Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1983
| |||
Data | 22–27 sierpnia 1983 | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | Rzym | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 38 |
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1983 – 16. edycja mistrzostw Europy w pływaniu, które odbyły się w dniach 22–27 sierpnia 1983 roku w kompleksie pływackim w Foro Italico. Oprócz konkurencji pływackich przeprowadzonych na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w skokach do wody, pływaniu synchronicznym i piłce wodnej. Na mistrzostwach zadebiutowała sztafeta kobiet 4 × 200 metrów stylem dowolnym.
Reprezentantki NRD po raz drugi z rzędu wygrały wszystkie konkurencje pływackie. Oprócz tego zdobyły także wszystkie srebrne medale w konkurencjach indywidualnych w pływaniu.
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | NRD | 17 | 17 | 5 | 39 |
2. | ZSRR | 9 | 6 | 8 | 23 |
3. | RFN | 4 | 3 | 8 | 15 |
4. | Wielka Brytania | 4 | 1 | 2 | 7 |
5. | Włochy | 2 | 0 | 3 | 5 |
6. | Szwecja | 1 | 1 | 0 | 2 |
7. | Bułgaria | 1 | 0 | 1 | 2 |
8. | Holandia | 0 | 3 | 6 | 9 |
9. | Węgry | 0 | 3 | 0 | 3 |
10. | Jugosławia | 0 | 2 | 1 | 3 |
11. | Hiszpania | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Francja | 0 | 1 | 0 | 1 |
13. | Czechosłowacja | 0 | 0 | 2 | 2 |
14. | Rumunia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Razem | 38 | 38 | 38 | 114 |
Wyniki
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
100 metrów | Per Johansson Szwecja | 50,20 | Jörg Woithe NRD | 50,29 | Siergiej Smiriagin ZSRR | 50,35 |
200 metrów | Michael Groß RFN | 1:47,87 | Jörg Woithe NRD | 1:50,18 | Thomas Fahrner RFN | 1:50,92 |
400 metrów | Władimir Salnikow ZSRR | 3:49,80 | Borut Petrič Jugosławia | 3:51,96 | Darjan Petrič Jugosławia | 3:52,60 |
1500 metrów | Władimir Salnikow ZSRR | 15:08,84 | Borut Petrič Jugosławia | 15:14,54 | Stefan Pfeiffer RFN | 15:16,85 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Dirk Richter NRD | 56,10 | Władimir Szemietow ZSRR | 56,38 | Siergiej Zabołotnow ZSRR | 56,95 |
200 metrów | Siergiej Zabołotnow ZSRR | 2:01,00 | Sándor Wladár Węgry | 2:01,61 | Frank Baltrusch NRD | 2:02,46 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Robertas Žulpa ZSRR | 1:03,32 | Adrian Moorhouse Wielka Brytania | 1:03,37 | Gerald Mörken NRD | 1:04,16 |
200 metrów | Adrian Moorhouse Wielka Brytania | 2:17,49 | Albán Vermes Węgry | 2:18,27 | Robertas Žulpa ZSRR | 2:18,72 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Michael Groß RFN | 54,00 | David López-Zubero Hiszpania | 54,77 | Aleksiej Markowski ZSRR | 54,81 |
200 metrów | Michael Groß RFN | 1:57,05 | Serhij Fesenko ZSRR | 1:59,74 | Paolo Revelli Włochy | 1:59,84 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Giovanni Franceschi Włochy | 2:02,48 | Jens-Peter Berndt NRD | 2:02,95 | Josef Hladký Czechosłowacja | 2:03,55 |
400 metrów | Giovanni Franceschi Włochy | 4:20,41 | Jens-Peter Berndt NRD | 4:20,81 | Josef Hladký Czechosłowacja | 4:23,52 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | ZSRR Siergiej Smiriagin Serhij Krasiuk Wołodymyr Tkaczenko Aleksiej Markowski | 3:20,88 | Szwecja Thomas Lejdström Per Johansson Per Holmertz Per Wikström | 3:22,02 | NRD Jörg Woithe Dirk Richter Rainer Sternal Sven Lodziewski | 3:23,02 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | RFN Thomas Fahrner (1:51,13) Alexander Schowtka (1:51,28) Andreas Schmidt (1:50,78) Michael Groß (1:47,21) | 7:20,40 | NRD Dirk Richter Jörg Woithe Rainer Sternal Sven Lodziewski | 7:23,01 | Włochy Paolo Revelli (1:51,25) Marcello Guarducci Raffaelle Franceschi Fabrizio Rampazzo | 7:26,01 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | ZSRR Władimir Szemietow Robertas Žulpa Aleksiej Markowski Siergiej Smiriagin | 3:43,99 | RFN Stefan Peter Gerald Mörken Michael Groß Andreas Schmidt | 3:44,79 | NRD Dirk Richter Sigurd Hanke Andreas Ott Jörg Woithe | 3:45,54 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
100 metrów | Birgit Meineke NRD | 55,18 | Kristin Otto NRD | 55,52 | Conny van Bentum Holandia | 56,61 |
200 metrów | Birgit Meineke NRD | 1:59,45 | Astrid Strauss NRD | 2:00,16 | Conny van Bentum Holandia | 2:00,61 |
400 metrów | Astrid Strauss NRD | 4:08,07 | Anke Sonnenbrodt NRD | 4:10,37 | Irina Łariczewa ZSRR | 4:12,90 |
800 metrów | Astrid Strauss NRD | 8:32,12 | Anke Sonnenbrodt NRD | 8:37,72 | Sarah Hardcastle Wielka Brytania | 8:40,44 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Ina Kleber NRD | 1:01,79 | Cornelia Sirch NRD | 1:02,46 | Carmen Bunaciu Rumunia | 1:03,08 |
200 metrów | Cornelia Sirch NRD | 2:12,05 | Kathrin Zimmermann NRD | 2:13,36 | Łarisa Gorczakowa ZSRR | 2:14,41 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Ute Geweniger NRD | 1:08,51 | Sylvia Gerasch NRD | 1:09,62 | Tanja Bogomiłowa Bułgaria | 1:10,77 |
200 metrów | Ute Geweniger NRD | 2:30,64 | Sylvia Gerasch NRD | 2:30,67 | Olga Zielenkowa ZSRR | 2:33,10 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Ines Geißler NRD | 1:00,31 | Cornelia Polit NRD | 1:00,92 | Cinzia Savi Scarponi Włochy | 1:01,37 |
200 metrów | Cornelia Polit NRD | 2:07,82 | Ines Geißler NRD | 2:08,09 | Conny van Bentum Holandia | 2:12,87 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Ute Geweniger NRD | 2:13,07 | Kathleen Nord NRD | 2:15,55 | Irina Gierasimowa ZSRR | 2:16,72 |
400 metrów | Kathleen Nord NRD | 4:39,95 | Petra Schneider NRD | 4:40,34 | Petra Zindler RFN | 4:47,90 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | NRD Kristin Otto Susanne Link Cornelia Sirch Birgit Meineke | 3:44,72 | Holandia Annemarie Verstappen Wilma van Velsen Elles Voskes Conny van Bentum | 3:48,24 | RFN Karin Seick Susanne Schuster Iris Zscherpe Ina Beyermann | 3:49,86 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | NRD Kristin Otto (1:59,63) Astrid Strauss (2:01,34) Cornelia Sirch (2:02,24) Birgit Meineke (1:59,06) | 8:02,27 | RFN Jutta Kalweit Birgit Kowalczyk Petra Zindler Ina Beyermann | 8:11,69 | Holandia Annemarie Verstappen Jolande van der Meer Reggie de Jong Conny van Bentum | 8:12,41 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | NRD Ina Kleber (1:01,79) Ute Geweniger (1:09,16) Ines Geißler (1:00,09) Birgit Meineke (54,75) | 4:05,79 | Holandia Jolanda de Rover Petra van Staveren Annemarie Verstappen Conny van Bentum | 4:12,78 | RFN Svenja Schlicht Ute Hasse Ina Beyermann Karin Seick | 4:13,25 |
Skoki do wody
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | |
Trampolina 3 m | Petar Georgiew Bułgaria | 619,800 | Nikołaj Droszin ZSRR | 618,870 | Chris Snode Wielka Brytania | 610,170 |
Wieża 10 m | Dawit Hambarcumian ZSRR | 605,790 | Wiaczesław Troszin ZSRR | 563,310 | Steffen Haage NRD | 559,410 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Trampolina 3 m | Brita Baldus NRD | 494,880 | Tatjana Alabjewa ZSRR | 493,140 | Daphne Jongejans Holandia | 461,100 |
Wieża 10 m | Ałła Łobankina ZSRR | 455,520 | Anżeła Stasiulewicz ZSRR | 448,560 | Ramona Wenzel NRD | 410,910 |
Pływanie synchroniczne
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Solo | Carolyn Wilson Wielka Brytania | 180,333 | Muriel Hermine Francja | 172,767 | Gudrun Hänisch RFN | 172,600 |
Duety | Wielka Brytania Amanda Dodd Carolyn Wilson | 174,667 | RFN Gudrun Hänisch Gerlind Scheller | 168,834 | Holandia Catrien Eijken Marijke Engelen | 168,600 |
Zespół | Wielka Brytania | 168,342 | Holandia | 163,577 | RFN | 159,381 |
Piłka wodna
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Zespół | ZSRR | Węgry | Hiszpania |
Bibliografia
- Wyniki Mistrzostw Europy w Pływaniu 1983 (ang.)
- p
- d
- e