Bola tampar di Sukan Olimpik Musim Panas 2020
Bola tampar di Sukan Olimpik XXXII | |
---|---|
Tempat | Ariake Arena (acara dalaman) Taman Shiokaze (acara bola tampar pantai) |
Tarikh | 24 Julai - 8 Ogos 2021 |
Bil. acara | 4 |
Bola tampar di Sukan Olimpik Musim Panas 2020 telah diadakan pada 24 Julai hingga 8 Ogos 2021 di Ariake Arena (acara dalaman) dan Taman Shiokaze (acara bola tampar pantai).
Pada mulanya perlawanan ini dijadualkan berlangsung pada tahun 2020, namun ditangguhkan ke tahun 2021 akibat Pandemik COVID-19.[1]
Kelayakan
Bola tampar lelaki
Acara | Tarikh | Tempat | Kuota | Layak | |
---|---|---|---|---|---|
Tuan rumah | — | — | 1 | Jepun | |
Kelayakan antara benua | Kumpulan A | 9 - 11 Ogos 2019 | Varna | 1 | Brazil |
Kumpulan B | Rotterdam | 1 | Amerika Syarikat | ||
Kumpulan C | Bari | 1 | Itali | ||
Kumpulan D | Gdańsk-Sopot | 1 | Poland | ||
Kumpulan E | Saint Petersburg | 1 | ROC | ||
Kumpulan F | Ningbo | 1 | Argentina | ||
Kelayakan Eropah | 5 - 10 Januari 2020 | Berlin | 1 | Perancis | |
Kelayakan Asia | 7 - 12 Januari 2020 | Jiangmen | 1 | Iran | |
Kelayakan Afrika | 7 - 11 Januari 2020 | Kaherah | 1 | Tunisia | |
Kelayakan Amerika Selatan | 10 - 12 Januari 2020 | Mostazal | 1 | Venezuela | |
Kelayakan Amerika Utara | 10 - 12 Januari 2020 | Vancouver | 1 | Kanada | |
Jumlah | 12 |
Bola tampar wanita
Acara | Tarikh | Tempat | Kuota | Layak | |
---|---|---|---|---|---|
Tuan rumah | — | — | 1 | Jepun | |
Kelayakan antara benua | Kumpulan A | 1 - 4 Ogos 2019 | Wrocław | 1 | Serbia |
Kumpulan B | Ningbo | 1 | China | ||
Kumpulan C | Bandar Bossier | 1 | Amerika Syarikat | ||
Kumpulan D | Uberlândia | 1 | Brazil | ||
Kumpulan E | Kaliningrad | 1 | ROC | ||
Kumpulan F | Catania | 1 | Itali | ||
Kelayakan Afrika | 7 - 11 Januari 2020 | Yaoundé | 1 | Kenya | |
Kelayakan Amerika Selatan | 10 - 12 Januari 2020 | Bogotá | 1 | Argentina | |
Kelayakan Asia | 7 - 12 Januari 2020 | Nakhon Ratchasima | 1 | Korea Selatan | |
Kelayakan Eropah | 5 - 10 Januari 2020 | Apeldoorn | 1 | Turki | |
Kelayakan Amerika Utara | 10 - 12 Januari 2020 | Santo Domingo | 1 | Republik Dominika | |
Jumlah | 12 |
Bola tampar pantai lelaki
Acara | Tarikh | Tempat | Kuota | Layak |
---|---|---|---|---|
Tuan rumah | — | — | 1 | Jepun |
Kejuaraan Dunia 2019 | 28 Jun - 7 Julai 2019 | Hamburg | 1 | ROC |
Kejohanan Kelayakan Olimpik FIVB 2019 | 18 - 22 September 2019 | Haiyang | 2 | Itali |
Latvia | ||||
Ranking bola tampar pantai Olimpik FIVB | 13 Jun 2021 | Lausanne | 15 | Norway |
Qatar | ||||
Brazil | ||||
Poland | ||||
Belanda | ||||
Brazil | ||||
Jerman | ||||
ROC | ||||
Republik Czech | ||||
Amerika Syarikat | ||||
Amerika Syarikat | ||||
Sepanyol | ||||
Poland | ||||
Itali | ||||
Chile | ||||
Final Piala Benua CEV 2018-2020 | 23 - 26 Jun 2021 | Den Haag | 1 | Switzerland |
Final Piala Benua AVC 2018-2020 | 25 - 27 Jun 2021 | Nakhon Pathom | 1 | Australia |
Final Piala Benua CAVB 2018-2020 | 25 - 27 Jun 2021 | Agadir | 1 | Maghribi |
Final Piala Benua NORCECA 2018-2020 | 25 - 27 Jun 2021 | Colima | 1 | Mexico |
Final Piala Benua CSV 2018-2020 | 26 - 27 Jun 2021 | Santiago | 1 | Argentina |
Jumlah | 24 |
Bola tampar pantai wanita
Acara | Tarikh | Tempat | Kuota | Layak |
---|---|---|---|---|
Tuan rumah | — | — | 1 | Jepun |
Kejuaraan Dunia 2019 | 28 Jun - 7 Julai 2019 | Hamburg | 1 | Kanada |
Kejohanan Kelayakan Olimpik FIVB 2019 | 18 - 22 September 2019 | Haiyang | 2 | Sepanyol |
Latvia | ||||
Ranking bola tampar pantai Olimpik FIVB | 13 Jun 2021 | Lausanne | 15 | Amerika Syarikat |
Brazil | ||||
Brazil | ||||
Australia | ||||
Amerika Syarikat | ||||
Switzerland | ||||
Kanada | ||||
ROC | ||||
Switzerland | ||||
Belanda | ||||
China | ||||
Republik Czech | ||||
Jerman | ||||
Jerman | ||||
Itali | ||||
Final Piala Benua CEV 2018-2020 | 23 - 26 Jun 2021 | Den Haag | 1 | Belanda |
Final Piala Benua AVC 2018-2020 | 25 - 27 Jun 2021 | Nakhon Pathom | 1 | China |
Final Piala Benua CAVB 2018-2020 | 25 - 27 Jun 2021 | Agadir | 1 | Kenya |
Final Piala Benua NORCECA 2018-2020 | 25 - 27 Jun 2021 | Colima | 1 | Cuba |
Final Piala Benua CSV 2018-2020 | 26 - 27 Jun 2021 | Asunción | 1 | Argentina |
Jumlah | 24 |
Jadual
PK | Peringkat kumpulan | ⅛ | R16 | ¼ | Suku akhir | ½ | Separuh akhir | G | Penentuan pingat gangsa | E | Penentuan pingat emas |
Tarikh Acara[2] | Sab 24 | Aha 25 | Isn 26 | Sel 27 | Rab 28 | Kha 29 | Jum 30 | Sab 31 | Aha 1 | Isn 2 | Sel 3 | Rab 4 | Kha 5 | Jum 6 | Sab 7 | Aha 8 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bola tampar lelaki | PK | PK | PK | PK | PK | ¼ | ½ | G | E | |||||||||||
Bola tampar wanita | PK | PK | PK | PK | PK | ¼ | ½ | G | E | |||||||||||
Bola tampar pantai lelaki | PK | PK | PK | PK | PK | PK | PK | PK | ⅛ | ⅛ | ¼ | ½ | G | E | ||||||
Bola tampar pantai wanita | PK | PK | PK | PK | PK | PK | PK | PK | ⅛ | ⅛ | ¼ | ½ | G | E |
Pungutan pingat
Jadual pingat
* Tuan rumah (Jepun)
Kedudukan | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Syarikat | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Norway | 1 | 0 | 0 | 1 |
Perancis | 1 | 0 | 0 | 1 | |
4 | ROC | 0 | 2 | 0 | 2 |
5 | Australia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Brazil | 0 | 1 | 0 | 1 | |
7 | Argentina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Switzerland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (10 negara) | 4 | 4 | 4 | 12 |
Pemenang pingat
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
Bola tampar lelaki | Perancis Barthélémy Chinenyeze Jenia Grebennikov Jean Patry Benjamin Toniutti Kevin Tillie Earvin N'Gapeth Antoine Brizard Stephen Boyer Nicolas Le Goff Daryl Bultor Trévor Clévenot Yacine Louati | ROC Yaroslav Podlesnykh Artem Volvich Dmitry Volkov Ivan Iakovlev Denis Bogdan Pavel Pankov Viktor Poletaev Maksim Mikhaylov Egor Kliuka Ilyas Kurkaev Igor Kobzar Valentin Golubev | Argentina Matías Sánchez Federico Pereyra Cristian Poglajen Facundo Conte Agustín Loser Santiago Danani Sebastián Solé Bruno Lima Ezequiel Palacios Luciano De Cecco Nicolás Méndez Martín Ramos |
Bola tampar wanita | Amerika Syarikat Micha Hancock Jordyn Poulter Justine Wong-Orantes Jordan Larson Andrea Drews Jordan Thompson Michelle Bartsch-Hackley Kimberly Hill Foluke Gunderson Kelsey Robinson Chiaka Ogbogu | Brazil Carol Gattaz Rosamaria Montibeller Macris Carneiro Roberta Ratzke Gabriela Guimarães Tandara Caixeta Natália Pereira Ana Carolina da Silva Fernanda Garay Ana Cristina de Souza Camila Brait Ana Beatriz Corrêa | Serbia Bianka Buša Mina Popović Slađana Mirković Brankica Mihajlović Maja Ognjenović Ana Bjelica Maja Aleksić Milena Rašić Silvija Popović Tijana Bošković Bojana Milenković Jelena Blagojević |
Bola tampar pantai lelaki | Norway Anders Mol Christian Sørum | ROC Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy | Qatar Cherif Younousse Ahmed Tijan |
Bola tampar pantai wanita | Amerika Syarikat April Ross Alix Klineman | Australia Taliqua Clancy Mariafe Artacho del Solar | Switzerland Joana Heidrich Anouk Vergé-Dépré |