Campionat del Món de natació en piscina curta de 2012
Ryan Lochte
Paul Biedermann
Mads Glæsner
Robert Hurley
Matt Grevers
Radosław Kawęcki
Aleksander Hetland
Fabio Scozzoli
Dániel Gyurta
Nicholas Santos
Chad le Clos
Kazuya Kaneda
Ryan Lochte
Ryan Lochte
Daiya Seto
Britta Steffen
Melani Costa Schmid
Lauren Boyle
Zhao Jing
Rūta Meilutytė
Rūta Meilutytė
Rikke Møller Pedersen
Lu Ying
Ilaria Bianchi
Katinka Hosszú
Katinka Hosszú
Ye Shiwen
Hannah Miley
El Campionat del Món de natació en piscina curta de 2012 fou una competició esportiva que es realitzà entre els dies 12 i 16 de desembre de 2012 a la ciutat d'Istanbul (Turquia) sota l'organització de la Federació Internacional de Natació (FINA) i en piscina curta (25 metres). La competició es realitzà a les instal·lacions provisionals realitzades al Sinan Erdem Spor Salonu.[1]
Procés d'elecció
La ciutat d'Istanbul fou escollida com a seu del campionat del Món de nataició en piscina en reunió ordinària de la FINA realitzada el 12 d'abril de 2008 a la ciutat de Manchester (Regne Unit), sent escollida per davant de Viena (Àustria).
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Vladimir Morozov Rússia | 20.55 RN | Florent Manaudou França | 20.88 | Anthony Ervin Estats Units | 20.99 |
100 m. lliures | Vladimir Morozov Rússia | 45.65 | Tommaso D'Orsogna Austràlia | 46.80 | Yevgeny Lagunov Rússia | 46.81 |
200 m. lliures | Ryan Lochte Estats Units | 1:41.92 | Paul Biedermann Alemanya | 1:42.07 | Conor Dwyer Estats Units | 1:43.78 |
400 m. lliures | Paul Biedermann Alemanya | 3:39.15 | Hao Yun R.P. de la Xina | 3:39.48 | Matthew Stanley Nova Zelanda | 3:41.01 |
1500 m. lliures | Gregorio Paltrinieri Itàlia | 14:31.13 | Pál Joensen Illes Fèroe | 14:36.93 | Mateusz Sawrymowicz Polònia | 14:38.29 |
50 m. esquena | Robert Hurley Austràlia | 23.04 | Matt Grevers Estats Units | 23.17 | Stanislav Donets Rússia | 23.19 |
100 m. esquena | Matt Grevers Estats Units | 49.89 | Stanislav Donets Rússia | 49.91 | Guilherme Guido Brasil | 50.50 |
200 m. esquena | Radosław Kawęcki Polònia | 1:48.48 | Ryan Lochte Estats Units | 1:48.50 | Ryan Murphy Estats Units | 1:48.86 |
50 m. braça | Aleksander Hetland Noruega | 26.30 | Damir Dugonjič Eslovènia | 26.32 | Florent Manaudou França | 26.33 |
100 m. braça | Fabio Scozzoli Itàlia | 57.10 | Damir Dugonjič Eslovènia | 57.32 | Kevin Cordes Estats Units | 57.83 |
200 m. braça | Dániel Gyurta Hongria | 2:01.35 RC | Michael Jamieson Regne Unit | 2:03.00 | Viatcheslav Sinkevich Rússia | 2:03.08 |
50 m. papallona | Nicholas Santos Brasil | 22.22 RC | Chad le Clos Sud-àfrica | 22.26 | Tom Shields Estats Units | 22.46 RN |
100 m. papallona | Chad le Clos Sud-àfrica | 48.82 RC, AF | Tom Shields Estats Units | 49.54 | Ryan Lochte Estats Units | 49.59 |
200 m. papallona | Kazuya Kaneda Japó | 1:51.01 RC | László Cseh Hongria | 1:51.66 | Nikolay Skvortsov Rússia | 1:52.33 |
100 m. estils | Ryan Lochte Estats Units | 51.21 | Kenneth To Austràlia | 51.38 | George Bovell Trinitat i Tobago | 51.66 |
200 m. estils | Ryan Lochte Estats Units | 1:49.63 RM | Daiya Seto Japó | 1:52.80 | László Cseh Hongria | 1:52.89 |
400 m. estils | Daiya Seto Japó | 3:59.15 AS | László Cseh Hongria | 4:00.50 | Dávid Verrasztó Hongria | 4:02.87 |
relleus 4×100 m. lliures | Estats Units Anthony Ervin (47.28) Ryan Lochte (45.64) Jimmy Feigen (47.25) Matt Grevers (46.23) Garrett Weber-Gale* Tyler Reed* | 3:06.40 | Itàlia Luca Dotto (46.84) Marco Orsi (45.94) Michele Santucci (47.46) Filippo Magnini (46.83) | 3:07.07 | Austràlia Tommaso D'Orsogna (46.68) Kyle Richardson (46.92) Travis Mahoney (47.32) Kenneth To (46.35) | 3:07.27 |
relleus 4×200 m. lliures | Estats Units Ryan Lochte (1:41.17) Conor Dwyer (1:43.04) Michael Klueh (1:43.04) Matt McLean (1:43.99) Garrett Weber-Gale* Michael Weiss* | 6:51.40 | Austràlia Tommaso D'Orsogna (1:42.49) Jarrod Killey (1:42.82) yle Richardson (1:44.59) Robert Hurley (1:42.39) Travis Mahoney* | 6:52.29 | Alemanya Paul Biedermann (1:41.93) Dimitri Colupaev (1:42.96) Christoph Fildebrandt (1:45.40) Yannick Lebherz (1:42.93) | 6:53.22 |
relleus 4×100 m. estils | Estats Units Matt Grevers (50.00) Kevin Cordes (57.15) Tom Shields (48.66) Ryan Lochte (45.22) Ryan Murphy* Mihail Alexandrov* Anthony Ervin* | 3:21.03 | Rússia Stanislav Donets (50.10) Viatcheslav Sinkevich (57.54) Nikolay Skvortsov (50.27) Vladimir Morozov (44.95) Viacheslav Prudnikov* Yevgeny Lagunov* | 3:22.86 | Austràlia Robert Hurley (50.44) Kenneth To (57.44) Grant Irvine (50.75) Tommaso D'Orsogna (46.14) Kyle Richardson* | 3:24.77 |
- nedadors que participaren en les sèries
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Aleksandra Gerasimenya Belarús | 23.64 | Francesca Halsall Regne Unit | 23.87 | Jeanette Ottesen Dinamarca | 24.00 |
100 m. lliures | Britta Steffen Alemanya | 52.31 | Megan Romano Estats Units | 52.48 | Tang Yi R.P. de la Xina | 52.73 |
200 m. lliures | Allison Schmitt Estats Units | 1:53.59 | Katinka Hosszú Hongria | 1:54.31 | Melanie Costa Espanya | 1:54.45 |
400 m. lliures | Melanie Costa Espanya | 4:01.18 | Chloe Sutton Estats Units | 4:01.20 | Lauren Boyle Nova Zelanda | 4:01.24 |
800 m. lliures | Lauren Boyle Nova Zelanda | 8:08.62 OC | Lotte Friis Dinamarca | 8:10.99 | Chloe Sutton Estats Units | 8:15.53 |
50 m. esquena | Zhao Jing R.P. de la Xina | 25.95 RC | Olivia Smoliga Estats Units | 26.13 RN | Aleksandra Urbanczyk Polònia | 26.50 |
100 m. esquena | Olivia Smoliga Estats Units | 56.64 | Mie Nielsen Dinamarca | 57.07 RN | Simona Baumrtová Txèquia | 57.18 RN |
200 m. esquena | Daryna Zevina Ucraïna | 2:02.24 | Bonnie Brandon Estats Units | 2:03.19 | Duane Da Rocha Espanya | 2:04.15 |
50 m. braça | Rūta Meilutytė Lituània | 29.44 RC, EU | Alia Atkinson Jamaica | 29.67 RN | Sarah Katsoulis Austràlia | 29.94 |
100 m. braça | Rūta Meilutytė Lituània | 1:03.52 RC, EU | Alia Atkinson Jamaica | 1:03.80 RN | Rikke Møller Pedersen Dinamarca | 1:04.05 |
200 m. braça | Rikke Møller Pedersen Dinamarca | 2:16.08 RC | Laura Sogar Estats Units | 2:16.93 | Kanako Watanabe Japó | 2:19.39 |
50 m. papallona | Lu Ying R.P. de la Xina | 25.14 | Jiao Liuyang R.P. de la Xina | 25.23 | Jeanette Ottesen Dinamarca | 25.55 |
100 m. papallona | Ilaria Bianchi Itàlia | 56.13 | Liu Zige R.P. de la Xina | 56.58 | Jemma Lowe Regne Unit | 56.66 |
200 m. papallona | Katinka Hosszú Hongria | 2:02.20 RC, EU | Jiao Liuyang R.P. de la Xina | 2:02.28 | Jemma Lowe Regne Unit | 2:03.19 |
100 m. estils | Katinka Hosszú Hongria | 58.49 RC | Rūta Meilutytė Lituània | 58.79 RN | Zhao Jing R.P. de la Xina | 58.80 |
200 m. estils | Ye Shiwen R.P. de la Xina | 2:04.64 RC | Katinka Hosszú Hongria | 2:04.72 | Hannah Miley Regne Unit | 2:07.12 |
400 m. estils | Hannah Miley Regne Unit | 4:23.14 RC, EU | Ye Shiwen R.P. de la Xina | 4:23.33 AS | Katinka Hosszú Hongria | 4:25.95 |
relleus 4×100 m. lliures | Estats Units Megan Romano (52.86) Jessica Hardy (53.32) Lia Neal (52.44) Allison Schmitt (52.39) Shannon Vreeland* Olivia Smoliga* | 3:31.01 | Austràlia Angie Bainbridge (53.04) Marieke Guehrer (52.32) Brianna Throssell (54.19) Sally Foster (53.35) | 3:32.90 | Dinamarca Mie Nielsen (53.07) Pernille Blume (53.61) Kelly Rasmussen (54.59) Jeanette Ottesen (52.24) | 3:33.51 |
relleus 4×200 m. lliures | Estats Units Megan Romano (1:56.03) Chelsea Chenault (1:54.78) Shannon Vreeland (1:55.43) Allison Schmitt (1:53.01) Jasmine Tosky* | 7:39.25 | Rússia Veronika Popova (1:55.36) Elena Sokolova (1:55.61) Daria Belyakina (1:55.73) Ksenia Yuskova (1:56.07) | 7:42.77 | R.P. de la Xina Qiu Yuhan (1:57.30) Pang Jiaying (1:56.72) Guo Junjun (1:55.91) Tang Yi (1:53.33) Wang Fei* | 7:43.26 |
relleus 4×100 m. estils | Dinamarca Mie Nielsen (56.73) Rikke Møller Pedersen (1:03.48) Jeanette Ottesen (56.49) Pernille Blume (53.17) | 3:49.87 | Austràlia Rachel Goh (58.16) Sarah Katsoulis (1:03.89) Marieke Guehrer (56.36) Angie Bainbridge (52.47) Grace Loh* Samantha Marshall* Brianna Throssell* Sally Foster* | 3:50.88 | Estats Units Olivia Smoliga (57.25) Jessica Hardy (1:04.61) Claire Donahue (57.67) Megan Romano (51.90) Laura Sogar* Christine Magnuson* Lia Neal* | 3:51.43 |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 11 | 8 | 8 | 27 |
2 | R.P. de la Xina | 3 | 5 | 3 | 11 |
3 | Hongria | 3 | 4 | 3 | 10 |
4 | Itàlia | 3 | 1 | 0 | 4 |
5 | Rússia | 2 | 3 | 4 | 9 |
6 | Dinamarca | 2 | 2 | 4 | 8 |
7 | Alemanya | 2 | 1 | 1 | 4 |
Japó | 2 | 1 | 1 | 4 | |
9 | Lituània | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Austràlia | 1 | 5 | 3 | 9 |
11 | Regne Unit | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Sud-àfrica | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Espanya | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Brasil | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Nova Zelanda | 1 | 0 | 2 | 3 |
Polònia | 1 | 0 | 2 | 3 | |
17 | Belarús | 1 | 0 | 0 | 1 |
Noruega | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ucraïna | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Jamaica | 0 | 2 | 0 | 2 |
Eslovènia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
22 | França | 0 | 1 | 1 | 2 |
23 | Illes Fèroe | 0 | 1 | 0 | 1 |
24 | Txèquia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Trinitat i Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 40 | 40 | 40 | 120 |
- Inicialment el danès Mads Glæsner aconseguí guanyar la medalla d'or en la prova dels 1500 m. lliures i la medalla de bronze en els 400 m. estils, sent desposseït el juny de 2013 en donar positiu per levomethamphetamina.[2]
Referències
- ↑ (anglès) HistoFINA, Volumes IIIa (homes) Arxivat 2015-04-27 a Wayback Machine. i IIIb (dones) Arxivat 2015-07-09 a Wayback Machine.
- ↑ (anglès) «FINA Doping Panel Decision: Mr. Mads Glaesner (DEN)». FINA, 17-06-2013 [Consulta: 17 juny 2013]. «Còpia arxivada». Arxivat de l'original el 2013-07-01. [Consulta: 19 setembre 2013].
Enllaços externs
- (anglès) FINA Arxivat 2011-09-23 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Arxivat 2009-08-02 a Wayback Machine.