Swedish League
Swedish League | |
Sport(er) | Orientering |
---|---|
Land | Sverige Sverige |
Tidpunkt | April-Maj |
År | Silva League 2012- |
Tidigare namn | Silva League |
Geografisk omfattning | Världen |
Arrangör | Svenska Orienteringsförbundet |
Webbplats | Officiell webbplats |
Swedish League (tidigare Silva League) är en serie orienteringstävlingar som genomförs i april och maj, och innehåller 7 deltävlingar. Sista tävlingen, finalen, är en jaktstart då man räknar ihop resultatet från alla deltävlingar. De tävlande är orienteringseliten, både svensk och internationell.
Syftet med tävlingarna är att visa upp orientering till icke-orienterare. Ett annat syfte är att arrangörer lär sig hur man arrangerar större orienteringstävlingar av hög kvalité. [1]
Historia [2]
Silva League startades som en efterföljare av Elitserien 2012. Inför 2015 hoppade tidigare huvudsponsorn Silva av, och då bytte man namnet till Swedish League. [3]
2023
Tävlingarna hölls i Valdemarsvik, Eskilstuna, Skellefteå, Lund, Idre, Örnsköldsvik samt Sundsvall mellan 15 april till 17 september.
Datum | Plats | Disciplin |
---|---|---|
15 april | Valdemarsvik | Medel |
16 april | Valdemarsvik | Lång |
6 maj | Eskilstuna | Medel |
7 maj | Eskilstuna | Lång |
18 maj | Skellefteå | Medel |
27 maj | Lund | Sprint |
25 juni | Idre | Ultralång |
20 aug | Örnsköldsvik | Lång |
26 aug | Sundsvall | Medel |
15 september | Sundsvall | Natt |
17 sept | Sundsvall | Jaktstart, förlängd medel |
2014
Tävlingarna hölls i Finspång, Båstad, Tranås samt Luleå mellan 20 april till 25 maj.
Datum | Plats | Disciplin |
---|---|---|
20 april | Finspång | Långdistans |
26 april | Båstad | Sprint |
27 april | Båstad | Långdistans |
2 maj | Tranås | Sprint |
23 maj | Luleå | Sprint |
24 maj | Luleå | Medeldistans |
25 maj | Luleå | Jaktstart, långdistans |
Vinnare 2014
H21
- Gustav Bergman, OK Ravinen
- Jerker Lysell, Rehns BK
- Emil Svensk, Stora Tuna OK
D21
- Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
- Alva Olsson, Linköpings OK
- Lilian Forsgren, OK Tisaren
H20
- Anton Johansson, OK Orion
- Oskar Andrén, OK Tisaren
- William Pommer, Stora Tuna OK
D20
- Sara Hagström, Falköpings AIK
- Malin Leandersson, OK Tyr
- Frida Sandberg, Säterbygdens OK
H18
- Simon Hector, Snättringe SK
- Anton Forsberg, Långhundra IF
- Oskar Leinonen, OK Kolmården
D18
- Andrea Svensson, OK Tisaren
- Tilda Johansson, OK Orion
- Johanna Öberg, Ryda SK
2013
Tävlingarna hölls i Tibro, Örebro och Sundsvall mellan 27 april och 19 maj.
Datum | Plats | Disciplin |
---|---|---|
27 april | Tibro | Långdistans |
28 april | Tibro | Förkortad långdistans |
9 maj | Kumla | Sprint |
11 maj | Örebro | Långdistans |
12 maj | Örebro | Medeldistans |
18 maj | Sundsvall | Medeldistans |
19 maj | Sundsvall | Jaktstart, långdistans |
Vinnare 2013
H21[4]
- Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti
- Anders Holmberg, Järla IF OK
- Oleksandr Kratov, OK Orion
D21[4]
- Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
- Annika Billstam, OK Linné
- Lina Strand, Göteborg-Majorna OK
H20[4]
- Emil Svensk, Stora Tuna OK
- Jens Wängdahl, Nyköpings OK
- Anton Johansson, OK Orion
D20[4]
- Lisa Risby, OK Kåre
- Frida Sandberg, Säterbygdens OK
- Linda Lindkvist, Leksands OK
H18[4]
- Simon Hector, Snättringe SK
- Erik Andersson, OK Orion
- Anton Nilsson, OK Tranan
D18[4]
- Tilda Johansson, OK Orion
- Emma Bjessmo, Bromma-Vällingby SOK
- Sara Hagström, Falköpings AIK
2012
Tävlingarna hölls i Göteborg, Täby, Linköping och Alfta mellan 14 april och 27 maj.
Datum | Plats | Disciplin |
---|---|---|
14 april | Göteborg | Långdistans |
15 april | Göteborg | Medeldistans |
28 april | Täby | Långdistans |
29 april | Täby | Medeldistans |
4 maj | Linköping | Sprint |
26 maj | Alfta | Medeldistans |
27 maj | Alfta | Jaktstart, långdistans |
Vinnare 2012
H21[5]
- Gustav Bergman, OK Ravinen
- Johan Runesson, Göteborg-Majorna OK
- Jerker Lysell, Rehns BK
D21[5]
- Tanja Ryabkina, Hellas Orientering
- Annika Billstam, OK Linné
- Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
H20[5]
- Johan Högstrand, Markbygdens OK
- Emil Svensk, Stora Tuna OK
- Martin Regborn, Hagaby GoIF
D20[5]
- Elin Månsson, OK Löftan
- Helena Karlsson, IFK Lidingö
- Rebecka Heinrup, Tullinge SK
H18[5]
- Piotr Parfianowicz, Södertälje-Nykvarn Orientering
- Simon Hector, Snättringe SK
- Anton Johansson, OK Orion
D18[5]
- Frida Sandberg, Säterbygdens OK
- Sandrine Müller, Gävle OK
- Sara Hagström, Falköpings AIK
Referenser
- ^ Vad är Swedish League, www.swedishleague.orientering.se Arkiverad 29 oktober 2014 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ Tidigare år, www.swedishleague.orientering.se Arkiverad 29 oktober 2014 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ ”Silva League blir Swedish League, SOFT”. Arkiverad från originalet den 29 oktober 2014. https://web.archive.org/web/20141029155040/http://iof2.idrottonline.se/SvenskaOrienteringsforbundet/Nyheter/Forbundsnytt/SilvaLeagueblirSwedishLeagueocharrangorersokesfor2016/. Läst 29 oktober 2014.
- ^ [a b c d e f] Totalresultat, Silva League 2013
- ^ [a b c d e f] Totalresultat, Silva league 2012
Externa länkar
- Officiell hemsida
|