EM i friidrett 1958
EM i friidrett 1958 | |||
---|---|---|---|
Stockholms stadion i 2007 | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Stockholm | ||
Vertsland | Sverige | ||
Arena(er) | Stockholms stadion | ||
Dato | 19.–24. august 1958 | ||
Utgavenummer | 6 | ||
Deltakernasjoner | 26 | ||
Deltakere | 626 | ||
Øvelser | 36 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Bern 1954 – Beograd 1962 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
20 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
EM i friidrett 1958 ble arrangert i Stockholm 19.–24. august 1958. Konkurransene ble arrangert på olympiastadion fra 1912.
Det ble satt to europarekorder: Tsjekkiske Dana Zátopková kastet spydet 56,02 meter, og tyskeren Martin Lauer tangerte rekorden på 110 meter hekk med 13,7.
Resultater
Menn
Løpsøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Armin Hary Vest-Tyskland | 10,3 (MR) | Manfred Germar Vest-Tyskland | 10,4 | Peter Radford Storbritannia | 10,4 |
200 meter | Manfred Germar Vest-Tyskland | 21,0 | David Segal Storbritannia | 21,3 | Jocelyn Delecour Frankrike | 21,3 |
400 meter | John Wrighton Storbritannia | 46,5 (MR) | John Salisbury Storbritannia | 46,5 | Karl-Friedrich Haas Vest-Tyskland | 47,0 |
800 meter | Michael Rawson Storbritannia | 1.47,8 | Audun Boysen Norge | 1.47,9 | Paul Schmidt Vest-Tyskland | 1.47,9 |
1500 meter | Brian Hewson Storbritannia | 3.41,9 (MR) | Dan Waern Sverige | 3.42,1 | Ronald Delany Irland | 3.42,3 |
5000 meter | Zdzisław Krzyszkowiak Polen | 13.53,4 | Kazimierz Zimny Polen | 13.55,2 | Gordon Pirie Storbritannia | 14.01,6 |
10000 meter | Zdzisław Krzyszkowiak Polen | 28.56,0 (MR) | Jevgenij Sjukov Sovjetunionen | 28.58,6 | Nikolaj Pudov Sovjetunionen | 29:02,2 |
Maraton | Sergej Popov Sovjetunionen | 2.15.17 | Ivan Filin Sovjetunionen | 2.20.51 | Fred Norris Storbritannia | 2.21.15 |
20 km kappgang | Stanley Vickers Storbritannia | 1.33.09 | Leonid Spirin Sovjetunionen | 1.35.04 | Lennart Back Sverige | 1.35.22 |
50 km kappgang | Jevgenij Maskinskov Sovjetunionen | 4.17.15 | Abdon Pamich Italia | 4.18.00 | Max Weber Øst-Tyskland | 4.19.58 |
110 meter hekk | Martin Lauer Vest-Tyskland | 13,7 (ER) | Stanko Lorger Jugoslavia | 14,1 | Anatolij Mikhajlov Sovjetunionen | 14,4 |
400 meter hekk | Jurij Litujev Sovjetunionen | 51,1 | Per-Owe Trollsås Sverige | 51,6 | Bruno Galliker Sveits | 51,8 |
3000 meter hinder | Jerzy Chromik Polen | 8.38,2 (MR) | Semjon Rzjisjtjin Sovjetunionen | 8.38,8 | Hans Hüneke Vest-Tyskland | 8.43,6 |
4 x 100 meter stafett | Vest-Tyskland Vest-Tyskland | 40,2 (MR) | Storbritannia Storbritannia | 40,4 | Sovjetunionen Sovjetunionen | 40,4 |
4 x 400 meter stafett | Storbritannia Storbritannia | 3.07,9 (MR) | Vest-Tyskland Vest-Tyskland | 3.08,2 | Sverige Sverige
| 3.10,7 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høyde | Richard Dahl Sverige | 2,12 (MR) | Jiří Lanský Tsjekkoslovakia | 2,10 | Stig Pettersson Sverige | 2,10 |
Lengde | Igor Ter-Ovanesian Sovjetunionen | 7,81 (MR) | Kazimierz Kropidłowski Polen | 7,67 | Henryk Grabowski Polen | 7,51 |
Stavsprang | Eeles Landström Finland | 4,50 (MR) | Manfred Preussger Øst-Tyskland | 4,50 | Vladimir Bulatov Sovjetunionen | 4,50 |
Tresteg | Józef Schmidt Polen | 16,43 (MR) | Oleg Rjakhovskij Sovjetunionen | 16,02 | Vilhjálmur Einarsson Island | 16,00 |
Spyd | Janusz Sidło Polen | 80,18 (MR) | Egil Danielsen Norge | 78,27 | Gergely Kulcsár Ungarn | 75,26 |
Diskos | Edmund Piątkowski Polen | 53,92 (MR) | Todor Artarski Bulgaria | 53,82 | Vladimir Trusenjov Sovjetunionen | 53,74 |
Kulestøt | Arthur Rowe Storbritannia | 17,78 (MR) | Viktor Lipsnis Sovjetunionen | 17,47 | Jiří Skobla Tsjekkoslovakia | 17,12 |
Slegge | Tadeusz Rut Polen | 64,78 (MR) | Mikhail Krivonosov Sovjetunionen | 63,78 | Gyula Zsivótzky Ungarn | 63,68 |
Tikamp | Vasilij Kuznetsov Sovjetunionen | 7697 p. (MR) | Uno Palu Sovjetunionen | 7448 p. | Walter Meier Øst-Tyskland | 7405 p. |
Kvinner
Løpsøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Heather Armitage Storbritannia | 11,7 (MR) | Vera Krepkina Sovjetunionen | 11,7 | Christa Stubnick Øst-Tyskland | 11,8 |
200 meter | Barbara Janiszewska Polen | 24,1 | Hannelore Sadau Øst-Tyskland | 24,3 | Marija Itkina Sovjetunionen | 24,3 |
400 meter | Marija Itkina Sovjetunionen | 53,7 | Jekaterina Parljuk Sovjetunionen | 54,8 | Molly Hiscox Storbritannia | 55,7 |
800 meter | Jelizaveta Jermolajeva Sovjetunionen | 2.06,3 (MR) | Diane Leather Storbritannia | 2.06,6 | Dzidra Levitska Sovjetunionen | 2.06,6 |
80 meter hekk | Galina Bystrova Sovjetunionen | 10,9 (MR) | Zenta Kopp Vest-Tyskland | 10,9 | Gisela Birkemeyer Øst-Tyskland | 11,0 |
4 x 100 meter stafett | Sovjetunionen Sovjetunionen | 45,3 (MR) | Storbritannia Storbritannia | 46,0 | Polen Polen | 46,0 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høyde | Iolanda Balaş Romania | 1,77 (MR) | Taisija Tsjentsjik Sovjetunionen | 1,70 | Dorothy Shirley Storbritannia | 1,67 |
Lengde | Liesel Jakobi Vest-Tyskland | 6,14 (MR) | Valentina Litujeva Sovjetunionen | 6,00 | Nina Protsjenko Sovjetunionen | 5,99 |
Spyd | Dana Zátopková Tsjekkoslovakia | 56,02 (MR) | Birutė Zalogaitytė Sovjetunionen | 51,30 | Jutta Neumann Vest-Tyskland | 50,50 |
Diskos | Tamara Press Sovjetunionen | 52,32 (MR) | Štěpánka Mertová Tsjekkoslovakia | 52,19 | Kriemhild Hausmann Vest-Tyskland | 50,99 |
Kulestøt | Marianne Werner Vest-Tyskland | 15,74 (MR) | Tamara Tysjkevitsj Sovjetunionen | 15,54 | Tamara Press Sovjetunionen | 15,53 |
Femkamp | Galina Bystrova Sovjetunionen | 4215 p. (MR) | Nina Vinogradova Sovjetunionen | 4112 p. | Edeltraud Eiberle Vest-Tyskland | 4076 p. |
Forkortelser
- ER: Europarekord
- MR: Mesterskapsrekord
Medaljestatistikk
* Vertsnasjon ( Sverige)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen (URS) | 11 | 15 | 9 | 35 |
2 | Polen (POL) | 8 | 2 | 2 | 12 |
3 | Storbritannia (GBR) | 7 | 5 | 5 | 17 |
4 | Vest-Tyskland (FRG) | 6 | 3 | 6 | 15 |
5 | Sverige (SWE)* | 1 | 2 | 3 | 6 |
6 | Tsjekkoslovakia (TCH) | 1 | 2 | 1 | 4 |
7 | Finland (FIN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Romania (ROU) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
9 | Øst-Tyskland (GDR) | 0 | 2 | 4 | 6 |
10 | Norge (NOR) | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | Bulgaria (BUL) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Italia (ITA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Jugoslavia (YUG) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Ungarn (HUN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
15 | Frankrike (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Irland (IRL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Island (ISL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sveits (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (18 land) | 36 | 36 | 36 | 108 |
Kilder
- Resultater, kvinner GBR Athletics
- Resultater, menn GBR Athletics