Canadian women's curling championship
1967 Diamond "D" Championship |
---|
Host city | Mount Royal, Quebec |
---|
Arena | Town of Mount Royal Arena |
---|
Dates | February 27 – March 2 |
---|
Winner | Manitoba |
---|
Curling club | Fort Garry Business Girls CC, Fort Garry |
---|
Skip | Betty Duguid |
---|
Third | Joan Ingram |
---|
Second | Laurie Bradawaski |
---|
Lead | Dot Rose |
---|
« 1966 |
The 1967 Diamond "D" Championship the Canadian women's curling championship was held from February 27 to March 2, 1967 at the Town of Mount Royal Arena in Mount Royal, Quebec.[1]
Team Manitoba, who was skipped by Betty Duguid won the event by finishing round robin play unbeaten with a 9–0 record. This was Manitoba's second championship in three years with Manitoba's previous title coming in 1965.[2] This was the second consecutive championship in which the championship rink finished unbeaten and the fourth time overall.
Quebec's 14–13 victory Prince Edward Island in Draw 1 tied the record for the highest combined score by both teams in one game with 27. This tied the record set in 1963 as Ontario defeated New Brunswick by the same score.
This would also be the last women's championship that was sponsored by Dominion Stores as the tournament organizers were unable to reach a compromise with the sponsor.
Teams
The teams are listed as follows:[3][4]
Alberta | British Columbia | Manitoba | New Brunswick | Newfoundland |
Stampede Ladies CC, Calgary Skip: Kay Berreth Third: Marge Rodger Second: Violet Salt Lead: Evelyn Robertson | Kitimat CC, Kitimat Skip: Joy Mitchell Third: Polly Mitchell Second: Verle McKeown Lead: Sheila Phillips | Fort Garry Business Girls CC, Fort Garry Skip: Betty Duguid Third: Joan Ingram Second: Laurie Bradawaski Lead: Dot Rose | Bathurst Ladies CC, Bathurst Skip: Shirley Pilson Third: Anne Orser Second: Helen Gammon Lead: Geraldine Lenihan | Grand Falls CC, Grand Falls Skip: Violet Pike Third: Gladys Clarke Second: Caroline Ball Lead: Joanne Goodyear |
Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan |
Greenwood CC, Greenwood Skip: Helen Rowe Third: Donna Herron Second: June Clow Lead: Jean Mortley | Kenora CC, Kenora Skip: June Shaw Third: Shirley Wiebe Second: Dorothy Holmgren Lead: Joan LeCain | Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Elizabeth MacDonald Third: Marie Toole Second: Barbara Squarebriggs Lead: Peggy Dalziel | Pointe Claire CC, Pointe-Claire Skip: Shirley Bradford Third: June Neville Second: Patricia Berry Lead: Patricia Johnson | Caledonian CC, Regina Skip: Betty Clarke Third: Enid Anderson Second: Jean Broeder Lead: Beverly Langton |
Round robin standings
Final Round Robin standings[4]
Round robin results
All draw times are listed in Eastern Standard Time (UTC−05:00).[4][5]
Draw 1
Monday, February 27, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Rowe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Alberta (Berreth) | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Shaw) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Manitoba (Duguid) | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 12 |
Draw 2
Monday, February 27, 8:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Duguid) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Alberta (Berreth) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 10 |
Nova Scotia (Rowe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Shaw) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
New Brunswick (Pilson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Draw 3
Tuesday, February 28, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Duguid) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Shaw) | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Saskatchewan (Clarke) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Mitchell) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Alberta (Berreth) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Draw 4
Tuesday, February 28, 8:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Duguid) | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | X | 13 |
Newfoundland (Pike) | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Berreth) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Saskatchewan (Clarke) | 1 | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Ontario (Shaw) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | X | 8 |
Draw 5
Wednesday, March 1, 9:00 am
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Rowe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Duguid) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Pike) | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 13 |
Ontario (Shaw) | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
British Columbia (Mitchell) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Draw 6
Wednesday, March 1, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Duguid) | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Saskatchewan (Clarke) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Shaw) | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 9 |
Alberta (Berreth) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | 0 | 3 | 2 | X | 13 |
Newfoundland (Pike) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 7
Wednesday, March 1, 8:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Pike) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Alberta (Berreth) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Mitchell) | 0 | 3 | 0 | 5 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 11 |
Manitoba (Duguid) | 0 | 0 | 6 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 13 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | 5 | X | X | 16 |
New Brunswick (Pilson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Rowe) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Saskatchewan (Clarke) | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 4 | 0 | 2 | 14 |
Draw 8
Thursday, March 2, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
New Brunswick (Pilson) | 1 | 0 | 5 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 12 |
Alberta (Berreth) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 11 |
Saskatchewan (Clarke) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | X | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Pike) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 10 |
Nova Scotia (Rowe) | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Mitchell) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Ontario (Shaw) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 7 |
Draw 9
Thursday, March 3, 8:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Bradford) | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | 1 | 2 | 3 | X | X | 13 |
Alberta (Berreth) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Duguid) | 2 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 11 |
New Brunswick (Pilson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Rowe) | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Ontario (Shaw) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 |
References
- ^ "Perfect Record for Manitoba, Quebec Rink Finishes Second". Montreal Star. March 3, 1967. p. 19. Retrieved June 22, 2022.
- ^ 1967 Diamond 'D' Ladies Championship - Curlingzone
- ^ "2022 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. pp. 104, 107, 111, 114, 117, 122, 126, 129, 132, 135. Archived from the original (PDF) on 2022-04-05. Retrieved 25 May 2022.
- ^ a b c "1967 Diamond D Curling Championship". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 20 February 2023.
- ^ "No Chance For Repeat in Ladies Curling". The Montreal Gazette. Newspapers.com. February 27, 1967. p. 27. Retrieved 20 February 2023.
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|