NM i friidrett 1994
NM i friidrett 1994 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Ullensaker-Kisa | ||
Vertsby | Jessheim | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Jessheim Stadion | ||
Dato | 18.-20 juli | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
1993 – 1995 |
Norgesmesterskapet i friidrett 1994 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1994 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Jessheim Stadion på Jessheim 19. – 21. august. Arrangør var Ullensaker-Kisa.[1] Kongepokalvinnere var høydehopperne Steinar Hoen og Hanne Haugland.[2]
- Steinar Hoen vant kongepokalen 1994
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1994 – Voss 5. mars
- Stafetter – Nesbyen 25. – 26. juni
- Halvmaraton – Hommelvik 27. mars[3]
- Maraton – Tromsø (Midnight Sun Marathon) 2. juli[4]
- NM i mangekamp 1994 – Svenningmoen, Overhalla 11. – 12. juni, arrangør Overhalla IL.[5]
- Terrengløp – Langevåg 30. april[6] og Voss 17. september[7]
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingvild Larsen | Laksevåg TIL | 11.73 |
02 | Monica Grefstad | Minerva | 11.76 |
03 | Marit Nyberg | IL i BUL | 11.92 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Meinseth | SK Vidar | 23.57 |
02 | Monica Grefstad | Minerva | 24.21 |
03 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 24.34 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Meinseth | SK Vidar | 52.61 |
02 | Randi Nymoen | IL i BUL | 54.47 |
03 | Mona Karin Riisnes | IL Gular | 54.83 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Hatling | Minerva | 2:05.96 |
02 | Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 2:06.74 |
03 | Kari Uglem | Strindheim IL | 2:08.02 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Stavik | SK Vidar | 4:18.18 |
02 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 4:21.94 |
03 | Gunhild Halle | IL Runar | 4:22.74 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Stavik | SK Vidar | 8:57.40 |
02 | Gunhild Halle | IL Runar | 9:03.38 |
03 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 9:07.18 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Kirkeberg | Kongsvinger IL | 33:46.01 |
02 | Anita Håkenstad | Minerva | 34:17.98 |
03 | Torhild Dybwad | SK Vidar | 34:49.04 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 1:13:14 |
02 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 1:13:59 |
03 | Brynhild Synstnes | Lillehammer IF | 1:15:02 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anita Bergdal | Strindheim IL | 2:54:55 |
02 | Irene Gulli | Hallingdal FIK | 2:55:19 |
03 | Siv G. Barstad | IL Skjalg | 3:00:02 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 6:35 |
02 | Jorunn Rekkedal | Ås | 6:40 |
03 | Vibeke Tegneby | Moss | 6:45 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunhild Halle | Runar | 18:57 |
02 | Christin Sørum | IL Skjalg | 19:02 |
03 | Brynhild Synstnes | Lillehammer IF | 19:05 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 37:38 |
02 | Stine Larsen | Fana IL | 37:49 |
03 | Vigdis Thoengen | IK Tjalve | 38:40 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Monica Grefstad | Minerva | 13.45 |
02 | Lena Solli | SK Vidar | 13.99 |
03 | Rannveig Kvalvik | Moss IL | 14.57 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ellen Bergin | Steinkjer FIK | 60.07 |
02 | Rannveig Kvalvik | Moss IL | 61.17 |
03 | Camilla Dragseth Berg | IL Sturla | 62.99 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Trine Larsen Randi Nymoen Marit Nyberg Mari Bjone | IL i BUL | 47.72 |
02 | Lillian Foss Breivik Line Fiskerstrand Irene Kjerstad Laila Gjerde | Mørejarl | 48.81 |
03 | Marte Bergh Marit Ottestad Therese Stokke Marianne Slåtten | IK Tjalve | 81.58 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kristin Setså Ellen Bergin Sissel Norum Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 3:43.69 |
02 | Marit Nyberg Hilde Hovdenak Mari Bjone Randi Nymoen | IL i BUL | 3:51.91 |
03 | Therese Stokke Liv Thorseng Ragnhild Holmen Waldahl Cecilie Stokke | IK Tjalve | 3:53.02 |
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kristin Setså Sigrid Belbo Sissel Norum Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 9:01.17 |
02 | Anita Strøm Hilde Hovdenak Mari Bjone Randi Nymoen | IL i BUL | 9:19.09 |
03 | Ragnhild Holmen Waldahl Liv Thorseng Katrine Gullestad Cecilie Stokke | IK Tjalve | 9:30.00 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne-Beth Hoven Lena Solli Lene Johannessen Sølvi Meinseth | SK Vidar | 2:13.03 |
02 | Jill Olsen Anne Gundersen Marit Nyberg Randi Nymoen | IL i BUL | 2:14.27 |
03 | Ingrid Flesland Veslemøy Hausken Mona Karin Riisnes Gro Hege Cleveland | BFG Fana | 2:16.55 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | SK Vidar | 1.90 |
02 | Hanne Skei Løvstakken | SK Vidar | 1.81 |
03 | Marianne Vikne | Tønsberg FIK | 1.78 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ingvild Larsen | Laksevåg TIL | 6.38 |
02 | Hanne Haugland | SK Vidar | 6.14 |
03 | Merethe Myrvang | Rana FIK | 6.02 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | SK Vidar | 13.56 |
02 | Lene Espegren | IK Tjalve | 13.48 |
03 | Christine Gulbrandsen | Kristiansand IF | 12.84 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Trine Hattestad | Minerva | 64.62 |
02 | Anne Grethe Bæraas | SK Vidar | 49.38 |
03 | Sølvi Lohne | Urædd | 47.86 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | SK Vidar | 63.70 |
02 | Grete Etholm | SK Snøgg | 48.98 |
03 | Jorunn Tangen Hole | IL Sturla | 45.76 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Janne Antonsen | Spydeberg IL | 14.52 |
02 | Grete Gjermshus | Kongsvinger IL | 13.71 |
03 | Gunn T. Johannessen | FIL AKS-77 | 13.17 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Monica Penne | Bryne IL | 4871 |
Kun 1 deltaker
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 10.45 |
02 | Kennet Kjensli | IK Tjalve | 10.54 |
03 | Per Ivar Sivle | IL Skjalg | 10.65 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kennet Kjensli | IK Tjalve | 21.35 |
02 | Per Ivar Sivle | IL Skjalg | 21.36 |
03 | Gaute Melby Gundersen | SK Vidar | 21.67 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Douglas | SK Vidar | 46.66 |
02 | Anders Gjeldnes | Lambertseter IF | 47.56 |
03 | Jens Storhaug | IL Skjalg | 47.61 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Øivind Ødegård | Minerva | 1:51.02 |
02 | Jussi Udelhoven | IK Tjalve | 1:52.06 |
03 | Tor Martin Lund | Urædd | 1:52.06 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Øivind Ødegård | Minerva | 3:44.90 |
02 | Jim Svenøy | Fræna FIK | 3:45.32 |
03 | Per Thomas Thomassen | IL Gular | 3:45.88 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Nordheggen | Follo FIK | 14:02.89 |
02 | Anders Aukland | Tønsberg FIK | 14:04.24 |
03 | Ivar Øyan | FIK Ren-Eng | 14:05.46 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Nordheggen | Follo FIK | 28:55.67 |
02 | Karl Johan Rasmussen | SK Vidar | 29:25.41 |
03 | Ivar Øyan | FIK Ren-Eng | 29:32.93 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Frank Bjørkli | IL i BUL | 1:04:50 |
02 | Svein Inge Buhaug | IL i BUL | 1:05:41 |
03 | Jon Hesle | IL i BUL | 1:05:42 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Hole | IL i BUL | 2:23.49 |
02 | Oddmund Roalkvam | Stord T&IL | 2:23.52 |
03 | Tor Erik Nyquist | Ull-Kisa | 2:23.54 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ivar Øyan | Ren-Eng | 8:17 |
02 | Svein Inge Buhaug | IL i BUL | 8:19 |
03 | Øyvind Fretheim | BFG Fana | 8:19 |
12 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Dag Øxnevad | IL Skjalg | 38:20 |
02 | Terje Næss | SK Vidar | 38:26 |
03 | Jon Tvedt | Fana IL | 38:56 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anders Aukland | Tønsberg FIK | 1:07:19 |
02 | Kjell Erik Sælen | Fana IL | 1:08:04 |
03 | Stein Ivar Børset | Rindals-Troll | 1:08:06 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gaute Melby Gundersen | SK Vidar | 14.06 |
02 | Erik Ulvness | SK Vidar | 14.35 |
03 | Tom Erik Olsen | Ull-Kisa | 14.65 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Lunn | Minerva | 51.41 |
02 | Jan Erik Brudvik | Ringerike FIK | 51.78 |
03 | Per Øivin Sola | IL Sturla | 51.86 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jim Svenøy | Fræna FIK | 8:47.83 |
02 | Anders Aukland | Tønsberg FIK | 8:53.25 |
03 | Bjarte Bogstad | IL Gular | 8:56.09 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Trond Lindanger Jens Storhaug Helge Farbrot Per Ivar Sivle | IL Skjalg | 41.05 |
02 | Jesper Lorentzen Gaute Melby Gundersen Erik Ulvness Jørgen Ulvness | SK Vidar | 41.17 |
03 | Knut Egil Løkling Frode Homb Robert Asad Aham Okeke | IL i BUL | 41.43 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kristian Fagerland Helge Farbrot Kjell Erik Rugland Jens Storhaug | IL Skjalg | 3:10.73 |
02 | Henrik Nilsen Vegard Rooth Marius Rooth Anders Gjeldnes | Lambertseter IF | 3:12.41 |
03 | Atle McAdam Preben Lilleberg Jussi Udelhoven John Skjelvåg | IK Tjalve | 3:12.83 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Steinar Nedrebø Bjarte Bogstad Knut Høyaas Per Thomas Thomassen | IL Gular | 15:42.34 |
02 | Francis Konow Sæming Hagen Marius Lundby Ivar Øyan | FIK Ren-Eng | 15:50.03 |
03 | Ketil Evjen Hansen Bård Kvalheim Kristian Brækkan Bernt Eltervaag | IK Tjalve | 15:50.10 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Fernando Ramírez Gaute Melby Gundersen Quincy Douglas Atle Douglas | SK Vidar | 1:52.45 |
02 | Trond Lindanger Helge Farbrot Per Ivar Sivle Jens Storhaug | IL Skjalg | 1:52.65 |
03 | John Erik Lambertsen Vegard Rooth Henrik Nilsen Anders Gjeldnes | Lambertseter IF | 1:54.75 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Steinar Hoen | IK Tjalve | 2.30 |
02 | Håkon Särnblom | Minerva | 2.21 |
03 | Bjørn Olsson | Asker Skiklubb | 2.11 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Pål Sæther | Follo FIK | 7.40 |
02 | Sigurd Njerve | Norna-Salhus | 7.36 |
03 | Leif Rune Heng | Midtbygdens IL | 7.29 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Trond Barthel | Gjøvik FIK | 5.52 |
02 | Benjamin Jensen | Mandal og Halse IL | 5.10 |
03 | Atle Hansen | Fredrikstad IF | 4.85 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ketill Hanstveit | Norna-Salhus | 16.44 |
02 | Sigurd Njerve | Norna-Salhus | 16.22 |
03 | Birger Søyland | FIK Orion | 15.12 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Håvard F. Johansen | Fredrikstad IF | 74.26 |
02 | Pål Arne Fagernes | Asker Skiklubb | 72.34 |
03 | Åsmund Martinsen | SK Vidar | 68.12 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 60.00 |
02 | Kjell Ove Hauge | Gloppen FIL | 55.48 |
03 | Lars Ola Sundt | SK Vidar | 53.88 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kjell Ove Hauge | Gloppen FIL | 18.82 |
02 | Roar Hoff | IL Nybrott | 17.96 |
03 | Kåre Sagedal | IK Tjalve | 17.28 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anders Halvorsen | SK Vidar | 62.52 |
02 | Kåre Sagedal | IK Tjalve | 61.22 |
03 | Bjørnar Halvorsen | SK Vidar | 60.80 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Trond Høiby | Ski IL | 6682 |
02 | Marius Sagen | Asker Skiklubb | 6554 |
03 | Espen Jahren | Asker Skiklubb | 6488 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Arvid Eriksen (red.) Sportsboken 1994/95, s. 283-84. Schibsted. ISBN 82-516-1543-7.
- v
- d
- r
- 1896
- 1897
- 1898
- 1899
- 1900
- 1901
- 1902
- 1903
- 1904
- 1905
- 1906
- 1907
- 1908
- 1909
- 1910
- 1911
- 1912
- 1913
- 1914
- 1915
- 1916
- 1917
- 1918
- 1919
- 1920
- 1921
- 1922
- 1923
- 1924
- 1925
- 1926
- 1927
- 1928
- 1929
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- (1940–45 ikke arrangert)
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024