Weltervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1988
Brottning vid olympiska sommarspelen 1988 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen weltervikt vid olympiska sommarspelen 1988 avgjordes i Seongnam i Sangmu Gymnasium.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Weltervikt | Kenny Monday USA | Adlan Varayev Sovjetunionen | Rahmat Sofiadi Bulgarien |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Lars Gustafsson (SWE) | 1-3 PP | 1-2 | Claudiu Tămăduianu (ROU) | 0 | |
1 | David Harmon (IRL) | 0-4 ST | 0-16 | Haitham Jibara (IRQ) | 0 | |
0 | Adlan Varayev (URS) | 3-1 PP | 5-3 | Ayatollah Vagozari (IRI) | 1 | |
0 | Muhammad Anwar (PAK) | 4-0 TF | 4:24 | Djibril Diouf (SEN) | 1 | |
1 | Mamadou Diallo (GUI) | 0-3 P1 | 5:07 | Naresh Kumar (IND) | 0 | |
0 | Uwe Westendorf (GDR) | 3-1 PP | 4-1 | Monday Eguabor (NGR) | 1 | |
0 | Rahmat Sofiadi (BUL) | 4-0 TF | 1:24 | Jean Manga (CMR) | 1 | |
0 | Yoshihiko Hara (JPN) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
0 | Yoshihiko Hara (JPN) | 3-1 PP | 7-1 | Lars Gustafsson (SWE) | 2 | |
0 | Claudiu Tămăduianu (ROU) | 4-0 ST | 15-0 | David Harmon (IRL) | 2 | |
1 | Haitham Jibara (IRQ) | 0-3 PO | 0-9 | Adlan Varayev (URS) | 0 | |
1 | Ayatollah Vagozari (IRI) | 3-1 PP | 20-9 | Muhammad Anwar (PAK) | 1 | |
2 | Djibril Diouf (SEN) | 0-3 P1 | 7:25 | Mamadou Diallo (GUI) | 1 | |
1 | Naresh Kumar (IND) | 1-3 PP | 2-11 | Uwe Westendorf (GDR) | 0 | |
2 | Monday Eguabor (NGR) | 0-4 ST | 0-15 | Rahmat Sofiadi (BUL) | 0 | |
1 | Jean Manga (CMR) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
2 | Jean Manga (CMR) | 0-4 TF | 1:56 | Yoshihiko Hara (JPN) | 0 | |
0 | Claudiu Tămăduianu (ROU) | 3-1 PP | 7-4 | Haitham Jibara (IRQ) | 2 | |
0 | Adlan Varayev (URS) | 4-0 TF | 0:21 | Muhammad Anwar (PAK) | 2 | |
1 | Ayatollah Vagozari (IRI) | 4-0 TF | 5:51 | Naresh Kumar (IND) | 2 | |
2 | Mamadou Diallo (GUI) | 0-4 TF | 1:30 | Uwe Westendorf (GDR) | 0 | |
0 | Rahmat Sofiadi (BUL) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
0 | Rahmat Sofiadi (BUL) | 3-1 PP | 7-3 | Yoshihiko Hara (JPN) | 1 | |
1 | Claudiu Tămăduianu (ROU) | 1-3 PP | 1-10 | Adlan Varayev (URS) | 0 | |
1 | Ayatollah Vagozari (IRI) | 3-1 PP | 6-3 | Uwe Westendorf (GDR) | 1 | |
Omgång 5 | ||||||
0 | Rahmat Sofiadi (BUL) | 3.5-.5 SP | 14-2 | Claudiu Tămăduianu (ROU) | 2 | |
2 | Yoshihiko Hara (JPN) | 1-3 PP | 9-12 | Ayatollah Vagozari (IRI) | 1 | |
0 | Adlan Varayev (URS) | 3-1 PP | 4-2 | Uwe Westendorf (GDR) | 2 | |
Omgång 6 | ||||||
1 | Rahmat Sofiadi (BUL) | 1-3 PP | 2-5 | Adlan Varayev (URS) | 0 | |
1 | Ayatollah Vagozari (IRI) | Bye | ||||
Omgång 7 | ||||||
2 | Ayatollah Vagozari (IRI) | 0-4 PA | Rahmat Sofiadi (BUL) | 1 | ||
0 | Adlan Varayev (URS) | Bye |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Adlan Varayev (URS) | 0 | - | 19 |
Rahmat Sofiadi (BUL) | 1 | - | 19.5 |
Ayatollah Vagozari (IRI) | 2 | 7 | 14 |
Uwe Westendorf (GDR) | 2 | 5 | 12 |
Claudiu Tămăduianu (ROU) | 2 | 5 | 11.5 |
Yoshihiko Hara (JPN) | 2 | 5 | 9 |
Haitham Jibara (IRQ) | 2 | 3 | 5 |
Muhammad Anwar (PAK) | 2 | 3 | 5 |
Naresh Kumar (IND) | 2 | 3 | 4 |
Mamadou Diallo (GUI) | 2 | 3 | 3 |
Jean Manga (CMR) | 2 | 3 | 0 |
Lars Gustafsson (SWE) | 2 | 2 | 2 |
Monday Eguabor (NGR) | 2 | 2 | 1 |
David Harmon (IRL) | 2 | 2 | 0 |
Djibril Diouf (SEN) | 2 | 2 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Fitzlloyd Walker (GBR) | 0-3.5 SO | 0-12 | Kenny Monday (USA) | 0 | |
1 | Alfonso Jessel (MEX) | .5-3.5 SP | 1-14 | János Nagy (HUN) | 0 | |
0 | Yoon Kyung-jae (KOR) | 4-0 ST | 15-0 | Eusebio Serna (ESP) | 1 | |
0 | Gary Holmes (CAN) | 4-0 ST | 15-0 | Salem Ould Houibib (MTN) | 1 | |
0 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | 3-1 PP | 12-4 | Bruno Beudet (FRA) | 1 | |
1 | Abdullah Al-Ghrbi (YAR) | 0-4 TF | 0:42 | Pekka Rauhala (FIN) | 0 | |
1 | Uati Iutaga (SAM) | 0-4 TF | 0:55 | Adama Damballey (GAM) | 0 | |
0 | Shaban Sejdiu (YUG) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
0 | Shaban Sejdiu (YUG) | 3-0 PO | 10-0 | Fitzlloyd Walker (GBR) | 2 | |
0 | Kenny Monday (USA) | 4-0 TF | 2:00 | Alfonso Jessel (MEX) | 2 | |
1 | János Nagy (HUN) | 1-3 PP | 3-9 | Yoon Kyung-jae (KOR) | 0 | |
2 | Eusebio Serna (ESP) | 0-4 ST | 0-16 | Gary Holmes (CAN) | 0 | |
2 | Salem Ould Houibib (MTN) | 0-4 TF | 0:27 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | 0 | |
1 | Bruno Beudet (FRA) | 4-0 ST | 16-0 | Abdullah Al-Ghrbi (YAR) | 2 | |
0 | Pekka Rauhala (FIN) | 4-0 TF | 0:40 | Uati Iutaga (SAM) | 2 | |
0 | Adama Damballey (GAM) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
1 | Adama Damballey (GAM) | 0-4 TF | 0:54 | Shaban Sejdiu (YUG) | 0 | |
0 | Kenny Monday (USA) | 3-1 PP | 3-2 | János Nagy (HUN) | 2 | |
1 | Yoon Kyung-jae (KOR) | 1-3 PP | 1-8 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | 0 | |
0 | Gary Holmes (CAN) | 3-1 PP | 6-4 | Bruno Beudet (FRA) | 2 | |
0 | Pekka Rauhala (FIN) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
0 | Pekka Rauhala (FIN) | 4-0 TF | 1:20 | Adama Damballey (GAM) | 2 | |
1 | Shaban Sejdiu (YUG) | 0-3 PO | 0-4 | Kenny Monday (USA) | 0 | |
1 | Yoon Kyung-jae (KOR) | 3-1 PP | 7-4 | Gary Holmes (CAN) | 1 | |
0 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
0 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | 3-0 P1 | 5:39 | Pekka Rauhala (FIN) | 1 | |
2 | Shaban Sejdiu (YUG) | 1-3 PP | 2-4 | Yoon Kyung-jae (KOR) | 1 | |
0 | Kenny Monday (USA) | 3-0 PO | 6-0 | Gary Holmes (CAN) | 2 | |
Omgång 6 | ||||||
1 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | 0-3 PO | 0-2 | Kenny Monday (USA) | 0 | |
1 | Pekka Rauhala (FIN) | 4-0 TF | 2:19 | Yoon Kyung-jae (KOR) | 2 | |
Omgång 7 | ||||||
2 | Pekka Rauhala (FIN) | 0-3 PO | 0-7 | Kenny Monday (USA) | 0 | |
1 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | Bye |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Kenny Monday (USA) | 0 | - | 22.5 |
Lodoyn Enkhbayar (MGL) | 1 | - | 13 |
Pekka Rauhala (FIN) | 2 | 7 | 16 |
Yoon Kyung-jae (KOR) | 2 | 6 | 14 |
Gary Holmes (CAN) | 2 | 5 | 12 |
Shaban Sejdiu (YUG) | 2 | 5 | 8 |
Adama Damballey (GAM) | 2 | 4 | 4 |
Bruno Beudet (FRA) | 2 | 3 | 6 |
János Nagy (HUN) | 2 | 3 | 5.5 |
Alfonso Jessel (MEX) | 2 | 2 | 0.5 |
Fitzlloyd Walker (GBR) | 2 | 2 | 0 |
Salem Ould Houibib (MTN) | 2 | 2 | 0 |
Uati Iutaga (SAM) | 2 | 2 | 0 |
Eusebio Serna (ESP) | 2 | 2 | 0 |
Abdullah Al-Ghrbi (YAR) | 2 | 2 | 0 |
Slutkamper
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
7:e plats | ||||
Uwe Westendorf (GDR) | 0-4 PA | Yoon Kyung-Jae (KOR) | ||
5:e plats | ||||
Ayatollah Vagozari (IRI) | 0-4 PA | 3:00 | Pekka Rauhala (FIN) | |
Bronsmatch | ||||
Rahmat Sofiadi (BUL) | 3-1 PP | 8-3 | Lodoyn Enkhbayar (MGL) | |
Final | ||||
Adlan Varayev (URS) | 1-3 PP | 2-5 | Kenny Monday (USA) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|