Férfi 1500 méteres síkfutás az 1984. évi nyári olimpiai játékokon
Férfi 1500 méteres síkfutás a XXIII. nyári olimpián | ||||||||||
Adatok | ||||||||||
Helyszín | Memorial Coliseum, Los Angeles | |||||||||
Dátum | augusztus 9–11. | |||||||||
Versenyzők | 65 résztvevő 45 nemzetből | |||||||||
Érmesek | ||||||||||
| ||||||||||
|
Az 1984. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika férfi 1500 méteres síkfutás versenyszámának selejtezőit és döntőjét augusztus 9. és augusztus 11. között rendezték a Memorial Coliseumban.
Rekordok
A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben férfi 1500 méteres síkfutásban:
Világrekord | Steve Ovett (GBR) | 3:30,77 | Rieti, Olaszország | 1983. szeptember 4. |
Olimpiai rekord | Kipchoge Keino (KEN) | 3:34,9 | Mexikóváros, Mexikó | 1968. október 20. |
A versenyen új olimpiai rekord született:
Sebastian Coe (GBR) | 3:32,53 | Los Angeles, USA | 1984. augusztus 11. |
Eredmények
Az időeredmények másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:
|
|
Előfutam
Minden futam első három helyezettje automatikusan az elődöntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 6 futó került tovább.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1. futam | ||||
1. | Joseph Chesire | Kenya (KEN) | 3:38,51 | Q |
2. | Omer Khalifa | Szudán (SUD) | 3:38,93 | Q |
3. | Stefano Mei | Olaszország (ITA) | 3:39,25 | Q |
4. | Tony Rogers | Új-Zéland (NZL) | 3:39,78 | q |
5. | José Luis González | Spanyolország (ESP) | 3:47,01 | |
6. | Faouzi Lahbi | Marokkó (MAR) | 3:47,54 | |
7. | Paul Ceesay | Gambia (GAM) | 3:59,14 | |
8. | Amor Maszúd es-Sardzsi | Omán (OMA) | 4:12,76 | |
Antti Loikkanen | Finnország (FIN) | DNF | ||
Charlie Oliver | Salamon-szigetek (SOL) | DNS | ||
2. futam | ||||
1. | Pascal Thiébaut | Franciaország (FRA) | 3:45,18 | Q |
2. | Sebastian Coe | Nagy-Britannia (GBR) | 3:45,30 | Q |
3. | Andrés Vera | Spanyolország (ESP) | 3:45,44 | Q |
4. | Paul Donovan | Írország (IRL) | 3:45,70 | |
5. | Jama Mohamed Aden | Szomália (SOM) | 3:46,80 | |
6. | Mohamed Alouini | Tunézia (TUN) | 3:49,78 | |
7. | Dale Jones | Antigua és Barbuda (ANT) | 3:55,65 | |
8. | Kgomotso Balotthanyi | Botswana (BOT) | 3:58,69 | |
Oslen Barr | Guyana (GUY) | DNF | ||
Sydney Maree | Egyesült Államok (USA) | DNS | ||
Abdul Al-Ghadi | Észak-Jemen (YAR) | DNS | ||
3. futam | ||||
1. | Steve Ovett | Nagy-Britannia (GBR) | 3:49,23 | Q |
2. | Agberto Guimarães | Brazília (BRA) | 3:49,26 | Q |
3. | Marcus O’Sullivan | Írország (IRL) | 3:49,65 | Q |
4. | Josephat Muraya | Kenya (KEN) | 3:51,61 | |
5. | Gawain Guy | Jamaica (JAM) | 3:52,04 | |
6. | Claudio Patrignani | Olaszország (ITA) | 3:52,63 | |
7. | Mehdi Aidet | Algéria (ALG) | 3:53,92 | |
8. | Mouteb Al-Faouri | Jordánia (JOR) | 3:59,85 | |
Pierre Délèze | Svájc (SUI) | DNF | ||
Francisco Figueredo | Paraguay (PAR) | DNS | ||
William Wuycke | Venezuela (VEN) | DNS | ||
4. futam | ||||
1. | Joaquim Cruz | Brazília (BRA) | 3:41,01 | Q |
2. | Steve Scott | Egyesült Államok (USA) | 3:41,02 | Q |
3. | Mike Hillardt | Ausztrália (AUS) | 3:41,18 | Q |
4. | Frank O’Mara | Írország (IRL) | 3:41,76 | |
5. | Alex Gonzalez | Franciaország (FRA) | 3:42,84 | |
6. | Mark Handelsman | Izrael (ISR) | 3:45,05 | |
7. | Abderrahmane Morceli | Algéria (ALG) | 3:45,09 | |
8. | Archfell Musango | Zambia (ZAM) | 3:46,99 | |
9. | Adamou Allassane | Niger (NIG) | 3:56,43 | |
10. | Tito Rodrigues | Suriname (SUR) | 4:02,87 | |
Dragan Zdravković | Jugoszlávia (YUG) | DNS | ||
5. futam | ||||
1. | José Manuel Abascal | Spanyolország (ESP) | 3:37,68 | Q |
2. | Peter Wirz | Svájc (SUI) | 3:37,75 | Q |
3. | Uwe Becker | NSZK (FRG) | 3:37,76 | Q |
4. | Riccardo Materazzi | Olaszország (ITA) | 3:37,95 | q |
5. | Pat Scammell | Ausztrália (AUS) | 3:39,18 | q |
6. | James Igohe | Tanzánia (TAN) | 3:39,62 | q |
7. | Tapfumaneyi Jonga | Zimbabwe (ZIM) | 3:40,42 | q |
8. | Isaac Ganunga | Malawi (MAW) | 3:53,86 | |
9. | Hugo Allan García | Guatemala (GUA) | 3:57,59 | |
10. | Kim Bokcsu (Kim Bok-Joo) | Dél-Korea (KOR) | 4:02,63 | |
Ibrahim Aziz | Egyesült Arab Emírségek (UAE) | DNF | ||
6. futam | ||||
1. | Steve Cram | Nagy-Britannia (GBR) | 3:40,33 | Q |
2. | Jim Spivey | Egyesült Államok (USA) | 3:40,58 | Q |
3. | Peter O'Donoghue | Új-Zéland (NZL) | 3:40,69 | Q |
4. | Abdi Bile | Szomália (SOM) | 3:40,72 | q |
5. | Kipkoech Cheruiyot | Kenya (KEN) | 3:41,96 | |
6. | Zakaria Namonge | Tanzánia (TAN) | 3:45,55 | |
7. | Batulamai Rajakumar | Malajzia (MAS) | 3:55,19 | |
8. | Jean-Marie Rudasingwa | Ruanda (RWA) | 3:57,62 | |
9. | Philip Sinon | Seychelle-szigetek (SEY) | 4:25,80 | |
10. | Diosdado Lozano | Egyenlítői-Guinea (GEQ) | 4:34,71 | |
Omar Ortega | Argentína (ARG) | DNF |
Elődöntő
Minden futam első négy helyezettje automatikusan a döntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 3 futó került tovább.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1. futam | ||||
1. | José Manuel Abascal | Spanyolország (ESP) | 3:35,70 | Q |
2. | Steve Scott | Egyesült Államok (USA) | 3:35,71 | Q |
3. | Sebastian Coe | Nagy-Britannia (GBR) | 3:35,81 | Q |
4. | Joseph Chesire | Kenya (KEN) | 3:35,83 | Q |
Peter Wirz | Svájc (SUI) | Q | ||
6. | Tony Rogers | Új-Zéland (NZL) | 3:36,48 | q |
7. | Riccardo Materazzi | Olaszország (ITA) | 3:36,51 | q |
8. | Mike Hillardt | Ausztrália (AUS) | 3:38,12 | |
9. | Pascal Thiébaut | Franciaország (FRA) | 3:40,96 | |
10. | James Igohe | Tanzánia (TAN) | 3:41,57 | |
Agberto Guimarães | Brazília (BRA) | DNF | ||
Abdi Bile | Szomália (SOM) | DSQ | ||
2. futam | ||||
1. | Steve Cram | Nagy-Britannia (GBR) | 3:36,30 | Q |
2. | Jim Spivey | Egyesült Államok (USA) | 3:36,53 | Q |
3. | Andrés Vera | Spanyolország (ESP) | 3:36,55 | Q |
4. | Steve Ovett | Nagy-Britannia (GBR) | 3:36,55 | Q |
5. | Omer Khalifa | Szudán (SUD) | 3:36,76 | q |
6. | Uwe Becker | NSZK (FRG) | 3:37,28 | |
7. | Stefano Mei | Olaszország (ITA) | 3:37,96 | |
8. | Peter O'Donoghue | Új-Zéland (NZL) | 3:38,71 | |
9. | Marcus O’Sullivan | Írország (IRL) | 3:39,40 | |
10. | Pat Scammell | Ausztrália (AUS) | 3:40,83 | |
11. | Tapfumaneyi Jonga | Zimbabwe (ZIM) | 3:41,80 | |
Joaquim Cruz | Brazília (BRA) | DNS |
Döntő
A döntőt augusztus 11-én rendezték.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1 Arany | Sebastian Coe | Nagy-Britannia (GBR) | 3:32,53 | OR |
2 Ezüst | Steve Cram | Nagy-Britannia (GBR) | 3:33,40 | |
3 Bronz | José Manuel Abascal | Spanyolország (ESP) | 3:34,30 | |
4. | Joseph Chesire | Kenya (KEN) | 3:34,52 | |
5. | Jim Spivey | Egyesült Államok (USA) | 3:36,07 | |
6. | Peter Wirz | Svájc (SUI) | 3:36,97 | |
7. | Andrés Vera | Spanyolország (ESP) | 3:37,02 | |
8. | Omer Khalifa | Szudán (SUD) | 3:37,11 | |
9. | Tony Rogers | Új-Zéland (NZL) | 3:38,98 | |
10. | Steve Scott | Egyesült Államok (USA) | 3:39,86 | |
11. | Riccardo Materazzi | Olaszország (ITA) | 3:40,74 | |
Steve Ovett | Nagy-Britannia (GBR) | DNF |
Források
- 1,500 metres, Men (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 1.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap