U20-EM i friidrett 2019
U20-EM i friidrett 2019 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Borås | ||
Vertsland | Sverige | ||
Arena(er) | Borås, Ryavallen | ||
Dato | 18.–21. juli 2019 | ||
Utgavenummer | 25 | ||
Nettsted | Offisielt nettsted (en) |
U20-EM i friidrett 2019 ble arrangert i Borås i Sverige fra 18. til 21. juli 2019.[1][2] For Norges vedkommende ble det to medaljer, en gullmedalje ved Pål Haugen Lillefosse i stavsprang og en bronsemedalje for Markus Rooth i Tikamp.
Medaljevinnere
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Lorenzo Paissan Italia Italia | 10.44 | Antoni Plichta Polen Polen | 10.52 | Chad Miller Storbritannia Storbritannia | 10.53 |
200 meter | Onyema Adigida Nederland Nederland | 21.08 | Elias Goer Tyskland | 21.16 | Mattia Donola Italia Italia | 21.18 |
400 meter | Edoardo Scotti Italia Italia | 45.88 EU20L | Bernat Erta Spania Spania | 46.24 PB | Ricky Petrucciani Sveits Sveits | 46.34 |
800 meter | Oliver Dustin Storbritannia Storbritannia | 1:50.56 | Ben Pattison Storbritannia Storbritannia | 1:50.68 | Finley McLear Storbritannia Storbritannia | 1:51.19 |
1500 meter | Nuno Pereira Portugal Portugal | 3:55.85 | Robin van Riel Nederland Nederland | 3:56.03 | Joshua Lay Storbritannia Storbritannia | 3:56.20 |
3000 meter | Elias Schreml Tyskland | 8:16.07 PB | Miloš Maleševic Serbia Serbia | 8:16.68 PB | Ömer Amaçtan Tyrkia Tyrkia | 8:17.51 PB |
5000 meter | Aaron Las Heras Spania Spania | 14:02.76 PB | Ayetullah Aslanhan Tyrkia Tyrkia | 14:05.01 PB | Darragh McElhinney Irland Irland | 14:06.05 |
110 meter hekk | Joshua Zeller Storbritannia Storbritannia | 13.39 | Mark Heiden Nederland Nederland | 13.58 PB | Paul Chabauty Frankrike Frankrike | 13.64 |
400 meter hekk | Carl Bengtström Sverige Sverige | 50.32 SB | Seamus Derbyshire Storbritannia Storbritannia | 50.86 PB | Matej Baluch Slovakia Slovakia | 51.26 PB |
3000 meter hinder | Murat Yalçinkaya Tyrkia Tyrkia | 8:58.20 | Omar Nuur Sverige Sverige | 8:58.79 PB | Etson Barros Portugal Portugal | 9:01.85 |
4 × 100 meter stafett | Tyskland Fabian Olbert Simon Wulff Elias Goer Lucas Ansah-Peprah | 39.79 | Italia Italia Mattia Donola Lorenzo Paissan Lorenzo Ianes Lorenzo Patta | 39.89 | Nederland Nederland Keitharo Oosterwolde Mark Heiden Gino van Wijk Brett Duff | 40.28 |
4 × 400 meter stafett | Tyrkia Tyrkia Oguzhan Kaya Kubilay Ençu Berke Akçam Ilyas Çanakci Emirhan Kos | 3:08.34 EU20L | Tsjekkia Tsjekkia Ladislav Topfer Filip Licman Daniel Lehár Matej Krsek Jakub Majercák | 3:08.50 NU20R | Spania Spania Eliezer Zolawo Javier Sánchez Vicente Antúnez Bernat Erta Gerson Pozo | 3:08.66 |
10 km kappgang | Mikita Kaliada Belarus Belarus | 41:10.03 EU20L | Riccardo Orsoni Italia Italia | 41:51.71 PB | Lukasz Niedzialek Polen Polen | 42:20.66 SB |
Høydehopp | Thomas Carmoy Belgia Belgia | 2.22 | Oleh Dorosjtsjuk Ukraina Ukraina | 2.14 | Arttu Mattila Finland Finland | 2.12 SB |
Stavsprang | Pål Haugen Lillefosse Norge Norge | 5.41 | Illya Kravchenko Ukraina Ukraina | 5.31 | Robin Emig Frankrike Frankrike | 5.31 PB |
Lengdehopp | Jules Pommery Frankrike Frankrike | 7.83 PB | Jarod Biya Sveits Sveits | 7.78 NU20R | Andreas Samuel Bucsa Romania Romania | 7.53 |
Tresteg | Artem Konovalenko Ukraina Ukraina | 16.50 EU20L | Mark Mazheika Belarus Belarus | 16.22 PB | Andreas Pantazis Hellas Hellas | 16.08 PB |
Kulestøt | Aleh Tamashevich Belarus Belarus | 21.32 | Wojciech Marok Polen Polen | 20.07 PB | Alperen Karahan Tyrkia Tyrkia | 19.76 |
Diskoskast | Yasiel Brayan Sotero Spania Spania | 62.93 | Michal Forejt Tsjekkia Tsjekkia | 62.17 PB | Jakub Forejt Tsjekkia Tsjekkia | 61.64 |
Sleggekast | Myhaylo Kokhan Ukraina Ukraina | 84.73 WU20L | Christos Frantzeskakis Hellas Hellas | 84.22 NU20R | Giorgio Olivieri Italia Italia | 78.75 |
Spydkast | Simon Wieland Sveits Sveits | 79.44 NU23R | Krišjanis Suntažs Latvia Latvia | 79.23 PB | Dimítrios Tsitsos Hellas Hellas | 77.79 PB |
Tikamp | Simon Ehammer Sveits Sveits | 7851 NU20R | Léon Mak Nederland Nederland | 7700 PB | Markus Rooth Norge Norge | 7692 PB |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Vittoria Fontana Italia Italia | 11.40 NU20R | N’ketia Seedo Nederland Nederland | 11.40 | Jaël Bestué Spania Spania | 11.59 |
200 meter | Amy Hunt Storbritannia Storbritannia | 22.94 | Gémima Joseph Frankrike Frankrike | 23.60 | Lucie Ferauge Belgia Belgia | 23.63 |
400 meter | Polina Miller ANA | 51.72 EU23L | Amber Anning Storbritannia Storbritannia | 52.18 PB | Barbora Malíková Tsjekkia Tsjekkia | 52.37 NU20R |
800 meter | Isabelle Boffey Storbritannia Storbritannia | 2:02.92 EU20L | Delia Sclabas Sveits Sveits | 2:03.36 | Keely Hodgkinson Storbritannia Storbritannia | 2:03.40 PB |
1500 meter | Delia Sclabas Sveits Sveits | 4:25.95 | Sarah Healy Irland Irland | 4:27.14 | Tugba Toptas Tyrkia Tyrkia | 4:28.13 |
3000 meter | Zofia Dudek Polen Polen | 9:30.06 | Mariana Machado Portugal Portugal | 9:30.66 | Elisa Ducoli Italia Italia | 9:32.42 |
5000 meter | Klara Lukan Slovenia | 16:03.62 EU20L | Nadia Battocletti Italia Italia | 16:09.39 PB | Laura Valgreen Petersen Danmark Danmark | 16:10.44 PB |
100 meter hekk | Tilde Johansson Sverige Sverige | 13.16 EU20L | Pia Skrzyszowska Polen Polen | 13.35 PB | Lucy-Jane Matthews Storbritannia Storbritannia | 13.38 NU18B |
400 meter hekk | Femke Bol Nederland Nederland | 56.25 | Sára Mátó Ungarn Ungarn | 56.89 NU23R | Sara Gallego Spania Spania | 57.44 SB |
3000 meter hinder | Paula Schneiders Tyskland | 10:08.66 PB | Claire Palou Frankrike Frankrike | 10:12.31 NU20R | Josina Papenfuß Tyskland | 10:12.42 |
4 × 100 meter stafett | Storbritannia Storbritannia Cassie-Ann Pemberton Amy Hunt Georgina Adam Immanuela Aliu | 44.11 | Nederland Nederland Minke Bisschops Zoë Sedney Demi van den Wildenberg N’ketia Seedo | 44.21 | Tyskland Kathleen Reinhardt Denise Uphoff Chiara Schimpf Talea Prepens Svenja Pfetsch | 44.34 |
4 × 400 meter stafett | Storbritannia Storbritannia Natasha Harrison Isabelle Boffey Louise Evans Amber Anning Maisey Snaith Nayanna Dubarry-Gay Hannah Foster | 3:33.03 WU20L | Belarus Belarus Katsiaryna Zhyvayeva Asteria Limai Valiantsina Chymbar Alina Luchshava | 3:37.06 NU20R | Polen Polen Aleksandra Formella Sara Neumann Aleksandra Wsolek Susane Lächele Paulina Zielinska | 3:37.13 |
10 km kappgang | Meryem Bekmez Tyrkia Tyrkia | 44:44.50 | Evin Demir Tyrkia Tyrkia | 46:38.68 | Mariona García Spania Spania | 46:50.50 PB |
Høydehopp | Yaroslava Mahuchikh Ukraina Ukraina | 1.92 | Adelina Khalikova ANA | 1.90 WU18L | Natalya Spiridonova ANA | 1.87 |
Stavsprang | Aksana Gataullina ANA | 4.36 EU20L | Marie-Julie Bonnin Frankrike Frankrike | 4.16 PB | Elien Vekemans Belgia Belgia | 4.16 |
Lengdehopp | Larissa Iapichino Italia Italia | 6.58 | Tilde Johansson Sverige Sverige | 6.52 | Holly Mills Storbritannia Storbritannia | 6.50 |
Tresteg | Spiridoula Karidi Hellas Hellas | 14.00 NU20R | Aleksandra Nacheva Bulgaria | 13.81 | Ruta Lasmane Latvia Latvia | 13.48 |
Kulestøt | Jorinde van Klinken Nederland Nederland | 17.39 | Pinar Akyol Tyrkia Tyrkia | 16.19 WU18L | Erna Sóley Gunnarsdóttir Island Island | 15.65 |
Diskoskast | Alida van Daalen Nederland Nederland | 55.92 NU18B | Özlem Becerek Tyrkia Tyrkia | 54.17 | Amanda Ngandu-Ntumba Frankrike Frankrike | 53.22 |
Sleggekast | Valeriya Ivanenko Ukraina Ukraina | 65.83 | Samantha Borutta Tyskland | 63.53 | Zsanett Németh Ungarn Ungarn | 61.99 |
Spydkast | Carolina Visca Italia Italia | 56.48 | Julia Ulbricht Tyskland | 54.98 | Gedly Tugi Estland Estland | 54.52 PB |
Sjukamp | María Vicente Spania Spania | 6115 WU20L NR | Kate O'Connor Irland Irland | 6093 PB | Annik Kälin Sveits Sveits | 6069 PB |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Sverige)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannia (GBR) | 6 | 3 | 6 | 15 |
2 | Italia (ITA) | 5 | 3 | 3 | 11 |
3 | Nederland (NED) | 4 | 5 | 1 | 10 |
4 | Ukraina (UKR) | 4 | 2 | 0 | 6 |
5 | Tyrkia (TUR) | 3 | 4 | 3 | 10 |
6 | Tyskland (GER) | 3 | 3 | 2 | 8 |
7 | Sveits (SUI) | 3 | 2 | 2 | 7 |
8 | Spania (ESP) | 3 | 1 | 4 | 8 |
9 | Belarus (BLR) | 2 | 2 | 0 | 4 |
Sverige (SWE)* | 2 | 2 | 0 | 4 | |
999 – | ANA (ANA) | 2 | 1 | 1 | 4 |
11 | Frankrike (FRA) | 1 | 3 | 3 | 7 |
12 | Polen (POL) | 1 | 3 | 2 | 6 |
13 | Hellas (GRE) | 1 | 1 | 2 | 4 |
14 | Portugal (POR) | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 | Belgia (BEL) | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Norge (NOR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Slovenia (SLO) | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Tsjekkia (CZE) | 0 | 2 | 2 | 4 |
19 | Irland (IRL) | 0 | 2 | 1 | 3 |
20 | Latvia (LAT) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Ungarn (HUN) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
22 | Bulgaria (BUL) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Serbia (SRB) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24 | Danmark (DEN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Estland (EST) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Finland (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Island (ISL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania (ROU) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovakia (SVK) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (29 land) | 44 | 44 | 44 | 132 |
Referanser
Eksterne lenker
- (en) Offisielt nettsted