NM i friidrett 1995
NM i friidrett 1995 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Lillehammer | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Stampesletta Stadion | ||
Dato | 18.-20 august | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
1994 – 1996 |
Norgesmesterskapet i friidrett 1995 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1995 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Stampesletta Stadion på Lillehammer 18. – 20. august. Arrangør var Lillehammer IF.[1] Kongepokalvinnere var sprinteren Geir Moen og diskoskasteren Mette Bergmann.[2]
- Mette Bergmann vant kongepokalen 1995
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1995 – Stange 12. februar
- Stafetter – Bjørkelangen 9. – 10. september
- Halvmaraton – Ålgård 8. april[3]
- Maraton – Stavanger 14. oktober[4]
- NM i mangekamp 1995 – Ski Stadion, Ski 10. – 11. juni, arrangør Ski IL.[5]
- Terrengløp – Modum 7. mai[6] og Rindal 24. september[7]
Kvinner
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingvild Larsen | Laksevåg TIL | 11.41 |
02 | Sølvi Meinseth | Sørild FIK | 11.61 |
03 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 11.62 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Meinseth | Sørild FIK | 23.47 |
02 | Ingvild Larsen | Laksevåg TIL | 23.71 |
03 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 23.92 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Meinseth | Sørild FIK | 53.33 |
02 | Randi Nymoen | IL i BUL | 55.23 |
03 | Ingrid Lund | Lillehammer IF | 55.51 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Hatling | Minerva | 2:06.90 |
02 | Hanne Lyngstad | FIK Orion | 2:08.88 |
03 | Veslemøy Hausken | BFG Fana | 2:10.14 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Stavik | SK Vidar | 4:15.08 |
02 | Hanne Lyngstad | FIK Orion | 4:21.65 |
03 | Gunhild Halle | IL Runar | 4:23.06 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Stavik | SK Vidar | 9:04.31 |
02 | Gunhild Halle | IL Runar | 9:10.36 |
03 | Brynhild Synstnes | Lillehammer IF | 9:13.46 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Brynhild Synstnes | Lillehammer IF | 33:09.11 |
02 | Grete Kirkeberg | SK Vidar | 33:33.96 |
03 | Torhild Dybwad | IL i BUL | 34:39.77 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 1:13:22 |
02 | Christin Sørum | IL Skjalg | 1:16:53 |
03 | Anne Bostad Hegvold | IL i BUL | 1:19:41 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Marit Uglem | SK Vidar | 2:50:22 |
02 | Irene Gulli | Hallingdal FIK | 2:55:18 |
03 | Nina Hansteen | SK Vidar | 2:59:33 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 6:20 |
02 | Veslemøy Hausken | BFG Fana | 6:24 |
03 | Grete Slettom | BFG Fana | 6:26 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Brynhild Synstnes | Lillehammer IF | 20:28 |
02 | Gunhild Halle | Runar | 20:49 |
03 | Christin Sørum | IL Skjalg | 21:44 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Kirkeberg | SK Vidar | 35:42 |
02 | Christin Sørum | IL Skjalg | 37:00 |
03 | May Bente Weng | Høybråten & Stovner | 37:01 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lena Solli | SK Vidar | 13.02 |
02 | Monica Grefstad | Minerva | 13.20 |
03 | Lene Espegren | IK Tjalve | 14.23 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Bjone | IL i BUL | 61.78 |
02 | Sissel Norum | Steinkjer FIK | 62.68 |
03 | Camilla Isaksen | IL i BUL | 63.18 |
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lillian Foss Breivik Elisabeth Tollisen Marit Nyberg Birknes Sigvor Melve | IL i BUL | 48.16 |
Kun ett lag fullførte.
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thale Høyer Grimstad Gro Hege Cleveland Asborg Aanstad Ingrid Lund | Lillehammer IF | 4:13.55 |
Kun ett lag stilte til start.
4 x 800 meter stafett
Ingen lag deltok.
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sigvor Melve Marit Nyberg Elisabeth Tollisen Randi Nymoen | IL i BUL | 2:11.81 |
02 | Asborg Aanstad Anne Mette Undlien Ingrid Lund Gro Hege Cleveland | Lillehammer IF | 2:12.29 |
03 | Marit Ottestad Lene Espegren Mona Karin Riisnes Liv Thorseng | IK Tjalve | 2:13.03 |
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | Minerva | 1.90 |
02 | Marianne Vikne | Tønsberg FIK | 1.70 |
03 | Hanne Skei Løvstakken | IK Tjalve | 1.70 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | Minerva | 6.48 |
02 | Ingvild Larsen | Laksevåg TIL | 6.41 |
03 | Erina Hammer | Fredrikstad IF | 5.73 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Lene Espegren | IK Tjalve | 13.42 |
02 | Christine Gulbrandsen | Kristiansands IF | 12.72 |
03 | Nina Johannessen | Kristiansands IF | 12.47 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Grethe Bæraas | SK Vidar | 49.28 |
02 | Susanne Margrethe Ringdal | Sunnylven IL | 49.20 |
03 | Unn Merete Lie | SK Vidar | 47.46 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | SK Vidar | 65.96 |
02 | Elin Isane | Gloppen FIL | 48.00 |
03 | Grete Etholm | SK Snøgg | 47.26 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørgunn Overvik | Vikvarvet IL | 13.79 |
02 | Gunn T. Johannessen | FIL AKS-77 | 13.65 |
03 | Grete Gjermshus | Kongsvinger IL | 13.41 |
Ingen deltagere
Menn
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 10.23 |
02 | Erlend Sæterstøl | IL Gular | 10.37 |
03 | Fernando Ramírez | IL i BUL | 10.41 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 20.29 |
02 | Per Ivar Sivle | IL Skjalg | 20.98 |
03 | Erlend Sæterstøl | IL Gular | 21.07 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Douglas | Bergen FIK | 46.98 |
02 | Quincy Douglas | IL Gular | 47.42 |
03 | Ole Kristian Alsand | Sørild FIK | 47.73 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Douglas | Bergen FIK | 1:45.20 |
02 | Vebjørn Rodal | Oppdal FIK | 1:45.45 |
03 | Eyvind Solbu | Ås IL | 1:49.71 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Vebjørn Rodal | Oppdal FIK | 3:47.16 |
02 | Eyvind Solbu | Ås IL | 3:47.77 |
03 | Per Thomas Thomassen | IL Gular | 3:48.46 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anders Aukland | Tønsberg FIK | 14:25.69 |
02 | Svein Erik Eide | IL Korlevoll | 14:27.51 |
03 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 14:30.02 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tesfaye Bekele | IK Tjalve | 29:53.64 |
02 | Svein Erik Eide | IL Korlevoll | 29:58.55 |
03 | Terje Olsen | Heimdal IF | 30:17.05 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Frank Bjørkli | IL i BUL | 1:06:43 |
02 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 1:07:40 |
03 | Geir Lien | IL i BUL | 1:07:51 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Petter Hjelle | IF Ready | 2:25:03 |
02 | Tor Erik Nyquist | Ull-Kisa | 2:25:21 |
03 | Helge Dolsvåg | Kristiansands IF | 2:26:21 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per Thomas Thomassen | IL Gular | 8:54 |
02 | Geir Glasø | Oppdal | 8:55 |
03 | Terje Gautvik | IK Tjalve | 8:55 |
12 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svein Erik Eide | Korlevoll | 37:06 |
02 | Frank Bjørkli | IL i BUL | 37:07 |
03 | Petter Antonsen | SK Vidar | 37:46 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Petter Antonsen | SK Vidar | 1:03:17 |
02 | Tore Bye | IL i BUL | 1:04:33 |
03 | Stein Ivar Børset | Rindals-Troll | 1:04:36 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gaute M. Gundersen | Minerva | 14.14 |
02 | Tom Erik Olsen | Ull-Kisa | 14.18 |
03 | Per Øivin Sola | IL Sturla | 14.36 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Lunn | Minerva | 51.75 |
02 | Per Øivin Sola | IL Sturla | 51.88 |
03 | Atle McAdam | IK Tjalve | 51.89 |
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jim Svenøy | Fræna FIK | 8:37.04 |
02 | Øyvind Fretheim | BFG Fana | 8:47.60 |
03 | Bjarte Bogstad | IL Gular | 8:54.93 |
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jørn Birknes Kennet Kjensli John Ertzgaard Hans Christian Alnæs | IK Tjalve | 41.57 |
02 | Knut Egil Løkling Fernando Ramirez Toralf Thomassen Frode Homb | IL i BUL | 41.82 |
03 | Stig M. Løken Magnus Gjerde Joachim Johnsen Marcus Karlsen | Lillehammer IF | 42.50 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Erlend Sæterstøl Bård Sandal Karl Henrik Felde Quincy Douglas | IL Gular | 3:15.33 |
02 | Joachim Johnsen Espen Ramstad Stig M. Løken Magnus Gjerde | Lillehammer IF | 3:18.15 |
Lambertseter gikk først over mål (3.15.29), men hadde en utenlandsk statsborger på laget (Colin Rattigan).
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Arild Bøhleng Yngve Solheim Knut Erik Rame Abdikani Mohammed Ahmed | IL i BUL | 16:14.02 |
02 | Jon Inge Heldal Tor Martin Lund Ole Jakob Næss Kjetil Røe Edvardsen | Urædd | 16:29.21 |
Kun to lag fullførte.
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mattis Barka Trond Lindanger Per Ivar Sivle Kjell E. Rugland | IL Skjalg | 1:53.48 |
02 | Jørn Birknes John Ertzgaard John Skjelvaag Atle McAdam | IK Tjalve | 1:53.85 |
03 | Toralf Thomassen Fernando Ramirez Harald Lund Bjørn Arild Bøhleng | IL i BUL | 1:53.98 |
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Steinar Hoen | IK Tjalve | 2.25 |
02 | Håkon Särnblom | Minerva | 2.23 |
03 | Steinar Grini | Spydeberg IL | 2.21 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Gøran Moen | IL Gular | 7.80 |
02 | Morten Næss | IK Tjalve | 7.51 |
03 | Sigurd Njerve | Norna-Salhus | 7.49 |
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Trond Barthel | Gjøvik FIK | 5.70 |
02 | Atle Hansen | Fredrikstad IF | 4.95 |
03 | Ketil Rønneberg | Fredrikstad IF | 4.90 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sigurd Njerve | Norna-Salhus | 16.73 |
02 | Ketill Hanstveit | Norna-Salhus | 16.14 |
03 | Morten Næss | IK Tjalve | 15.55 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arne Indrebø | Gloppen FIL | 74.68 |
02 | Pål Arne Fagernes | Asker Skiklubb | 74.06 |
03 | Håvard F. Johansen | Fredrikstad IF | 73.72 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 60.92 |
02 | Olav Jenssen | SK Vidar | 60.06 |
03 | Kjell Ove Hauge | Gloppen FIL | 56.46 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Georg Andersen | Urædd | 18.84 |
02 | Roar Hoff | IL Nybrott | 18.28 |
03 | Kjell Ove Hauge | Gloppen FIL | 18.10 |
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kåre Sagedal | IK Tjalve | 61.18 |
02 | Anders Halvorsen | SK Vidar | 60.18 |
03 | Karl Marthiniussen | SK Vidar | 58.64 |
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Trond Høiby | Ski IL | 6866 |
02 | Marius Sagen | Asker Skiklubb | 6653 |
03 | Birger Søyland | FIK Orion | 6218 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Arvid Eriksen (red.) Sportsboken 1995/96, s. 288-89. Schibsted. ISBN 82-516-1583-6.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1995
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1995
- v
- d
- r
- 1896
- 1897
- 1898
- 1899
- 1900
- 1901
- 1902
- 1903
- 1904
- 1905
- 1906
- 1907
- 1908
- 1909
- 1910
- 1911
- 1912
- 1913
- 1914
- 1915
- 1916
- 1917
- 1918
- 1919
- 1920
- 1921
- 1922
- 1923
- 1924
- 1925
- 1926
- 1927
- 1928
- 1929
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- (1940–45 ikke arrangert)
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024