Balıkesir'de spor
Balıkesir'de spor, Türkiye'nin Balıkesir ilinin spor tarihçesini, spor kulüplerini, önemli spor tesislerini konu almaktadır.
Balıkesir'in futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi farklı branşlarda faaliyet gösteren spor takımları vardır.
2023-24 Sezonu
Lig takımları (2023-24)
2022-23 sezonu sonunda F 2. Lig'de Balıkesirspor küme düşerken Bandırmaspor lig 10.su olmuştur. Basketbol 1. Liglerinde 2, Voleybol 1.Liglerinde de 3 takımı yer almıştır.
Balıkesir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri | ||||||
İlçesi | Takımın Adı | Branşı | 2022-2023 Sezonu | 2023-2024 Sezonu | ||
Ligi | Sezon sonu | Ligi | Sezon sonu | |||
Bandırma | Bandırmaspor | Futbol | F 1. Lig | Lig 10/19 | F 1. Lig | Lig 9/18 |
Altıeylül | Balıkesirspor | Futbol | F 2. Lig | 3. Lig'e düştü | F 3. Lig | Grup 8/15 |
Ayvalık | Ayvalıkgücü BS | Futbol | F 3. Lig | Grup 5/17 | F 3. Lig | Lig 12/60 |
Burhaniye | Burhaniye Belediyespor | Futbol | BAL | Grup 2/14-direkt/kaldı | BAL | Grup 2/14 |
Bandırma | Eti Maden Eti SK | Futbol | BAL | Grup 4/14-baraj/kaldı | BAL | G.7/14-baraj/kaldı |
Karesi | Balıkesir BŞB | Futbol | Yerel/alındı | BAL | G.12/14-il içi s.düştü | |
Bandırma | Bandırmagücü Spor K. | Futbol K. | Yerel/alındı | FK 3. Lig | Grup 5/8 | |
Karesi | Balıkesir BŞB | Basket E. | TBL | Lig 8/16 | TBL | Lig 10/18 |
Edremit | Edremit Bld. Gürespor | Basket K. | TKBL | Lig 5/16 | TKBL | Lig 4/16 |
Burhaniye | Burhaniye Bld.spor | Basket K. | KBBL | Lig 3/25/alındı | TKBL | Lig 12/16 |
Bandırma | Bandırma Gelişim | Basket E. | Yerel/alındı | EBBL | Grup 6/6 | |
Altıeylül | Balıkesir BŞB | T.Sandalye B. | TSB Süper L | Lig 7/14 | TSB Süper L | Grup 7/9 |
Bigadiç | Bigadiç Belediyesi | Voley E. | VE 1.Lig | Grup 9/12alındı | Efeler L. | VE1L'e düştü |
Edremit | Edremit Bld. Altınoluk | Voley K. | VK 1.Lig | Lig 4/24 | VK 1.Lig | Grup 8/12 |
Havran | Havran Fatih Belediyesi | Voley K. | VK 1.Lig | Grup 9/12 | VK 1.Lig | Grup 7/12 |
Bigadiç | Bigadiç Belediyesi 2 | Voley E. | Yerel/alındı | VE 2.Lig | Çekildi | |
Ayvalık | Ayvalıkgücü Bld.Spor | Voley K. | VK 2.Lig | Grup 6/7 | VK 2.Lig | Son 16-13/144 |
Karesi | Balıkesir BŞB | Voley K. | VK 2.Lig | Grup 5/7 | VK 2.Lig | Grup 5/9 |
Ayvalık | Ayvalık Gelişim Spor | Voley K. | Yerel/alındı | VK 2.Lig | Grup 3/9 | |
Bandırma | Bandırma Voleybol SK | Voley K. | VK Bölg.Lig | Eleme G. | VK Bölg.Lig | Final G. |
Karesi | Balıkesir DSİ SK | Voley K. | VK Bölg.Lig | Final G.2/3 | VK Bölg.Lig | Eleme G. |
Karesi | Eka Spor Kulübü | Voley K. | VK Bölg.Lig | Eleme G. | VK Bölg.Lig | Eleme G. |
Gönen | Gönen Gün Spor Kulübü | Voley K. | Yerel/alındı | VK Bölg.Lig | Eleme G. | |
Kepsut | Kepsut Belediye SK | Voley E. | Yerel/alındı | VE Bölg.Lig | 2. Lig'e çıktı | |
Edremit | Gürespor | Hentbol K | Yerel/alındı | HK 2. Lig | Grup 3/3 | |
Gönen | Gönen Belediyespor | Futbol | BAL | Gr.6/14-iliçi/düştü | xx | |
Edremit | 1966 Edremitspor | Futbol | BAL | Gr.7/14-iliçi/düştü | xx | |
Bandırma | Bandırma Basketbol | Basket K. | KBBL | Lig 7/25 | katılmadı | xx |
Ayvalık | Ayvalık Gençlik | Voley K. | VK 2.Lig | Grup 3/7 | katılmadı | xx |
Ayvalık | Bahçeşehir Koleji Ayvalıkspor | Voley K. | VK 2.Lig | Lig 13/148 | katılmadı | xx |
Bandırma | Bandırma Voleybol SK | Voley E. | VE Bölg.Lig | Final G.2/3 | katılmadı | xx |
Susurluk | Gençlerbirliği Eğitim SK | Voley K. | VK Bölg.Lig | Eleme G. | katılmadı | xx |
Edremit | Karagözoğlu İÖO SK | Hentbol K | HK Bölg.L. | 2.Lig'e çıktı | katılmadı | xx |
Burhaniye | Balıkesir Kuzey Ege GSK | Voley K. | katılmadı | xx |
Türkiye Kupaları (2023-24)
Balıkesir'in Basketbol federasyon kupalarının eleme gruplarında 2 takımı yer almıştır. F Türkiye Kupası'da
Balıkesir takımlarının Türkiye kupalarındaki maçları | |||||||||
Takım | Branş | Lig | Kupa | Tur | Rakip | Sonuç | |||
Ayvalıkgücü BS | Futbol | F 3. Lig | F Türkiye Kp | 3.tur | GMG Kastamonuspor | F 2. Lig | 2-3 (P) | Elendi | |
Balıkesirspor | Futbol | F 2. Lig | F Türkiye Kp | 2.tur | Burhaniye Belediyespor | BAL | 0-1 | Elendi | |
Burhaniye Belediyespor | Futbol | BAL | F Türkiye Kp | ön eleme | Yunus Emre Bld.spor | BAL | 2-1 | 1.turda | |
1.tur | Balıkesirspor | F 3. Lig | 1-0 | 2.turda | |||||
2.tur | Denizlispor | F 2. Lig | 3-2 | 3.turda | |||||
3.tur | Keçiörengücü | F 1. Lig | 2-4 | Elendi | |||||
Bandırmaspor | Futbol | F 1. Lig | F Türkiye Kp | 3.tur | Alanya Kestelspor | F 3. Lig | 3-1 | 4.turda | |
4.tur | Somaspor | F 2. Lig | 3-1 | 5.tuda | |||||
5.tur | Kasımpaşa | F Süper L. | 1-0 | 6.turda | |||||
6.tur | Galatasaray | F Süper L. | 2-4 | Elendi | |||||
Bigadiç Belediyesi | Basket E. | Efeler L. | Kupa Voley E. | Son 16 | GS- Develi Bld. | Gr.3/3 | Elendi |
Önceki Sezonlar
Lig takımları
Balıkesir'in süper liglerdeki takımı, Bandırma BK (Banvit)'dir.
Balıkesir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri | ||||||
Takımın Adı | Branşı | Ligi/Lig-Grup Sırası/Lig-gruptaki takım sayısı | ||||
2015-16 | 2016-17 | 2017-18 | 2018-19 | 2019-20 | ||
Balıkesirspor | Futbol | F 1. Lig/L.6/18 | F 1. Lig 9.su | F 1. Lig/L.8/18 | F 1. Lig/L.15/18 | F 1. Lig/L.13/18 |
Bandırmaspor | Futbol | F 2. Lig/çıktı | F 1. Lig/düştü | F 2. Lig/G.4/18 | F 2. Lig/G.13/18 | F 2. Lig/şampiyon |
Ayvalıkgücü BS | Futbol | F 3. Lig/düştü | BAL'da d.kaldı | BAL/G.8/13 | BAL/G.7/13 | BAL/G.5/14 |
Gönenspor | Futbol | BAL/çekildi | BAL/düştü | Yerel/direkt | BAL/G.7/14 | |
Bigadiç Belediyespor | Futbol | Yerel/direkt | BAL/G.10/14 | |||
Burhaniyespor | Futbol | BAL/çekildi | Yerel/direkt | BAL/düştü | ||
Balya Belediyespor | Futbol | BAL/düştü | ||||
Havran Bld. Fatih S. | Futbol | BAL/düştü | ||||
Erdekspor | Futbol | BAL/çekildi | BAL/düştü | |||
ETİ Spor | Futbol | Yerel/alındı | BAL/düştü | |||
Balıkesir BŞB Spor | Futbol K. | Yerel/alındı | FK 3. Lig/Son 16 | FK 3. Lig/çekildi | ||
HARB-İŞ Spor | Futbol K. | FK 3. Lig | FK 3. Lig/çekildi | |||
Bandırma BK (Banvit) | Basket E. | BSL/L.5/16 | BSL.5.si | BSL/L.2/16 | BSL/L.8/15 | BSL/L.7/16 |
Bandırma Kırmızı | Basket E. | TBL/L.13/18 | TBL10.su | TBL/L.7/18 | TBL/L.13/16 | TBL/L.6/16 |
Balıkesir BŞB (Karesi Basket.) | Basket E. | EBBL/çıktı | TB2L/çıktı | TBL/L.12/18 | TBLL.6/16 | TBL/L.10/16 |
Edremit B.Gürespor | Basket K. | TKBL/L.4/24 | TKBL5.si | TKBL/L.4/16 | TKBL/L.10/16 | TKBL/L.7/16 |
Best Balıkesir Basket | Basket E. | TBL/çıktı | BSL/çekildi | |||
Bigadiç Belediyesi | Voley E. | VE 2.Lig/çıktı | VE 1.Lig/G.12 | VE 1.Lig/L.5/28 | VE 1.Lig/G.7/14 | VE 1.Lig/G.6/12 |
Edremit Bld. Altınoluk | Voley K. | Bölg.lig/alındı | VK 2.Lig/L.9/80 | VK 1.Lig/G.5/12 | ||
Ayvalıkgücü Bld.Spor | Voley K. | Bölg.L./çıktı | VK 2.Lig/G.6. | VK 2.Lig/G.3/12 | VK 2.Lig/G.3/11 | VK 2.Lig/çekildi |
Balıkesir DSİ | Voley K. | VK 2.Lig/G.9/12 | VK 2.Lig/L.7. | VK 2.Lig/alındı | VK 1.Lig/çekildi | |
Burhaniye Körfez Eğt. | Voley K. | Yerel/alındı | VK 2.Lig/düştü | |||
Erdekspor | Voley K. | Yerel/alındı | VK 2.Lig/G.6. | VK 2.Lig/düştü | ||
Balıkesir BŞB | Voley K. | VK 1.Lig/L.3/28 | VK 1.Lig/G.6. | VK 1.Lig/çekildi | ||
Yeşil Bayramiç Spor | Voley K. | VK 1.Lig/G.10/14 | VK 1.Lig/çekildi | |||
Bandırmaspor | Hentbol K. | HK 2. Lig/çıktı | HK 1. Lig/L.4.sü | HK 1. Lig/L.6/13 | HK 1. Lig/çekildi |
Balıkesir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (2020-2025) | ||||||
Takımın Adı | Branşı | Ligi/Lig-Grup Sırası/Lig-gruptaki takım sayısı | ||||
2020-21 | 2021-22 | 2022-23 | 2023-24 | 2024-25 | ||
Bandırmaspor | Futbol | F 1. Lig/11/18 | Lig 4/19 | Lig 10/19 | Lig 9/18 | |
Ayvalıkgücü Bld.spor | Futbol | BAL/B.3/27 | BAL/çıktı | F 3. Lig/G.5/17 | Lig 12/60 | |
Balıkesirspor | Futbol | F 1. Lig/13/18 | F 1. Lig/düştü | F 2. Lig/düştü | F 3.Lig/Gr.8/15 | |
Burhaniye Belediyespor | Futbol | BAL/G.5/10 | Grup 2/14 | Grup 2/14 | ||
Etispor | Futbol | BAL/G.6/10 | Grup 4/14 | Grup 7/14 | ||
Balıkesir BŞB | Futbol | yerel/alındı | BAL/G.12/14 | |||
Balıkesir BŞB | Basket E. | TBL/Lig 8/16 | Lig 10/16 | Lig 8/16 | Lig 10/18 | |
Edremit B.Gürespor | Basket K. | KBSL/Lig 4/15 | Lig 6/16 | Lig 5/16 | Lig 4/16 | |
Burhaniye Bld.spor | Basket K. | KBBL/alındı | KBSL/12/16 | |||
Bigadiç Belediyesi | Voley E. | VE 1.Lig/G.9/12 | VE 1.Lig/G.6/12 | VE 1.Lig/alındı | Efeler/düştü | |
Edremit Bld. Altınoluk | Voley K. | VK 1.Lig/L.4/24 | Lig 5/24 | Lig 4/24 | Grup 8/12 | |
Havran Fatih Bld. | Voley K. | VK Bölg.L./çıktı | VK 2.Lig/çıktı | VK 1.L/G.9/12 | Grup 7/12 | |
Ayvalıkgücü Bld.Spor | Voley K. | VK 2.Lig/G.7/11 | Grup 3/9 | Grup 6/7 | Son 16-13/144 | |
Ayvalık Gelişim | Voley K. | VK Bölg.L./alındı | VK 2.Lig/G.7/9 | Grup 3/7 | Grup 3/9 | |
Balıkesir BŞB | Voley K. | VK Bölg/çıktı | VK2L/G. 5/7 | Grup 5/9 | ||
Gürespor | Hentbol K. | yerel/alındı | HK2L/Gr.3/3 | |||
Karagözoğlu İÖO SK | Hentbol K. | Yerel/alındı | HK Bölg.L/çıktı | katılmadı | ||
1966 Edremitspor | Futbol | BAL-İliçi | BAL'a çıktı | BAL/iliçi/düştü | xx | |
Gönen Belediyespor | Futbol | BAL/G.3/10 | BAL/iliçi/düştü | xx | ||
Bigadiç Belediyesi | Futbol | BAL/düştü | ||||
Bandırma BK | Basket E. | BSL/çekildi |
Türkiye Kupaları
Bandırma BK (Banvit)'in Türkiye kupalarında şampiyonluğu ve 2.liği bulunmaktadır.
Balıkesir'in Türkiye Kupalarındaki kulüpleri (2016-2020) | ||||||||||
Takım | Branş | Kupa | 2016-17 | 2017-18 | 2018-19 | 2019-20 | ||||
Başlama | Sonuç | Başlama | Sonuç | Başlama | Sonuç | Başlama | Sonuç | |||
Balıkesirspor | Futbol | F Türkiye Kp | 2.tur | 3.tur | 3.tur | Elendi | 3 | Son 32 | 3 | Elendi |
Bandırmaspor | Futbol | F Türkiye Kp | 2.tur | Gruplar | 3.tur | Elendi | 3 | 4.tur | 3 | 4.tur |
Ayvalıkgücü BS | Futbol | F Türkiye Kp | 1.tur | Elendi | ||||||
Bandırma BK (Banvit) | Basket E. | F Türkiye Kp | Çeyrek F. | Şampiyon | Çeyrek F. | Kupa 2.si | Çeyrek F. | Elendi | ||
Bandırma Kırmızı | Basket E. | BE Federasyon Kp. | Gruplar | Elendi | Eleme G. | Çeyrek F. | ||||
Balıkesir BŞB (Karesi Basket.) | Basket E. | BE Federasyon Kp. | Gruplar | Elendi | Eleme G. | Elendi | ||||
Edremit Bld.Gürespor | Basket K. | BK Federasyon Kp. | Çeyrek F. | Elendi | Gruplar | Elendi | Eleme G. | Çeyrek F. | ||
Bandırmaspor | Hentbol K. | HK Türkiye Kp. | 1.tur | Elendi | Grup | 2.tur |
Balıkesir'in Türkiye Kupalarındaki kulüpleri (2020-2024) | ||||||||||
Takım | Branş | Kupa | 2020-21 | 2021-22 | 2022-23 | 2023-24 | ||||
Başlama | Sonuç | Başlama | Sonuç | Başlama | Sonuç | Başlama | Sonuç | |||
Balıkesirspor | Futbol | F Türkiye Kp | 3.tur | Elendi | 3.tur | Elendi | 2.tur | 3.tur | 2.tur | Elendi |
Bandırmaspor | Futbol | F Türkiye Kp | 3.tur | 4.tur | 3.tur | 6.tur | 4.tur | Elendi | 3.tur | 6.tur |
Ayvalıkgücü BS | Futbol | F Türkiye Kp | 2.tur | 3.tur | 3.tur | Elendi | ||||
Burhaniye Bld.spor | Futbol | F Türkiye Kp | ön elme | 3.tur | ||||||
Bigadiç Belediyesi | Voley E. | Kupa Voley E. | Son 16 | Elendi | ||||||
Balıkesir BŞB | Basket E. | BE Federasyon Kp. | Eleme G. | Çeyrek F. | Eleme G. | Çeyrek F. | Eleme G. | Elendi | ||
Sigortam Net | Basket E. | BE Federasyon Kp. | Eleme G. | Şampiyon | ||||||
Edremit Bld.Güre | Basket K. | BK Federasyon Kp. | Eleme G. | Çeyrek F. | Eleme G. | Çeyrek F. | Eleme G | Çeyrek F. | ||
Bandırma BK | Basket E. | BE Türkiye Kp. | Çeyrek F. | Elendi |
Avrupa Kupaları
Bandırma BK (Banvit), Basketbol FİBA Şampiyonlar Ligi'nde final oynayarak önemli bir başarı göstermiştir.
Banvit (Bandırma BK) Basketbol FİBA Şampiyonlar Ligi maçları | ||||||
Sezon | Tur | Rakip | Sonuç | |||
2016-17 | Grup A (8) | Grup 2. Son 16'da | ||||
Son 16 | Oldenburg | Almanya | 82-82 | 70-61 | Son 8'de | |
Son 8 | Ludwigsburg | Almanya | 87-92 | 59-53 | Final Four'da | |
Final Four | France Monaco | Fransa | 83-74 | Kupa 2.si | ||
Tenerife | İspanya | 59-63 | ||||
2017-18 | Grup C (8) | Grup 2. Son 16'da | ||||
Son 16 | Nanterre 92 | Fransa | 74-66 | 73-64 | Son 8'de | |
Son 8 | Monaco | Fransa | 77-85 | 75-74 | Kupa 5.si | |
2018-19 | Grup A (8) | Grup 2. Son 16'da | ||||
Son 16 | Brose Bamberg | Almanya | 79-81 | 85-88 | Elendi | |
2019-20 | Grup C (8) | Grup 4. Son 16'da | ||||
Son 16 | ERA Nymburk | Çekya | 70-92 | 72-86 | Elendi |
Spor Tesisleri
Balıkesir'in önemli spor tesisleri: Balıkesir Atatürk Stadyumu, Bandırma 17 Eylül Stadyumu, Banvit Kara Ali Acar Spor Salonu, Kurtdereli Spor Salonu ve Atatürk Yüzme Havuzu'dur.
Stadyumlar, Kapalı Spor Salonları | |||||
İlçe | Spor tesisi | Kapasitesi | Son Şekli | Yararlanan kulüp | Branşı-ligi |
Altıeylül | Balıkesir Atatürk Stadyumu | 15.800 | 2014 | Balıkesirspor | F 1. Lig |
Bandırma | Bandırma 17 Eylül Stadyumu | 12.725 | 1995 | Bandırmaspor | F 2. Lig |
Ayvalık | Hüsnü Uğural Stadyumu | 5.000 | 1966 | Ayvalıkgücü BS | BAL |
Bigadiç | Bigadiç Gençlik ve Spor Sahası | Bigadiç Bld.spor | BAL | ||
Gönen | Nail Gönenli Stadyumu | 3.500 | Gönen Bld.spor | BAL | |
Altıeylül | Kurtdereli Spor Salonu | 1.500 | 1969 | Balıkesir BŞB (Karesi Bas.) | TBL |
Bandırma | Banvit Kara Ali Acar Spor S. | 2.500 | 2001 | Bandırma BK (Banvit) | BSL |
Bandırma Kırmızı | TBL | ||||
Edremit | Güre Spor Salonu | 750 | Edremit B.Gürespor | TKBL | |
Edremit | Edremit Spor Salonu | 1.000 | Edremit Bld. Altınoluk | VK 1.Lig | |
Bigadiç | Bigadiç Spor Salonu | 600 | Bigadiç Belediyesi | VE 1.Lig | |
Ayvalık | Ayvalık Spor Salonu | 750 | Ayvalıkgücü Belediyespor | VK 2.Lig | |
Edremit | Şehit Hamdibey Stadyumu | 5.000 | |||
Havran | Havran Kocaseyit Stadı | 1.500 | 2016 | ||
Erdek | Erdek 18 Eylül Stadyumu | 1.000 | |||
Balya | Balya İlçe Stadyumu | 2016 | |||
Burhaniye | Burhaniye Atatürk Spor Salonu | 750 | 2003 | ||
Erdek | Erdek Spor salonu | 500 | 2013 |
Yüzme Havuzları | |||||
İlçe | Tesisin Adı | Kapasitesi | Yapım | Bağlı Olduğu kurum | Özellikleri |
Altıeylül | Balıkesir Ünv.K.Yüzme Havuzu | 500 | 2012 | Balıkesir Üniversitesi | Y.Olimpik-6x25 |
Altıeylül | Atatürk Yüzme Havuzu-açık | 500 | 1969 | Altıeylül Belediyesi | Olimpik-10x50 |
Altıeylül | Atatürk Yüzme Havuzu 1-açık | 250 | 1969 | Altıeylül Belediyesi | Y.Olimpik-6x25 |
Altıeylül | Atatürk Yüzme Havuzu 2-açık | 0 | 1969 | Altıeylül Belediyesi | Y.Olimpik-6x25 |
Önemli ya da Türkiye liglerinde yer alan kulüplerin maç yaptığı tesisler tabloda yer almıştır.
Kaynakça
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Kasım 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2018.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2018.