Campionat del Món de natació en piscina curta de 1995
Tipus | Campionat del Món de natació en piscina curta |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional de Natació |
Nombre de participants | 350 |
Localització i Dates | |
Localització | Rio de Janeiro (Estat de Rio de Janeiro) 22° 54′ 40″ S, 43° 12′ 20″ O / 22.9111°S,43.2056°O / -22.9111; -43.2056 |
Estat | Brasil |
Número d'edició | 2 (1995) |
← 1993 1997 → |
El Campionat del Món de natació en piscina curta de 1995 fou una competició esportiva que es realitzà entre els dies 30 de novembre i 3 de desembre de 1995 a la ciutat de Rio de Janeiro (Brasil) sota l'organització de la Federació Internacional de Natació (FINA) i en piscina curta (25 metres). La competició es realitzà en una piscina temporal instal·lada a la platja de Copacabana.
Participants
Participaren un total de 350 nedadors de 57 comitès esportius diferents.[1]
Resum de medalles
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Francisco Sánchez Veneçuela | 21.80 | Fernando Scherer Brasil | 22.08 | Jiang Chengji R.P. de la Xina | 22.17 |
100 m. lliures | Fernando Scherer Brasil | 47.97 | Gustavo Borges Brasil | 48.00 | Francisco Sánchez Veneçuela | 48.46 |
200 m. lliures | Gustavo Borges Brasil | 1:45.55 | Trent Bray Nova Zelanda | 1:46.18 | Michael Klim Austràlia | 1:46.44 |
400 m. lliures | Daniel Kowalski Austràlia | 3:45.14 | Jörg Hoffmann Alemanya | 3:45.65 | Malcolm Allen Austràlia | 3:47.00 |
1500 m. lliures | Daniel Kowalski Austràlia | 14:48.51 | Ian Wilson Regne Unit | 14:49.72 | Jörg Hoffmann Alemanya | 15:05.36 |
100 m. esquena | Rodolfo Falcón Cuba | 53.12 | Neil Willey Regne Unit | 53.23 | Jirka Letzin Alemanya | 53.65 |
200 m. esquena | Rodolfo Falcón Cuba | 1:55.16 | Chris Renaud Canadà | 1:55.27 | Tamás Deutsch Hongria | 1:56.18 |
100 m. braça | Mark Warnecke Alemanya | 59.89 | Paul Kent Nova Zelanda | 1:00.14 | Stanislav Lopukhov Rússia | 1.00.33 |
200 m. braça | Wang Yiwu R.P. de la Xina | 2:11.11 | Ryan Mitchell Austràlia | 2:11.46 | Jean-Lionel Rey França | 2.11.92 |
100 m. papallona | Scott Miller Austràlia | 52.38 | Denis Pimankov Rússia | 52.64 | Michael Klim Austràlia | 52.80 |
200 m. papallona | Scott Goodman Austràlia | 1:54.79 | Scott Miller Austràlia | 1:56.36 | Chris-Carol Bremer Alemanya | 1:57.30 |
200 m. estils | Matthew Dunn Austràlia | 1:56.86 | Curtis Myden Canadà | 1:58.56 | Marcin Maliński Polònia | 1:58.61 |
400 m. estils | Matthew Dunn Austràlia | 4:08.02 | Curtis Myden Canadà | 4:09.39 | Marcin Maliński Polònia | 4:10.37 |
relleus 4×100 m. lliures | Brasil Fernando Scherer Alexandre Massura André Cordeiro Gustavo Borges | 3:12.42 | Austràlia Brett Hawke Michael Klim Richard Upton Matthew Dunn | 3:17.27 | Romania Nicolae Ivan Răzvan Petcu Alexandru Ioanovici Nicolae Butacu | 3:17.40 |
relleus 4×200 m. lliures | Austràlia Michael Klim Matthew Dunn Malcolm Allen Daniel Kowalski | 7:07.97 | Alemanya Chris-Carol Bremer Steffen Zesner Torsten Spanneberg Jörg Hoffmann | 7:13.42 | Brasil Cassiano Leal Fernando Saez Teófilo Ferreira Gustavo Borges | 7:13.64 |
relleus 4×100 m. estils | Nova Zelanda Jonathan Winter Paul Kent Guy Callaghan Trent Bray | 3:35.69 | Austràlia Adrian Radley Robert van der Zant Scott Miller Michael Klim | 3:36.35 | Rússia Sergei Sudakov Alexander Tkachev Denis Pimankov Yury Mukhin | 3:36.88 |
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Le Jingyi R.P. de la Xina | 24.62 | Angela Postma Països Baixos | 25.10 | Sandra Völker Alemanya | 25.21 |
100 m. lliures | Le Jingyi R.P. de la Xina | 53.23 | Chao Na R.P. de la Xina | 54.52 | Sandra Völker Alemanya | 54.69 |
200 m. lliures | Claudia Poll Costa Rica | 1:55.42 WR | Susie O'Neill Austràlia | 1:56.47 | Martina Moravcová Eslovàquia | 1:56.61 |
400 m. lliures | Claudia Poll Costa Rica | 4:05.18 | Carla Geurts Països Baixos | 4:06.20 | Sarah Hardcastle Regne Unit | 4:07.20 |
800 m. lliures | Sarah Hardcastle Regne Unit | 8:26.46 | Carla Geurts Països Baixos | 8:27.03 | Ping Lio R.P. de la Xina | 8:29.95 |
100 m. esquena | Samantha Riley Austràlia | 1:05.70 WR | Svetlana Bondarenko Ucraïna | 1:07.78 | Linley Frame Austràlia | 1:08.61 |
200 m. esquena | Samantha Riley Austràlia | 2:20.85 WR | Svetlana Bondarenko Ucraïna | 2:24.78 | Alicja Pęczak Polònia | 2:25.62 |
100 m. braça | Misty Hyman Estats Units | 1:00.21 | Mette Jacobsen Dinamarca | 1:00.25 | Barbara Bedford Estats Units | 1:00.63 |
200 m. braça | Mette Jacobsen Dinamarca | 2:08.18 | Dagmar Hase Alemanya | 2:09.00 | Leigh Habler Austràlia | 2:09.33 |
100 m. papallona | Liu Limin R.P. de la Xina | 58.68 WR | Susie O'Neill Austràlia | 58.69 | Angela Kennedy Austràlia | 58.74 |
200 m. papallona | Susie O'Neill Austràlia | 2:06.18 | Liu Limin R.P. de la Xina | 2:06.51 | Mette Jacobsen Dinamarca | 2:11.07 |
200 m. estils | Elli Overton Austràlia | 2:11.67 | Martina Moravcová Eslovàquia | 2:11.91 | Louise Karlsson Suècia | 2:12.38 |
400 m. estils | Joanne Malar Canadà | 4:36.40 | Nancy Sweetnam Canadà | 4:37.04 | Britta Vestergaard Dinamarca | 4:37.10 |
relleus 4×100 m. lliures | R.P. de la Xina Chao Na Shan Ying Han Xue Le Jingyi | 3:37.00 | Austràlia Melanie Dodd Sarah Ryan Anna Windsor Susie O'Neill | 3:38.72 | Suècia Johanna Sjöberg Louise Karlsson Linda Olofsson Louise Jöhncke | 3:40.06 |
relleus 4×200 m. lliures | Canadà Marianne Limpert Shannon Shakespeare Sarah Evanetz Joanne Malar | 7:58.25 | Alemanya Dagmar Hase Kerstin Kielgass Julia Jung Franziska van Almsick | 8:01.11 | Austràlia Anna Windsor Samantha Mackie Nicole Stevenson Susie O'Neill | 8:01.86 |
relleus 4×100 m. estils | Austràlia Elli Overton Samantha Riley Angela Kennedy Susie O'Neill | 4:00.46 | Canadà Julie Howard Lisa Flood Jessica Amey Shannon Shakespeare | 4:03.89 | Estats Units Barbara Bedford Kelli King-Bednar Misty Hyman Courtney Shealy | 4:04.34 |
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Austràlia | 12 | 7 | 7 | 26 |
2 | R.P. de la Xina | 5 | 2 | 2 | 9 |
3 | Brasil | 3 | 2 | 1 | 6 |
4 | Canadà | 2 | 5 | 0 | 5 |
5 | Costa Rica | 2 | 0 | 0 | 2 |
Cuba | 2 | 0 | 0 | 2 | |
7 | Alemanya | 1 | 4 | 5 | 10 |
8 | Regne Unit | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Nova Zelanda | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Dinamarca | 1 | 1 | 2 | 4 |
11 | Estats Units | 1 | 0 | 2 | 3 |
12 | Veneçuela | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Països Baixos | 0 | 3 | 0 | 3 |
14 | Ucraïna | 0 | 2 | – | 2 |
15 | Rússia | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Eslovàquia | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Polònia | 0 | 0 | 3 | 3 |
Suècia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
19 | França | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hongria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 32 | 32 | 32 | 96 |
Referències
- ↑ Participating nations list Arxivat 2013-02-22 at Archive.is from the 1995 SC Worlds entry at SwimRankings.net; retrieved 2012-03-09. (note: 6 nations are missing from this listing)
Enllaços externs
- (anglès) FINA Arxivat 2011-09-23 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Arxivat 2009-08-02 a Wayback Machine.