Marie-Louise Vaessen
Marie-Louise Vaessen | |||
---|---|---|---|
Født | 19. mars 1928 Maastricht | ||
Død | 15. feb. 1993 (64 år) Horst aan de Maas | ||
Beskjeftigelse | Svømmer | ||
Nasjonalitet | Kongeriket Nederlandene | ||
Sport | Svømming | ||
Marie-Louise Vaessen på Commons |
Marie-Louise Jean Joséphine Vaessen (født 19. mars 1928 i Maastricht, død 15. februar 1993 i Horst) var en nederlandsk svømmer som deltok i de olympiske leker 1948 i London og 1952 i Helsingfors.
Vaessen vant to olympiske bronsemedaljer i svømming under OL 1948 i London.[1] Hun kom på tredjeplass på 100 meter fri bak Greta Andersen Danmark og Ann Curtis fra USA. Sammen med Irma Schuhmacher, Margot Marsman og Hannie Termeulen vant hun en bronsemedalje på 4 x 100 meter fri.
Fire år senere vant hun en olympisk sølvmedalje i svømming under OL 1952 i Helsingfors.[1] Hun var med på det nederlandske stafettlaget som kom på andreplass på 4 x 100 meter fri for damer bak Ungarn. De andre på laget var Koosje van Voorn, Hannie Termeulen og Irma Heijting-Schuhmacher.
OL-medaljer
- 1952 Helsingfors - Sølv i svømming, 100 meter fri, damer Nederland
- 1948 London - Bronse i svømming, 100 meter fri, damer Nederland
- 1948 London - Bronse i svømming, 4 x 100 m fri, damer Nederland
Referanser
- ^ a b «Marie-Louise Linssen-Vaessen Bio, Stats, and Results». Olympics at Sports-Reference.com. Arkivert fra originalen 10. august 2009. Besøkt 29. januar 2016.
Eksterne lenker
- (en) Marie-Louise Vaessen – Olympedia
- (en) Marie-Louise Vaessen – FINA
- v
- d
- r
- 1927: Storbritannia (Laverty, Davies, King, Cooper)
- 1931: Nederland (Bouwmeester, Vierdag, den Ouden, Braun)
- 1934: Nederland (Selbach, Timmermans, Mastenbroek, den Ouden)
- 1938: Danmark (Riise, Kraft, Ove-Petersen, Hveger)
- 1947: Danmark (Svendsen, Harup, Andersen, Nathansen)
- 1950: Nederland (Masser, Termeulen, Linssen-Vaessen, Schuhmacher)
- 1954: Ungarn (Gyenge, Sebő, Temes, Szőke)
- 1958: Nederland (Schimmel, Lagerberg, Kraan, Gastelaars)
- 1962: Nederland (Gastelaars, Lasterie, Terpstra, Tigelaar)
- 1966: Sovjetunionen (Sipchenko, Rudenko, Ustinova, Sosnova)
- 1970: Øst-Tyskland (Wetzko, Komar, Sehmisch, Schulze)
- 1974: Øst-Tyskland (Ender, Franke, Eife, Hübner)
- 1977: Øst-Tyskland (Treiber, Wächtler, Priemer, Krause)
- 1981: Øst-Tyskland (Meineke, Metschuck, Diers, Link)
- 1983: Øst-Tyskland (Otto, Link, Sirch, Meineke)
- 1985: Øst-Tyskland (Strauß, König, Stellmach, Friedrich)
- 1987: Øst-Tyskland (Stellmach, Friedrich, Otto, Meißner)
- 1989: Øst-Tyskland (Meißner, Stellmach, Hunger, Friedrich)
- 1991: Nederland (van der Plaats, de Bruijn, Mastenbroek, Brienesse)
- 1993: Tyskland (van Almsick, Kielgass, Stellmach, Hunger)
- 1995: Tyskland (van Almsick, Osygus, Kielgass, Hunger)
- 1997: Tyskland (Meißner, Osygus, Buschschulte, Völker)
- 1999: Tyskland (Meißner, Buschschulte, van Almsick, Völker)
- 2000: Sverige (Jöhncke, Sjöberg, Kammerling, Alshammar)
- 2002: Tyskland (Meißner, Dallmann, Völker, van Almsick)
- 2004: Frankrike (Figuès, Couderc, Mongel, Metella)
- 2006: Tyskland (Dallmann, Götz, Steffen, Liebs)
- 2008: Nederland (Dekker, Kromowidjojo, Heemskerk, Veldhuis)
- 2010: Tyskland (Samulski, Lippok, Vitting, Schreiber)
- 2012: Tyskland (Steffen, Lippok, Vitting, Schreiber)
- 2014: Sverige (Coleman, Kuras, Hansson, Sjöström)
- 2016: Nederland (van der Meer, Heemskerk, Steenbergen, Kromowidjojo)
- 2018: Frankrike (Wattel, Bonnet, Fabre, Gastaldello, Martin*, Touati*)
- 2021: Storbritannia (Hope, Hopkin, Wood, Anderson, Davis*, Russell*)
- 2022: Storbritannia (Hope, Hopkin, Harris, Anderson)
- 2024: Ungarn (Senánszky, Ábrahám, Ugrai, Pádár, Jakabos*, Molnár*)