Hoki padang di Sukan Olimpik Musim Panas 2020
Hoki padang di Sukan Olimpik XXXII | |
---|---|
Tempat | Stadium Hoki Oi |
Tarikh | 24 Julai - 6 Ogos 2021 |
Bil. acara | 2 |
Hoki padang di Sukan Olimpik Musim Panas 2020 telah diadakan pada 24 Julai hingga 6 Ogos 2021 di Stadium Hoki Oi melibatkan 24 pasukan dari pelbagai negara.
Perlawanan ini pada mulanya dijadualkan berlangsung pada tahun 2020, namun telah ditangguhkan ke tahun 2021 akibat Pandemik COVID-19.[1]
Kelayakan
Lelaki
Acara | Tarikh | Lokasi | Kuota | Layak |
---|---|---|---|---|
Tuan rumah | — | — | 1 | Jepun |
Sukan Asia 2018 | 19 Ogos - 1 September 2018 | Jakarta | – | –A |
Sukan Pan Amerika 2019 | 30 Julai - 10 Ogos 2019 | Lima | 1 | Argentina |
Kelayakan Olimpik Afrika 2019 | 12 - 18 Ogos 2019 | Stellenbosch | 1 | Afrika Selatan |
Kejohanan EuroHockey 2019 | 16 - 24 Ogos 2019 | Antwerp | 1 | Belgium |
Piala Oceania 2019 | 5 - 8 September 2019 | Rockhampton | 1 | Australia |
Kelayakan Olimpik FIH 2019 | 25 Oktober - 3 November 2019 | Pelbagai | 7 | Kanada Jerman Great Britain India Belanda New Zealand Sepanyol |
Jumlah | 12 |
- ↑A – Jepun layak sebagai tuan rumah dan juara benua, oleh itu kuota diberikan kepada Kelayakan Olimpik FIH dan tidak diberikan kepada naib juara benua.[2]
Wanita
Acara | Tarikh | Lokasi | Kuota | Layak |
---|---|---|---|---|
Tuan rumah | — | — | 1 | Jepun |
Sukan Asia 2018 | 19 Ogos - 1 September 2018 | Jakarta | – | –A |
Sukan Pan Amerika 2019 | 29 Julai - 9 Ogos 2019 | Lima | 1 | Argentina |
Kelayakan Olimpik Afrika 2019 | 12 - 18 Ogos 2019 | Stellenbosch | 1 | Afrika Selatan |
Kejohanan EuroHockey 2019 | 17 - 25 Ogos 2019 | Antwerp | 1 | Belanda |
Piala Oceania 2019 | 5 - 8 September 2019 | Rockhampton | 1 | New Zealand |
Kelayakan Olimpik FIH 2019 | 25 Oktober - 3 November 2019 | Pelbagai | 7 | Australia China Jerman Great Britain India Ireland Sepanyol |
Jumlah | 12 |
- ↑A – Jepun layak sebagai tuan rumah dan juara benua, oleh itu kuota diberikan kepada Kelayakan Olimpik FIH dan tidak diberikan kepada naib juara benua.[2]
Jadual
PK | Peringkat kumpulan | ¼ | Suku akhir | ½ | Separuh akhir | G | Penentuan pingat gangsa | E | Penentuan pingat emas |
Tarikh Acara | Sab 24 | Aha 25 | Isn 26 | Sel 27 | Rab 28 | Kha 29 | Jum 30 | Sab 31 | Aha 1 | Isn 2 | Sel 3 | Rab 4 | Kha 5 | Jum 6 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lelaki | PK | PK | PK | PK | PK | PK | PK | ¼ | ½ | G | E | |||||
Wanita | PK | PK | PK | PK | PK | PK | PK | ¼ | ½ | G | E |
Pungutan pingat
Kedudukan | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Belanda (NED) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Belgium (BEL) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
3 | Argentina (ARG) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Australia (AUS) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
5 | Great Britain (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
India (IND) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (6 negara) | 2 | 2 | 2 | 6 |
Pemenang pingat
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
Lelaki | Belgium Gauthier Boccard Tom Boon Thomas Briels Cédric Charlier Félix Denayer Nicolas De Kerpel Arthur De Sloover Sébastien Dockier John-John Dohmen Simon Gougnard Alexander Hendrickx Antoine Kina Loïck Luypaert Augustin Meurmans Victor Wegnez Vincent Vanasch Florent Van Aubel Arthur Van Doren | Australia Daniel Beale Joshua Beltz Tim Brand Andrew Charter Tom Craig Matt Dawson Blake Govers Jeremy Hayward Tim Howard Dylan Martin Trent Mitton Eddie Ockenden Flynn Ogilvie Lachlan Sharp Joshua Simmonds Jacob Whetton Tom Wickham Aran Zalewski | India Surender Kumar Varun Kumar Birendra Lakra Vivek Prasad Dilpreet Singh Gurjant Singh Harmanpreet Singh Hardik Singh Mandeep Singh Manpreet Singh Rupinder Pal Singh Shamsher Singh Simranjeet Singh Nilakanta Sharma P. R. Sreejesh Sumit Lalit Upadhyay Amit Rohidas |
Wanita | Belanda Felice Albers Eva de Goede Xan de Waard Marloes Keetels Josine Koning Sanne Koolen Laurien Leurink Frédérique Matla Laura Nunnink Malou Pheninckx Pien Sanders Lauren Stam Margot van Geffen Caia van Maasakker Maria Verschoor Lidewij Welten | Argentina Agustina Albertario Agostina Alonso Noel Barrionuevo Valentina Costa Biondi Emilia Forcherio Agustina Gorzelany María José Granatto Victoria Granatto Julieta Jankunas Sofía Maccari Delfina Merino Valentina Raposo Rocío Sánchez Moccia Micaela Retegui Victoria Sauze Belén Succi Sofía Toccalino Eugenia Trinchinetti | Great Britain Giselle Ansley Grace Balsdon Fiona Crackles Maddie Hinch Sarah Jones Hannah Martin Shona McCallin Lily Owsley Hollie Pearne-Webb Isabelle Petter Ellie Rayer Sarah Robertson Anna Toman Susannah Townsend Laura Unsworth Leah Wilkinson |
Keputusan akhir
Lelaki
Ked. | Negara |
---|---|
Belgium | |
Australia | |
India | |
4 | Jerman |
5 | Great Britain |
6 | Belanda |
7 | Argentina |
8 | Sepanyol |
9 | New Zealand |
10 | Afrika Selatan |
11 | Jepun |
12 | Kanada |
Wanita
Ked. | Negara |
---|---|
Belanda | |
Argentina | |
Great Britain | |
4 | India |
5 | Australia |
6 | Jerman |
7 | Sepanyol |
8 | New Zealand |
9 | China |
10 | Ireland |
11 | Jepun |
12 | Afrika Selatan |
Rujukan
- ^ "Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee". Olympics (dalam bahasa Inggeris). 24 Mac 2020.
- ^ a b "Tokyo 2020 – FIH Hockey Qualification System" (PDF) (dalam bahasa Inggeris). FIH. Dicapai pada 2 Mei 2018.
- ^ "Schedule – Hockey Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 7 Mac 2020.
- ^ "Medal table – Hockey Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database. Dicapai pada 7 March 2020.