Curling competition at Fredericton, New Brunswick
2013 World Senior Curling Championships Men's tournament |
---|
Host city | Fredericton, New Brunswick |
---|
Arena | Grant-Harvey Centre |
---|
Dates | April 13–20, 2013 |
---|
Winner | Canada |
---|
Curling club | Red Deer Curling Centre, Red Deer |
---|
Skip | Rob Armitage |
---|
Third | Randy Ponich |
---|
Second | Wilf Edgar |
---|
Lead | Keith Glover |
---|
Alternate | Lyle Trieber |
---|
Finalist | New Zealand (Hans Frauenlob) |
---|
The men's tournament of the 2013 World Senior Curling Championships will be held at the Grant-Harvey Centre in Fredericton, New Brunswick from April 13 to 20.
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Pool A
Czech Republic | France | Ireland | Italy | Japan |
Skip: Aleš Plešek Third: Jan Žolčȧk Second: Petr Capoušek Lead: Vratislav Cízl Alternate: Luděk Hajtl | Skip: Patrick Boez Third: Christophe Lehuenen Second: Michel Cambray Lead: Yvon Lebailly Alternate: Pierre Perrin | Skip: Peter Wilson Third: Peter J. D. Wilson Second: Neil Fyfe Lead: Tom Roche Alternate: John Jo Kenny | Skip: Carlo Carrera Third: Adriano Regis Second: Pasquale Valli Lead: Bruno Paulo Mosca Alternate: Eraldo Quero | Skip: Masayasu Sato Third: Tomiyasu Goshima Second: Takahiro Hashimoto Lead: Shozo Itoh Alternate: Hisashi Urashima |
Latvia | New Zealand | Norway | Scotland | Switzerland |
Skip: Pēteris Šveisbergs Third: Jānis Rēdlihs Second: Aivars Purmalis Lead: Ivars Černajs | Skip: Hans Frauenlob Third: Lorne De Pape Second: Allan Langille Lead: Pat Cooney Alternate: Dan Mustapic | Skip: Tormod Andreassen Third: Kjell Berg Second: Stig-Arne Gunnestad Lead: Halvard Kverne | Skip: David Hay Third: Norman Brown Second: Andrew McQuistin Lead: Hugh Aitken Alternate: Gordon Muirhead | Skip: Werner Attinger Third: Peter Attinger Second: Ronny Müller Lead: Toni Knobel Alternate: Bernhard Attinger |
Pool B
Australia | Canada | Denmark | England | Finland |
Skip: Hugh Millikin Third: Jim Allan Second: Steve Hewitt Lead: Dan Hogan Alternate: Wyatt Buck | Skip: Rob Armitage Third: Keith Glover Second: Randy Ponich Lead: Wilf Edgar Alternate: Lyle Treiber | Skip: Bent Juul Kristoffersen Third: Hans Anton Jørgensen Second: Bernd Hausted Lead: John Hansen | Skip: Michael Sutherland Third: Tommy Campbell Second: John Summers Lead: Charles Jackson Alternate: Alastair Fyfe | Skip: Kari Keränen Third: Jaakko Lemettinen Second: Ari Pitko Lead: Matti Virtaala Alternate: Kari Kuskelin |
Germany | Netherlands | Russia | Sweden | United States |
Skip: Klaus Unterstab Third: Uli Sutor Second: Lenard Schulze Lead: Matthias Steiner Alternate: Andreas Helwig | Skip: Wim Neeleman Third: Frank Kerkvliet Second: Jos Wilmot Lead: Bas Bennis | Skip: Sergey Korolenko Third: Sergey Narudinov Second: Mikhail Rivkind Lead: Oleg Badilin Alternate: Aleksander Kolesnikov | Skip: Karl Nordlund Third: Wolger Johansson Second: Lars-Åke Andersson Lead: Hans Öberg Alternate: Per-Arne Andersson | Skip: Gert Messing Third: Dennis Mellerup Second: Donald Nickle Lead: Bill Peskoff Alternate: Paul Pustovar |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Round-robin results
All draw times are listed in Atlantic Daylight Time (UTC−3).[2]
Draw 1
Saturday, April 13, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Keränen) | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 |
England (Sutherland) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Kristoffersen) | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | 2 | X | 10 |
Russia (Korolenko) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Nordlund) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Messing) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Australia (Millikin) | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | X | 10 |
Germany (Unterstab) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Draw 2
Saturday, April 13, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Wilson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 |
Scotland (Hay) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
France (Boez) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Czech Republic (Plešek) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Carrera) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
New Zealand (Mustapic) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Attinger) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Norway (Andreassen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Draw 3
Saturday, April 13, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Kristoffersen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sweden (Nordlund) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Unterstab) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Australia (Millikin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Keränen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Canada (Armitage) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 7 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 5
Sunday, April 14, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Italy (Carrera) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Wilson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Switzerland (Attinger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Hay) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
New Zealand (Mustapic) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 9 |
France (Boez) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 7
Sunday, April 14, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Australia (Millikin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
England (Sutherland) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Unterstab) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
United States (Messing) | 2 | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Sweden (Nordlund) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 |
Finland (Keränen) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Denmark (Kristoffersen) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 8
Sunday, April 14, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Attinger) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
France (Boez) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Plešek) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Italy (Carrera) | 0 | 4 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | X | 14 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 5 |
Norway (Andreassen) | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Hay) | 2 | 2 | 1 | 0 | 4 | 4 | X | X | 13 |
Japan (Sato) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Mustapic) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Ireland (Wilson) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Draw 10
Monday, April 15, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Unterstab) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Denmark (Kristoffersen) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Nordlund) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
United States (Messing) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 0 | 3 | 1 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Russia (Korolenko) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Finland (Keränen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 11
Monday, April 15, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 |
Ireland (Wilson) | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Carrera) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Switzerland (Attinger) | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Boez) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Japan (Sato) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Draw 12
Monday, April 15, 19:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Keränen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Germany (Unterstab) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 6 |
Australia (Millikin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Kristoffersen) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
England (Sutherland) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Nordlund) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 7 |
Russia (Korolenko) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 6 |
Draw 13
Tuesday, April 16, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Andreassen) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Czech Republic (Plešek) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
France (Boez) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Wilson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Italy (Carrera) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Scotland (Hay) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Switzerland (Attinger) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Draw 15
Tuesday, April 16, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Carrera) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Ireland (Wilson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Boez) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Scotland (Hay) | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Draw 16
Tuesday, April 16, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 2 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Germany (Unterstab) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Canada (Armitage) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
United States (Messing) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Denmark (Kristoffersen) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sweden (Nordlund) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Keränen) | 2 | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | X | X | 12 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Draw 18
Wednesday, April 17, 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sutherland) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sweden (Nordlund) | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | 7 |
Germany (Unterstab) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Keränen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Russia (Korolenko) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Kristoffersen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 6 |
Australia (Millikin) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Draw 19
Wednesday, April 17, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Czech Republic (Plešek) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Norway (Andreassen) | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Carrera) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Scotland (Hay) | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 2 | X | X | 8 |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Switzerland (Attinger) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Wilson) | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | X | 8 |
France (Boez) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Draw 20
Wednesday, April 17, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Russia (Korolenko) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Messing) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Finland (Keränen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
England (Sutherland) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Denmark (Kristoffersen) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Unterstab) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Sweden (Nordlund) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 |
Draw 21
Thursday, April 18, 8:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Boez) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 4 |
New Zealand (Mustapic) | 4 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | X | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Wilson) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Japan (Sato) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Attinger) | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Andreassen) | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | X | 10 |
Italy (Carrera) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Draw 22
Thursday, April 18, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Nordlund) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Canada (Armitage) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Kristoffersen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Finland (Keränen) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | X | 6 |
Germany (Unterstab) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Messing) | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
England (Sutherland) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 24
Thursday, April 18, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Mustapic) | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | X | 7 |
Switzerland (Attinger) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Japan (Sato) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Plešek) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Ireland (Wilson) | 0 | 3 | 4 | 0 | 3 | 1 | X | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Latvia (Šveisbergs) | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Scotland (Hay) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Draw 25
Friday, April 19, 8:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Korolenko) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
United States (Messing) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Canada (Armitage) | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
New Zealand (Frauenlob) | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | X | 10 |
Draw 27
Friday, April 19, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 7 |
United States (Messing) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Hay) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Norway (Andreassen) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Boez) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Italy (Carrera) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Plešek) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Latvia (Šveisbergs) | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | X | 11 |
Playoffs
Semifinals
Saturday, April 20, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 5 | X | X | 11 |
Switzerland (Attinger) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 5 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | X | 10 |
Sweden (Nordlund) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Bronze medal game
Saturday, April 20, 14:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Attinger) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | X | 7 |
Sweden (Nordlund) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Gold medal game
Saturday, April 20, 14:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Armitage) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
References
External links