Curling competition at Tårnby, Denmark
2012 World Senior Curling Championships Men's tournament |
---|
Host city | Tårnby, Denmark |
---|
Arena | Tårnby Curling Club |
---|
Dates | April 14–21 |
---|
Winner | Ireland |
---|
Skip | John Jo Kenny |
---|
Third | Bill Gray |
---|
Second | David Whyte |
---|
Lead | Tony Tierney |
---|
Alternate | David Hume |
---|
Finalist | Canada (Kelly Robertson) |
---|
The men's tournament of the 2012 World Senior Curling Championships was held from April 14 to 21.
Teams
The teams are listed as follows:[1]
White Group
Canada | Hungary | Italy | Japan |
Skip: Kelly Robertson Third: Doug Armour Second: Peter Prokopowich Lead: Robert Scales | Skip: Andras Rókusfalvy Third: Mihály Verasztó Second: László Tolnai Lead: György Kalmár | Skip: Antonio Menardi Third: Fabio Alvera Second: Giorgio Alberti Lead: Stefano Morona Alternate: Franco Sovilla | Skip: Yutaka Matsuura Third: Ryoichi Saito Second: Kikuo Kobayashi Lead: Toshiyuki Numata Alternate: Toshiharu Kamiya |
Netherlands | New Zealand | Scotland | |
Skip: Wim Neeleman Third: Frank Kerkvliet Second: Jos Wilmot Lead: Bas Bennis | Skip: Hans Frauenlob Third: Lorne DePape Second: Al Langille Lead: Pat Cooney | Skip: Keith Prentice Third: Lockhart Steele Second: Robin Aitken Lead: Tommy Fleming Alternate: Archie Craig | |
Red Group
England | Finland | Ireland | Latvia |
Skip: Michael Sutherland Third: Tommy Campbell Second: John Summers Lead: Phil Barton Alternate: John Brown | Skip: Timo Kauste Third: Yrjö Franssila Second: Jorma Venâlâinen Lead: Seppo Malinen | Skip: John Jo Kenny Third: Bill Gray Second: David Whyte Lead: Tony Tierney Alternate: David Hume | Skip: Peteris Sviesbergs Third: Aivargs Purmalis Second: Janis Redlihs Lead: Ivars Cernajs Alternate: Girts Sils |
Russia | Slovakia | Switzerland | United States |
Skip: Sergey Korolenko Third: Mikhail Rivkind Second: Sergey Narudinov Lead: Oleg Badilin | Skip: Milan Kalis Third: Karol Pospichal Second: Ondrej Marček Lead: Pavol Trstan Alternate: Boris Kutka | Skip: Karl Grossmann Third: Hanspeter Nauer Second: Hansruedi Maag Lead: Heinz Meierhofer | Skip: Ian Journeaux Third: Dave Carlson Second: Tim Funk Lead: Ken Spatola Alternate: Mark Swandby |
Blue Group
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Draw Shot Challenge (team with best moves to playoffs, other two play in qualification game) |
| Teams to Tiebreaker (winner moves on to Draw Shot Challenge) |
Round-robin results
All times listed in Central Europe Time (UTC+1).[2]
White Group
Sunday, April 15
Draw 1 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Robertson) | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 9 |
Hungary (Rókusfalvy) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Menardi) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Japan (Matsuura) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Draw 3 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Robertson) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 7 |
Italy (Menardi) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Rókusfalvy) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Japan (Matsuura) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | X | 6 |
Scotland (Prentice) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Monday, April 16
Draw 8 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Japan (Matsuura) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Robertson) | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Scotland (Prentice) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Rókusfalvy) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
New Zealand (Frauenlob) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Tuesday, April 17
Draw 10 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Menardi) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Canada (Robertson) | 4 | 0 | 4 | 0 | 3 | 1 | X | X | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Prentice) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Japan (Matsuura) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Wednesday, April 18
Draw 13 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Hungary (Rókusfalvy) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Matsuura) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 7 |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Menardi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 6 |
Scotland (Prentice) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 15 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Prentice) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 6 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Matsuura) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Canada (Robertson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Hungary (Rókusfalvy) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Italy (Menardi) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Thursday, April 19
Draw 20 19:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Prentice) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 6 |
Hungary (Rókusfalvy) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Canada (Robertson) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Menardi) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Netherlands (Neeleman) | 2 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | 9 |
Red Group
Sunday, April 15
Draw 2 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Sveisbergs) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Switzerland (Grossmann) | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Journeaux) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kalis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
England (Sutherland) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Kenny) | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Russia (Korolenko) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Monday, April 16
Draw 5 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Sveisbergs) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Slovakia (Kalis) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Kenny) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
United States (Journeaux) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Switzerland (Grossmann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 |
Draw 7 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Ireland (Kenny) | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | 8 |
Latvia (Sveisbergs) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kalis) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
United States (Journeaux) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Grossmann) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 5 |
Russia (Korolenko) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Tuesday, April 17
Draw 12 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Latvia (Sveisbergs) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
United States (Journeaux) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Kauste) | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Slovakia (Kalis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Switzerland (Grossmann) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Ireland (Kenny) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Wednesday, April 18
Draw 14 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Kenny) | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | 1 | 0 | X | 8 |
Slovakia (Kalis) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
England (Sutherland) | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Grossmann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Draw 15 16:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Journeaux) | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Latvia (Sveisbergs) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Thursday, April 19
Draw 17 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Ireland (Kenny) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Latvia (Sveisbergs) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Slovakia (Kalis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 19 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Journeaux) | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | X | X | 9 |
Russia (Korolenko) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kalis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Switzerland (Grossmann) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Sveisbergs) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
England (Sutherland) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Ireland (Kenny) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Blue Group
Sunday, April 15
Draw 4 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Kovač) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Norway (Ramsfjell) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Australia (Millikin) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Östlund) | 2 | 3 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 10 |
Austria (Niederhauser) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Wells) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | X | 9 |
Denmark (Schack) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Monday, April 16
Draw 6 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | X | 7 |
Wales (Wells) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Niederhauser) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Norway (Ramsfjell) | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | 0 | X | X | 12 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Östlund) | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | X | 9 |
Czech Republic (Kovač) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Tuesday, April 17
Draw 9 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 8 |
Austria (Niederhauser) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Kovač) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 6 |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Östlund) | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Wales (Wells) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Draw 11 16:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Niederhauser) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Denmark (Schack) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Wales (Wells) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Östlund) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Wednesday, April 18
Draw 13 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Wells) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Germany (Schöpp) | 3 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | X | X | 10 |
Draw 14 12:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sweden (Östlund) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schack) | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Australia (Millikin) | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Austria (Niederhauser) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Czech Republic (Kovač) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 16 19:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Austria (Niederhauser) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schack) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Norway (Ramsfjell) | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Kovač) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Wales (Wells) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 7 |
Sweden (Östlund) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Thursday, April 19
Draw 18 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schack) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sweden (Östlund) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Wells) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Austria (Niederhauser) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | 8 |
Australia (Millikin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Kovač) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Germany (Schöpp) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Tiebreaker
Friday, April 20, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Italy (Menardi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Scotland (Prentice) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Playoffs
Qualification Game
Friday, April 20, 14:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Switzerland (Grossmann) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Scotland (Prentice) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Quarterfinals
Friday, April 20, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Robertson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Scotland (Prentice) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 6 |
Australia (Millikin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Kenny) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | X | 8 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 |
Sweden (Östlund) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Semifinals
Saturday, April 21, 9:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Robertson) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | 9 |
Sweden (Östlund) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Ireland (Kenny) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Bronze medal game
Saturday, April 21, 14:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sweden (Östlund) | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 8 |
Gold medal game
Saturday, April 21, 14:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Canada (Robertson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Ireland (Kenny) | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
2012 World Senior Men's Curling Championship Winner |
Ireland 1st title |
References
External links