Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2000
25. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Helsinkach w Finlandii pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od 3 lipca do 9 lipca 2000. Oprócz zawodów pływackich na krytym basenie 50-metrowym, zawodnicy rywalizowali w skokach do wody i pływaniu synchronicznym.
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Lp. | Państwo | Z | S | B | R-m |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rosja | 15 | 3 | 4 | 22 |
2 | Niemcy | 7 | 12 | 2 | 21 |
3 | Włochy | 6 | 7 | 3 | 16 |
4 | Szwecja | 6 | 2 | 3 | 11 |
5 | Ukraina | 4 | 3 | 6 | 13 |
6 | Hiszpania | 4 | 1 | 6 | 11 |
7 | Rumunia | 3 | 6 | 5 | 14 |
8 | Węgry | 3 | 1 | 0 | 4 |
9 | Francja | 1 | 2 | 6 | 9 |
10 | Słowacja | 1 | 2 | 1 | 4 |
11 | Finlandia | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Szwajcaria | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Polska | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Białoruś | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Chorwacja | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Holandia | 0 | 5 | 2 | 7 |
17 | Wielka Brytania | 0 | 2 | 6 | 8 |
18 | Dania | 0 | 2 | 2 | 4 |
19 | Belgia | 0 | 1 | 2 | 3 |
20 | Litwa | 0 | 1 | 0 | 1 |
21 | Czechy | 0 | 0 | 2 | 2 |
22 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Izrael | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Turcja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 50 m | Aleksandr Popow Rosja | 21,95 | Pieter van den Hoogenband Holandia | 22,35 | Lorenzo Vismara Włochy | 22,38 |
Mężczyźni 100 m | Aleksandr Popow Rosja | 48,61 | Pieter van den Hoogenband Holandia | 48,77 | Lars Frölander Szwecja | 49,24 |
Mężczyźni 200 m | Massimiliano Rosolino Włochy | 1:47,31 | Pieter van den Hoogenband Holandia | 1:47,62 | Paul Palmer Wielka Brytania | 1:49,54 |
Mężczyźni 400 m | Emiliano Brembilla Włochy | 3:48,56 | Dragoș Coman Rumunia | 3:48,69 | Paul Palmer Wielka Brytania | 3:50,97 |
Mężczyźni 1,500 m | Ihor Czerwynśkyj Ukraina | 15:05,31 | Emiliano Brembilla Włochy | 15:06,42 | Dragoș Coman Rumunia | 15:10,97 |
Styl grzbietowy | ||||||
Mężczyźni 50 m | Stev Theloke Niemcy | 25,60 | Darius Grigalionis Litwa | 25,61 | David Ortega Hiszpania | 26,00 |
Mężczyźni 100 m | David Ortega Hiszpania | 55,50 | Wołodymyr Nikołajczuk Ukraina | 55,64 | Derya Büyükuncu Turcja | 55,84 |
Mężczyźni 200 m | Gordan Kožulj Chorwacja | 1:58,62 | Emanuele Merisi Włochy | 2:00,02 | Yoab Gath Izrael | 2:00,32 |
Styl klasyczny | ||||||
Mężczyźni 50 m | Mark Warnecke Niemcy | 27,75 | Ołeh Lisohor Ukraina | 27,81 | Remo Lütolf Szwajcaria | 27,91 |
Mężczyźni 100 m | Domenico Fioravanti Włochy | 1:02,02 | Jarno Pihlava Finlandia | 1:02,07 | Dmitrij Komornikow Rosja | 1:02,11 |
Mężczyźni 200 m | Dmitrij Komornikow Rosja | 2:13,09 | Domenico Fioravanti Włochy | 2:14,87 | Maxim Podoprigora Austria | 2:15,07 |
Styl motylkowy | ||||||
Mężczyźni 50 m | Jere Hárd Finlandia | 23,88 | Lars Frölander Szwecja | 23,96 | Mark Foster Wielka Brytania | 24,02 |
Mężczyźni 100 m | Lars Frölander Szwecja | 52,23 | Thomas Rupprath Niemcy | 53,38 | James Hickman Wielka Brytania | 53,44 |
Mężczyźni 200 m | Anatolij Poliakow Rosja | 1:56,73 | James Hickman Wielka Brytania | 1:58,44 | Ioan Gherghel Rumunia | 1:58,54 |
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 200 m | Massimiliano Rosolino Włochy | 2:00,62 | Christian Keller Niemcy | 2:02,02 | Xavier Marchand Francja | 2:02,06 |
Mężczyźni 400 m | István Batházi Węgry | 4:18,51 | Cezar Badita Rumunia | 4:19,42 | Johann Le Bihan Francja | 4:20,50 |
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 4 × 100 m | Denis Pimankow Dimitrij Czernyszew Andriej Kaprałow Aleksandr Popow Rosja | 3:18,75 | Stefan Herbst Lars Conrad Christian Tröger Stephan Kunzelmann Niemcy | 3:19,16 | Romain Romain Nicolas Kintz Hugo Viart Frederick Bousquet Francja | 3:20,37 |
Mężczyźni 4 × 200 m | Emiliano Brembilla Mateo Pellicari Simone Cercato Massimiliano Rosolino Włochy | 7:16,52 | Micheal Kiedel Christian Keller Stefan Herbst Stefan Pohl Niemcy | 7:18,96 | Martijn Zuujdweg Marcel Wouda Mark van den Zijden Pieter van den Hoogenband Holandia | 7:19,91 |
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 4 × 100 m | Władysław Aminow Dmitrij Komornikow Dimitrij Czernyszew Aleksandr Popow Rosja | 3:39,29 | Mattias Ohlin Martin Gustavsson Lars Frölander Stefan Nystrand Szwecja | 3:40,43 | Wołodymyr Nikołajczuk Ołeh Lisohor Andrij Serdinow Paweł Chnykin Ukraina | 3:40,91 |
Otwarty akwen
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Mężczyźni 5 km | Luca Baldini Włochy | 55:13,1 | Fabio Venturini Włochy | 55:16,4 | David Meca Hiszpania | 55:35,3 |
Mężczyźni 25 km | Stéphane Lecat Francja | 5:05:22,5 | David Meca Hiszpania | 5:05:28,9 | Fabio Fusi Włochy | 5:06:25,5 |
Kobiety
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny | ||||||
Kobiety 50 m | Therese Alshammar Szwecja | 24,44 | Wilma van Rijn Holandia | 25,46 | Olha Mukomoł Ukraina | 25,54 |
Kobiety 100 m | Therese Alshammar Szwecja | 54,41 | Martina Moravcová Słowacja | 54,45 | Mette Jacobsen Dania | 55,31 |
Kobiety 200 m | Natalia Baranowska Białoruś | 1:59,51 | Martina Moravcová Słowacja | 2:00,08 | Camelia Potec Rumunia | 2:00,32 |
Kobiety 400 m | Jana Kłoczkowa Ukraina | 4:09,41 | Natalia Baranowska Białoruś | 4:11,37 | Camelia Potec Rumunia | 4:11,76 |
Kobiety 800 m | Flavia Rigamonti Szwajcaria | 8:29,16 | Chantal Strasser Szwajcaria | 8:31,36 | Kirsten Vlieghuis Holandia | 8:37,94 |
Styl grzbietowy | ||||||
Kobiety 50 m | Nina Zhivanevskaya Hiszpania | 28,76 | Diana Mocanu Rumunia | 28,85 | Ivona Hlavácková Białoruś | 29,18 |
Kobiety 100 m | Nina Zhivanevskaya Hiszpania | 1:01,02 | Diana Mocanu Rumunia | 1:01,54 | Louise Ørnstedt Dania | 1:01,88 |
Kobiety 200 m | Nina Zhivanevskaya Hiszpania | 2:09,53 | Diana Mocanu Rumunia | 2:11,62 | Antje Buschschulte Niemcy | 2:12,04 |
Styl klasyczny | ||||||
Kobiety 50 m | Ágnes Kovács Węgry | 31,68 | Zoë Baker Wielka Brytania | 32,00 | Sylvia Gerasch Niemcy | 32,02 |
Kobiety 100 m | Ágnes Kovács Węgry | 1:08,38 | Sylvia Gerasch Niemcy | 1:09,28 | Switłana Bondarenko Ukraina | 1:09,81 |
Kobiety 200 m | Beatrice Câșlaru Rumunia | 2:26,76 | Ágnes Kovács Węgry | 2:26,85 | Karine Bremond Francja | 2:28,20 |
Styl motylkowy | ||||||
Kobiety 50 m | Anna-Karin Kammerling Szwecja | 26,40 | Karen Egdal Dania | 26,97 | Martina Moravcová Słowacja | 26,98 |
Kobiety 100 m | Martina Moravcová Słowacja | 58,72 | Otylia Jędrzejczak Polska | 58,97 | Johanna Sjöberg Szwecja | 59,29 |
Kobiety 200 m | Otylia Jędrzejczak Polska | 2:08,63 | Mette Jacobsen Dania | 2:08,77 | Mireia García Hiszpania | 2:10,44 |
Styl zmienny | ||||||
Kobiety 200 m | Jana Kłoczkowa Ukraina Beatrice Câșlaru Rumunia | 2:12.57 | Sue Rolph Wielka Brytania | 2:15,82 | ||
Kobiety 400 m | Jana Kłoczkowa Ukraina | 4:39,78 | Beatrice Câșlaru Rumunia | 4:41,64 | Yseult Gervy Belgia | 4:46,15 |
Styl dowolny | ||||||
Kobiety 4 × 100 m | Louise Jöhncke Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling Therese Alshammar Szwecja | 3:42,38 | Luisa Striani Sara Parise Cecilia Vianini Cristina Chiuso Włochy | 3:45,31 | Nina van Koeckhoven Liesbet Dressen Sofie Goffin Tine Bossuyt Belgia | 3:46,42 |
Kobiety 4 × 200 m | Camelia Potec Simona Păduraru Ioana Diaconescu Beatrice Câșlaru Rumunia | 8:03,17 | Luisa Striani Cecilia Vianini Sara Parise Sara Goffi Włochy | 8:08,14 | Solenne Figuès Leatitia Choux Katarine Quelennec Alicia Bozon Francja | 8:08,30 |
Styl zmienny | ||||||
Kobiety 4 × 100 m | Therese Alshammar Emma Igelström Johanna Sjöberg Louise Jöhncke Szwecja | 4:06,00 | Sofie Wolfs Brigitte Becue Fabienne Dufour Nina van Koeckhoven Belgia | 4:09,52 | Raluca Udroiu Beatrice Câșlaru Diana Mocanu Camelia Potec Rumunia | 4:10,05 |
Otwarty akwen
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Kobiety 5 km | Peggy Büchse Niemcy | 1:00:26,6 | Britta Kamrau Niemcy | 1:00:40,9 | Jana Pechanová Czechy | 1:00:41,6 |
Kobiety 25 km | Peggy Büchse Niemcy | 5:22:11,1 | Edith van Dijk Holandia | 5:24:47,0 | Valeria Caspirini Włochy | 5:24:52,7 |
Skoki do wody
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Skoki Indywidualne | ||||||
Mężczyźni 1 m Trampolina | Alexander Mensch Niemcy | 370,53 | Dimitrij Bajbakow Rosja | 363,00 | Joona Puhakka Finlandia | 347,16 |
Kobiety 1 m Trampolina | Wiera Iljina Rosja | 275,28 | Heike Fischer Niemcy | 256,83 | Natalia Umyskowa Rosja | 252,00 |
Mężczyźni 3 m Trampolina | Dmitrij Sautin Rosja | 681,48 | Stefan Ahrens Niemcy | 641,94 | Aleksandr Dobroskok Rosja | 634,59 |
Kobiety 3 m Trampolina | Julija Pachalina Rosja | 578,37 | Dörte Lindner Niemcy | 528,72 | Anna Lindberg Szwecja | 523,77 |
Mężczyźni 10 m Platforma | Dimitrij Sautin Rosja | 710,07 | Heiko Meyer Niemcy | 635,97 | Igor Łukaszin Rosja | 634,98 |
Kobiety 10 m Platforma | Swietłana Timoszina Rosja | 482,34 | Ute Wetzig Niemcy | 476,73 | Jelena Żupina Rosja | 475,86 |
Skoki Synchroniczne | ||||||
Mężczyźni 3 m Trampolina | Tobias Schellenberg Andreas Wels Niemcy | 331,98 | Aleksandr Dobroskok Dmitrij Sautin Rosja | 328,56 | Rafael Álvarez José Miguel Gil Hiszpania | 293,46 |
Kobiety 3 m Trampolina | Wiera Iljina Julija Pachalina Rosja | 312,00 | Dörte Lindner Conny Schmalfuss Niemcy | 272,52 | Ganna Sorokina Jelena Żupina Rosja | 263,88 |
Mężczyźni 10 m Platforma | Igor Łukaszin Dimitrij Sautin Rosja | 323,46 | Aleksander Skrypnik Roman Wołodkow Rosja | 292,74 | Leon Taylor Pete Waterfield Wielka Brytania | 280,20 |
Kobiety 10 m Platforma | Anke Piper Ute Wetzig Niemcy | 268,05 | Jewgenija Olszewska Switłana Timoszinina Ukraina | 265,20 | Olga Leonowa Jelena Żupina Rosja | 246,54 |
Synchronizacja
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Solo | Olga Brusnikina Rosja | 99,200 | Virgine Dedieu Francja | 98,080 | Gemma Mengual Hiszpania | 96,240 |
Dwójki | Olga Brusnikina Maria Kisielewa Rosja | 99,360 | Virgine Dedieu Myriam Lignot Francja | 97,160 | Gemma Mengual Paolo Tirados Hiszpania | 96,080 |
Drużynowo | Rosja Rosja | 99,520 | Włochy Włochy | 97,480 | Francja Francja | 97,000 |
Zobacz też
- mistrzostwa Europy w pływaniu
- mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie
- mistrzostwa świata w pływaniu
- pływanie
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Mistrzostw. ecswimming2008.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-27)].
- Ligue Européenne de Natation (LEN) – Europejska Federacja Pływacka
- p
- d
- e