Campionat del Món de natació en piscina curta de 1993
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | Campionat del Món de natació en piscina curta |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional de Natació |
Nombre de participants | 313 |
Localització i Dates | |
Localització | Palma (Mallorca) 39° 34′ 00″ N, 2° 38′ 59″ E / 39.5667°N,2.6497°E / 39.5667; 2.6497 |
Estat | Espanya |
Número d'edició | 1 (1993) |
1995 → |
El I Campionat del Món de Natació en Piscina Curta es va celebrar a Palma (Espanya) entre el 2 i el 5 de desembre de 1993. Va ser organitzat per la Federació Internacional de Natació (FINA) i la Real Federació Espanyola de Natació. Van participar un total de 313 atletes de 46 països.
Les competicions es van celebrar a les Piscines Municipals de Son Moix de la ciutat de Mallorca.
Comitès participants
Participaren un total de 313 nedadors de 46 comitès.
Resum de medalles
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Mark Foster | 21.84 | Hu Bin | 21.93 | Robert Abernethy | 21.97 |
100 m. lliures | Fernando Scherer | 48.38 | Gustavo Borges | 48.42 | Jon Olsen | 48.49 |
200 m. lliures | Antti Kasvio | 1:45.21 | Trent Bray Artur Wojdat | 1:45.53 | no es concedí | |
400 m. lliures | Daniel Kowalski | 3:42.95 | Antti Kasvio | 3:42.98 | Paul Palmer | 3:45.07 |
1500 m. lliures | Daniel Kowalski | 14:42.04 | Jörg Hoffmann | 14:53.09 | Piotr Albinski | 14:53.97 |
100 m. esquena | Tripp Schwenk | 52.98 | Martin Harris | 53.93 | Rodolfo Falcón | 54.00 |
200 m. esquena | Tripp Schwenk | 1:54.19 | Luca Bianchi | 1:55.09 | Stefaan Maene | 1:55.68 |
100 m. braça | Phil Rogers | 59.56 | Ron Dekker | 59.95 | Seth Van Neerden | 1:00.08 |
200 m. braça | Nick Gillingham | 2:07.91 EU | Phil Rogers | 2:08.32 | Eric Wunderlich | 2:08.49 |
100 m. papallona | Miloš Milošević | 52.79 | Mark Henderson | 52.92 | Rafał Szukała | 52.94 |
200 m. papallona | Franck Esposito | 1:55.42 | Christian Keller | 1:55.75 | Chris-Carol Bremer | 1:56.86 |
200 m. estils | Christian Keller | 1:56.80 | Fraser Walker | 1:58.35 RN | Curtis Myden | 1:59.27 |
400 m. estils | Curtis Myden | 4:10.41 | Serghei Mariniuc | 4:11.96 | Petteri Lehtinen | 4:12.33 |
relleus 4×100m m. lliures | Brasil Fernando Scherer Teófilo Ferreira Gustavo Borges José Carlos Souza | 3:12.11 RM | Estats Units David Fox Seth Pepper Jon Olsen Mark Henderson | 3:12.68 | Rússia Roman Shegolev Vladislav Kulikov Vladímir Predkin Yury Mukhin | 3:15.56 |
relleus 4×200m m. lliures | Suècia Christer Wallin Tommy Werner Lars Frölander Anders Holmertz | 7:05.92 | Alemanya Christian Tröger Christian Keller Chris-Carol Bremer Jörg Hoffmann | 7:08.63 | Brasil Gustavo Borges Teófilo Ferreira José Carlos Souza Cassiano Leal | 7:09.38 SA |
relleus 4×100m m. estils | Estats Units Tripp Schwenk Seth Van Neerden Mark Henderson Jon Olsen | 3:32.57 RM | Espanya Carlos Ventosa Sergi López Joaquim Fernández José Maria Rojano | 3:36.92 | Regne Unit Martin Harris Nick Gillingham Mike Fibbens Mark Foster | 3:37.27 |
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Le Jingyi | 24.23 RM | Angel Martino | 24.93 | Linda Olofsson | 25.21 |
100 m. lliures | Le Jingyi | 53.01 RM | Angel Martino | 53.39 | Karen Pickering | 54.39 |
200 m. lliures | Karen Pickering | 1:56.25 | Susie O'Neill | 1:57.16 | Lü Bin | 1:57.71 |
400 m. lliures | Janet Evans | 4:05.64 | Trina Jackson | 4:07.49 | Julie Majer | 4:07.91 |
800 m. lliures | Janet Evans | 8:22.43 | Julie Majer | 8:26.46 | Trina Jackson | 8:27.50 |
100 m. esquena | Angel Martino | 58.50 RM | He Cihong | 1:00.13 | Elli Overton | 1:00.18 |
2000 m. esquena | He Cihong | 2:06.09 RM | Jia Yuanyuan | 2:07.95 | Cathleen Rund | 2:09.59 |
100 m. braça | Dai Guohong | 1:06.58 RM | Linley Frame | 1:07.65 | Samantha Riley | 1:07.77 |
200 m. braça | Dai Guohong | 2:21.99 RM | Hitomi Maehara | 2:24.45 | Samantha Riley | 2:24.75 |
100 m. papallona | Susie O'Neill | 59.19 | Liu Limin | 59.24 | Kristie Krueger | 59.53 |
200 m. papallona | Liu Limin | 2:08.51 | Susie O'Neill | 2:09.08 | Petria Thomas | 2:09.40 |
200 m. estils | Allison Wagner | 2:07.79 RM | Dai Guohong | 2:09.21 | Elli Overton | 2:10.51 |
400 m. estils | Dai Guohong | 4:29.00 RM | Allison Wagner | 4:31.76 | Julie Majer | 4:37.50 |
relleus 4×100 m. lliures | R.P. de la Xina Lü Bin Shan Ying Jia Yuanyuan Le Jingyi | 3:35.97 RM | Suècia Ellenor Svensson Linda Olofsson Suzanne Lööv Louise Jöhncke | 3:39.41 | Estats Units Angel Martino Sarah Perroni Kristie Krueger Paige Wilson | 3:40.40 |
relleus 4×200 m. lliures | R.P. de la Xina Shan Ying Zhou Guanbinn Le Jingyi Lü Bin | 7:52.45 RM | Austràlia Tammy Bruce Elli Overton Anna Windsor Susie O'Neill | 7:56.52 | Estats Units Paige Wilson Sarah Perroni Trina Jackson Janet Evans | 8:02.99 |
relleus 4×100 m. estils | R.P. de la Xina Le Jingyi He Cihong Liu Limin Dai Guohong | 3:57.73 RM | Austràlia Elli Overton Linley Frame Petria Thomas Susie O'Neill | 4:00.17 | Estats Units Angel Martino Kelli King Kristie Krueger Sarah Perroni | 4:01.30 |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | R.P. de la Xina | 10 | 4 | 1 | 15 |
2 | Estats Units | 7 | 6 | 8 | 21 |
3 | Austràlia | 4 | 9 | 8 | 21 |
4 | Regne Unit | 3 | 2 | 3 | 8 |
5 | Brasil | 2 | 1 | 1 | 4 |
6 | Alemanya | 1 | 3 | 2 | 6 |
7 | Finlàndia | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Canadà | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Suècia | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | Croàcia | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | França | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Polònia | 0 | 1 | 2 | 3 |
13 | Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
Itàlia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Japó | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Nova Zelanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Moldàvia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19 | Bèlgica | 0 | 0 | 1 | 1 |
Cuba | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Rússia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 32 | 33 | 31 | 96 |
Enllaços externs
- (anglès) FINA Arxivat 2011-09-23 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Arxivat 2009-08-02 a Wayback Machine.