Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2006
13. ME << 14. Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2006 >> 15. ME | |
---|---|
Miejsce | Helsinki, Finlandia |
Liczba ekip | 34 |
Liczba sportowców | ? |
Liczba konkurencji | 38 |
Otwarcie | 7 grudnia 2006 |
Zamknięcie | 10 grudnia 2006 |
Liczba polskich reprezentantów | 19 |
14. Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2006 odbyły się w Helsinkach w Finlandii pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od 7 do 10 grudnia.
Mistrzostwa te odbyły się po raz pierwszy w Finlandii.
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa Po zakończeniu mistrzostw. | |||||
Lp. | Państwo | Z | S | B | R-m |
---|---|---|---|---|---|
1 | Niemcy | 6 | 6 | 3 | 15 |
2 | Francja | 5 | 3 | 3 | 11 |
3 | Włochy | 4 | 3 | 2 | 9 |
4 | Rosja | 4 | 1 | 4 | 9 |
5 | Polska | 3 | 5 | 4 | 12 |
6 | Ukraina | 3 | 4 | 1 | 8 |
7 | Szwecja | 3 | 3 | 3 | 9 |
8 | Holandia | 2 | 3 | 1 | 6 |
8 | Węgry | 2 | 3 | 1 | 6 |
10 | Wielka Brytania | 1 | 2 | 5 | 8 |
11 | Finlandia | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Serbia | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Słowenia | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | Hiszpania | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Chorwacja | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Litwa | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Norwegia | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Słowacja | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Białoruś | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Grecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Islandia | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Izrael | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Rumunia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Reprezentacje
W Mistrzostwach Europy udział wzięły 34 reprezentacje narodowe zrzeszone w LEN.
Reprezentacja Polski na ME
Na Mistrzostwa Europy kwalifikację uzyskało 19 polskich zawodników (5 pływaczek i 14 pływaków).
Kobiety:
| Mężczyźni:
|
Wyniki
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl grzbietowy | ||||||
Mężczyźni 50 m | Helge Meeuw Niemcy | 0:23,70 | Thomas Rupprath Niemcy | 0:23,92 | Ľuboš Križko Słowacja | 0:24,19 |
Kobiety 50 m | Janine Pietsch Niemcy | 0:27,32 | Irina Amszennikowa Ukraina | 0:27,44 | Anna Gostomelski Izrael | 0:27,50 |
Mężczyźni 100 m | Arkadij Wiatczanin Ukraina | 0:51,11 | Helge Meeuw Niemcy | 0:51,16 | Thomas Rupprath Niemcy | 0:52,02 |
Kobiety 100 m | Laure Manaudou Francja | 0:57,87 | Antje Buschschulte Niemcy | 0:58,20 | Iryna Amszennikowa Ukraina | 0:59,03 |
Mężczyźni 200 m | Arkadij Wiatczanin Rosja | 1:49,98 ER | Helge Meeuw Niemcy | 1:53,45 | Răzvan Florea Rumunia | 1:53,71 |
Kobiety 200 m | Kirsty Balfour Wielka Brytania | 0:30,43 | Anne Poleska Niemcy | 0:30,88 | Beata Kamińska Polska | 0:30,98 |
Styl motylkowy | ||||||
Mężczyźni 50 m | Alexei Puninski Chorwacja | 0:23,21 | Thomas Rupprath Niemcy | 0:23,34 | Örn Arnarson Islandia | 0:23,55 |
Kobiety 50 m | Therese Alshammar Szwecja | 0:25,36 CR | Inge Dekker Holandia | 0:25,65 | Anna-Karin Kammerling Szwecja | 0:25,92 |
Mężczyźni 100 m | Milorad Čavić Serbia | 0:50,63 | Peter Mankoč Słowenia | 0:50,78 | Nikołaj Skworcow Rosja | 0:50,17 |
Kobiety 100 m | Antje Buschschulte Niemcy | 0:56,94 | Inge Dekker Holandia | 0:57,19 | Martina Moravcová Słowacja | 0:57,69 |
Mężczyźni 200 m | Paweł Korzeniowski Polska | 1:52,33 | László Cseh Węgry | 1:53,08 | Nikołaj Skworcow Rosja | 1:53,10 |
Kobiety 200 m | Otylia Jędrzejczak Polska | 2:04,94 ER | Beatrix Boulsevicz Węgry | 2:06,73 | Jessica Dickons Wielka Brytania | 2:07,36 |
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 50 m | Eduard Lorente Hiszpania | 0:21,53 | Milorad Čavić Serbia | 0:21,60 | Julien Sicot Francja | 0:21,68 |
Kobiety 50 m | Marleen Veldhuis Holandia | 0:23,69 CR | Therese Alshammar Szwecja | 0:23,76 | Hanna-Maria Seppälä Finlandia | 0:24,57 |
Mężczyźni 100 m | Filippo Magnini Włochy | 0:46,81 | Stefan Nystrand Szwecja | 0:47,05 | Alain Bernard Francja | 0:47,24 |
Kobiety 100 m | Marleen Veldhuis Holandia | 0:52,41 CR | Alena Popchanka Francja | 0:52,91 | Josefin Lillhage Szwecja | 0:53,09 |
Mężczyźni 200 m | Filippo Magnini Włochy | 1:42,54 | Massimiliano Rosolino Włochy | 1:44,17 | Paweł Korzeniowski Polska | 1:44,41 |
Kobiety 200 m | Alena Popchanka Francja | 1:54,25 ER | Otylia Jędrzejczak Polska | 1:54,39 | Josefin Lillhage Szwecja | 1:54,75 |
Mężczyźni 400 m | Jurij Priłukow Rosja | 3:39,02 | Przemysław Stańczyk Polska | 3:39,92 | Paweł Korzeniowski Polska | 3:40,40 |
Kobiety 400 m | Laure Manaudou Francja | 3:56,09 WR | Federica Pellegrini Włochy | 3:59,96 | Joanne Jackson Wielka Brytania | 4:01,48 |
Kobiety 800 m | Laure Manaudou Francja | 8:12,24 | Anastasia Iwanienko Rosja | 8:18,09 | Erika Villaecija Hiszpania | 8:20,09 |
Mężczyźni 1500 m | Jurij Priłukow Rosja | 14:16,13 ER | Mateusz Sawrymowicz Polska | 14:28,43 | Sebastien Rouault Francja | 14:39,06 |
Mężczyźni 4 × 50 m | Stefan Nystrand Petter Stymne Marcus Piehle Jonas Tilly Szwecja | 1:24,89 WR | Frederick Bousquet Julien Sicot David Maitre Alain Bernard Francja | 1:25,16 | Johan Kenkhuis Bas van Velthoven Robin van Aggele Mitja Zastrow Holandia | 1:26,03 |
Kobiety 4 × 50 m | Magdalena Kuras Therese Alshammar Anna-Karin Kammerling Josefin Lillhage Szwecja | 1:36,61 | Inge Dekker Saskia de Jonge Chantal Groot Marleen Veldhuis Holandia | 1:37,27 | Daniela Samulski Daniela Götz Meike Freitag Annika Lurz Niemcy | 1:38,50 |
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 100 m | Peter Mankoč Słowenia | 0:53,05 | Vytautas Janušaitis Litwa | 0:53,66 | Aleksander Hetland Norwegia | 0:53,70 |
Kobiety 100 m | Hanna-Maria Seppala Finlandia | 1:00,45 | Żanna Dzerkał Ukraina | 1:00,50 | Swietłana Chachłowa Białoruś | 1:00,78 |
Mężczyźni 200 m | László Cseh Węgry | 1:54,43 | Vytautas Janušaitis Litwa | 1:56,20 | Tamás Kerékjártó Węgry | 1:57,12 |
Kobiety 200 m | Katarzyna Baranowska Polska | 2:09,47 | Camille Muffat Francja | 2:10,83 | Aleksandra Urbańczyk Polska | 2:10,89 |
Mężczyźni 400 m | Luca Marin Włochy | 4:01,71 | László Cseh Węgry | 4:03,39 | Ionnis Drymonakos Grecja | 4:05,94 |
Kobiety 400 m | Alessia Filippi Włochy | 4:31,58 | Katarzyna Baranowska Polska | 4:32,78 | Anastasia Iwanenko Rosja | 4:33,46 |
Sztafeta | ||||||
Mężczyźni 4 × 50 m | Helge Meeuw Johannes Neumann Thomas Rupprath Jens Schreiber Niemcy | 1:34,06 WR | Tero Räty Jarno Pihlava Jere Hård Matti Rajakylä Finlandia | 1:34,95 | Cesare Pizzirani Alessandro Terrin Rudy Goldin Filippo Magnini Włochy | 1:35,20 |
Kobiety 4 × 50 m | Janine Pietsch Janne Schäfer Antje Buschschulte Daniela Samulski Niemcy | 1:47,55 | Therese Alshammar Rebecca Ejdervik Anna-Karin Kammerling Josefin Lillhage Szwecja | 1:48,14 | Elizabeth Simmonds Kate Haywood Rosalind Brett Francesca Halsall Wielka Brytania | 1:48,26 |
Zobacz też
- mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie
- mistrzostwa Europy w pływaniu
- mistrzostwa świata w pływaniu
- mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie
- pływanie
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Mistrzostw
- Strona z wynikami. omegatiming.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-02)].
- Ligue Européenne de Natation (LEN) – Europejska Federacja Pływacka
- p
- d
- e