Olimpiai érmesek listája szabadfogású birkózásban
Ebben a szócikkben a koreai nyelvű szavak átdolgozott latin betűs és magyaros, valamint a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Ebben a szócikkben a japán nevek magyaros átírásban és keleti névsorrendben szerepelnek. |
Birkózás a nyári olimpiai játékokon | |||||||||||
Sportág | Birkózás | ||||||||||
Sportág szövetsége | FILA | ||||||||||
Versenyszámok | |||||||||||
| |||||||||||
Olimpiai játékok | |||||||||||
| |||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája szabadfogású birkózásban 1904-től 2020-ig.
Összesített éremtáblázat
Aktuális versenyszámok
Férfiak
Légsúly
- -56,70 kg (1904)
- -54 kg (1908)
- -56 kg (1924–1936)
- -57 kg (1948–1996)
- -58 kg (2000)
- -55 kg (2004–2012)
- -57 kg (2016–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis részletek | Isidor Niflot Egyesült Államok (USA) | August Wester Egyesült Államok (USA) | Louis Strebler Egyesült Államok (USA) |
1908, London részletek | George Mehnert Egyesült Államok (USA) | William Press Nagy-Britannia (GBR) | Aubert Cote Kanada (CAN) |
1912–1920 | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1924, Párizs részletek | Kustaa Pihlajamäki Finnország (FIN) | Kaarlo Mäkinen Finnország (FIN) | Bryan Hines Egyesült Államok (USA) |
1928, Amszterdam részletek | Kaarlo Mäkinen Finnország (FIN) | Edmond Spapen Belgium (BEL) | James Trifunov Kanada (CAN) |
1932, Los Angeles részletek | Robert Pearce Egyesült Államok (USA) | Zombori Ödön Magyarország (HUN) | Aatos Jaskari Finnország (FIN) |
1936, Berlin részletek | Zombori Ödön Magyarország (HUN) | Ross Flood Egyesült Államok (USA) | Johannes Herbert Németország (GER) |
1948, London részletek | Nasuh Akar Törökország (TUR) | Gerald Leeman Egyesült Államok (USA) | Charles Kouyos Franciaország (FRA) |
1952, Helsinki részletek | Isii Sóhacsi Japán (JPN) | Rasid Mamedbekov Szovjetunió (URS) | Khasaba Dzshadav India (IND) |
1956, Melbourne részletek | Mustafa Dağıstanlı Törökország (TUR) | Mohamed Mehdi Yaghoubi Irán (IRI) | Mihail Sahov Szovjetunió (URS) |
1960, Róma részletek | Terrence McCann Egyesült Államok (USA) | Nezsdet Zalev Bulgária (BUL) | Tadeusz Trojanowski Lengyelország (POL) |
1964, Tokió részletek | Uetake Jódzsiró Japán (JPN) | Hüseyin Akbaş Törökország (TUR) | Aydın İbrahimov Szovjetunió (URS) |
1968, Mexikóváros részletek | Uetake Jódzsiró Japán (JPN) | Donald Behm Egyesült Államok (USA) | Aboutaleb Talebi Irán (IRI) |
1972, München részletek | Janagida Hideaki Japán (JPN) | Richard Sanders Egyesült Államok (USA) | Klinga László Magyarország (HUN) |
1976, Montréal részletek | Vlagyimir Jumin Szovjetunió (URS) | Hans-Dieter Brüchert NDK (GDR) | Arai Maszao Japán (JPN) |
1980, Moszkva részletek | Szergej Beloglazov Szovjetunió (URS) | Ri Hophjong (Li Ho-pyong) Észak-Korea (PRK) | Dugarsüreng Ojonbold Mongólia (MGL) |
1984, Los Angeles részletek | Tomijama Hideaki Japán (JPN) | Barry Davis Egyesült Államok (USA) | Kim Igon (Kim Eui-gon) Dél-Korea (KOR) |
1988, Szöul részletek | Szergej Beloglazov Szovjetunió (URS) | Aszkari Mohammadian Irán (IRI) | No Gjongszon (No Gyeong-seon) Dél-Korea (KOR) |
1992, Barcelona részletek | Alejandro Puerto Kuba (CUB) | Szjarhej Szmal Egyesített Csapat (EUN) | Kim Jongsik (Kim Yeong-sik) Észak-Korea (PRK) |
1996, Atlanta részletek | Kendall Cross Egyesült Államok (USA) | Guivi Sissaouri Kanada (CAN) | Ri Jongszam (Ri Yeong-sam) Észak-Korea (PRK) |
2000, Sydney részletek | Alirezá Dabir Irán (IRI) | Jevhen Buszlovics Ukrajna (UKR) | Terry Brands Egyesült Államok (USA) |
2004, Athén részletek | Mavlet Batirov Oroszország (RUS) | Stephen Abas Egyesült Államok (USA) | Tanabe Csikara Japán (JPN) |
2008, Peking részletek | Henry Cejudo Egyesült Államok (USA) | Macunaga Tomohiro Japán (JPN) | Beszik Kuduhov Oroszország (RUS) |
Radoszlav Velikov Bulgária (BUL) | |||
2012, London részletek | Dzsamal Otarszultanov Oroszország (RUS) | Vladimer Khinchegashvili Grúzia (GEO) | Jang Gjongil (Yang Gyeong-il) Észak-Korea (PRK) |
Jumoto Sinicsi Japán (JPN) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Vladimer Khinchegashvili Grúzia (GEO) | Higucsi Rei Japán (JPN) | Haji Aliyev Azerbajdzsán (AZE) |
Hassan Rahimi Irán (IRI) | |||
2020, Tokió részletek | Zaur Ugujev Az Orosz Olimpiai Bizottság versenyzői (ROC) | Ravi Kumar India (IND) | Nuriszlam Szanajev Kazahsztán (KAZ) |
Thomas Gilman Egyesült Államok (USA) |
Könnyűsúly
- -65,77 kg (1904)
- -66,6 kg (1908)
- -67,5 kg (1920–1936)
- -67 kg (1948–1960)
- -70 kg (1964–1968)
- -68 kg (1972–1996)
- -69 kg (2000)
- -66 kg (2004–2012)
- -65 kg (2016–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis részletek | Otto Roehm Egyesült Államok (USA) | Rudolph Tesing Egyesült Államok (USA) | Albert Zirkel Egyesült Államok (USA) |
1908, London részletek | George de Relwyskow Nagy-Britannia (GBR) | William Wood Nagy-Britannia (GBR) | Albert Gingell Nagy-Britannia (GBR) |
1912 Stockholm | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1920, Antwerpen részletek | Kalle Anttila Finnország (FIN) | Gottfrid Svensson Svédország (SWE) | Peter Wright Nagy-Britannia (GBR) |
1924, Párizs részletek | Russell Vis Egyesült Államok (USA) | Volmar Wikström Finnország (FIN) | Arvo Haavisto Finnország (FIN) |
1928, Amszterdam részletek | Osvald Käpp Észtország (EST) | Charles Pacôme Franciaország (FRA) | Eino Leino Finnország (FIN) |
1932, Los Angeles részletek | Charles Pacôme Franciaország (FRA) | Kárpáti Károly Magyarország (HUN) | Gustaf Klarén Svédország (SWE) |
1936, Berlin részletek | Kárpáti Károly Magyarország (HUN) | Wolfgang Ehrl Németország (GER) | Hermanni Pihlajamäki Finnország (FIN) |
1948, London részletek | Celal Atik Törökország (TUR) | Gösta Frändfors Svédország (SWE) | Hermann Baumann Svájc (SUI) |
1952, Helsinki részletek | Olle Anderberg Svédország (SWE) | Jay Thomas Evans Egyesült Államok (USA) | Djahanbakte Tovfighe Irán (IRI) |
1956, Melbourne részletek | Imam-Ali Habibi Irán (IRI) | Kaszahara Sigeru Japán (JPN) | Alimbeg Besztajev Szovjetunió (URS) |
1960, Róma részletek | Shelby Wilson Egyesült Államok (USA) | Vlagyimir Szinyavszkij Szovjetunió (URS) | Enyu Valcsev(wd) Bulgária (BUL) |
1964, Tokió részletek | Enyu Valcsev(wd) Bulgária (BUL) | Klaus Rost Egyesült Német Csapat (EUA) | Horiucsi Ivao Japán (JPN) |
1968, Mexikóváros részletek | Abdollah Movahed Irán (IRI) | Enyu Valcsev(wd) Bulgária (BUL) | Danzandarjaa Sereeter Mongólia (MGL) |
1972, München részletek | Dan Gable Egyesült Államok (USA) | Vada Kikuo Japán (JPN) | Ruszlan Asuralijev Szovjetunió (URS) |
1976, Montréal részletek | Pavel Pinyigin Szovjetunió (URS) | Lloyd Keaser Egyesült Államok (USA) | Szugavara Jaszaburó Japán (JPN) |
1980, Moszkva részletek | Szajpulla Abszaidov Szovjetunió (URS) | Ivan Jankov Bulgária (BUL) | Šaban Szejdi Jugoszlávia (YUG) |
1984, Los Angeles részletek | Ju Inthak (Yu In-tak) Dél-Korea (KOR) | Andrew Rein Egyesült Államok (USA) | Jukka Rauhala Finnország (FIN) |
1988, Szöul részletek | Arszen Fadzajev Szovjetunió (URS) | Pak Csangszun (Park Jang-sun) Dél-Korea (KOR) | Nate Carr Egyesült Államok (USA) |
1992, Barcelona részletek | Arszen Fadzajev Egyesített Csapat (EUN) | Valentin Gecov Bulgária (BUL) | Akaisi Kószei Japán (JPN) |
1996, Atlanta részletek | Vagyim Bogijev Oroszország (RUS) | Townsend Saunders Egyesült Államok (USA) | Zaza Zazirov Ukrajna (UKR) |
2000, Sydney részletek | Daniel Igali Kanada (CAN) | Arszen Gityinov Oroszország (RUS) | Lincoln McIlravy Egyesült Államok (USA) |
2004, Athén részletek | Elbrusz Tedejev Ukrajna (UKR) | Jamill Kelly Egyesült Államok (USA) | Mahacs Murtazalijev Oroszország (RUS) |
2008, Peking részletek | Ramazan Şahin Törökország (TUR) | Andrij Sztadnyik Ukrajna (UKR) | Szusíl Kumár India (IND) |
Otar Tusisvili Grúzia (GEO) | |||
2012, London részletek | Jonemicu Tacuhiro Japán (JPN) | Szusíl Kumár India (IND) | Akzsurek Tanatarov Kazahsztán (KAZ) |
Liván López Kuba (CUB) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Szoszlan Ramonov Oroszország (RUS) | Toğrul Əsgərov Azerbajdzsán (AZE) | Frank Chamizo Olaszország (ITA) |
Ikhtiyor Navruzov Üzbegisztán (UZB) | |||
2020, Tokió részletek | Otoguro Takuto Japán (JPN) | Haji Aliyev Azerbajdzsán (AZE) | Gadzsimurad Rasidov Az Orosz Olimpiai Bizottság versenyzői (ROC) |
Bajrang Punia India (IND) |
Váltósúly
- -71,67 kg (1904)
- -72 kg (1920–1936)
- -73 kg (1948–1960)
- -78 kg (1964–1968)
- -74 kg (1972–1996)
- -76 kg (2000)
- -74 kg (2004–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis részletek | Charles Ericksen Egyesült Államok (USA) | William Beckmann Egyesült Államok (USA) | Jerry Winholtz Egyesült Államok (USA) |
1908–1920 | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1924, Párizs részletek | Hermann Gehri Svájc (SUI) | Eino Leino Finnország (FIN) | Otto Müller Svájc (SUI) |
1928, Amszterdam részletek | Arvo Haavisto Finnország (FIN) | Lloyd Appleton Egyesült Államok (USA) | Maurice Letchford Kanada (CAN) |
1932, Los Angeles részletek | Jack van Bebber Egyesült Államok (USA) | Daniel MacDonald Kanada (CAN) | Eino Leino Finnország (FIN) |
1936, Berlin részletek | Frank Lewis Egyesült Államok (USA) | Thure Andersson Svédország (SWE) | Joseph Schleimer Kanada (CAN) |
1948, London részletek | Yaşar Doğu Törökország (TUR) | Richard Garrard Ausztrália (AUS) | Leland Merrill Egyesült Államok (USA) |
1952, Helsinki részletek | William Smith Egyesült Államok (USA) | Per Berlin Svédország (SWE) | Abdullah Mojtabavi Irán (IRI) |
1956, Melbourne részletek | Ikeda Micuo Japán (JPN) | İbrahim Zengin Törökország (TUR) | Vahtang Balavadze Szovjetunió (URS) |
1960, Róma részletek | Douglas Blubaugh Egyesült Államok (USA) | İsmail Oğan Törökország (TUR) | Muhammed Bashir Pakisztán (PAK) |
1964, Tokió részletek | İsmail Oğan Törökország (TUR) | Guram Szagaradze Szovjetunió (URS) | Mohammad Ali Szanatkaran Irán (IRI) |
1968, Mexikóváros részletek | Mahmut Atalay Törökország (TUR) | Daniel Robin Franciaország (FRA) | Tömöriin Artag Mongólia (MGL) |
1972, München részletek | Wayne Wells Egyesült Államok (USA) | Jan Karlsson Svédország (SWE) | Adolf Seger NSZK (FRG) |
1976, Montréal részletek | Date Dzsiicsiró Japán (JPN) | Manszur Barzegar Irán (IRI) | Stanley Dziedzic Egyesült Államok (USA) |
1980, Moszkva részletek | Valentin Rajcsev Bulgária (BUL) | Jamszjing Davaazsan Mongólia (MGL) | Dan Karabin Csehszlovákia (TCH) |
1984, Los Angeles részletek | David Schultz Egyesült Államok (USA) | Martin Knosp NSZK (FRG) | Šaban Szejdi Jugoszlávia (YUG) |
1988, Szöul részletek | Kenny Monday Egyesült Államok (USA) | Adlan Varajev Szovjetunió (URS) | Rahmat Szofiadi Bulgária (BUL) |
1992, Barcelona részletek | Pak Csangszun (Park Jang-sun) Dél-Korea (KOR) | Kenny Monday Egyesült Államok (USA) | Amir Reza Khadem Azgadhi Irán (IRI) |
1996, Atlanta részletek | Buvajszar Szajtyijev Oroszország (RUS) | Pak Csangszun (Park Jang-sun) Dél-Korea (KOR) | Óta Takuja Japán (JPN) |
2000, Sydney részletek | Brandon Slay Egyesült Államok (USA) | Mun Idzse (Mun Ui-jae) Dél-Korea (KOR) | Adem Bereket Törökország (TUR) |
2004, Athén részletek | Buvajszar Szajtyijev Oroszország (RUS) | Gennagyij Lalijev Kazahsztán (KAZ) | Iván Fundora Kuba (CUB) |
2008, Peking részletek | Buvajszar Szajtyijev Oroszország (RUS) | Soslan Tigiyev Üzbegisztán (UZB) | Murad Hajdarav Fehéroroszország (BLR) |
Kiril Terziev Bulgária (BUL) | |||
2012, London részletek | Jordan Burroughs Egyesült Államok (USA) | Szádeg Gudarzi Irán (IRI) | Hatos Gábor Magyarország (HUN) |
Gyenyisz Cargus Oroszország (RUS) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Hasszán Jazdani Irán (IRI) | Anyiuar Gedujev Oroszország (RUS) | Cəbrayıl Həsənov Azerbajdzsán (AZE) |
Soner Demirtaş Törökország (TUR) | |||
2020, Tokió részletek | Zaurbek Szidakov Az Orosz Olimpiai Bizottság versenyzői (ROC) | Mahamedhabib Kadzimahamedav Fehéroroszország (BLR) | Kyle Dake Egyesült Államok (USA) |
Bekzod Abdurakhmonov Üzbegisztán (UZB) |
Középsúly
- -73 kg (1908)
- -75 kg (1920)
- -79 kg (1924–1960)
- -87 kg (1964–1968)
- -82 kg (1972–1996)
- -85 kg (2000)
- -84 kg (2004–2012)
- -86 kg (2016–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London részletek | Stanley Bacon Nagy-Britannia (GBR) | George de Relwyskow Nagy-Britannia (GBR) | Frederick Beck Nagy-Britannia (GBR) |
1912 Stockholm | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1920, Antwerpen részletek | Eino Leino Finnország (FIN) | Väinö Penttala Finnország (FIN) | Charles Johnson Egyesült Államok (USA) |
1924, Párizs részletek | Fritz Hagmann Svájc (SUI) | Pierre Ollivier Belgium (BEL) | Vilho Pekkala Finnország (FIN) |
1928, Amszterdam részletek | Ernst Kyburz Svájc (SUI) | Donald Stockton Kanada (CAN) | Samuel Rabin Nagy-Britannia (GBR) |
1932, Los Angeles részletek | Ivar Johansson Svédország (SWE) | Kyösti Luukko Finnország (FIN) | Tunyogi József Magyarország (HUN) |
1936, Berlin részletek | Emile Poilvé Franciaország (FRA) | Richard Voliva Egyesült Államok (USA) | Ahmet Kireççi Törökország (TUR) |
1948, London részletek | Glen Brand Egyesült Államok (USA) | Adil Candemir Törökország (TUR) | Erik Lindén Svédország (SWE) |
1952, Helsinki részletek | David Csimakuridze Szovjetunió (URS) | Gholamreza Takhti Irán (IRI) | Gurics György Magyarország (HUN) |
1956, Melbourne részletek | Nikola Stanchev Bulgária (BUL) | Danny Hodge Egyesült Államok (USA) | Georgij Szhirtladze Szovjetunió (URS) |
1960, Róma részletek | Hasan Güngör Törökország (TUR) | Georgij Szhirtladze Szovjetunió (URS) | Hans Antonsson Svédország (SWE) |
1964, Tokió részletek | Prodan Gardzsev Bulgária (BUL) | Hasan Güngör Törökország (TUR) | Daniel Brand Egyesült Államok (USA) |
1968, Mexikóváros részletek | Borisz Gurevics Szovjetunió (URS) | Dzsigdzsidijn Mönhbat Mongólia (MGL) | Prodan Gardzsev Bulgária (BUL) |
1972, München részletek | Levan Tediasvili Szovjetunió (URS) | John Peterson Egyesült Államok (USA) | Vasile Iorga Románia (ROU) |
1976, Montréal részletek | John Peterson Egyesült Államok (USA) | Viktor Novozsilov Szovjetunió (URS) | Adolf Seger NSZK (FRG) |
1980, Moszkva részletek | Iszmail Abilov Bulgária (BUL) | Magomedhan Aracilov Szovjetunió (URS) | Kovács István Magyarország (HUN) |
1984, Los Angeles részletek | Mark Schultz Egyesült Államok (USA) | Nagasima Hidejuki Japán (JPN) | Christopher Rinke Kanada (CAN) |
1988, Szöul részletek | Han Mjongu (Han Myeong-u) Dél-Korea (KOR) | Necmi Gençalp Törökország (TUR) | Jozef Lohyňa Csehszlovákia (TCH) |
1992, Barcelona részletek | Kevin Jackson Egyesült Államok (USA) | Elmagyi Zsabrailov Egyesített Csapat (EUN) | Rasoul Khadem Irán (IRI) |
1996, Atlanta részletek | Hadzsimurat Magomedov Oroszország (RUS) | Jang Hjongmo (Yang Hyeong-mo) Dél-Korea (KOR) | Amir Reza Khadem Irán (IRI) |
2000, Sydney részletek | Adam Szajtyijev Oroszország (RUS) | Yoel Romero Kuba (CUB) | Mogamed Ibragimov Macedónia (MKD) |
2004, Athén részletek | Cael Sanderson Egyesült Államok (USA) | Mun Idzse (Mun Ui-jae) Dél-Korea (KOR) | Szazsid Szazsidov Oroszország (RUS) |
2008, Peking részletek | Revaz Mindorasvili Grúzia (GEO) | Juszup Abduszalomov Tádzsikisztán (TJK) | Tarasz Danyko Ukrajna (UKR) |
Georgij Ketojev Oroszország (RUS) | |||
2012, London részletek | Şərif Şərifov Azerbajdzsán (AZE) | Jaime Espinal Puerto Rico (PUR) | Dato Marsagishvili Grúzia (GEO) |
Ehszán Lasgari Irán (IRI) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Abdulrasid Szadulajev Oroszország (RUS) | Selim Yaşar Törökország (TUR) | Şərif Şərifov Azerbajdzsán (AZE) |
J’Den Cox Egyesült Államok (USA) | |||
2020, Tokió részletek | David Taylor Egyesült Államok (USA) | Hassan Yazdani Irán (IRI) | Artur Najfonov Az Orosz Olimpiai Bizottság versenyzői (ROC) |
Myles Amine San Marino (SMR) |
Nehézsúly
- +71,67 kg (1904)
- +73 kg (1908)
- +82,5 kg (1920)
- +87 kg (1924–1960)
- +97 kg (1964–1968)
- -100 kg (1972–1996)
- -97 kg (2000)
- -96 kg (2004–2012)
- -97 kg (2016–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis részletek | Bernhoff Hansen Egyesült Államok (USA) | Frank Kugler Egyesült Államok (USA) | Fred Warmbold Egyesült Államok (USA) |
1908, London részletek | Con O'Kelly Nagy-Britannia (GBR) | Jacob Gundersen Norvégia (NOR) | Edward Barrett Nagy-Britannia (GBR) |
1912 Stockholm | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1920, Antwerpen részletek | Robert Roth Svájc (SUI) | Nathan Pendleton Egyesült Államok (USA) | Frederick Meyer Egyesült Államok (USA) |
Ernst Nilsson Svédország (SWE) | |||
1924, Párizs részletek | Harry Steel Egyesült Államok (USA) | Henri Wernli Svájc (SUI) | Andrew McDonald Nagy-Britannia (GBR) |
1928, Amszterdam részletek | Johan Richthoff Svédország (SWE) | Aukusti Sihvola Finnország (FIN) | Edmond Dame Franciaország (FRA) |
1932, Los Angeles részletek | Johan Richthoff Svédország (SWE) | John Riley Egyesült Államok (USA) | Nikolaus Hirschl Ausztria (AUT) |
1936, Berlin részletek | Kristjan Palusalu Észtország (EST) | Josef Klapuch Csehszlovákia (TCH) | Hjalmar Nyström Finnország (FIN) |
1948, London részletek | Bóbis Gyula Magyarország (HUN) | Bertil Antonsson Svédország (SWE) | Joseph Armstrong Ausztrália (AUS) |
1952, Helsinki részletek | Arszen Mekokisvili Szovjetunió (URS) | Bertil Antonsson Svédország (SWE) | Kenneth Richmond Nagy-Britannia (GBR) |
1956, Melbourne részletek | Hamit Kaplan Törökország (TUR) | Huszein Mehmedov Bulgária (BUL) | Taisto Kangasniemi Finnország (FIN) |
1960, Róma részletek | Wilfried Dietrich Egyesült Német Csapat (EUA) | Hamit Kaplan Törökország (TUR) | Szavkuz Dzaraszov Szovjetunió (URS) |
1964, Tokió részletek | Alekszandr Ivanyickij Szovjetunió (URS) | Ljutvi Ahmedov Bulgária (BUL) | Hamit Kaplan Törökország (TUR) |
1968, Mexikóváros részletek | Alekszandr Medvegy Szovjetunió (URS) | Oszman Duraliev Bulgária (BUL) | Wilfried Dietrich NSZK (FRG) |
1972, München részletek | Ivan Jarigin Szovjetunió (URS) | Khorloogiin Bayanmönkh Mongólia (MGL) | Csatári József Magyarország (HUN) |
1976, Montréal részletek | Ivan Jarigin Szovjetunió (URS) | Russell Hellickson Egyesült Államok (USA) | Dimo Kosztov Bulgária (BUL) |
1980, Moszkva részletek | Ilja Mate Szovjetunió (URS) | Szlavcso Cservenkov Bulgária (BUL) | Július Strnisko Csehszlovákia (TCH) |
1984, Los Angeles részletek | Lou Banach Egyesült Államok (USA) | Joseph Atijeh Szíria (SYR) | Vasile Puşcaşu Románia (ROU) |
1988, Szöul részletek | Vasile Puşcaşu Románia (ROU) | Leri Habelovi Szovjetunió (URS) | William Scherr Egyesült Államok (USA) |
1992, Barcelona részletek | Leri Habelov Egyesített Csapat (EUN) | Heiko Balz Németország (GER) | Ali Kayalı Törökország (TUR) |
1996, Atlanta részletek | Kurt Angle Egyesült Államok (USA) | Abbasz Dzsadidi Irán (IRI) | Arawat Sabejew Németország (GER) |
2000, Sydney részletek | Szagid Murtazalijev Oroszország (RUS) | Iszlam Bajramukov Kazahsztán (KAZ) | Eldar Kurtanidze Grúzia (GEO) |
2004, Athén részletek | Hadzsimurat Gacalov Oroszország (RUS) | Magamed Ibragimov Üzbegisztán (UZB) | Alirezá Hejdari Irán (IRI) |
2008, Peking részletek | Sirvanyi Muradov Oroszország (RUS) | Giorgi Gogselidze Grúzia (GEO) | Michel Batista Kuba (CUB) |
Xetaq Qazyumov Azerbajdzsán (AZE) | |||
2012, London részletek | Jake Varner Egyesült Államok (USA) | Valerij Andrijcev Ukrajna (UKR) | Giorgi Gogselidze Grúzia (GEO) |
Xetaq Qazyumov Azerbajdzsán (AZE) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Kyle Frederick Snyder Egyesült Államok (USA) | Xetaq Qazyumov Azerbajdzsán (AZE) | Albert Saritov Románia (ROU) |
Mogamed Ibragimov Üzbegisztán (UZB) | |||
2020, Tokió részletek | Abdulrasid Szadulajev Az Orosz Olimpiai Bizottság versenyzői (ROC) | Kyle Frederick Snyder Egyesült Államok (USA) | Reineris Salas Kuba (CUB) |
Abraham Conyedo Olaszország (ITA) |
Szupernehézsúly
- +100 kg (1972–1984)
- -130 kg (1988–2000)
- -120 kg (2004–2012)
- -125 kg (2016-)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1972, München részletek | Alekszandr Medvegy Szovjetunió (URS) | Oszman Duraliev Bulgária (BUL) | Christopher Taylor Egyesült Államok (USA) |
1976, Montréal részletek | Szoszlan Angyijev Szovjetunió (URS) | Balla József Magyarország (HUN) | Ladislau Şimon Románia (ROU) |
1980, Moszkva részletek | Szoszlan Angyijev Szovjetunió (URS) | Balla József Magyarország (HUN) | Adam Sandurski Lengyelország (POL) |
1984, Los Angeles részletek | Bruce Baumgartner Egyesült Államok (USA) | Robert Molle Kanada (CAN) | Ayhan Taşkın Törökország (TUR) |
1988, Szöul részletek | Davit Gobedzsisvili Szovjetunió (URS) | Bruce Baumgartner Egyesült Államok (USA) | Andreas Schröder NDK (GDR) |
1992, Barcelona részletek | Bruce Baumgartner Egyesült Államok (USA) | Jeffrey Thue Kanada (CAN) | Davit Gobedzsisvili Egyesített Csapat (EUN) |
1996, Atlanta részletek | Mahmut Demir Törökország (TUR) | Aljakszej Mjadzvedzev Fehéroroszország (BLR) | Bruce Baumgartner Egyesült Államok (USA) |
2000, Sydney részletek | David Muszulbesz Oroszország (RUS) | Artur Taymazov Üzbegisztán (UZB) | Alexis Rodríguez Kuba (CUB) |
2004, Athén részletek | Artur Taymazov Üzbegisztán (UZB) | Alirezá Rezáji Irán (IRI) | Aydın Polatçı Törökország (TUR) |
2008, Peking részletek | Bahtyijar Ahmedov Oroszország (RUS) | David Musuľbes Szlovákia (SVK) | Disney Rodríguez Kuba (CUB) |
Marid Mutalimov Kazahsztán (KAZ) | |||
2012, London részletek | Komeil Gászemi Irán (IRI) | Nem adták ki | Daulet Sabanbaj Kazahsztán (KAZ) |
Biljal Mahov Oroszország (RUS) | Tervel Dlagnev Egyesült Államok (USA) | ||
2016, Rio de Janeiro részletek | Taha Akgül Törökország (TUR) | Komeil Gászemi Irán (IRI) | Ibrahim Szaidav Fehéroroszország (BLR) |
Geno Petriasvili Grúzia (GEO) | |||
2020, Tokió részletek | Gable Steveson Egyesült Államok (USA) | Geno Petriasvili Grúzia (GEO) | Amir Hossein Zare Irán (IRI) |
Taha Akgül Törökország (TUR) |
A 2008-ban eredetileg győztes üzbég Artur Taymazov dopping mintájának utólagos ellenőrzése során turinabol használatát mutatták ki. Ezért a NOB 2017-ben megfosztotta aranyérmétől.[1]
Férfi éremtáblázat
A nyári olimpiai játékok férfi éremtáblázata szabadfogású birkózásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 52 | 37 | 29 | 118 |
2. | Szovjetunió (URS) | 28 | 15 | 13 | 56 |
3. | Japán (JPN) | 18 | 12 | 11 | 41 |
4. | Törökország (TUR) | 18 | 12 | 10 | 40 |
5. | Oroszország (RUS) | 18 | 4 | 5 | 27 |
6. | Svédország (SWE) | 8 | 10 | 8 | 26 |
7. | Finnország (FIN) | 8 | 7 | 10 | 25 |
8. | Bulgária (BUL) | 7 | 16 | 11 | 34 |
9. | Irán (IRI) | 7 | 14 | 17 | 38 |
10. | Dél-Korea (KOR) | 4 | 9 | 7 | 20 |
11. | Svájc (SUI) | 4 | 4 | 5 | 13 |
12. | Nagy-Britannia (GBR) | 3 | 4 | 10 | 17 |
13. | Magyarország (HUN) | 3 | 4 | 8 | 15 |
14. | Azerbajdzsán (AZE) | 3 | 4 | 5 | 12 |
15. | Észak-Korea (PRK) | 3 | 2 | 4 | 9 |
16. | Egyesített Csapat (EUN) | 3 | 2 | 2 | 7 |
17. | Az Orosz Olimpiai Bizottság versenyzői (ROC) | 3 | 0 | 2 | 5 |
18. | Grúzia (GEO) | 2 | 3 | 6 | 11 |
19. | Franciaország (FRA) | 2 | 2 | 3 | 7 |
20. | Kuba (CUB) | 2 | 1 | 8 | 11 |
21. | Észtország (EST) | 2 | 1 | 0 | 3 |
22. | Kanada (CAN) | 1 | 5 | 5 | 11 |
23. | Ukrajna (UKR) | 1 | 3 | 3 | 7 |
Üzbegisztán (UZB) | 1 | 3 | 3 | 7 | |
25. | Jugoszlávia (YUG) | 1 | 1 | 2 | 4 |
26. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
27. | Románia (ROU) | 1 | 0 | 5 | 6 |
28. | Olaszország (ITA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
29. | Mongólia (MGL) | 0 | 4 | 4 | 8 |
30. | Belgium (BEL) | 0 | 3 | 0 | 3 |
31. | Kazahsztán (KAZ) | 0 | 2 | 5 | 7 |
32. | India (IND) | 0 | 2 | 5 | 7 |
33. | Németország (GER) | 0 | 2 | 3 | 5 |
34. | Fehéroroszország (BLR) | 0 | 2 | 2 | 4 |
35. | NDK (GDR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
33. | Csehszlovákia (TCH) | 0 | 1 | 3 | 4 |
NSZK (FRG) | 0 | 1 | 3 | 4 | |
Lengyelország (POL) | 0 | 1 | 3 | 4 | |
39. | Ausztrália (AUS) | 0 | 1 | 2 | 3 |
39. | Norvégia (NOR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Puerto Rico (PUR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Örményország (ARM) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Szíria (SYR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Szlovákia (SVK) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tádzsikisztán (TJK) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
46. | Görögország (GRE) | 0 | 0 | 2 | 2 |
45. | Ausztria (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kirgizisztán (KGZ) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Macedónia (MKD) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Pakisztán (PAK) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
San Marino (SMR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 205 | 203 | 231 | 639 |
Nők
Papírsúly
- -48 kg (2004–2016)
- -50 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2004, Athén részletek | Irina Merlenyi Ukrajna (UKR) | Icsó Csiharu Japán (JPN) | Patricia Miranda Egyesült Államok (USA) |
2008, Peking részletek | Carol Huynh Kanada (CAN) | Icsó Csiharu Japán (JPN) | Mariya Stadnik Azerbajdzsán (AZE) |
Irina Merlenyi Ukrajna (UKR) | |||
2012, London részletek | Obara Hitomi Japán (JPN) | Mariya Stadnik Azerbajdzsán (AZE) | Clarissa Chun Egyesült Államok (USA) |
Carol Huynh Kanada (CAN) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Tószaka Eri Japán (JPN) | Mariya Stadnik Azerbajdzsán (AZE) | Szun Ja-nan (Sun Yanan) Kína (CHN) |
Elica Jankova Bulgária (BUL) | |||
2020, Tokió részletek | Szuszaki Jui Japán (JPN) | Szun Ja-nan (Sun Yanan) Kína (CHN) | Mariya Stadnik Azerbajdzsán (AZE) |
Sarah Hildebrandt Egyesült Államok (USA) |
Légsúly
- -53 kg (2016–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2016, Rio de Janeiro részletek | Helen Maroulis Egyesült Államok (USA) | Josida Szaori Japán (JPN) | Natalja Szinisin Azerbajdzsán (AZE) |
Sofia Mattsson Svédország (SWE) | |||
2020, Tokió részletek | Mukaida Maju Japán (JPN) | Pang Csien-jü (Pang Qianyu) Kína (CHN) | Vanesza Kaladzinszkaja Fehéroroszország (BLR) |
Bat-Ochiryn Bolortuyaa Mongólia (MGL) |
Váltósúly
- -58 kg (2016)
- -57 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2016, Rio de Janeiro részletek | Icsó Kaori Japán (JPN) | Valerija Koblova Oroszország (RUS) | Marwa Amri Tunézia (TUN) |
Sakshi Malik India (IND) | |||
2020, Tokió részletek | Kavai Riszako Japán (JPN) | Irina Kuracskina Fehéroroszország (BLR) | Helen Maroulis Egyesült Államok (USA) |
Evelina Nikolova Bulgária (BUL) |
Középsúly
- -63 kg (2004–2016)
- -62 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2004, Athén részletek | Icsó Kaori Japán (JPN) | Sara McMann Egyesült Államok (USA) | Lise Legrand Franciaország (FRA) |
2008, Peking részletek | Icsó Kaori Japán (JPN) | Aljona Kartasova Oroszország (RUS) | Randi Miller Egyesült Államok (USA) |
Jelena Saligina Kazahsztán (KAZ) | |||
2012, London részletek | Icsó Kaori Japán (JPN) | Csing Zsuj-hszüe (Jing Ruixue) Kína (CHN) | Ljubov Voloszova Oroszország (RUS) |
Battszeszeg Soronzonbold Mongólia (MGL) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Kavai Riszako Japán (JPN) | Marija Mamasuk Fehéroroszország (BLR) | Monika Michalik Lengyelország (POL) |
Jekatyerina Larionova Kazahsztán (KAZ) | |||
2020, Tokió részletek | Kavai Jukako Japán (JPN) | Ajszuluu Tinibekova Kirgizisztán (KGZ) | Irina Koljadenko Ukrajna (UKR) |
Tajbe Juszein Bulgária (BUL) |
Félnehézsúly
- -69 kg (2016)
- -68 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2016, Rio de Janeiro részletek | Dosó Szara Japán (JPN) | Natalja Vorobjova Oroszország (RUS) | Elmira Szizdikova Kazahsztán (KAZ) |
Jenny Fransson Svédország (SWE) | |||
2020, Tokió részletek | Tamyra Mensah Egyesült Államok (USA) | Blessing Oborududu Nigéria (NGR) | Alla Cserkaszova Ukrajna (UKR) |
Meerim Zsumanazarova Kirgizisztán (KGZ) |
Nehézsúly
- -72 kg (2004–2012)
- -75 kg (2016)
- -76 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2004, Athén részletek | Vang Hszü (Wang Xu) Kína (CHN) | Gjuzel Manyurova Oroszország (RUS) | Hamagucsi Kjóko Japán (JPN) |
2008, Peking részletek | Vang Csiao (Wang Jiao) Kína (CHN) | Sztanka Zlateva Bulgária (BUL) | Hamagucsi Kjóko Japán (JPN) |
Agnieszka Wieszczek Lengyelország (POL) | |||
2012, London részletek | Natalja Vorobjova Oroszország (RUS) | Sztanka Zlateva Bulgária (BUL) | Gjuzel Manyurova Kazahsztán (KAZ) |
Maider Unda Spanyolország (ESP) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Erica Wiebe Kanada (CAN) | Gjuzel Manyurova Kazahsztán (KAZ) | Csang Feng-liu (Zhang Fengliu) Kína (CHN) |
Jekatyerina Bukina Oroszország (RUS) | |||
2020, Tokió részletek | Aline Rotter-Focken Németország (GER) | Adeline Maria Gray Egyesült Államok (USA) | Yasemin Adar Törökország (TUR) |
Csou Csien (Zhou Qian) Kína (CHN) |
Női éremtáblázat
A nyári olimpiai játékok női éremtáblázata szabadfogású birkózásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Japán (JPN) | 15 | 3 | 2 | 20 |
2. | Kína (CHN) | 2 | 4 | 3 | 9 |
3. | Egyesült Államok (USA) | 2 | 2 | 5 | 9 |
4. | Kanada (CAN) | 2 | 2 | 2 | 6 |
5. | Oroszország (RUS) | 1 | 4 | 2 | 7 |
6. | Ukrajna (UKR) | 1 | 0 | 3 | 4 |
7. | Németország (GER) | 1 | 0 | 0 | 1 |
8. | Azerbajdzsán (AZE) | 0 | 2 | 4 | 6 |
9. | Bulgária (BUL) | 0 | 2 | 3 | 5 |
10. | Fehéroroszország (BLR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
11. | Kazahsztán (KAZ) | 0 | 1 | 4 | 5 |
12. | Kirgizisztán (KGZ) | 0 | 1 | 1 | 2 |
13. | Nigéria (NGR) | 0 | 1 | 0 | 0 |
14. | Franciaország (FRA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Kolumbia (COL) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Lengyelország (POL) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Mongólia (MGL) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Svédország (SWE) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
19. | India (IND) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Spanyolország (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Törökország (TUR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tunézia (TUN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 24 | 24 | 44 | 92 |
Megszűnt versenyszámok
Férfiak
Papírsúly
- -47,6 kg (1904)
- -48 kg (1972–1996)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis | Robert Curry Egyesült Államok (USA) | John Hein Egyesült Államok (USA) | Gustav Thiefenthaler Egyesült Államok (USA) |
1908–1968 | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1972, München | Roman Dmitrijev Szovjetunió (URS) | Ognyan Nikolov Bulgária (BUL) | Ebrahim Javadi Irán (IRI) |
1976, Montréal | Haszan Iszaev Bulgária (BUL) | Roman Dmitrijev Szovjetunió (URS) | Kudó Akira Japán (JPN) |
1980, Moszkva | Claudio Pollio Olaszország (ITA) | Csang Szehong (Jang Se-hong) Észak-Korea (PRK) | Szergej Kornyilajev Szovjetunió (URS) |
1984, Los Angeles | Bobby Weaver Egyesült Államok (USA) | Irie Takasi Japán (JPN) | Szon Gabdo (Son Gabdo) Dél-Korea (KOR) |
1988, Szöul | Kobajasi Takasi Japán (JPN) | Ivan Conov Bulgária (BUL) | Szergej Karamcsakov Szovjetunió (URS) |
1992, Barcelona | Kim Il Észak-Korea (PRK) | Kim Dzsongsin (Kim Jong-sin) Dél-Korea (KOR) | Vugar Orudzsov Egyesített Csapat (EUN) |
1996, Atlanta | Kim Il Észak-Korea (PRK) | Armen Mkrtcsjan Örményország (ARM) | Alexis Vila Kuba (CUB) |
Lepkesúly
- -52,16 kg (1904)
- -52 kg (1948–1996)
- -54 kg (2000)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis | George Mehnert Egyesült Államok (USA) | Gustave Bauer Egyesült Államok (USA) | William Nelson Egyesült Államok (USA) |
1908–1936 | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1948, London | Lennart Viitala Finnország (FIN) | Halit Balamir Törökország (TUR) | Thure Johansson Svédország (SWE) |
1952, Helsinki | Haszan Gemici Törökország (TUR) | Kitano Júsú Japán (JPN) | Mahmoud Mollagaszemi Irán (IRI) |
1956, Melbourne | Mirian Tsalkalamanidze Szovjetunió (URS) | Mohammad Ali Khojastehpour Irán (IRI) | Hüseyin Akbaş Törökország (TUR) |
1960, Róma | Ahmet Bilek Törökország (TUR) | Macubara Maszajuki Japán (JPN) | Ebrahim Szeifpour Irán (IRI) |
1964, Tokió | Josida Josikacu Japán (JPN) | Csang Cshangszon (Jang Chang-seon) Dél-Korea (KOR) | Said Ali Akbar Heidari Irán (IRI) |
1968, Mexikóváros | Nakata Sigeo Japán (JPN) | Richard Sanders Egyesült Államok (USA) | Chimedbazaryn Damdinsharav Mongólia (MGL) |
1972, München | Kató Kijomi Japán (JPN) | Arszen Alahvergyiev Szovjetunió (URS) | Kim Gvanghjong (Kim Gwang-hyeong) Észak-Korea (PRK) |
1976, Montréal | Takada Júdzsi Japán (JPN) | Alekszandr Ivanov Szovjetunió (URS) | Cson Heszop (Jeon Hae-seop) Dél-Korea (KOR) |
1980, Moszkva | Anatolij Beloglazov Szovjetunió (URS) | Władysław Stecyk Lengyelország (POL) | Nermedin Szelimov Bulgária (BUL) |
1984, Los Angeles | Šaban Trstena Jugoszlávia (YUG) | Kim Dzsonggju (Kim Jong-gyu) Dél-Korea (KOR) | Takada Júdzsi Japán (JPN) |
1988, Szöul | Szató Micuru Japán (JPN) | Šaban Trstena Jugoszlávia (YUG) | Volodimir Tohuzov Szovjetunió (URS) |
1992, Barcelona | Ri Hakszon (Ri Hak-seon) Észak-Korea (PRK) | Zeke Jones Egyesült Államok (USA) | Valentin Jordanov Bulgária (BUL) |
1996, Atlanta | Valentin Jordanov Bulgária (BUL) | Namiq Abdullayev Azerbajdzsán (AZE) | Maulen Mamirov Kazahsztán (KAZ) |
2000, Sydney | Namiq Abdullayev Azerbajdzsán (AZE) | Sammie Henson Egyesült Államok (USA) | Amiran Kardanov Görögország (GRE) |
Pehelysúly
- -61,33 kg (1904)
- -60,30 kg (1908)
- -61 kg (1920–1936)
- -63 kg (1948–1968, 2000)
- -62 kg (1972–1996)
- -60 kg (2004–2012)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1904, St. Louis | Benjamin Bradshaw Egyesült Államok (USA) | Theodore McLear Egyesült Államok (USA) | Charles Clapper Egyesült Államok (USA) |
1908, London | George Dole Egyesült Államok (USA) | James Slim Nagy-Britannia (GBR) | William McKie Nagy-Britannia (GBR) |
1912 Stockholm | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1920, Antwerpen | Charles E. Ackerly Egyesült Államok (USA) | Samuel Gerson Egyesült Államok (USA) | Philip Bernard Nagy-Britannia (GBR) |
1924, Párizs | Robin Reed Egyesült Államok (USA) | Chester Newton Egyesült Államok (USA) | Naitó Kacutosi Japán (JPN) |
1928, Amszterdam | Allie Morrison Egyesült Államok (USA) | Kustaa Pihlajamäki Finnország (FIN) | Hans Minder Svájc (SUI) |
1932, Los Angeles | Hermanni Pihlajamäki Finnország (FIN) | Edgar Nemir Egyesült Államok (USA) | Einar Karlsson Svédország (SWE) |
1936, Berlin | Kustaa Pihlajamäki Finnország (FIN) | Francis Millard Egyesült Államok (USA) | Gösta Frändfors Svédország (SWE) |
1948, London | Gazanfer Bilge Törökország (TUR) | Ivar Sjölin Svédország (SWE) | Adolf Muller Svájc (SUI) |
1952, Helsinki | Bayram Şit Törökország (TUR) | Naszer Gujvehcsi Irán (IRI) | Josiah Henson Egyesült Államok (USA) |
1956, Melbourne | Szaszahara Sózó Japán (JPN) | Joseph Mewis Belgium (BEL) | Erkki Penttilä Finnország (FIN) |
1960, Róma | Mustafa Dağıstanlı Törökország (TUR) | Sztancso Ivanov Bulgária (BUL) | Vlagyimir Rubasvili Szovjetunió (URS) |
1964, Tokió | Vatanabe Oszamu Japán (JPN) | Sztancso Ivanov Bulgária (BUL) | Nodar Hohasvili Szovjetunió (URS) |
1968, Mexikóváros | Kaneko Maszaaki Japán (JPN) | Enyu Todorov Bulgária (BUL) | Samseddin Szajed-Abbaszi Irán (IRI) |
1972, München | Zagalav Abdulbekov Szovjetunió (URS) | Vehbi Akdağ Törökország (TUR) | Ivan Krasztev Bulgária (BUL) |
1976, Montréal | Jang Dzsongmo (Yang Jeong-mo) Dél-Korea (KOR) | Zeveg Ojdov Mongólia (MGL) | Gene Davis Egyesült Államok (USA) |
1980, Moszkva | Magomed-Gaszan Abusev Szovjetunió (URS) | Miho Dukov Bulgária (BUL) | Jeórjiosz Hadziioanídisz Görögország (GRE) |
1984, Los Angeles | Randall Lewis Egyesült Államok (USA) | Akaisi Kószei Japán (JPN) | I Dzsonggun (Lee Jeong-geun) Dél-Korea (KOR) |
1988, Szöul | John Smith Egyesült Államok (USA) | Sztepan Szargszjan Szovjetunió (URS) | Szimeon Sterev Bulgária (BUL) |
1992, Barcelona | John Smith Egyesült Államok (USA) | Aszkari Mohammadian Irán (IRI) | Lázaro Reinoso Kuba (CUB) |
1996, Atlanta | Tom Brands Egyesült Államok (USA) | Csang Dzseszong (Jang Jae-seong) Dél-Korea (KOR) | Elbrusz Tedejev Ukrajna (UKR) |
2000, Sydney | Murad Umahanov Oroszország (RUS) | Szerafim Barzakov Bulgária (BUL) | Csang Dzseszong (Jang Jae-seong) Dél-Korea (KOR) |
2004, Athén | Yandro Quintana Kuba (CUB) | Maszud Musztafa Gokár Irán (IRI) | Inoue Kendzsi Japán (JPN) |
2008, Peking részletek | Mavlet Batirov Oroszország (RUS) | Jumoto Kenicsi Japán (JPN) | Szejed Mohammadi Irán (IRI) |
Bazar Bazargurujev Kirgizisztán (KGZ) | |||
2012, London részletek | Toğrul Əsgərov Azerbajdzsán (AZE) | Beszik Kuduhov Oroszország (RUS) | Coleman Scott Egyesült Államok (USA) |
Jogesvar Datt India (IND) |
A 2008-ban eredetileg második ukrán Vaszil Fedorisin dopping mintájának utólagos ellenőrzése során turinabol használatát mutatták ki. Ezért a NOB 2017-ben megfosztotta ezüstérmétől.[2]
Félnehézsúly
- -80 kg (1920)
- -87 kg (1924–1960)
- -97 kg (1964–1968)
- -90 kg (1972–1996)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1920, Antwerpen | Anders Larsson Svédország (SWE) | Charles Courant Svájc (SUI) | Walter Maurer Egyesült Államok (USA) |
1924, Párizs | John Spellman Egyesült Államok (USA) | Rudolf Svensson Svédország (SWE) | Charles Courant Svájc (SUI) |
1928, Amszterdam | Thure Sjöstedt Svédország (SWE) | Arnold Bögli Svájc (SUI) | Henri Lefèbre Franciaország (FRA) |
1932, Los Angeles | Peter Mehringer Egyesült Államok (USA) | Thure Sjöstedt Svédország (SWE) | Eddie Scarf Ausztrália (AUS) |
1936, Berlin | Knut Fridell Svédország (SWE) | Ago Neo Észtország (EST) | Erich Siebert Németország (GER) |
1948, London | Henry Wittenberg Egyesült Államok (USA) | Fritz Stöckli Svájc (SUI) | Bengt Fahlqvist Svédország (SWE) |
1952, Helsinki | Viking Palm Svédország (SWE) | Henry Wittenberg Egyesült Államok (USA) | Adil Atan Törökország (TUR) |
1956, Melbourne | Gholamreza Takhti Irán (IRI) | Borisz Kulajev Szovjetunió (URS) | Peter Blair Egyesült Államok (USA) |
1960, Róma | İsmet Atlı Törökország (TUR) | Gholamreza Takhti Irán (IRI) | Anatolij Albul Szovjetunió (URS) |
1964, Tokió | Alekszandr Medvegy Szovjetunió (URS) | Ahmet Ayık Törökország (TUR) | Szaid Musztafov Bulgária (BUL) |
1968, Mexilóváros | Ahmet Ayık Törökország (TUR) | Sota Lomidze Szovjetunió (URS) | Csatári József Magyarország (HUN) |
1972, München | Ben Peterson Egyesült Államok (USA) | Gennagyij Sztrahov Szovjetunió (URS) | Bajkó Károly Magyarország (HUN) |
1976, Montréal | Levan Tediashvili Szovjetunió (URS) | Ben Peterson Egyesült Államok (USA) | Stelian Morcov Románia (ROU) |
1980, Moszkva | Szanaszar Oganeszjan Szovjetunió (URS) | Uwe Neupert NDK (GDR) | Aleksander Cichoń Lengyelország (POL) |
1984, Los Angeles | Ed Banach Egyesült Államok (USA) | Óta Akira Japán (JPN) | Noel Loban Nagy-Britannia (GBR) |
1988, Szöul | Maharbek Hadarcev Szovjetunió (URS) | Óta Akira Japán (JPN) | Kim Theu (Kim Tae-u) Dél-Korea (KOR) |
1992, Barcelona | Maharbek Hadarcev Egyesített Csapat (EUN) | Kenan Şimşek Törökország (TUR) | Christopher Campbell Egyesült Államok (USA) |
1996, Atlanta | Rasul Hadem Irán (IRI) | Maharbek Hadarcev Oroszország (RUS) | Eldar Kurtanidze Grúzia (GEO) |
Nők
Könnyűsúly
- -55 kg (2004–2012)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2004, Athén | Josida Szaori Japán (JPN) | Tonya Verbeek Kanada (CAN) | Anna Gomis Franciaország (FRA) |
2008, Peking részletek | Josida Szaori Japán (JPN) | Hszü Li (Xu Li) Kína (CHN) | Tonya Verbeek Kanada (CAN) |
Jackeline Rentería Kolumbia (COL) | |||
2012, London részletek | Josida Szaori Japán (JPN) | Tonya Verbeek Kanada (CAN) | Jackeline Rentería Kolumbia (COL) |
Yuliya Ratkeviç Azerbajdzsán (AZE) |
Jegyzetek
Források
- Wrestling (angol nyelven). sports-reference.com. [2008. szeptember 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. október 28.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap