Lumba dayung di Sukan Olimpik Musim Panas 2020
Lumba dayung di Sukan Olimpik XXXII | |
---|---|
Tempat | Sea Forest Waterway |
Tarikh | 23 - 30 Julai 2021 |
Bil. acara | 14 |
Pesaing | 526 dari 79 negara |
Lumba dayung di Sukan Olimpik Musim Panas 2020 telah diadakan pada 23 hingga 30 Julai 2021 di Sea Forest Waterway, Teluk Tokyo. Sebanyak 14 acara dipertandingkan melibatkan 526 atlet dari 79 negara.
Perlawanan ini pada mulanya dijadualkan berlangsung pada tahun 2020, namun ditangguhkan ke tahun 2021 akibat Pandemik COVID-19.[1]
Pengenalan
Lumba dayung atau sukan dayung ialah sukan yang melibatkan penggerakan perahu khusus atas permukaan air menggunakan pendayung yang direka khas. Terdapat dua teknik utama mendayung dalam sukan ini iaitu sweep dan sculling. Sukan ini boleh dilakukan secara bersendirian, berpasangan, berempat atau berlapan.
Lumba dayung telah dipertandingkan sebanyak 28 kali dalam Sukan Olimpik iaitu sejak tahun 1900. Sebanyak 20 acara berlainan pernah dipertandingkan termasuk acara wanita yang mula diperkenalkan pada tahun 1976. Amerika Syarikat menjadi negara yang paling berjaya dalam sukan ini dengan meraih 89 pingat iaitu 33 emas, 32 perak dan 24 gangsa diikuti Jerman Timur (sehingga 1988) dengan 48 pingat iaitu 33 emas, tujuh perak dan lapan gangsa.[2]
Penyertaan
- Afrika Selatan (6)
- Algeria (2)
- Amerika Syarikat (37)
- Arab Saudi (1)
- Argentina (2)
- Australia (40)
- Austria (3)
- Belanda (35)
- Belarus (5)
- Belgium (2)
- Benin (1)
- Bermuda (1)
- Brazil (1)
- Chile (2)
- China (28)
- Ivory Coast (1)
- Croatia (3)
- Cuba (1)
- Denmark (9)
- Estonia (4)
- Filipina (1)
- Great Britain (41)
- Guatemala (2)
- Hong Kong (1)
- Hungary (1)
- India (2)
- Indonesia (2)
- Iran (1)
- Iraq (1)
- Ireland (13)
- Itali (23)
- Jepun (3)
- Jerman (24)
- Kanada (29)
- Kazakhstan (1)
- Korea Selatan (1)
- Kuwait (1)
- Libya (1)
- Lithuania (9)
- Maghribi (1)
- Mesir (1)
- Mexico (1)
- Monaco (1)
- Namibia (1)
- New Zealand (32)
- Nicaragua (2)
- Nigeria (1)
- Norway (7)
- Paraguay (1)
- Perancis (12)
- Peru (1)
- Poland (20)
- Portugal (2)
- Puerto Rico (1)
- Qatar (1)
- Republik Czech (7)
- Republik Dominika (1)
- Romania (36)
- ROC (10)
- Sepanyol (6)
- Serbia (3)
- Singapura (1)
- Sudan (1)
- Sweden (1)
- Switzerland (9)
- Taipei Cina (1)
- Thailand (2)
- Togo (1)
- Trinidad dan Tobago (1)
- Tunisia (2)
- Turki (1)
- Uganda (1)
- Ukraine (2)
- Uruguay (2)
- Uzbekistan (2)
- Vanuatu (1)
- Venezuela (2)
- Vietnam (2)
- Yunani (4)
- Zimbabwe (1)
Jadual
H | Heats | S | Saringan | SU | Suku akhir | SE | Separuh akhir | A | Akhir |
Tarikh Acara | Jum 23 | Sab 24 | Aha 25 | Isn 26 | Sel 27 | Rab 28 | Kha 29 | Jum 30 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lelaki | |||||||||
Dayung perseorangan | H | S | SE (E/F) | SU | SE | SE (C/D) | A (D/E/F) | A | |
Berpasangan tanpa pengemudi | H | S | SE | A | |||||
Dayung beregu | H | S | SE | A | |||||
Dayung beregu kelas ringan | H | S | SE | A | |||||
Berempat tanpa pengemudi | H | S | A | ||||||
Dayung berempat | H | S | A | ||||||
Berlapan dengan pengemudi | H | S | A | ||||||
Wanita | |||||||||
Dayung perseorangan | H | S | SE (E/F) | SU | SE | SE (C/D) | A (D/E/F) | A | |
Berpasangan tanpa pengemudi | H | S | SE | A | |||||
Dayung beregu | H | S | SE | A | |||||
Dayung beregu kelas ringan | H | S | SE | A | |||||
Berempat tanpa pengemudi | H | S | A | ||||||
Dayung berempat | H | S | A | ||||||
Berlapan dengan pengemudi | H | S | A |
Pemenang pingat
Jadual pingat
Kedudukan | NOC | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand | 3 | 2 | 0 | 5 |
2 | Australia | 2 | 0 | 2 | 4 |
3 | Belanda | 1 | 2 | 2 | 5 |
4 | Romania | 1 | 2 | 0 | 3 |
5 | Perancis | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | China | 1 | 0 | 2 | 3 |
Itali | 1 | 0 | 2 | 3 | |
8 | Croatia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Ireland | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Kanada | 1 | 0 | 1 | 2 | |
11 | Yunani | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Jerman | 0 | 2 | 0 | 2 |
ROC | 0 | 2 | 0 | 2 | |
14 | Great Britain | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Norway | 0 | 1 | 0 | 1 |
Poland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Denmark | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (18 NOC) | 14 | 14 | 14 | 42 |
Lelaki
Sukan | Emas | Perak | Gangsa |
Dayung perseorangan | Stefanos Ntouskos Yunani | Kjetil Borch Norway | Damir Martin Croatia |
Dayung beregu | Perancis Hugo Boucheron Matthieu Androdias | Belanda Melvin Twellaar Stef Broenink | China Liu Zhiyu Zhang Liang |
Dayung berempat | Belanda Dirk Uittenbogaard Abe Wiersma Tone Wieten Koen Metsemakers | Great Britain Harry Leask Angus Groom Tom Barras Jack Beaumont | Australia Jack Cleary Caleb Antill Cameron Girdlestone Luke Letcher |
Berpasangan tanpa pengemudi | Croatia Martin Sinković Valent Sinković | Romania Marius Cozmiuc Ciprian Tudosă | Denmark Frederic Vystavel Joachim Sutton |
Berempat tanpa pengemudi | Australia Alexander Purnell Spencer Turrin Jack Hargreaves Alexander Hill | Romania Mihăiță Țigănescu Mugurel Semciuc Ștefan Berariu Cosmin Pascari | Itali Matteo Castaldo Marco Di Costanzo Matteo Lodo Giuseppe Vicino Bruno Rosetti[a] |
Berlapan dengan pengemudi | New Zealand Tom Mackintosh Hamish Bond Tom Murray Michael Brake Dan Williamson Phillip Wilson Shaun Kirkham Matt Macdonald Sam Bosworth P | Jerman Johannes Weißenfeld Laurits Follert Olaf Roggensack Torben Johannesen Jakob Schneider Malte Jakschik Richard Schmidt Hannes Ocik Martin Sauer P | Great Britain Josh Bugajski Jacob Dawson Thomas George Moe Sbihi Charles Elwes Oliver Wynne-Griffith James Rudkin Thomas Ford Henry Fieldman P |
Dayung beregu kelas ringan | Ireland Fintan McCarthy Paul O'Donovan | Jerman Jonathan Rommelmann Jason Osborne | Itali Stefano Oppo Pietro Ruta |
Wanita
Sukan | Emas | Perak | Gangsa |
Dayung perseorangan | Emma Twigg New Zealand | Hanna Prakatsen ROC | Magdalena Lobnig Austria |
Dayung beregu | Romania Nicoleta-Ancuța Bodnar Simona Radiș | New Zealand Brooke Donoghue Hannah Osborne | Belanda Roos de Jong Lisa Scheenaard |
Dayung berempat | China Chen Yunxia Zhang Ling Lü Yang Cui Xiaotong | Poland Agnieszka Kobus Marta Wieliczko Maria Sajdak Katarzyna Zillmann | Australia Ria Thompson Rowena Meredith Harriet Hudson Caitlin Cronin |
Berpasangan tanpa pengemudi | New Zealand Grace Prendergast Kerri Gowler | ROC Vasilisa Stepanova Elena Oriabinskaia | Kanada Caileigh Filmer Hillary Janssens |
Berempat tanpa pengemudi | Australia Lucy Stephan Rosemary Popa Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Belanda Ellen Hogerwerf Karolien Florijn Ymkje Clevering Veronique Meester | Ireland Aifric Keogh Eimear Lambe Fiona Murtagh Emily Hegarty |
Berlapan dengan pengemudi | Kanada Susanne Grainger Kasia Gruchalla-Wesierski Madison Mailey Sydney Payne Andrea Proske Lisa Roman Christine Roper Avalon Wasteneys Kristen Kit P | New Zealand Ella Greenslade Emma Dyke Lucy Spoors Kelsey Bevan Grace Prendergast Kerri Gowler Beth Ross Jackie Gowler Caleb Shepherd P | China Guo Linlin Ju Rui Li Jingjing Miao Tian Wang Zifeng Wang Yuwei Xu Fei Zhang Min Zhang Dechang P |
Dayung beregu kelas ringan | Itali Valentina Rodini Federica Cesarini | Perancis Laura Tarantola Claire Bové | Belanda Marieke Keijser Ilse Paulis |
Rujukan
Nota
- ^ Beberapa jam sebelum Final A Bruno Rosetti disahkan positif COVID-19 lalu diganti oleh Di Costanzo. Disebabkan beliau telah mendayung ketika fasa permulaan, beliau layak mendapat pingat.
Pautan
- ^ "Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee". Olympics (dalam bahasa Inggeris). 24 Mac 2020.
- ^ "Rowing at the Olympics - facts and information". Olympian Database (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 22 Februari 2022.
- ^ "Schedule - Rowing Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 22 Februari 2022.