Mexiko deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 83 deltagare, och totalt tog landet två bronsmedaljer.
Boxning
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Mellanvikt
Brottning
Bantamvikt, grekisk-romersk stil
Flugvikt, fristil
Bantamvikt, fristil
Weltervikt, fristil
Bågskytte
Damernas individuella
- Aurora Breton – Inledande omgång (→ 29:e plats)
Herrarnas individuella
- Jose Anchondo – Inledande omgång (→ 26:e plats)
- Omar Bustani – Inledande omgång (→ 38:e plats)
- Adolfo Gonzalez – Inledande omgång (→ 49:e plats)
Herrarnas lagtävling
- Anchondo, Bustani och Gonzalez – Åttondelsfinal (→ 12:e plats)
Cykling
Friidrott
Herrarnas 100 meter
Herrarnas 800 meter
Herrarnas 5 000 meter
- Mauricio González
- Marcos Barreto
- Arturo Barrios
Herrarnas 10 000 meter
- Arturo Barrios
- Första omgången — 28:08,63
- Final — 27:39,32 (→ 5:e plats)
- Mauricio González
- First Round — 28:36,66
- Final — 27:59,90 (→ 11:e plats)
- Marcos Barreto
- Heat – 29:18,14 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Jesús Herrera
- Final — 2"13:58 (→ 11:e plats)
- Carlos Retiz
- Final — 2"25:34 (→ 50:e plats)
- Martín Mondragón
- Final — 2"27:10 (→ 57:e plats)
Herrarnas 110 meter häck
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
- Herman Adam, Eduardo Nava, Antonio Ruíz och Miguel Elizondo
Herrarnas 20 kilometer gång
- Joel Sánchez
- Final — DSQ (→ ingen placering)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Martín Bermudez
- Final — 3'49:22 (→ 15:e plats)
- Arturo Bravo
- Final — 4'08:08 (→ 33:e plats)
- Hernán Andrade
- Final — DSQ (→ ingen placering)
Damernas maraton
- Blanca Jaime
- Final — 2:43:00 (→ 43:e plats)
Damernas 100 meter häck
Damernas höjdhopp
- Cristina Fink
- Kval — 1,84 m (→ gick inte vidare)
Fäktning
Damernas florett
Gymnastik
Judo
Konstsim
Modern femkamp
Individuella tävlingen
- Ivar Sisniega – 5065 poäng (→ 14:e plats)
- Alejandro Yrizar – 4920 poäng (→ 28:e plats)
- Marcelo Hoyo – 4800 poäng (→ 39:e plats)
Lagtävlingen
- Sisniega, Yrizar och Hoyo – 14785 poäng (→ 8:e plats)
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
Tennis
Herrsingel
- Agustín Moreno
- Första omgången — Besegrade Toshihisa Tsuchihashi (Japan) 7-6, 6-2, 6-4
- Andra omgången — Förlorade mot Stefan Edberg (Sverige) 2-6, 6-7, 0-6
- Francisco Maciel
- Första omgången — Förlorade mot Diego Nargiso (Italien) 6-2, 6-7, 6-7, 6-8
- Leonardo Lavalle
- Första omgången — Besegrade Ronald Agénor (Haiti) 3-6, 6-3, 6-2, 2-1, retired
- Andra omgången — Förlorade mot Sergio Casal (Spanien) 3-6, 4-6, 6-7
Damsingel
- Xochitl Escobedo
- Första omgången – Förlorade mot Anne Minter (Australien) 1-6, 3-6
- Claudia Hernández-Salas
- Första omgången – Bye
- Andra omgången – Förlorade mot Zina Garrison (USA) 1-6, 4-6
Referenser