Canadian women's curling championship
1994 Scott Tournament of Hearts |
---|
Host city | Waterloo, Ontario |
---|
Arena | Waterloo Recreational Sports Complex |
---|
Dates | February 26–March 5 |
---|
Attendance | 44,495[1] |
---|
Winner | Canada |
---|
Curling club | Caledonian CC, Regina |
---|
Skip | Sandra Peterson |
---|
Third | Jan Betker |
---|
Second | Joan McCusker |
---|
Lead | Marcia Gudereit |
---|
Alternate | Anita Ford |
---|
Finalist | Manitoba (Connie Laliberte) |
---|
|
The 1994 Scott Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was held from February 26 to March 5, 1994, at the Waterloo Recreational Sports Complex in Waterloo, Ontario.[2][3] The total attendance for the week was 44,495.[1]
Team Canada, who was skipped by Sandra Peterson repeated as champions after defeating Manitoba in the final 5–3. This was the second time that Team Canada has won the event and the second of three skipped by Peterson (later Schmirler). Peterson's rink would go onto again represent Canada at the 1994 World Women's Curling Championship held in Oberstdorf, Germany, in which they defended their title there as well.
Teams
The teams were listed as follows:[4]
Team Canada | Alberta | British Columbia | Manitoba |
Caledonian CC, Regina Skip: Sandra Peterson Third: Jan Betker Second: Joan McCusker Lead: Marcia Gudereit[a] Alternate: Anita Ford[a] | Grande Prairie CC, Grande Prairie Skip: Gloria Palinkas Third: Crystal McLeod Second: Charlene Robinson Lead: Candy Taylor Alternate: Karen McNamee | Prince George CC, Prince George Skip: Diane Dalio Third: Donna Gervais Second: Rae Ann Copeland Lead: Lorraine Flannigan Alternate: Cheryle Wood | Fort Rouge CC, Winnipeg Skip: Connie Laliberte Third: Karen Purdy Second: Cathy Gauthier Lead: Janet Arnott Alternate: Kristen Kroeker |
New Brunswick | Newfoundland | Nova Scotia | Ontario |
Thistle St. Andrews CC, Saint John Skip: Heidi Hanlon Third: Diane Blair Second: Sheri Stewart Lead: Judy Blanchard Alternate: Ellen Brennan | St. John's CC, St. John's Skip: Laura Phillips Third: Cathy Cunningham Second: Kathy Kerr Lead: Heather Martin Alternate: Susan Thomas | Halifax CC, Halifax Skip: Colleen Jones Third: Kay Zinck Second: Angie Romkey Lead: Kim Kelly Alternate: Monica Moriarty | Rideau CC, Ottawa Skip: Anne Merklinger Third: Theresa Breen Second: Patti McKnight Lead: Audrey Frey Alternate: Kristin Turcotte |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan | Yukon/Northwest Territories |
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Shelly Danks Third: Nancy Reid Second: Janice MacCullum Lead: Shelley Muzika Alternate: Joan Butcher | Buckingham CC, Buckingham Skip: Agnes Charette Third: France Charette Second: Chantal Osborne Lead: Sylvie Daniel Alternate: Joelle Sabourin | Prince Albert G&CC, Prince Albert Skip: Sherry Anderson Third: Kay Montgomery Second: Donna Gignac Lead: Elaine McCloy Alternate: Cathy Fahlman | Whitehorse CC, Whitehorse Skip: Shelley Aucoin Third: Margaret Lawrence Second: Rose-Marie Baker Lead: Doris MacKenzie Alternate: Anne Campbell |
Round Robin standings
Final Round Robin standings[4]
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
Round Robin results
All draw times are listed in Eastern Standard Time (UTC-05:00).[4][5]
Draw 1
Saturday, February 26, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Peterson) | 0 | 2 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Alberta (Palinkas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Draw 2
Saturday, February 26, 7:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Anderson) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 10 |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Canada (Peterson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Draw 3
Sunday, February 27, 9:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Peterson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 9 |
Draw 4
Sunday, February 27, 2:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Saskatchewan (Anderson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Dalio) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Alberta (Palinkas) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Draw 5
Sunday, February 27, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Palinkas) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 9 |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 6
Monday, February 28, 9:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Alberta (Palinkas) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 3 |
Draw 7
Monday, February 28, 2:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Palinkas) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 8
Monday, February 28, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Peterson) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | X | X | X | X | 10 |
Saskatchewan (Anderson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Draw 9
Tuesday, March 1, 9:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 4 | X | X | X | X | 10 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
Alberta (Palinkas) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Draw 10
Tuesday, March 1, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Prince Edward Island (Danks) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 10 |
Quebec (Charette) | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 11 |
Draw 11
Tuesday, March 1, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Anderson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 10 |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | X | X | X | X | 10 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Draw 12
Wednesday, March 2, 9:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Canada (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
British Columbia (Dalio) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Anderson) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | X | X | 11 |
Alberta (Palinkas) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Draw 13
Wednesday, March 2, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (Anderson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Draw 14
Wednesday, March 2, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Dalio) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Canada (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Draw 15
Thursday, March 3, 9:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Peterson) | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
British Columbia (Dalio) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Anderson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 16
Thursday, March 3, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Palinkas) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 4 | X | X | X | X | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Canada (Peterson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 9 |
Saskatchewan (Anderson) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Draw 17
Thursday, March 3, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Dalio) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 11 |
Alberta (Palinkas) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Tiebreakers
Round 1
Friday, March 4, 9:30 am
Round 2
Friday, March 4, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Saskatchewan (Anderson) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Playoffs
Semifinal
Friday, March 4, 7:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Anderson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Final
Saturday, March 5, 1:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Statistics
Top 5 player percentages
Final Round Robin Percentages[4]
Perfect games
Awards
The all-star team and sportsmanship award winners were as follows:[6]
All-Star Team
Effie Hezzelwood Award
The Scotties Tournament of Hearts Sportsmanship Award is presented to the curler who best embodies the spirit of curling at the Scotties Tournament of Hearts. The winner was selected in a vote by all players at the tournament.
Prior to 1998, the award was named after a notable individual in the curling community where the tournament was held that year. For this edition, the award was named after Effie Hezzelwood, who competed on Ontario provincial championship winning rinks in 1959 and 1960 and senior championship teams in 1967 and 1971 and was part of the Diamond senior competition winning team in 1983. She was the recipient of the Labatt Award for her contribution to curling in 1983 and honoured with the Canadian Ladies Curling Association Award in 1986 for dedication and outstanding service.[7]
Name | Team | Position |
Patti McKnight | Ontario | Second |
Notes
- ^ a b Team Canada alternate Anita Ford threw lead stones in Draw 16.
References
- ^ a b "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 85. Retrieved 17 March 2023.
- ^ "Tuesday, February 22, 1994 -- STATEMENTS BY MEMBERS (027)".
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2012-03-19. Retrieved 2011-03-25.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link) - ^ a b c d "1994 Scott Tournament of Hearts". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 24 March 2023.
- ^ "Scott Tournament of Hearts". Calgary Herald. Newspapers.com. February 25, 1994. p. D8. Retrieved 27 March 2023.
- ^ "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 148. Retrieved 28 February 2023.
- ^ "Oshawa Sports Hall of Famer Effie Hezzelwood dies at 99". Durham Region. Oshawa This Week. January 12, 2010. Retrieved 27 March 2023.
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|