Svømming under EM i svømmesport 2018 – 50 meter fri kvinner
Svømming under EM i svømmesport 2018 – 50 meter fri kvinner | |||
---|---|---|---|
Tollcross International Swimming Centre | |||
Konkurranse | 50 meter fri kvinner | ||
Arrangement | Langbane-EM i svømming 2018 | ||
Sted | Glasgow | ||
Arena | Tollcross International Swimming Centre | ||
Dato | 3. august (forsøksheat og semifinaler) 4. august (finale) | ||
Deltakere | 60 | ||
Deltakernasjoner | 31 | ||
Vinnertid | 23,74 MR | ||
Medaljevinnere | |||
Sarah Sjöström, Sverige | |||
Pernille Blume, Danmark | |||
Ranomi Kromowidjojo, Nederland | |||
Forrige | London 2016 | ||
Neste | Budapest 2021 |
EM langbane i svømming 2018 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley |
50 meter frisvømming kvinner var en svømmeøvelse som ble arrangert under Langbane-EM i svømming 2018 i Glasgow i Storbritannia. Øvelsen ble svømt den 3. og 4. august 2018.[1][2]
Rekorder
Før konkurransen var gjeldende verdens-, europa- og mesterskapsrekord som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord Europarekord | Sarah Sjöström | Sverige | 23,67 | Budapest | 29. juli 2017 |
Mesterskapsrekord | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 24,07 | London | 22. mai 2016 |
Følgende nye rekorder ble satt under denne konkurransen:
Dato | Øvelse | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
3. august | Semifinale | Pernille Blume | Danmark | 23,85 | MR |
4. august | Finale | Sarah Sjöström | Sverige | 23,74 | MR |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene ble avholdt den 3. august kl. 10:13.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 24,14 | Q |
2 | 4 | 4 | Pernille Blume | Danmark | 24,27 | Q |
3 | 6 | 5 | Maria Kameneva | Russland | 24,39 | Q, NR |
4 | 5 | 5 | Tamara van Vliet | Nederland | 24,77 | Q |
5 | 5 | 4 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 24,82 | Q |
6 | 4 | 3 | Kim Busch | Nederland | 24,93 | |
7 | 5 | 6 | Theodora Drakou | Hellas | 24,98 | Q |
8 | 6 | 6 | Julie Kepp Jensen | Danmark | 25,00 | Q |
9 | 6 | 3 | Rozaliya Nasretdinova | Russland | 25,01 | Q |
10 | 3 | 8 | Rūta Meilutytė | Litauen | 25,20 | Q |
11 | 4 | 7 | Erika Ferraioli | Italia | 25,28 | Q |
12 | 6 | 7 | Nina Kost | Sveits | 25,29 | Q |
13 | 6 | 2 | Lidón Muñoz | Spania | 25,32 | Q |
14 | 5 | 7 | Andrea Murez | Israel | 25,36 | Q |
15 | 4 | 1 | Anika Apostalon | Tsjekkia | 25,37 | Q |
16 | 5 | 9 | Alexandra Touretski | Sveits | 25,47 | Q |
17 | 5 | 8 | Anna Dowgiert | Polen | 25,49 | Omsvømming |
17 | 6 | 8 | Lucrezia Raco | Italia | 25,49 | Omsvømming |
19 | 5 | 1 | Anna Hopkin | Storbritannia | 25,53 | |
19 | 5 | 3 | Mimosa Jallow | Finland | 25,53 | |
21 | 3 | 5 | Gabriela Ņikitina | Latvia | 25,58 | |
22 | 6 | 1 | Anouchka Martin | Frankrike | 25,59 | |
23 | 4 | 8 | Neža Klančar | Slovenia | 25,62 | |
24 | 6 | 0 | Freya Anderson | Storbritannia | 25,70 | |
25 | 5 | 2 | Susann Bjørnsen | Norge | 25,73 | |
26 | 6 | 9 | Anna Kolářová | Tsjekkia | 25,77 | |
27 | 4 | 2 | Mélanie Henique | Frankrike | 25,81 | |
27 | 4 | 6 | Yuliya Khitraya | Belarus | 25,81 | |
29 | 2 | 5 | Lena Kreundl | Østerrike | 25,82 | |
30 | 5 | 0 | Nastassia Karakouskaya | Belarus | 25,84 | |
31 | 3 | 7 | Ieva Maļuka | Latvia | 25,88 | |
32 | 3 | 6 | Selen Özbilen | Tyrkia | 25,97 | |
33 | 4 | 0 | Iryna Pikiner | Ukraina | 26,00 | |
34 | 3 | 3 | Kalia Antoniou | Kypros | 26,02 | |
35 | 2 | 6 | Laura Jensen | Danmark | 26,16 | |
36 | 3 | 2 | Magdalena Kuras | Sverige | 26,19 | |
36 | 3 | 9 | Janja Šegel | Slovenia | 26,19 | |
38 | 3 | 4 | Lucy Hope | Storbritannia | 26,22 | |
39 | 2 | 4 | Jenna Laukkanen | Finland | 26,42 | |
40 | 2 | 3 | Arina Baikova | Latvia | 26,53 | |
41 | 3 | 1 | Kertu Alnek | Estland | 26,54 | |
42 | 4 | 9 | Juliette Dumont | Belgia | 26,56 | |
43 | 2 | 9 | Daniela Georges | Polen | 26,74 | |
44 | 1 | 5 | Ida Hulkko | Finland | 26,76 | |
45 | 2 | 8 | Cornelia Pammer | Østerrike | 26,77 | |
46 | 3 | 0 | Kertu Kaare | Estland | 26,80 | |
47 | 2 | 7 | Laura Benková | Slovakia | 26,81 | |
48 | 2 | 1 | Sezin Eliguel | Tyrkia | 26,93 | |
49 | 2 | 2 | Veera Kivirinta | Finland | 27,07 | |
50 | 1 | 4 | Nikol Merizaj | Albania | 27,21 | |
51 | 1 | 7 | Aleyna Özkan | Tyrkia | 27,79 | |
52 | 2 | 0 | Beatrice Felici | San Marino | 27,81 | |
53 | 1 | 2 | Sara Lettoli | San Marino | 27,86 | |
54 | 1 | 1 | Elisa Bernardi | San Marino | 28,01 | |
55 | 1 | 8 | Fjorda Shabani | Kosovo | 28,16 | |
56 — | 1 | 0 | Eda Zeqiri | Kosovo | 59.99 Startet ikke | |
1 | 3 | Fatima Alkaramova | Aserbajdsjan | |||
1 | 6 | Ani Poghosyan | Armenia | |||
1 | 9 | Ekaterina Avramova | Tyrkia |
Omsvømming
Omsvømmingen fant sted den 3. august kl. 11:47.[4]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
4 | Anna Dowgiert | Polen | 25,11 | Q | |
5 | Lucrezia Raco | Italia | 25,25 |
Semifinaler
Semifinalene startet den 3. august kl. 17:18.[5]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Pernille Blume | Danmark | 23.85 | Q, MR, NR |
2 | 5 | Tamara van Vliet | Nederland | 24.70 | Q |
3 | 6 | Rozaliya Nasretdinova | Russland | 24.86 | Q |
4 | 3 | Theodora Drakou | Hellas | 24.96 | Q |
5 | 7 | Lidón Muñoz | Spania | 25.15 | |
6 | 1 | Anika Apostalon | Tsjekkia | 25.22 | |
7 | 8 | Anna Dowgiert | Polen | 25.34 | |
8 | 2 | Erika Ferraioli | Italia | 25.39 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 23.92 | Q |
2 | 5 | Maria Kameneva | Russland | 24.21 | Q, NR |
3 | 3 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 24.58 | Q |
4 | 2 | Rūta Meilutytė | Litauen | 25.04 | Q, NR |
5 | 6 | Julie Kepp Jensen | Danmark | 25.07 | |
6 | 7 | Nina Kost | Sveits | 25.21 | |
7 | 8 | Alexandra Touretski | Sveits | 25.22 | |
8 | 1 | Andrea Murez | Israel | 25.39 |
Finale
Finalen ble avholdt den 4. august kl. 18:23.[6]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Sarah Sjöström | Sverige | 23.74 | MR |
02 | 4 | Pernille Blume | Danmark | 23.75 | NR |
03 | 6 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 24.21 | |
4 | 3 | Maria Kameneva | Russland | 24.40 | |
5 | 7 | Rozaliya Nasretdinova | Russland | 25.04 | |
6 | 2 | Tamara van Vliet | Nederland | 25.11 | |
7 | 1 | Theodora Drakou | Hellas | 25.14 | |
8 | 8 | Rūta Meilutytė | Litauen | 25.16 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1987: Tamara Costache
- 1989: Catherine Plewinski
- 1991: Simone Osygus
- 1993: Franziska van Almsick
- 1995: Linda Olofsson
- 1997: Natalja Meshtsjerjakova
- 1999: Inge de Bruijn
- 2000: Therese Alshammar
- 2002: Therese Alshammar
- 2004: Therese Alshammar
- 2006: Britta Steffen
- 2008: Marleen Veldhuis
- 2010: Therese Alshammar
- 2012: Aljaksandra Herasimenja
- 2014: Francesca Halsall
- 2016: Ranomi Kromowidjojo
- 2018: Sarah Sjöström
- 2021: Ranomi Kromowidjojo
- 2022: Sarah Sjöström
- 2024: Petra Senánszky