Svømming under EM i svømmesport 2018 – 50 meter rygg menn
Svømming under EM i svømmesport 2018 – 50 meter rygg menn | |||
---|---|---|---|
Tollcross International Swimming Centre | |||
Konkurranse | 50 meter rygg menn | ||
Arrangement | Langbane-EM i svømming 2018 | ||
Sted | Glasgow | ||
Arena | Tollcross International Swimming Centre | ||
Dato | 3. august (forsøksheat og semifinaler) 4. august (finale) | ||
Deltakere | 54 | ||
Deltakernasjoner | 28 | ||
Vinnertid | 24,00 VR | ||
Medaljevinnere | |||
Kliment Kolesnikov, Russland | |||
Robert Glință, Romania | |||
Shane Ryan, Irland | |||
Forrige | London 2016 | ||
Neste | Budapest 2021 |
EM langbane i svømming 2018 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley |
50 meter ryggsvømming menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under Langbane-EM i svømming 2018 i Glasgow i Storbritannia. Øvelsen ble svømt den 3. og 4. august 2018.[1][2]
Rekorder
Før konkurransen var gjeldende verdens-, europa- og mesterskapsrekord som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Liam Tancock | Storbritannia | 24,04 | Roma | 2. august 2009 |
Europarekord | |||||
Mesterskapsrekord | Camille Lacourt | Frankrike | 24,07 | Budapest | 12. august 2010 |
Følgende nye rekorder ble satt under konkurransen.
Dato | Runde | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
4. august | Finale | Kliment Kolesnikov | Russland | 24,00 | VR, MR |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheateene startet 3. august kl. 10:24 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 5 | Shane Ryan | Irland | 24.32 | Q |
2 | 5 | 4 | Kliment Kolesnikov | Russland | 24.58 | Q |
3 | 5 | 5 | Robert Glință | Romania | 24.59 | Q |
4 | 6 | 4 | Vladimir Morozov | Russland | 24.65 | Q |
5 | 5 | 6 | Christian Diener | Tyskland | 24.89 | Q |
6 | 4 | 4 | Jérémy Stravius | Frankrike | 24.92 | Q |
7 | 4 | 6 | Mikita Tsmyh | Belarus | 24.95 | Q |
8 | 6 | 3 | Sergej Fesikov | Russland | 25.01 | Hver nasjon kan bare stille med 2 svømmere i de neste rundene |
9 | 4 | 5 | Jonatan Kopelev | Israel | 25.02 | Q |
10 | 4 | 3 | Apostolos Christou | Hellas | 25.05 | Q |
11 | 5 | 7 | Conor Ferguson | Irland | 25.08 | Q |
12 | 6 | 2 | Simone Sabbioni | Italia | 25.17 | Q |
13 | 6 | 7 | Kacper Stokowski | Polen | 25.22 | Q |
14 | 5 | 2 | Yakov Toumarkin | Israel | 25.25 | Q |
15 | 5 | 3 | Nikita Ulyanov | Russland | 25.29 | Hver nasjon kan bare stille med 2 svømmere i de neste rundene |
16 | 4 | 7 | Thierry Bollin | Sveits | 25.40 | Q |
17 | 6 | 1 | Nicholas Pyle | Storbritannia | 25.49 | Q |
18 | 5 | 8 | Thomas Ceccon | Italia | 25.50 | Q |
19 | 4 | 0 | Stanislas Huille | Frankrike | 25.54 | |
20 | 3 | 2 | Ralf Tribuntsov | Estland | 25.60 | |
20 | 4 | 9 | Gytis Stankevičius | Litauen | 25.60 | |
22 | 3 | 3 | Karl Luht | Estland | 25.62 | |
23 | 4 | 8 | Björn Seeliger | Sverige | 25.65 | |
24 | 3 | 5 | David Gamburg | Israel | 25.68 | |
25 | 3 | 4 | Nikolaos Sofianidis | Hellas | 25.69 | |
25 | 6 | 0 | Paul-Gabriel Bedel | Frankrike | 25.69 | |
27 | 3 | 6 | Markus Lie | Norge | 25.73 | |
28 | 5 | 1 | Georgios Spanoudakis | Hellas | 25.74 | |
29 | 3 | 8 | Bernhard Reitshammer | Østerrike | 25.78 | |
30 | 4 | 2 | Kamil Kaźmierczak | Polen | 25.80 | |
31 | 6 | 8 | Maksim Dzialendzik | Belarus | 25.81 | |
32 | 4 | 1 | Viktar Staselovich | Belarus | 25.82 | |
33 | 3 | 7 | Gabriel Lópes | Portugal | 25.85 | |
34 | 2 | 5 | Başlakov İskender | Tyrkia | 25.99 | |
35 | 5 | 0 | Gustav Hökfelt | Sverige | 26.01 | |
36 | 2 | 6 | Ádám Telegdy | Ungarn | 26.16 | |
37 | 5 | 9 | Tomáš Franta | Tsjekkia | 26.26 | |
38 | 3 | 1 | Girts Feldbergs | Latvia | 26.22 | |
39 | 3 | 0 | Luke Greenbank | Storbritannia | 26.23 | |
40 | 1 | 6 | Ziv Kalontarov | Israel | 26.30 | |
41 | 2 | 4 | Ümitcan Güreş | Tyrkia | 26.41 | |
42 | 6 | 9 | Andrei-Mircea Anghel | Romania | 26.50 | |
43 | 3 | 9 | Armin Lelle | Estland | 26.53 | |
44 | 1 | 4 | Ege Başer | Tyrkia | 26.59 | |
45 | 2 | 8 | Anton Lončar | Kroatia | 26.62 | |
46 | 2 | 2 | Niko Mäkelä | Finland | 26.66 | |
47 | 2 | 7 | Rasim Gör | Tyrkia | 26.82 | |
48 | 2 | 9 | Nikola Acin | Serbia | 26.83 | |
49 | 2 | 3 | Adam Černek | Slovakia | 26.96 | |
50 | 2 | 1 | Marko-Matteus Langel | Estland | 27.33 | |
51 | 2 | 0 | Sergey Kuznetsov | Finland | 27.35 | |
52 | 1 | 5 | Matthew Galea | Malta | 28.14 | |
53 | 1 | 3 | Dren Ukimeraj | Kosovo | 29.78 | |
— | 6 | 6 | Richárd Bohus | Ungarn | Startet ikke |
Semifinaler
Semifinalene startet 3. august fra kl. 17:25 lokaltid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Kliment Kolesnikov | Russland | 24.25 | Q, VJR, NR |
2 | 5 | Vladimir Morozov | Russland | 24.29 | Q |
3 | 3 | Jérémy Stravius | Frankrike | 24.88 | Q |
4 | 6 | Jonatan Kopelev | Israel | 24.92 | Q |
5 | 2 | Conor Ferguson | Irland | 24.99 | |
6 | 7 | Kacper Stokowski | Polen | 25.46 | |
7 | 1 | Thierry Bollin | Sveits | 25.47 | |
8 | 8 | Thomas Ceccon | Italia | 25.50 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Robert Glință | Romania | 24.12 | Q |
2 | 4 | Shane Ryan | Irland | 24.57 | Q |
3 | 6 | Mikita Tsmyh | Belarus | 24.66 | Q |
4 | 2 | Apostolos Christou | Hellas | 24.96 | Q |
5 | 7 | Simone Sabbioni | Italia | 24.99 | |
6 | 1 | Yakov Toumarkin | Israel | 25.09 | |
7 | 8 | Nicholas Pyle | Storbritannia | 25.10 | |
8 | 3 | Christian Diener | Tyskland | 25.13 |
Finale
Finalen fant sted 4. august kl. 18:18 lokal tid.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Kliment Kolesnikov | Russland | 24.00 | VR |
02 | 4 | Robert Glință | Romania | 24.55 | |
03 | 6 | Shane Ryan | Irland | 24.64 | |
4 | 3 | Vladimir Morozov | Russland | 24.69 | |
5 | 7 | Jérémy Stravius | Frankrike | 24.83 | |
6 | 2 | Mikita Tsmyh | Belarus | 25.04 | |
7 | 8 | Apostolos Christou | Hellas | 25.14 | |
8 | 1 | Jonatan Kopelev | Israel | 25.41 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1999: Stev Theloke
- 2000: Stev Theloke
- 2002: Thomas Rupprath
- 2004: Stev Theloke
- 2006: Helge Meeuw
- 2008: Aris Grigoriadis
- 2010: Camille Lacourt
- 2012: Jonatan Kopelev
- 2014: Vladimir Morozov
- 2016: Camille Lacourt
- 2018: Kliment Kolesnikov
- 2021: Kliment Kolesnikov
- 2022: Apostolos Christou