Gusti di Sukan Olimpik Musim Panas 2020
Gusti di Sukan Olimpik XXXII | |
---|---|
Tempat | Makuhari Messe |
Tarikh | 1 - 7 Ogos 2021 |
Bil. acara | 18 |
Pesaing | 289 dari 61 negara |
Gusti di Sukan Olimpik Musim Panas 2020 telah diadakan pada 1 hingga 7 Ogos 2021 di Makuhari Messe melibatkan 289 atlet dari 61 negara. Sebanyak dua disiplin dipertandingkan iaitu gaya bebas dan Greco-Roman.
Perlawanan ini pada mulanya dijadualkan berlangsung pada tahun 2020, namun ditangguhkan ke tahun 2021 akibat Pandemik COVID-19.[1]
Kelayakan
Sebanyak 288 kuota disediakan dengan dibahagikan kepada 16 kuota bagi setiap acara. 108 kuota disediakan dari Kejuaraan Dunia 2019, 142 kuota dari Perlawanan Kelayakan Antara Benua 2020/2021 (36 dari Amerika, Afrika/Oceania dan Eropah, 34 dari Asia), manakala 36 kuota disediakan dari Perlawanan Kelayakan Dunia 2021. Jepun mendapat dua tempat kuota sebagai negara tuan rumah (acara 77 kg Greco-Roman lelaki, 50 kg gaya bebas wanita).[2]
Seorang atlet Pasukan Olimpik Pelarian layak sebagai jemputan khas dalam acara 67 kg Greco-Roman lelaki.
Penyertaan negara
- Algeria (8)
- Amerika Syarikat (15)
- Argentina (1)
- Armenia (6)
- Azerbaijan (7)
- Belarus (8)
- Brazil (3)
- Bulgaria (7)
- Cameroon (1)
- Chile (1)
- China (11)
- Colombia (3)
- Croatia (2)
- Cuba (12)
- Denmark (1)
- Ecuador (2)
- Estonia (2)
- Finland (2)
- Georgia (7)
- Guam (1)
- Guinea (1)
- Guinea-Bissau (2)
- Hungary (6)
- India (7)
- Iran (11)
- Itali (2)
- Jepun (12)
- Jerman (7)
- Kanada (4)
- Kazakhstan (11)
- Korea Selatan (2)
- Kosovo (1)
- Kyrgyzstan (9)
- Latvia (1)
- Lithuania (1)
- Maghribi (1)
- Macedonia Utara (1)
- Mesir (8)
- Mexico (1)
- Moldova (2)
- Mongolia (9)
- Nigeria (5)
- Perancis (2)
- Pasukan Olimpik Pelarian (1)
- Peru (1)
- Poland (6)
- Puerto Rico (1)
- Republik Czech (1)
- Romania (5)
- ROC (17)
- San Marino (1)
- Senegal (1)
- Serbia (4)
- Slovakia (1)
- Sweden (3)
- Switzerland (1)
- Tunisia (10)
- Turki (9)
- Ukraine (10)
- Uzbekistan (8)
- Yunani (2)
Jadual
S | Saringan | ⅛ | Pusingan 1/8 | SU | Suku akhir | SE | Separuh akhir | A | Akhir |
Tarikh Acara | 1 Ogos | 2 Ogos | 3 Ogos | 4 Ogos | 5 Ogos | 6 Ogos | 7 Ogos | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
PA | PE | PA | PE | PA | PE | PA | PE | PA | PE | PA | PE | PA | PE | ||||||||
Gaya bebas | |||||||||||||||||||||
57 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
65 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
74 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
86 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
97 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
125 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
50 kg wanita | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
53 kg wanita | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
57 kg wanita | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
62 kg wanita | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
68 kg wanita | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
76 kg wanita | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
Greco-Roman | |||||||||||||||||||||
60 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
67 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
77 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
87 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
97 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A | ||||||||||||||||
130 kg lelaki | ⅛ | SU | SE | S | A |
Pungutan pingat
* Tuan rumah (Jepun)
Kedudukan | NOC | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jepun* | 5 | 1 | 1 | 7 |
2 | ROC | 4 | 0 | 4 | 8 |
3 | Amerika Syarikat | 3 | 2 | 4 | 9 |
4 | Cuba | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Iran | 1 | 1 | 2 | 4 |
Ukraine | 1 | 1 | 2 | 4 | |
7 | Hungary | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Jerman | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | China | 0 | 2 | 2 | 4 |
10 | Belarus | 0 | 2 | 1 | 3 |
Kyrgyzstan | 0 | 2 | 1 | 3 | |
12 | Georgia | 0 | 2 | 0 | 2 |
13 | Azerbaijan | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | India | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Armenia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nigeria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Turki | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Itali | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kazakhstan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mesir | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mongolia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Poland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
San Marino | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uzbekistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (26 NOC) | 18 | 18 | 36 | 72 |
Gaya bebas lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
57 kg | Zaur Uguev ROC | Ravi Kumar India | Nurislam Sanayev Kazakhstan |
Thomas Gilman Amerika Syarikat | |||
65 kg | Takuto Otoguro Jepun | Haji Aliyev Azerbaijan | Gadzhimurad Rashidov ROC |
Bajrang Punia India | |||
74 kg | Zaurbek Sidakov ROC | Mahamedkhabib Kadzimahamedau Belarus | Kyle Dake Amerika Syarikat |
Bekzod Abdurakhmonov Uzbekistan | |||
86 kg | David Taylor Amerika Syarikat | Hassan Yazdani Iran | Artur Naifonov ROC |
Myles Amine San Marino | |||
97 kg | Abdulrashid Sadulaev ROC | Kyle Snyder Amerika Syarikat | Reineris Salas Cuba |
Abraham Conyedo Itali | |||
125 kg | Gable Steveson Amerika Syarikat | Geno Petriashvili Georgia | Amir Hossein Zare Iran |
Taha Akgül Turki |
Greco-Roman lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
60 kg | Luis Orta Cuba | Kenichiro Fumita Jepun | Walihan Sailike China |
Sergey Emelin ROC | |||
67 kg | Mohammad Reza Geraei Iran | Parviz Nasibov Ukraine | Frank Stäbler Jerman |
Mohamed Ibrahim El-Sayed Mesir | |||
77 kg | Tamás Lőrincz Hungary | Akzhol Makhmudov Kyrgyzstan | Shohei Yabiku Jepun |
Rafig Huseynov Azerbaijan | |||
87 kg | Zhan Beleniuk Ukraine | Viktor Lőrincz Hungary | Denis Kudla Jerman |
Zurab Datunashvili Serbia | |||
97 kg | Musa Evloev ROC | Artur Aleksanyan Armenia | Tadeusz Michalik Poland |
Mohammad Hadi Saravi Iran | |||
130 kg | Mijaín López Cuba | Iakob Kajaia Georgia | Rıza Kayaalp Turki |
Sergey Semenov ROC |
Gaya bebas wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
50 kg | Yui Susaki Jepun | Sun Yanan China | Mariya Stadnik Azerbaijan |
Sarah Hildebrandt Amerika Syarikat | |||
53 kg | Mayu Mukaida Jepun | Pang Qianyu China | Vanesa Kaladzinskaya Belarus |
Bat-Ochiryn Bolortuyaa Mongolia | |||
57 kg | Risako Kawai Jepun | Iryna Kurachkina Belarus | Helen Maroulis Amerika Syarikat |
Evelina Nikolova Bulgaria | |||
62 kg | Yukako Kawai Jepun | Aisuluu Tynybekova Kyrgyzstan | Iryna Koliadenko Ukraine |
Taybe Yusein Bulgaria | |||
68 kg | Tamyra Mensah-Stock Amerika Syarikat | Blessing Oborududu Nigeria | Alla Cherkasova Ukraine |
Meerim Zhumanazarova Kyrgyzstan | |||
76 kg | Aline Rotter-Focken Jerman | Adeline Gray Amerika Syarikat | Yasemin Adar Turki |
Zhou Qian China |
Rujukan
- ^ "Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee". Olympics (dalam bahasa Inggeris). 24 Mac 2020.
- ^ "QUALIFICATION SYSTEM – GAMES OF THE XXXII OLYMPIAD – TOKYO 2020" (PDF) (dalam bahasa Inggeris). Persatuan Gusti Dunia. 26 Februari 2021. Dicapai pada 6 Februari 2022.
- ^ "Schedule - Wrestling Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 17 Mac 2020.
- ^ "Medal Standings - Wrestling Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 17 March 2020.