2010-11 3. Lig
3. Lig | |
---|---|
Sezon | 2010-11 |
Takım sayısı | 57 |
Şampiyon | Tepecikspor Kırklarelispor Gaziosmanpaşa |
Üst lige yükselenler | Tepecikspor Kırklarelispor Gaziosmanpaşa Ünyespor Altınordu Denizli Belediyespor |
Ligden düşenler | Yeni Kırşehirspor 72 Batmanspor Malatyaspor Beykozspor 1908 Ispartaspor Erzurumspor Yalovaspor Torbalıspor Zeytinburnuspor |
Gol kralı | Mustafa Ünver (MKE Kırıkkalespor) (22) |
Oynanan maç sayısı | 918 |
Atılan gol sayısı | 2170 (maç başına 2,36) |
← 2009-10 2011-12 → |
Türkiye Futbol Federasyonu 3. Lig 2010-2011 sezonu, 3. Lig'in 40. sezonudur. 3. Lig, bir önceki sezonun sonunda TFF 2. Lig’den düşen 12 takım ile Amatör Takımlar Türkiye Şampiyonası sonucunda 3. Lige yükselen 5 takım ve 3. Ligi’nde yer alan 37 takımın katılımı ile toplam 54 takımdan oluşur. 3. Lig çift devreli lig müsabakaları sonunda gruplarda 1. sırayı alan takımlar TFF 2. Lig’e yükselirler. Bu müsabakalar sonunda gruplarda 2., 3., 4. ve 5. sırayı alan takımlar, TFF 2. Ligine yükselecek diğer takımların belirleneceği Play-Off müsabakalarına katılacak takımları oluştururlar.
Toplam 54 takım on sekizerli 3 grupta yer alacak. Bu ligden altı takım 2. Lig'e çıkmak ve dokuz takım bölgesel lige düşmemek için mücadele etti.
Sezon sonunda gruplarında şampiyon olan Tepecikspor, Kırklarelispor, Gaziosmanpaşa ve oynanan Play-Off müsabakaları sonucunda Ünyespor, Altınordu ve Denizli Belediyespor 2011-12 Spor Toto 2. Liginde oynamaya hak kazanmışlardır.
Bölgesel Amatör Ligi 2010-2011 sezonunda gruplarını lider tamamlayan Erzurum Büyükşehir Belediyespor, Erganispor, Beşikdüzüspor, Çarşambaspor, Elazığ Belediyespor, Manavgat Evrensekispor, Kilimli Belediyespor, Aydınspor 1923, Yeni Sandıklı Belediyespor, Maltepespor, Ümraniyespor ve Küçükçekmecespor kulüpleri 3. Lige yükselmişlerdir.
Gruplarını son 3 sırada tamamlayan Yeni Kırşehirspor, 72 Batmanspor, Malatyaspor, Beykozspor 1908, Ispartaspor, Erzurumspor, Yalovaspor, Torbalıspor ve Zeytinburnuspor gelecek yıl Bölgesel Amatör Liginde mücadele edeceklerdir.
Takımlar, Stadlar ve bilgiler
Takım | Grup | Şehir | Stadyum | Kapasite | Başkan | Tek.Direktör |
---|---|---|---|---|---|---|
Afyonkarahisarspor | 2 | Afyonkarahisar | Afyon Atatürk Stadyumu | 10.000 | Hikmet Bülbül | Orhan Yahya Yüce |
Altınordu | 2 | İzmir | Buca İlçe Stadyumu | 6.341 | Mustafa Bilen | Metin Çelikdelen |
Anadolu Üsküdar 1908 | 2 | İstanbul | Vefa Stadyumu | 6.500 | Murat Şahin | Mehmet Hakkı Hocaoğlu |
Ankara Demirspor | 1 | Ankara | Cebeci İnönü Stadyumu | 37.000 | Nuğman Yavuz | Ufuk Sarı |
Araklıspor | 3 | Trabzon | Araklı İlçe Stadyumu | 1.364 | Reşat Çebi | Halit Yakupoğlu |
Arsinspor | 1 | Trabzon | Arsin İlçe Stadyumu | 1.300 | Mustafa Keleş | Orhan Cinemre |
Batman Petrolspor | 2 | Batman | Batman 16 Mayıs Stadyumu | 4.900 | Besim Şişman | Erdem Acar |
Bayrampaşa | 1 | İstanbul | Çetin Emeç Stadyumu | 3.200 | Şafak Aydın Silin | Taşkın Güngör |
Belediye Bingölspor | 1 | Bingöl | Bingöl Şehir Stadyumu | 3.000 | Şerafettin Varolgüneş | Nihat Balan |
Beykoz | 2 | İstanbul | Beykoz Stadyumu | 3.500 | Zeki Aksu | Maksut Ünlü |
Beylerbeyi | 3 | İstanbul | Beylerbeyi 75. Yıl Stadyumu | 5.500 | Mustafa Yazıcı | Şeref Özşan |
Bursa Nilüferspor | 1 | Bursa | Nilüfer Stadyumu | 2.000 | Nevzat Tuna | Ergun Kutsal |
Darıca Gençlerbirliği | 2 | Kocaeli | Darıca İlçe Stadyumu | 6.500 | Halil Akbaşoğlu | Halit Üçkaleler |
Denizli Belediyespor | 3 | Denizli | Doğan Seyfi Atlı Stadyumu | 15.427 | Tanju Beştaş | Yaşar Güngör |
Diyarbakır BB | 3 | Diyarbakır | Seyrantepe Diski Stadyumu | 1.540 | Haci Haspolat | Aydın Gözüaçık |
Sivas Dört Eylül Belediyespor | 2 | Sivas | 4 Eylül Stadyumu | 14.998 | Ahmet Polat | Ömer Ateş |
Erzurumspor | 2 | Erzurum | Cemal Gürsel Stadyumu | 17.000 | Coşkun Aslan | |
Gaziosmanpaşa | 3 | İstanbul | Gaziosmanpaşa Stadyumu | 2.850 | Mehmet Öztürk | Hasan Saka |
Gölcükspor | 3 | Kocaeli | Gölcük Şehir Stadyumu | 2.000 | İsmail Gençdemir | Tunahan Akdoğan |
Gümüşhanespor | 2 | Gümüşhane | Gümüşhane Yenişehir Stadyumu | 4.000 | Kurban Karagöz | A.R. Sinan Bayraktar |
Hatayspor | 1 | Hatay | Antakya Atatürk Stadyumu | 6.015 | Hikmet Çinçin | İsmail Batur |
Ispartaspor | 2 | Isparta | Isparta Atatürk Şehir Stadyumu | 10.000 | Remzi Erdoğan | Tarık Söyleyici |
İnegölspor | 1 | Bursa | İnegöl İlçe Stadyumu | 4.975 | Yusuf Şen | Cevdet Uzunköprü |
İstanbulspor | 1 | İstanbul | Bahçelievler İl Özel İdare | 4.350 | Ömer Sarıalioğlu | Mehmet Erdal Alpaslan |
Kahramanmaraşspor | 2 | Kahramanmaraş | Hanefi Mahçiçek Stadyumu | 9.169 | Doğan Tehci | Alaaddin Demirözü |
Karsspor | 3 | Kars | Kars Şehir Stadyumu | 5.000 | Muzaffer Sanğu | Bülent Topuzoğlu |
Kastamonuspor | 3 | Kastamonu | Gazi Stadyumu | 4.033 | Levent Özbek | Ayhan Alemdaroğlu |
Kayapınar Belediyespor | 1 | Diyarbakır | Seyrantepe 1 nolu saha | 500 | Mehmet Askeri Kelekçiler | Seyithan Özdaş |
Keçiörengücü | 3 | Ankara | Ankara Aktepe Stadyumu | 4.883 | Sedat Tahiroğlu | Murat Özgen |
Keçiören Sportif | 2 | Ankara | Yenimahalle Hasan Doğan Stadyumu | 10.000 | Halit Öngün | Murat Küçük |
Kepez Belediyespor | 3 | Antalya | Hasan Doğan Stadyumu | 1.800 | Ahmet Ünlüoğlu | Mehmet Uğurlu |
Kırıkhanspor | 3 | Hatay | 5 Temmuz Stadyumu | 12.390 | Mete İçcan | Ahmet Taşyürek |
Kırklarelispor | 2 | Kırklareli | Kırklareli Atatürk Stadyumu | 2.000 | Volkan Can | Bilgin Erdem |
Kırşehirspor | 1 | Kırşehir | Ahi Stadyumu | 7.500 | Recep Şanal | Mehmet Ali Honca |
Lüleburgazspor | 1 | Kırklareli | 8 Kasım Stadyumu | 2.500 | Siyami Aslan | Ahmet Kazım Ertem |
Malatyaspor | 1 | Malatya | Malatya İnönü Stadyumu | 10.411 | Mustafa Korkmaz | Ergün Albayrak |
Menemen Belediyespor | 1 | İzmir | Menemen Şehir Stadyumu | 2.000 | Armağan Öktenoğlu | Taner Taşkın |
MKE Kırıkkalespor | 3 | Kırıkkale | Başpınar 17 Ağustos Stadyumu | 5.402 | Ali Koç Uzel | Harun Aydoslu |
Nazilli Belediyespor | 1 | Aydın | Nazilli İlçe Stadyumu | 4.500 | Engin Topçu | Mustafa Ceviz |
Orhangazispor | 2 | Bursa | Orhangazi İlçe Stadyumu | 2.000 | Recep Alemdar | Metin Begüm |
Oyak Renaultspor | 2 | Bursa | Oyak Renault Stadyumu | 3.000 | Alpay Şar | Ahmet Neneoğlu |
Pazarspor | 3 | Rize | Pazar İlçe Stadyumu | 2.442 | Mustafa Taşkın | Kenan Gönen |
Sancaktepe Belediyespor | 3 | İstanbul | 15 Temmuz Stadyumu | 7.000 | Muhammed Ali Cankatar | Keskin Çetinkaya |
Siirtspor | 3 | Siirt | Siirt Atatürk Stadyumu | 5.650 | Mehmet Fadıl Akgündüz | Ramazan Silin |
Tekirova Belediyespor | 1 | Antalya | Dr. Fehmi Öncel Stadyumu | 12.390 | Fahri Şimşek | Osman Yalçın |
Tepecikspor | 1 | İstanbul | Tepecik Belediye Stadyumu | 3.000 | Osman Eyüboğlu | Enver Şen |
Torbalıspor | 3 | İzmir | Torbalı 7 Eylül Stadyumu | 1.457 | Sabit Şevki Güldoğan | Zeki Erguvan |
Ünyespor | 1 | Ordu | Ünye İlçe Stadyumu | 10.340 | Ömer Zorlu | Bülent Demirkanlı |
Yalıspor | 2 | Trabzon | Yavuz Selim Stadyumu | 1.820 | Muhammed Kara | Atilla Tokmak |
Yalovaspor | 3 | Yalova | Yalova Atatürk Stadyumu | 8.980 | Hasan Kızılkaya | Hakan Çobanoğlu |
Yeni İkenderunspor | 2 | Hatay | 5 Temmuz Stadyumu | 12.390 | Sedat Uysal | Can Güven |
72 Batmanspor | 1 | Batman | 16 Mayıs Stadyumu | 4.900 | Mehmet Reşit Kaygu | Faris Ergün |
Yimpaş Yozgatspor | 2 | Yozgat | Bozok Stadyumu | 8.260 | Dursun Uyar | Harun Dişlitaş |
Zeytinburnuspor | 3 | İstanbul | Zeytinburnu Stadyumu | 16.000 | Kazim Uçar | Zekeriya Karalı |
1. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tepecik Belediyespor | 34 | 18 | 7 | 9 | 56 | 38 | +18 | 61 | 2011-12 2. Lig |
2 | Bursa Nilüferspor | 34 | 17 | 8 | 9 | 39 | 24 | +15 | 59 | Play-off |
3 | Lüleburgazspor | 34 | 17 | 6 | 11 | 33 | 27 | +6 | 57 | |
4 | Nazilli Belediyespor | 34 | 15 | 12 | 7 | 53 | 26 | +27 | 57 | |
5 | Ünyespor (P) | 34 | 16 | 8 | 10 | 40 | 30 | +10 | 56[a] | |
6 | İnegölspor | 34 | 15 | 11 | 8 | 43 | 28 | +15 | 56[a] | |
7 | Bayrampaşa | 34 | 14 | 12 | 8 | 52 | 30 | +22 | 54 | |
8 | Hatayspor | 34 | 15 | 8 | 11 | 46 | 27 | +19 | 53 | |
9 | Belediye Bingölspor | 34 | 12 | 13 | 9 | 44 | 34 | +10 | 49 | |
10 | Yeni Menemen Belediyespor | 34 | 13 | 9 | 12 | 41 | 40 | +1 | 48 | |
11 | Arsinspor | 34 | 12 | 10 | 12 | 35 | 37 | -2 | 46 | |
12 | İstanbulspor | 34 | 11 | 11 | 12 | 30 | 30 | 0 | 44[b] | |
13 | Tekirova Belediyespor | 34 | 12 | 8 | 14 | 30 | 41 | -11 | 44[b] | |
14 | Ankara Demirspor | 34 | 9 | 12 | 13 | 33 | 40 | -7 | 39[c] | |
15 | Diyarbakır Kayapınar Belediyespor | 34 | 10 | 9 | 15 | 24 | 34 | -10 | 39[c] | |
16 | Yeni Kırşehirspor | 34 | 8 | 8 | 18 | 38 | 49 | -11 | 32 | 2011-12 Bölgesel Amatör Lig |
17 | 72 Batmanspor | 34 | 8 | 7 | 19 | 23 | 47 | -24 | 31 | |
18 | Malatyaspor[d] | 34 | 1 | 7 | 26 | 11 | 89 | -78 | 7 |
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
(P) Play-off kazananı.
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Ünyespor 3 puan +1 gol farkı, İnegölspor 3 puan -1 gol farkı
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: İstanbulspor 6 puan, Tekirova Belediyespor 0 puan
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Ankara Demirspor 3 puan 0 gol farkı, Diyarbakır Kayapınar Belediyespor 3 puan 0 gol farkı (genel gol farkına bakılır)
- ^ 3 puanı silindi
1. Grup Play-off
Yarı final
23 Mayıs 2011 20.30 |
Bursa Nilüferspor | 1 - 3 | Ünyespor |
---|---|---|
Sadat Şahin 79' | Rapor | 6, 64' Seçkin Getbay 25' İbrahim Karayiğit |
19 Mayıs Stadyumu, Ankara Hakem: Tayfur Özkan |
Lüleburgazspor v Nazilli Belediyespor
23 Mayıs 2011 17.00 |
Lüleburgazspor | 1 - 0 | Nazilli Belediyespor |
---|---|---|
Mehmet Uzun 12' | Rapor |
19 Mayıs Stadyumu, Ankara Hakem: Volkan Bayarslan |
Final
26 Mayıs 2011 19.00 |
Lüleburgazspor | 0 - 2 | Ünyespor |
---|---|---|
Rapor | 45' (p) Alican Tez 88' İbrahim Karayiğit |
19 Mayıs Stadyumu, Ankara Hakem: Özgün Türkalp |
3. Lig 1.Grup Play-Off Şampiyonu: Ünyespor |
2. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kırklarelispor | 34 | 22 | 7 | 5 | 62 | 27 | +35 | 73 | 2011-12 2. Lig |
2 | Afyonkarahisarspor | 34 | 21 | 6 | 7 | 57 | 23 | +34 | 69 | Play-off |
3 | Gümüşhanespor | 34 | 20 | 7 | 7 | 47 | 19 | +28 | 67 | |
4 | Darıca Gençlerbirliği | 34 | 17 | 10 | 7 | 45 | 27 | +18 | 61[a] | |
5 | Altınordu (P) | 34 | 18 | 7 | 9 | 57 | 33 | +24 | 61[a] | |
6 | Sivas Dört Eylül Bld. | 34 | 17 | 9 | 8 | 61 | 37 | +24 | 60[b] | |
7 | Orhangazispor | 34 | 16 | 12 | 6 | 48 | 24 | +24 | 60[b] | |
8 | Oyak Renault | 34 | 16 | 10 | 8 | 52 | 26 | +26 | 58 | |
9 | Anadolu Üsküdar | 34 | 16 | 8 | 10 | 51 | 35 | +16 | 56 | |
10 | Yeni İskenderunspor | 34 | 12 | 12 | 10 | 39 | 31 | +8 | 48 | |
11 | Batman Petrolspor | 34 | 10 | 13 | 11 | 39 | 38 | +1 | 43 | |
12 | Trabzon Yalıspor | 34 | 12 | 5 | 17 | 38 | 41 | -3 | 41 | |
13 | Kahramanmaraşspor | 34 | 10 | 10 | 14 | 38 | 43 | -5 | 40 | |
14 | Keçiören Sportif | 34 | 9 | 6 | 19 | 47 | 57 | -10 | 33 | |
15 | Yozgatspor | 34 | 8 | 8 | 18 | 30 | 49 | -19 | 32 | |
16 | Beykoz 1908 | 34 | 8 | 4 | 22 | 39 | 83 | -44 | 28 | 2011-12 Bölgesel Amatör Lig |
17 | Ispartaspor | 34 | 5 | 4 | 25 | 26 | 81 | -55 | 19 | |
18 | Erzurumspor[c] | 34 | 0 | 0 | 34 | 0 | 102 | -102 | -3 |
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
(P) Play-off kazananı.
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Darıca Gençlerbirliği 6 puan, Altınordu 0 puan
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Sivas Dört Eylül Bld. 3 puan 0 gol farkı, Orhangazispor 3 puan 0 gol farkı (genel gol farkına bakılır)
- ^ 3 puanı silindi
2. Grup Play-off
Yarı final
Afyonkarahisarspor v Altınordu
24 Mayıs 2011 20.30 |
Afyonkarahisarspor | 1 - 2 | Altınordu |
---|---|---|
Hasan Hatipoğlu 85' | Rapor | 47' Berkay Günay 89' Hikmet Balioğlu |
Atatürk Stadyumu, Eskişehir Hakem: Fethi Serkan Koçak |
Gümüşhanespor v Darıca Gençlerbirliği
24 Mayıs 2011 17.00 |
Gümüşhanespor | 0 - 3 | Darıca Gençlerbirliği |
---|---|---|
Rapor | 57' (p) Tufan Zahid Arslan 62' Mustafa Kara 70' (p) Yusuf Atay |
Atatürk Stadyumu, Eskişehir Hakem: Mürvet Sezer |
Final
Darıca Gençlerbirliği v Altınordu
27 Mayıs 2011 19.00 |
Darıca Gençlerbirliği | 0 - 1 | Altınordu |
---|---|---|
Rapor | 15' Serdar Kılıç |
Atatürk Stadyumu, Eskişehir Hakem: Barış Şimşek |
2010-11 3. Lig 2.Grup Play-Off Şampiyonu: Altınordu |
3. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gaziosmanpaşa | 34 | 21 | 6 | 7 | 47 | 23 | +24 | 69 | 2011-12 2. Lig |
2 | Beylerbeyi | 34 | 17 | 12 | 5 | 48 | 27 | +21 | 63 | Play-off |
3 | Sancaktepe | 34 | 16 | 8 | 10 | 36 | 34 | +2 | 56[a] | |
4 | Diyarbakır BB | 34 | 16 | 8 | 10 | 54 | 46 | +8 | 56[a] | |
5 | Denizli Belediyespor (P) | 34 | 14 | 12 | 8 | 37 | 26 | +11 | 54 | |
6 | Gölcükspor | 34 | 13 | 12 | 9 | 38 | 27 | +11 | 51 | |
7 | Keçiörengücü | 34 | 13 | 11 | 10 | 52 | 41 | +11 | 50 | |
8 | Kastamonuspor | 34 | 12 | 13 | 9 | 36 | 33 | +3 | 49 | |
9 | Karsspor | 34 | 12 | 12 | 10 | 38 | 39 | -1 | 48 | |
10 | Kırıkhanspor | 34 | 13 | 8 | 13 | 41 | 42 | -1 | 47 | |
11 | Pazarspor | 34 | 11 | 12 | 11 | 48 | 43 | +5 | 45 | |
12 | MKE Kırıkkalespor | 34 | 12 | 7 | 15 | 59 | 45 | +14 | 43[b] | |
13 | Araklıspor | 34 | 10 | 13 | 11 | 36 | 42 | -6 | 43[b] | |
14 | Siirtspor | 34 | 10 | 11 | 13 | 37 | 37 | 0 | 41 | |
15 | Antalya Kepezspor | 34 | 9 | 12 | 13 | 31 | 42 | -11 | 39 | |
16 | Yalovaspor | 34 | 9 | 8 | 17 | 34 | 41 | -7 | 35 | 2011-12 Bölgesel Amatör Lig |
17 | Torbalıspor[c] | 34 | 9 | 8 | 17 | 33 | 45 | -12 | 32 | |
18 | Zeytinburnuspor | 34 | 2 | 1 | 31 | 18 | 90 | -72 | 7 |
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
(P) Play-off kazananı.
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Sancaktepe 6 puan, Diyarbakır BB 0 puan (genel gol farkına bakılır)
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: MKE Kırıkkalespor 6 puan +2 gol farkı, Araklıspor 0 puan -2 gol farkı
- ^ 3 puanı silindi
3. Grup Play-off
Yarı final
Beylerbeyi v Denizli Belediyespor
24 Mayıs 2011 20.30 |
Beylerbeyi | 0 - 1 | Denizli Belediyespor |
---|---|---|
Rapor | 25' Hüseyin Ateş |
19 Mayıs Stadyumu, Ankara Hakem: Zafer Demir |
Sancaktepe v Diyarbakır BB Diskispor
24 Mayıs 2011 17.00 |
Sancaktepe | 1 - 1 (8 - 9 pen.) | Diyarbakır BB Diskispor |
---|---|---|
Ömer Bayraktar 25' | Rapor | 89' Ali Can Çelik |
19 Mayıs Stadyumu, Ankara Hakem: Çağatay Şahan |
Final
Diyarbakır BB Diskispor v Denizli Belediyespor
27 Mayıs 2011 19.00 |
Diyarbakır BB Diskispor | 0 - 0 (2 - 4 pen.) | Denizli Belediyespor |
---|---|---|
Rapor |
19 Mayıs Stadyumu, Ankara Hakem: Mustafa İlker Çoşkun |
2010-11 3. Lig 3.Grup Play-Off Şampiyonu: Denizli Belediyespor |