List of Asian Games medalists in board games
This is the complete list of Asian Games medalists in board games of chess, go, xiangqi and contract bridge from 2006 to 2022.
Bridge
Men's pair
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | India (IND) Pranab Bardhan Shibhnath Sarkar | China (CHN) Yang Lixin Chen Gang | Hong Kong (HKG) Mak Kwok Fai Lai Wai Kit |
Indonesia (INA) Henky Lasut Freddy Eddy Manoppo |
Men's team
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Singapore (SGP) Fong Kien Hoong Loo Choon Chou Desmond Oh Kelvin Ong Poon Hua Zhang Yukun | Hong Kong (HKG) Lai Wai Kit Lau Pik Kin Mak Kwok Fai Ng Chi Cheung Wan Siu Kau Zen Wei Peu | China (CHN) Chen Gang Ju Chuancheng Shi Haojun Shi Zhengjun Yang Lixin Zhuang Zejun |
India (IND) Ajay Khare Debabrata Majumder Sumit Mukherjee Jaggy Shivdasani Rajeshwar Tiwari Raju Tolani | |||
2022 Hangzhou | Hong Kong (HKG) Chiu Wai Lap Ho Hoi Tung Ho Wai Lam Lai Wai Kit Mak Kwok Fai Sze Shun Sum | India (IND) Ajay Khare Sumit Mukherjee Jaggy Shivdasani Sandeep Thakral Rajeshwar Tiwari Raju Tolani | China (CHN) Hu Linlin Ju Chuancheng Liu Jing Liu Yinghao Zhuang Zejun |
Japan (JPN) Kazuo Furuta Hiroaki Miura Masayuki Tanaka Hiroki Yokoi |
Women's pair
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Ran Jingrong Wu Shaohong | Chinese Taipei (TPE) Wu Yu-fang Tsai Wen-chuan | China (CHN) Huang Yan Wang Nan |
Hong Kong (HKG) Yeung Hoi Ning Pearlie Chan |
Women's team
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2022 Hangzhou | China (CHN) Huang Yan Liu Yan Ran Jingrong Yu Xiuting | Chinese Taipei (TPE) Chen Yin-shou Hsiao Kuan-chu Lin Yin-yu Liu Lin-chin Liu Pei-hua Yang Ming-ching | Hong Kong (HKG) Pearlie Chan Charmian Koo Tang Tsz In Joyce Tung Flora Wong Yeung Hoi Ning |
Singapore (SGP) Leong Jia Min Li Lan Lim Jing Xuan Low Siok Hui Jazlene Ong Selene Tan |
Mixed pair
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Chinese Taipei (TPE) Yang Hsin-lung Lu Yi-zu | Chinese Taipei (TPE) Fan Kang-wei Tsai Po-ya | Indonesia (INA) Taufik Gautama Asbi Lusje Olha Bojoh |
Thailand (THA) Terasak Jitngamkusol Taristchollatorn Chodchoy |
Mixed team
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Li Liang Xun Yonghong Zhang Yizhuo Hu Wen Yang Jinghui Zhu Aiping | Thailand (THA) Somchai Baisamut Terasak Jitngamkusol Kridsadayut Plengsap Taristchollatorn Chodchoy Kanokporn Janebunjong Chodchoy Sophonpanich | Indonesia (INA) Taufik Gautama Asbi Bill Mondigir Robert Parasian Lusje Olha Bojoh Elvita Lasut Julita Grace Joice Tueje |
India (IND) Rajeev Khandelwal Gopinath Manna Bachiraju Satyanarayana Hema Deora Himani Khandelwal Kiran Nadar | |||
2022 Hangzhou | Chinese Taipei (TPE) Fan Kang-wei Liu Ming-chien Wu Tzu-lin Chen Kuan-hsuan So Ho-yee Tsai Po-ya | China (CHN) Chen Yichao Dai Jianming Hu Junjie Fu Bo Wang Jian Zhang Yu | Singapore (SGP) Loo Choon Chou Luo Cheng Gideon Tan Lam Ze Ying Seet Choon Cheng Tan Sock Ngin |
Thailand (THA) Panjaroon Jariyanuntanaet Kirawat Limsinsopon Kridsadayut Plengsap Wanna Amornmeswarintara Kanokporn Janebunjong Pavinee Sitthicharoensawat |
Supermixed team
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Fu Zhong Hou Xu Li Jie Liu Jing Shen Qi Wang Wenfei | Hong Kong (HKG) Ho Hoi Tung Ho Wai Lam Pearlie Chan Charmian Koo Flora Wong Yeung Hoi Ning | Indonesia (INA) Jemmy Boyke Bojoh Michael Bambang Hartono Franky Steven Karwur Bert Toar Polii Rury Andhani Conny Eufke Sumampouw |
Chinese Taipei (TPE) Liu Ming-chien Wang Shao-yu Chen Yin-shou Lin Yin-yu Liu Pei-hua So Ho-yee |
Chess
Men's individual
- Rapid: 2006–2022
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2006 Doha | Murtas Kazhgaleyev (KAZ) | Đào Thiên Hải (VIE) | Bu Xiangzhi (CHN) |
2010 Guangzhou | Rustam Kasimdzhanov (UZB) | Lê Quang Liêm (VIE) | Bu Xiangzhi (CHN) |
2022 Hangzhou | Wei Yi (CHN) | Nodirbek Abdusattorov (UZB) | Javokhir Sindarov (UZB) |
Men's team
- Standard: 2010–2022
Women's individual
- Rapid: 2006–2022
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2006 Doha | Koneru Humpy (IND) | Zhao Xue (CHN) | Zhu Chen (QAT) |
2010 Guangzhou | Hou Yifan (CHN) | Zhao Xue (CHN) | Harika Dronavalli (IND) |
2022 Hangzhou | Zhu Jiner (CHN) | Umida Omonova (UZB) | Hou Yifan (CHN) |
Women's team
- Standard: 2010–2022
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | China (CHN) Hou Yifan Ju Wenjun Zhao Xue Huang Qian Wang Yu | Uzbekistan (UZB) Nafisa Muminova Olga Sabirova Yulduz Hamrakulova Nodira Nodirjanova | Vietnam (VIE) Hoàng Thị Bảo Trâm Phạm Lê Thảo Nguyên Nguyễn Thị Thanh An Nguyễn Thị Mai Hưng Nguyễn Thị Tường Vân |
2022 Hangzhou | China (CHN) Hou Yifan Zhu Jiner Tan Zhongyi Zhai Mo | India (IND) Koneru Humpy Harika Dronavalli R Vaishali Vantika Agrawal Savitha Shri B | Kazakhstan (KAZ) Bibisara Assaubayeva Meruert Kamalidenova Zhansaya Abdumalik Dinara Saduakassova Alua Nurmanova |
Mixed team
- Standard: 2006
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2006 Doha | India (IND) Krishnan Sasikiran Pentala Harikrishna Koneru Humpy | China (CHN) Bu Xiangzhi Wang Yue Zhao Xue | Iran (IRI) Ehsan Ghaemmaghami Elshan Moradi Atousa Pourkashian |
Go
Men's individual
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2022 Hangzhou | Hsu Hao-hung (TPE) | Ke Jie (CHN) | Shin Jin-seo (KOR) |
Men's team
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | South Korea (KOR) Lee Chang-ho Kang Dong-yun Lee Se-dol Cho Han-seung Park Jeong-hwan Choi Cheol-han | China (CHN) Chang Hao Gu Li Liu Xing Kong Jie Xie He Zhou Ruiyang | Japan (JPN) Keigo Yamashita Yuta Iyama Shinji Takao Satoshi Yuki Kimio Yamada Jiro Akiyama |
2022 Hangzhou | South Korea (KOR) Byeon Sang-il Kim Myung-hun Park Jeong-hwan Shin Jin-seo Shin Min-jun Lee Ji-hyun | China (CHN) Li Qincheng Zhao Chenyu Mi Yuting Yang Dingxin Ke Jie Yang Kaiwen | Japan (JPN) Kotaro Seki Toramaru Shibano Ryo Ichiriki Atsushi Sada Yuta Iyama |
Women's team
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | South Korea (KOR) Lee Min-jin Kim Yoon-yeong Cho Hye-yeon Lee Seul-a | China (CHN) Wang Chenxing Rui Naiwei Song Ronghui Tang Yi | Chinese Taipei (TPE) Hsieh Yi-min Joanne Missingham Chang Cheng-ping Wang Jing-yi |
2022 Hangzhou | China (CHN) Wu Yiming Yu Zhiying Li He Wang Yubo | South Korea (KOR) Kim Eun-ji Oh Yu-jin Choi Jeong Kim Chae-young | Japan (JPN) Asami Ueno Risa Ueno Rina Fujisawa |
Mixed pair
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | South Korea (KOR) Park Jeong-hwan Lee Seul-a | China (CHN) Xie He Song Ronghui | South Korea (KOR) Choi Cheol-han Kim Yoon-yeong |
Xiangqi
Men's individual
- Standard: 2010–2022
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | Hong Zhi (CHN) | Nguyễn Thành Bảo (VIE) | Lü Qin (CHN) |
2022 Hangzhou | Zheng Weitong (CHN) | Zhao Xinxin (CHN) | Lại Lý Huynh (VIE) |
Women's individual
- Standard: 2010–2022
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | Tang Dan (CHN) | Wang Linna (CHN) | Gao Yi-ping (TPE) |
2022 Hangzhou | Zuo Wenjing (CHN) | Wang Linna (CHN) | Ngô Lan Hương (SGP) |
Mixed team
- Standard: 2022
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2022 Hangzhou | China (CHN) Wang Yang Zhao Xinxin Zheng Weitong Wang Linna Zuo Wenjing | Vietnam (VIE) Lại Lý Huynh Nguyễn Minh Nhật Quang Nguyễn Thành Bảo Lê Thị Kim Loan Nguyễn Hoàng Yến | Hong Kong (HKG) Chan Chun Kit Tony Fung Wong Hok Him Lam Ka Yan |
References
- Chess Results 2006
- Chess Results 2010
- Asian Xiangqi Federation
- v
- t
- e
Lists of Asian Games medalists
- Archery
- Artistic swimming
- Athletics
- Badminton
- Baseball
- Basketball
- Beach volleyball
- Board games
- Boxing
- Canoeing
- Cricket
- Cycling
- Dancesport
- Diving
- Dragon boat
- Equestrian
- Fencing
- Field hockey
- Football
- Golf
- Gymnastics
- Handball
- Judo
- Ju-jitsu
- Kabaddi
- Karate
- Kurash
- Modern pentathlon
- Roller sports
- Rowing
- Rugby union
- Sailing
- Sepak takraw
- Shooting
- Soft tennis
- Softball
- Sport climbing
- Squash
- Swimming
- Table tennis
- Taekwondo
- Tennis
- Triathlon
- Volleyball
- Water polo
- Weightlifting
- Wrestling
- Wushu