EM i friidrett 1962
EM i friidrett 1962 | |||
---|---|---|---|
Stadion Partizana i 2011 (Stadion JNA) | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Beograd | ||
Vertsland | Jugoslavia | ||
Arena(er) | Stadion JNA | ||
Dato | 12.–16. september 1962 | ||
Utgavenummer | 7 | ||
Deltakernasjoner | 29 | ||
Deltakere | 670 | ||
Øvelser | 36 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Stockholm 1958 – Budapest 1966 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
10 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
EM i friidrett 1962 ble arrangert i Beograd 12.–16. september.
Det ble satt tre nye verdensrekorder. Italieneren Salvatore Morale tangerte verdensrekorden på 400 meter hekk med tiden 49,2 sekunder. Maria Itkina fra Sovjetunionen tangerte verdensrekorden på 400 meter med 53,4 sekunder. Og sovjetiske Tamara Press satte ny verdensrekord i kuleringen med et støt på 18,55 meter.
I tillegg ble det satt tre europarekorder. Ungareren Gyula Zsivótzky kastet 69,64 med slegge. Gerda Kraan fra Nederland løp 800 meter på 2.02,8. Det polske laget på 4 x 100 meter stafett for kvinner satte ny europarekord med 44,5 sekunder.
Resultater
Menn
Løpsøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Claude Piquemal Frankrike | 10,4 | Jocelyn Delecour Frankrike | 10,4 | Peter Gamper Vest-Tyskland | 10,4 |
200 meter | Owe Jonsson Sverige | 20,7 (MR) | Marian Foik Polen | 20,8 | Sergio Ottolina Italia | 20,8 |
400 meter | Robbie Brightwell Storbritannia | 45,9 (MR) | Manfred Kinder Vest-Tyskland | 46,1 | Hans-Joachim Reske Vest-Tyskland | 46,4 |
800 meter | Manfred Matuschewski DDR | 1.50,5 | Valerij Bulysjev Sovjetunionen | 1.51,2 | Paul Schmidt Vest-Tyskland | 1.51,2 |
1500 meter | Michel Jazy Frankrike | 3.40,9 (MR) | Witold Baran Polen | 3.42,1 | Tomás Salinger Tsjekkoslovakia | 3.42,2 |
5000 meter | Bruce Tulloh Storbritannia | 14.00,6 | Kazimierz Zimny Polen | 14.01,8 | Pjotr Bolotnikov Sovjetunionen | 14.02,6 |
10000 meter | Pjotr Bolotnikov Sovjetunionen | 28.54,0 (MR) | Friedrich Janke DDR | 29.01,6 | Roy Fowler Storbritannia | 29.02,0 |
Maraton | Brian Kilby Storbritannia | 2.23.19 | Aurèle Vandendriessche Belgia | 2.24.02 | Viktor Bajkov Sovjetunionen | 2.24.20 |
20km kappgang | Ken Matthews Storbritannia | 1.35.55 | Hans-Georg Reimann DDR | 1.36.14 | Vladimir Golubnitsjij Sovjetunionen | 1.36.38 |
50 km kappgang | Abdon Pamich Italia | 4.18.47 | Grigorij Panitsjkin Sovjetunionen | 4.24.36 | Don Thompson Storbritannia | 4.29.00 |
110 meter hekk | Anatolij Mikhajlov Sovjetunionen | 13,8 | Giovanni Gornacchia Italia | 14,0 | Nikolaj Berezutskij Sovjetunionen | 14,2 |
400 meter hekk | Salvatore Morale Italia | 49,2 (VR) | Jörg Neumann Vest-Tyskland | 50,3 | Helmut Janz Vest-Tyskland | 50,5 |
3000 meter hinder | Gaston Roelants Belgia | 8.32,6 (MR) | Zoltan Vamoș Romania | 8.37,6 | Nikolaj Sokolov Sovjetunionen | 8.40,6 |
4 x 100 meter stafett | Vest-Tyskland Vest-Tyskland | 39,5 (MR) | Polen Polen | 39,5 | Storbritannia Storbritannia
| 39,8 |
4 x 400 meter stafett | Vest-Tyskland Vest-Tyskland | 3.05,8 (MR) | Storbritannia Storbritannia | 3.05,9 | Sveits Sveits
| 3.07,0 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høyde | Valerij Brumel Sovjetunionen | 2,21 (MR) | Stig Pettersson Sverige | 2,13 | Robert Sjavlakadze Sovjetunionen | 2,09 |
Lengde | Igor Ter-Ovanesian Sovjetunionen | 8,19 (MR) | Rainer Stenius Finland | 7,85 | Pentti Eskola Finland | 7,85 |
Stavsprang | Pentti Nikula Finland | 4,80 (MR) | Rudolf Tomášek Tsjekkoslovakia | 4,60 | Kauko Nyström Finland | 4,60 |
Tresteg | Józef Szmidt Polen | 16,55 (MR) | Vladimir Gorjajev Sovjetunionen | 16,39 | Oleg Fedosejev Sovjetunionen | 16,24 |
Spyd | Jānis Lūsis Sovjetunionen | 82,04 (MR) | Viktor Tsybulenko Sovjetunionen | 77,92 | Władysław Nikiciuk Polen | 77,66 |
Diskos | Vladimir Trusenjov Sovjetunionen | 57,11 (MR) | Kees Koch Nederland | 55,96 | Lothar Milde DDR | 55,47 |
Kulestøt | Vilmos Varjú Ungarn | 19,02 (MR) | Viktor Lipsnis Sovjetunionen | 18,38 | Alfred Sosgórnik Polen | 18,28 |
Slegge | Gyula Zsivótzky Ungarn | 69,64 (ER) | Aleksej Baltovskij Sovjetunionen | 66,93 | Jurij Bakarinov Sovjetunionen | 66,57 |
Tikamp | Vasilij Kuznetsov Sovjetunionen | 8026 p. (MR) | Werner von Moltke Vest-Tyskland | 8022 p. | Manfred Bock Vest-Tyskland | 7835 p. |
Kvinner
Løpsøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Dorothy Hyman Storbritannia | 11,3 (MR) | Jutta Heine Vest-Tyskland | 11,3 | Teresa Ciepły Polen | 11,4 |
200 meter | Jutta Heine Vest-Tyskland | 23,5 (MR) | Dorothy Hyman Storbritannia | 23,7 | Barbara Sobotta Polen | 23,9 |
400 meter | Marija Itkina Sovjetunionen | 53,4 (VR) | Joy Grieveson Storbritannia | 53,9 | Tilly van der Zwaard Nederland | 54,4 |
800 meter | Gerda Kraan Nederland | 2.02,8 (ER) | Waltraud Kaufmann DDR | 2.05,0 | Olga Kazi Ungarn | 2.05,0 |
80 meter hekk | Teresa Ciepły Polen | 10,6 (MR) | Karin Balzer DDR | 10,6 | Maria Piątkowska Polen | 10,6 |
Erika Fisch Vest-Tyskland | ||||||
4 x 100 meter stafett | Polen Polen | 44,5 (ER) | Vest-Tyskland Vest-Tyskland | 44,6 | Storbritannia Storbritannia | 44,9 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høyde | Iolanda Balaş Romania | 1,83 (MR) | Olga Gere Jugoslavia | 1,76 | Linda Knowles Storbritannia | 1,73 |
Lengde | Tatjana Sjelkanova Sovjetunionen | 6,36 (MR) | Elżbieta Krzesińska Polen | 6,22 | Mary Rand Storbritannia | 6,22 |
Spyd | Elvīra Ozoliņa Sovjetunionen | 54,93 | Maria Diaconescu Romania | 52,10 | Alevtina Sjastitko Sovjetunionen | 51,80 |
Diskos | Tamara Press Sovjetunionen | 56,91 (MR) | Doris Müller DDR | 56,30 | Jolán Kontsek Ungarn | 52,82 |
Kulestøt | Tamara Press Sovjetunionen | 18,55 (VR) | Renate Garisch DDR | 17,17 | Galina Zybina Sovjetunionen | 16,95 |
Femkamp | Galina Bystrova Sovjetunionen | 4833 p. (MR) | Denise Guénard Frankrike | 4735 p. | Helga Hoffmann Vest-Tyskland | 4676 p. |
Forkortelser
- VR: Verdensrekord
- ER: Europarekord
- MR: Mesterskapsrekord
Medaljestatistikk
* Vertsnasjon ( Jugoslavia)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen (URS) | 13 | 6 | 10 | 29 |
2 | Storbritannia (GBR) | 5 | 3 | 6 | 14 |
3 | Vest-Tyskland (FRG) | 3 | 5 | 7 | 15 |
4 | Polen (POL) | 3 | 5 | 5 | 13 |
5 | Frankrike (FRA) | 2 | 2 | 0 | 4 |
6 | Italia (ITA) | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Ungarn (HUN) | 2 | 0 | 2 | 4 |
8 | Øst-Tyskland (GDR) | 1 | 6 | 1 | 8 |
9 | Romania (ROU) | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Finland (FIN) | 1 | 1 | 2 | 4 |
11 | Nederland (NED) | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Belgia (BEL) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sverige (SWE) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14 | Tsjekkoslovakia (TCH) | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Jugoslavia (YUG)* | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 | Sveits (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt (16 land) | 36 | 36 | 37 | 109 |
Kilder
- Resultater, kvinner GBR Athletics
- Resultater, menn GBR Athletics
Autoritetsdata