Beachvolleyboll vid panamerikanska spelen
Beachvolleyboll | |||
| |||
---|---|---|---|
| |||
|
Beachvolleyboll vid panamerikanska spelen har spelats sedan 1999.
Historisk överblick över grenar
Grenar / År | 1999 | 2003 | 2007 | 2011 | 2015 | 2019 |
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas turnering | X | X | X | X | X | X |
Herrarnas turnering | X | X | X | X | X | X |
Medaljsammanfattning
Damernas turnering
Spel | Guld | Silver | Brons |
Winnipeg 1999 | Adriana Behar & Shelda Bede (BRA) | Jenny Pavley & Marsha Miller (USA) | Laura Almaral & Mayra Huerta (MEX) |
Santo Domingo 2003 | Dalixia Fernández & Tamara Larrea (CUB) | Mayra García & Hilda Gaxiola (MEX) | Ana Richa & Larissa França (BRA) |
Rio de Janeiro 2007 | Juliana Silva & Larissa França (BRA) | Dalixia Fernández & Tamara Larrea (CUB) | Bibiana Candelas & Mayra García (MEX) |
Guadalajara 2011 | Juliana Silva & Larissa França (BRA) | Bibiana Candelas & Mayra García (MEX) | Yarleen Santiago & Yamileska Yantín (PUR) |
Toronto 2015 | Ana Gallay & Georgina Klug (ARG) | Lianma Flores & Leila Martínez (CUB) | Carolina Horta & Liliane Maestrini (BRA) |
Lima 2019 | Karissa Cook & Jace Pardon (USA) | Ana Gallay & Fernanda Pereyra (ARG) | Carolina Horta & Ângela Lavalle (BRA) |
Santiago 2023 | Ana Patrícia Ramos & Eduarda Santos Lisboa (BRA) | Melissa Humana-Paredes & Brandie Wilkerson (CAN) | Nicola Guigle & Sarah Murphy (USA) |
Herrarnas turnering
Spel | Guld | Silver | Brons |
Winnipeg 1999 | Jody Holden & Conrad Leinemann (CAN) | Lula Barbosa & Adriano Garrido (BRA) | Roberto Lopes & Franco Neto (BRA) |
Santo Domingo 2003 | Francisco Álvarez & Juan Rossell (CUB) | Luizão Correa & Paulo Emilio Silva (BRA) | Ramón Hernández & Raul Papaleo (PUR) |
Rio de Janeiro 2007 | Emanuel Rego & Ricardo Santos (BRA) | Ty Loomis & Hans Stolfus (USA) | Francisco Álvarez & Leonel Munder (CUB) |
Guadalajara 2011 | Alison Cerutti & Emanuel Rego (BRA) | Igor Hernández & Farid Mussa (VEN) | Santiago Etchegaray & Pablo Suárez (ARG) |
Toronto 2015 | Rodolfo Ontiveros & Juan Virgen (MEX) | Vitor Araujo & Álvaro Morais Filho (BRA) | Nivaldo Díaz & Sergio González (CUB) |
Lima 2019 | Marco Grimalt & Esteban Grimalt (CHI) | Rodolfo Ontiveros & Juan Virgen (MEX) | Nicolás Capogrosso & Julián Azaad (ARG) |
Santiago 2023 | André Stein & George Wanderley (BRA) | Jorge Luis Alayo & Noslen Díaz (CUB) | Esteban Grimalt & Marco Grimalt (CHI) |
Källor
Fotnoter
|
|
|