Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1993
| |||
Data | 3–8 sierpnia 1993 | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | Sheffield | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 47 |
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1993 – 21. edycja mistrzostw Europy w pływaniu, które odbyły się w dniach 3–8 sierpnia 1993 roku w Sheffield. Oprócz konkurencji pływackich przeprowadzonych na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w pływaniu na otwartym akwenie, skokach do wody, pływaniu synchronicznym i piłce wodnej.
Turniej piłki wodnej kobiet odbył się w Leeds, podczas gdy zawody w pływaniu na otwartym akwenie miały miejsce nieco później, w dniach 28–29 sierpnia 1993 roku w Slapy, w Czechach.
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Niemcy | 15 | 6 | 8 | 29 |
2. | Rosja | 12 | 12 | 5 | 29 |
3. | Węgry | 6 | 4 | 2 | 12 |
4. | Włochy | 3 | 2 | 2 | 7 |
5. | Finlandia | 3 | 1 | 0 | 4 |
6. | Francja | 2 | 5 | 2 | 9 |
7. | Wielka Brytania | 1 | 3 | 8 | 12 |
8. | Holandia | 1 | 3 | 3 | 7 |
9. | Hiszpania | 1 | 1 | 3 | 5 |
10. | Czechy | 1 | 0 | 4 | 5 |
11. | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Polska | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13. | Szwecja | 0 | 6 | 3 | 9 |
14. | Ukraina | 0 | 1 | 2 | 3 |
15. | Norwegia | 0 | 1 | 1 | 2 |
16. | Rumunia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Słowacja | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18. | Białoruś | 0 | 0 | 1 | 1 |
Chorwacja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Litwa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Słowenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 47 | 47 | 47 | 141 |
Wyniki
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
50 metrów | Aleksandr Popow Rosja | 22,27 | Christophe Kalfayan Francja | 22,39 | Raimundas Mažuolis Litwa | 22,44 |
100 metrów | Aleksandr Popow Rosja | 49,15 | Tommy Werner Szwecja | 49,71 | Pawło Chnykin Ukraina | 49,76 |
200 metrów | Antti Kasvio Finlandia | 1:47,11 | Jewgienij Sadowy Rosja | 1:47,25 | Anders Holmertz Szwecja | 1:47,69 |
400 metrów | Antti Kasvio Finlandia | 3:47,81 | Paul Palmer Wielka Brytania | 3:48,14 | Anders Holmertz Szwecja | 3:48,98 |
1500 metrów | Jörg Hoffmann Niemcy | 15:13,31 | Sebastian Wiese Niemcy | 15:14,76 | Igor Majcen Słowenia | 15:15,05 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Martín López-Zubero Hiszpania | 55,03 | Władimir Sielkow Rosja | 55,58 | Martin Harris Wielka Brytania | 55,75 |
200 metrów | Władimir Sielkow Rosja | 1:58,09 | Martín López-Zubero Hiszpania | 1:58,51 | Emanuele Merisi Włochy | 1:59,57 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Károly Güttler Węgry | 1:01,04 | Nick Gillingham Wielka Brytania | 1:02,02 | Witalij Kirinczuk Rosja | 1:02,48 |
200 metrów | Nick Gillingham Wielka Brytania | 2:12,49 | Károly Güttler Węgry | 2:13,26 | Andriej Korniejew Rosja | 2:14,20 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Rafał Szukała Polska | 53,41 | Dienis Pankratow Rosja | 53,43 | Miloš Milošević Chorwacja | 53,65 |
200 metrów | Dienis Pankratow Rosja | 1:56,25 | Franck Esposito Francja | 1:58,66 | Chris-Carol Bremer Niemcy | 2:00,33 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Jani Sievinen Finlandia | 1:59,50 | Attila Czene Węgry | 2:00,70 | Christian Keller Niemcy | 2:01,18 |
400 metrów | Tamás Darnyi Węgry | 4:15,24 | Jani Sievinen Finlandia | 4:15,51 | Marcel Wouda Holandia | 4:17,90 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | Rosja Władimir Priedkin Władimir Pysznienko Jewgienij Sadowy Aleksandr Popow | 3:18,80 | Szwecja Fredrik Letzler Tommy Werner Lars Frölander Anders Holmertz | 3:19,33 | Niemcy Christian Tröger Jochen Bludau Steffen Zesner Bengt Zikarsky | 3:20,13 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | Rosja Siergiej Liepikow Władimir Pysznienko Jurij Muchin Jewgienij Sadowy | 7:15,84 | Niemcy Jörg Hoffmann Christian Tröger Christian Keller Steffen Zesner | 7:18,53 | Francja Christophe Marchand Yann de Fabrique Lionel Poirot Christophe Bordeau | 7:19,86 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | Rosja Władimir Sielkow Witalij Kirinczuk Dienis Pankratow Aleksandr Popow | 3:38,90 | Węgry Tamás Deutsch Károly Güttler Péter Horváth Béla Szabados | 3:40,97 | Wielka Brytania Martin Harris Nick Gillingham Mike Fibbens Mark Foster | 3:41,66 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
50 metrów | Franziska van Almsick Niemcy | 25,53 | Linda Olofsson Szwecja | 25,67 | Inge de Bruijn Holandia | 25,86 |
100 metrów | Franziska van Almsick Niemcy | 54,57 | Martina Moravcová Słowacja | 55,97 | Catherine Plewinski Francja | 56,09 |
200 metrów | Franziska van Almsick Niemcy | 1:57,97 | Luminița Dobrescu Rumunia | 2:00,39 | Karen Pickering Wielka Brytania | 2:01,15 |
400 metrów | Dagmar Hase Niemcy | 4:10,47 | Kerstin Kielgaß Niemcy | 4:12,18 | Irene Dalby Norwegia | 4:12,51 |
800 metrów | Jana Henke Niemcy | 8:32,47 | Irene Dalby Norwegia | 8:33,77 | Olga Šplíchalová Czechy | 8:36,59 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Krisztina Egerszegi Węgry | 1:00,83 | Nina Żywaniewska Rosja | 1:01,16 | Sandra Völker Niemcy | 1:01,89 |
200 metrów | Krisztina Egerszegi Węgry | 2:09,12 | Lorenza Vigarani Włochy | 2:11,94 | Nina Żywaniewska Rosja | 2:12,14 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Sylvia Gerasch Niemcy | 1:10,05 | Switłana Bondarenko Ukraina | 1:10,29 | Jelena Rudkowska Białoruś | 1:10,52 |
200 metrów | Brigitte Becue Belgia | 2:31,18 | Anna Nikitina Rosja | 2:32,15 | Marie Hardiman Wielka Brytania | 2:32,48 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Catherine Plewinski Francja | 1:00,13 | Franziska van Almsick Niemcy | 1:00,94 | Bettina Ustrowski Niemcy | 1:01,06 |
200 metrów | Krisztina Egerszegi Węgry | 2:10,71 | Katrin Jäke Niemcy | 2:13,07 | Bárbara Franco Hiszpania | 2:13,39 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Daniela Hunger Niemcy | 2:15,33 | Darja Szmielowa Rosja | 2:16,90 | Silvia Parera Hiszpania | 2:17,06 |
400 metrów | Krisztina Egerszegi Węgry | 4:39,55 | Darja Szmielowa Rosja | 4:44,91 | Hana Černá Czechy | 4:46,37 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | Niemcy Franziska van Almsick Kerstin Kielgass Manuela Stellmach Daniela Hunger | 3:41,69 | Szwecja Ellen Svensson Linda Olofsson Louise Jöhncke Malin Nilsson | 3:45,33 | Rosja Swietłana Leszukowa Natalja Mieszczeriakowa Olha Kyryczenko Nina Żywaniewska | 3:45,37 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | Niemcy Kerstin Kielgass Simone Osygus Franziska van Almsick Dagmar Hase | 8:03,12 | Szwecja Louise Jöhncke Magdalena Schultz Therèse Lundin Malin Nilsson | 8:08,82 | Wielka Brytania Sarah Hardcastle Debbie Armitage Claire Huddart Karen Pickering | 8:11,11 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | Niemcy Sandra Völker Sylvia Gerasch Bettina Ustrowski Franziska van Almsick | 4:06,91 | Rosja Nina Żywaniewska Olga Prochorowa Swietłana Pozdiejewa Natalja Mieszczeriakowa | 4:10,09 | Wielka Brytania Kathy Osher Jaime King Nicola Kennedy Karen Pickering | 4:12,18 |
Pływanie na otwartym akwenie
- Zawody odbyły się w dniach 28–29 sierpnia 1993 roku w Slapy.
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
5 km | Marco Formentini Włochy | Claudio Cargaro Włochy | Alex Havranek Czechy |
25 km | Dario Taraboi Włochy | Hans van Goor Holandia | Attila Molnar Węgry |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
5 km | Olga Šplíchalová Czechy | Carla Geurts Holandia | Eva Novaková Czechy |
25 km | Anne Chagnaud Francja | Gea Veldhuizen Holandia | Wandy Kater Holandia |
Skoki do wody
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | |
Trampolina 1 m | Peter Böhler Niemcy | 361,74 | Joakim Andersson Szwecja | 347,70 | Boris Lietzow Niemcy | 342,24 |
Trampolina 3 m | Jan Hempel Niemcy | 637,77 | Dmitrij Sautin Rosja | 619,59 | Joakim Andersson Szwecja | 589,74 |
Wieża 10 m | Dmitrij Sautin Rosja | 617,73 | Bob Morgan Wielka Brytania | 617,70 | Jan Hempel Niemcy | 607,62 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Trampolina 1 m | Simona Koch Niemcy | 278,94 | Irina Łaszko Rosja | 276,24 | Wiera Iljina Rosja | 275,40 |
Trampolina 3 m | Brita Baldus Niemcy | 541,68 | Wiera Iljina Rosja | 494,25 | Simona Koch Niemcy | 493,05 |
Wieża 10 m | Swiatłana Chachłowa Rosja | 434,25 | Ute Wetzig Niemcy | 425,61 | Ołena Żupina Ukraina | 411,81 |
Pływanie synchroniczne
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Solo | Olga Siedakowa Rosja | 183,781 | Marianne Aeschbacher Francja | 178,510 | Kerry Shacklock Wielka Brytania | 178,147 |
Duety | Rosja Anna Kozłowa Olga Siedakowa | 183,936 | Francja Marianne Aeschbacher Céline Leveque | 177,268 | Wielka Brytania Kerry Shacklock Laila Vakil | 176,298 |
Zespół | Rosja | 178,504 | Francja | 175,397 | Włochy | 173,304 |
Piłka wodna
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Zespół | Włochy | Węgry | Hiszpania |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Zespół | Holandia | Rosja | Węgry |
Bibliografia
- Wyniki konkurencji pływackich (ang.)
- Medaliści mistrzostw Europy w pływaniu (ang.)
- Medalistki mistrzostw Europy w pływaniu (ang.)
- p
- d
- e