (CAN) |
Havanna 1991 | Denise Parker (USA) | Kitty Frazier (USA) | Aurora Bretón (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Denise Parker (USA) | Janet Dykman (USA) | María Reyes (PUR) |
Damernas tävling – 50 meter
50 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Deborah Ochs (USA) | Luann Ryon (USA) | Linda Kazienko (CAN) |
Havanna 1991 | Janet Dykman (USA) | Denise Parker (USA) | Miriam Véliz (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Denise Parker (USA) | Janet Dykman (USA) | Marisol Bretón (MEX) |
Damernas tävling – 60 meter
60 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Ruth Rowe (USA) | Deborah Ochs (USA) | Aurora Bretón (MEX) |
Havanna 1991 | Denise Parker (USA) | Jennifer O'Donnell (USA) | Alejandra García (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Denise Parker (USA) | Ruth Rowe (USA) | Marisol Bretón (MEX) |
Damernas tävling – 70 meter
70 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Ruth Rowe (USA) | Deborah Ochs (USA) | Aurora Bretón (MEX) |
Havanna 1991 | Denise Parker (USA) | Kitty Frazier (USA) | Aurora Bretón (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Jacquelin Fernández (CUB) | Denise Parker (USA) | Marisol Bretón (MEX) |
Herrarnas tävling – 30 meter
30 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Jerry Pylypchuk (USA) | Richard McKinney (USA) | Alfonso Donate (CUB) |
Havanna 1991 | Edwin Eliason (USA) | Jay Barrs (USA) | Ricardo Rojas (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Victor Wunderle (USA) | Edwin Eliason (USA) | Robert Rusnov (CAN) |
Herrarnas tävling – 50 meter
50 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Darrell Pace (USA) | Jerry Pylypchuk (USA) | Carlos Mesa (MEX) |
Havanna 1991 | Eric Brumlow (USA) | Miguel León (CUB) | Ricardo Rojas (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Victor Wunderle (USA) | Edwin Eliason (USA) | Robert Rusnov (CAN) |
Herrarnas tävling – 70 meter
70 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Edwin Eliason (USA) | Darrell Pace (USA) | Renato Emilio (BRA) |
Havanna 1991 | Darrell Pace (USA) | Eric Brumlow (USA) | Eduardo Messmacher (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Robert Rusnov (CAN) | Butch Johnson (USA) | Edwin Eliason (USA) |
Herrarnas tävling – 90 meter
90 meter | Guld | Silver | Brons |
Caracas 1983 | Darrell Pace (USA) | Richard McKinney (USA) | Daniel Desnoyers (CAN) |
Havanna 1991 | Eric Brumlow (USA) | Jay Barrs (USA) | Ricardo Rojas (MEX) |
Mar del Plata 1995 | Robert Rusnov (CAN) | Jeannot Robitaile (CAN) | Pablo Blasgall (ARG) |
Källor
Fotnoter
|
|