Campionat del Món de natació en piscina curta de 2008
Tipus | Campionat del Món de natació en piscina curta |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional de Natació |
Nombre de participants | 900 |
Localització i Dates | |
Localització | Manchester Arena (municipi de Manchester) Manchester (municipi de Manchester) |
Estat | Regne Unit |
Interval de temps | 9 abril 2008 – 13 abril 2008 |
Número d'edició | 9 (2008) |
← 2006 2010 → |
El Campionat del Món de natació en piscina curta de 2008 fou una competició esportiva que es realitzà entre els dies 9 i 13 d'abril de 2008 a la ciutat de Manchester (Regne Unit) sota l'organització de la Federació Internacional de Natació (FINA) i en piscina curta (25 metres). La competició es realitzà a les instal·lacions aquàtiques del Manchester Arena.[1]
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Duje Draganja Croàcia | 20.81 RM | Mark Foster Regne Unit | 21.31 | Gerhard Zandberg Sud-àfrica | 21.33 |
100 m. lliures | Nathan Adrian Estats Units | 46.67 RC' | Filippo Magnini Itàlia | 46.70 | Duje Draganja Croàcia | 46.83 |
200 m. lliures | Kenrick Monk Austràlia | 1:43.46 | Kirk Palmer Austràlia | 1:43.50 | Massimiliano Rosolino Itàlia | 1:44.23 |
400 m. lliures | Yury Prilukov Rússia | 3:37.35EU | Massimiliano Rosolino Itàlia | 3:39.60 | Robert Renwick Regne Unit | 3:40.22 |
1500 m. lliures | Yury Prilukov Rússia | 14:22.98 RC | David Davies Regne Unit | 14:36.30 | Mateusz Sawrymowicz Polònia | 14:43.37 |
50 m. esquena | Peter Marshall Estats Units | 23.49 | Liam Tancock Regne Unit | 23.53 | Ashley Delaney Austràlia | 23.57 |
100 m. esquena | Liam Tancock Regne Unit | 50.14 EU | Randall Bal Estats Units | 50.42 | Stanislav Donets Rússia | 50.53 |
200 m. esquena | Markus Rogan Àustria | 1:47.84 RM | Ryan Lochte Estats Units | 1:47.91 | Stanislav Donets Rússia | 1:50.45 |
50 m. braça | Oleg Lisogor Ucraïna | 26.46 | Mark Gangloff Estats Units | 26.54 | Cameron van der Burgh Sud-àfrica | 26.67 |
100 m. braça | Igor Borysik Ucraïna | 57.74 RC | Cameron van der Burgh Sud-àfrica | 57.92 | Oleg Lisogor Ucraïna | 58.08 |
200 m. braça | Kristopher Gilchrist Regne Unit | 2:06.18 | Igor Borysik Ucraïna | 2:06.21 | William Diering Sud-àfrica | 2:06.85 |
50 m. papallona | Adam Pine Austràlia | 22.78 | Sergiy Breus Ucraïna | 22.86 EU | Evgeny Korotyshkin Rússia | 22.94 |
100 m. papallona | Peter Mankoč Eslovènia | 50.04 RC | Adam Pine Austràlia | 50.54 | Nikolay Skvortsov Rússia | 50.78 |
200 m. papallona | Moss Burmester Nova Zelanda | 1:51.05 RC | Nikolay Skvortsov Rússia | 1:51.83 | Paweł Korzeniowski Polònia | 1:52.25 |
100 m. estils | Ryan Lochte Estats Units | 51.15 WR | Peter Mankoč Eslovènia | 52.21 ER | Liam Tancock Regne Unit | 52.22 |
200 m. estils | Ryan Lochte Estats Units | 1:51.56 WR | Liam Tancock Regne Unit | 1:53.10 | James Goddard Regne Unit | 1:55.15 |
400 m. estils | Ryan Lochte Estats Units | 4:03.21 | Robert Margalis Estats Units | 4:03.74 | Dinko Jukić Àustria | 4:06.40 |
relleus 4x100 m. lliures | Estats Units Ryan Lochte Bryan Lundquist Nathan Adrian Doug Van Wie | 3:08.44 RM | Països Baixos Robert Lijesen Bas van Velthoven Mitja Zastrow Robin van Aggele | 3:09.18 EU | Suècia Petter Stymne Stefan Nystrand Lars Frölander Marcus Piehl | 3:10.04 |
relleus 4x200 m. lliures | Austràlia Kirk Palmer Grant Brits Nicholas Sprenger Kenrick Monk | 6:55.65 RC | Regne Unit Robert Renwick David Carry Andrew Hunter Ross Davenport | 6:56.52 EU | Itàlia Emiliano Brembilla Massimiliano Rosolino Nicola Cassio Filippo Magnini | 6:58.39 |
relleus 4x100 m. estils | Rússia Stanislav Donets Sergey Geybel Evgeny Korotyshkin Alexander Sukhorukov | 3:24.29 RM | Estats Units Randall Bal Mark Gangloff Ryan Lochte Nathan Adrian | 3:24.38 | Nova Zelanda Daniel Bell Glenn Snyders Corney Swanepoel Cameron Gibson | 3:27.15 |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Marleen Veldhuis Països Baixos | 23.25 RM | Hinkelien Schreuder Països Baixos | 23.83 | Francesca Halsall Regne Unit | 24.11 |
100 m. lliures | Marleen Veldhuis Països Baixos | 52.17 =RC | Francesca Halsall Regne Unit | 52.79 | Hanna-Maria Seppälä Finlàndia | 52.94 |
200 m. lliures | Kylie Palmer Austràlia | 1:54.41 | Femke Heemskerk Països Baixos | 1:54.65 | Caitlin McClatchey Regne Unit | 1:55.15 |
400 m. lliures | Kylie Palmer Austràlia | 3:59.23 RC | Camelia Potec Romania | 4:01.06 | Joanne Jackson Regne Unit | 4:01.11 |
800 m. lliures | Rebecca Adlington Regne Unit | 8:08.25 RC, EU | Kylie Palmer Austràlia | 8:12.32 | Erika Villaécija Espanya | 8:13.93 |
Backstroke | ||||||
50 m. esquena | Sanja Jovanović Croàcia | 26.37 RM | Chang Gao R.P. de la Xina | 26.70 | Kateryna Zubkova Ucraïna | 26.81 |
100 m. esquena | Kirsty Coventry Zimbàbue | 57.10 RC | Kateryna Zubkova Ucraïna | 57.15 EU | Sanja Jovanović Croàcia | 57.80 |
200 m. esquena | Kirsty Coventry Zimbàbue | 2:00.91 RM | Elizabeth Simmonds Regne Unit | 2:02.60 EU | Margaret Hoelzer Estats Units | 2:03.85 |
50 m. braça | Jessica Hardy Estats Units | 29.58 RM | Kate Haywood Regne Unit Sarah Katsoulis Austràlia | 30.35 | no es concedí | |
100 m. braça | Jessica Hardy Estats Units | 1:04.22 RC | Jade Edmistone Austràlia | 1:04.93 | Suzaan van Biljon Sud-àfrica | 1:05.38 |
200 m. braça | Suzaan van Biljon Sud-àfrica | 2:18.73 RC | Sally Foster Austràlia | 2:20.11 | Yuliya Yefimova Rússia | 2:20.48 |
50 m. papallona | Felicity Galvez Austràlia | 25.32 RM' | Hinkelien Schreuder Països Baixos | 25.40 | Inge Dekker Països Baixos | 25.60 |
100 m. papallona | Felicity Galvez Austràlia | 55.89 RM | Rachel Komisarz Estats Units | 56.32 | Jemma Lowe Regne Unit | 56.84 |
200 m. papallona | Mary Descenza Estats Units | 2:04.27 RC | Felicity Galvez Austràlia | 2:04.90 | Jessica Dickons Regne Unit | 2:05.09 |
100 m. estils | Shayne Reese Austràlia | 59.58 | Hanna-Maria Seppälä Finlàndia | 59.62 EU | Kirsty Coventry Zimbàbue | 59.77 |
200 m. estils | Kirsty Coventry Zimbàbue | 2:06.13 RM' | Mireia Belmonte Espanya | 2:07.47 EU | Hannah Miley Regne Unit | 2:08.79 |
400 m. estils | Kirsty Coventry Zimbàbue | 4:26.52 RM | Hannah Miley Regne Unit | 4:27.27 EU | Mireia Belmonte Espanya | 4:27.55 |
relleus 4x100 m. lliures | Països Baixos Hinkelien Schreuder Femke Heemskerk Inge Dekker Marleen Veldhuis | 3:29.42 RM | Austràlia Alice Mills Shayne Reese Kelly Stubbins Angie Bainbridge | 3:32.00 | Regne Unit Francesca Halsall Caitlin McClatchey Julia Beckett Melanie Marshall | 3:32.88 |
relleus 4x200 m. lliures | Països Baixos Inge Dekker Femke Heemskerk Marleen Veldhuis Ranomi Kromowidjojo | 7:38.90< RM | Regne Unit Joanne Jackson Melanie Marshall Caitlin McClatchey Rebecca Adlington | 7:38.96 | Austràlia Bronte Barratt Angie Bainbridge Kelly Stubbins Kylie Palmer | 7:39.01 |
relleus 4x100 m. estils | Estats Units Margaret Hoelzer Jessica Hardy Rachel Komisarz Kara Denby | 3:51.36 RM | Austràlia Rachel Goh Sarah Katsoulis Felicity Galvez Alice Mills | 3:52.01 | Regne Unit Elizabeth Simmonds Kate Haywood Jemma Lowe Francesca Halsall | 3:53.02 ER |
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 10 | 6 | 1 | 17 |
2 | Austràlia | 8 | 9 | 2 | 19 |
3 | Països Baixos | 4 | 4 | 1 | 9 |
4 | Zimbàbue | 4 | 0 | 1 | 5 |
5 | Regne Unit | 3 | 10 | 11 | 24 |
6 | Rússia | 3 | 1 | 5 | 9 |
7 | Ucraïna | 2 | 3 | 2 | 7 |
8 | Croàcia | 2 | 0 | 2 | 4 |
9 | Sud-àfrica | 1 | 1 | 4 | 6 |
10 | Eslovènia | 1 | 1 | 0 | 2 |
11 | Nova Zelanda | 1 | 0 | 1 | 2 |
12 | Àustria | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Itàlia | 0 | 2 | 2 | 4 |
14 | Espanya | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | Finlàndia | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Romania | 0 | 1 | 0 | 1 |
R.P. de la Xina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Polònia | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Grècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Suècia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 40 | 41 | 39 | 120 |
Referències
- ↑ (anglès) HistoFINA, Volumes IIIa (homes) Arxivat 2015-04-27 a Wayback Machine. i IIIb (dones) Arxivat 2015-07-09 a Wayback Machine.
Enllaços externs
- (anglès) FINA Arxivat 2011-09-23 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Arxivat 2009-08-02 a Wayback Machine.