U23-EM i friidrett 2023
U23-EM i friidrett 2023 | |||
---|---|---|---|
Leppävaara stadion. | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Esbo | ||
Vertsland | Finland | ||
Arena(er) | Leppävaara Stadium | ||
Dato | 13. – 16. juli 2023 | ||
Utgavenummer | 14 | ||
Nettsted | Offisielt nettsted (fi) · Offisielt nettsted (en) | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
2021 – |
U23-EM i friidrett 2023 ble arrangert på Leppävaara stadion i Esbo i Finland fra 13. til 16. juli 2023.[1][2]
Medaljevinnere
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Jeremiah Azu Storbritannia Storbritannia | 10.05 | Raphael Bouju Nederland Nederland | 10.17 | Pablo Matéo Frankrike Frankrike | 10.18 |
200 meter | Blessing Akwasi Afrifah Israel Israel | 20.67 | Raphael Bouju Nederland Nederland | 20.68 | Timothé Mumenthaler Sveits Sveits | 20.85 |
400 meter | Håvard Bentdal Ingvaldsen Norge Norge | 45.13 | Lionel Spitz Sveits Sveits | 45.27 PB | Attila Molnár Ungarn Ungarn | 45.36 |
800 meter | Yanis Meziane Frankrike Frankrike | 1:45.92 | Ethan Hussey Storbritannia Storbritannia | 1:45.95 | Paul Anselmini Frankrike Frankrike | 1:45.99 |
1500 meter | Stefan Nillessen Nederland Nederland | 3:43.35 | Mohamed Attaoui Spania Spania | 3:43.63 | Samuel Pihlström Sverige Sverige | 3:43.73 |
5000 meter | Charles Hicks Storbritannia Storbritannia | 13:35.07 | Eemil Helander Finland Finland | 13:40.15 PB | Will Barnicoat Storbritannia Storbritannia | 13:45.24 PB |
10 000 meter | Rory Leonard Storbritannia Storbritannia | 29:08.33 | Francesco Guerra Italia Italia | 29:11.86 | Miguel Baidal Spania Spania | 29:14.91 |
110 meter hekk | Sasha Zhoya Frankrike Frankrike | 13.31 | Lorenzo Ndele Simonelli Italia Italia | 13.36 | Erwann Cinna Frankrike Frankrike | 13.47 PB |
400 meter hekk | Ismail Nezir Tyrkia Tyrkia | 49.19 | Berke Akçam Tyrkia Tyrkia | 49.48 SB | Oskar Edlund Sverige Sverige | 49.57 PB |
3000 meter hinder | Alejandro Quijada Spania Spania | 8:28.91 PB | Etson Barros Portugal Portugal | 8:32.08 | Baptiste Guyon Frankrike Frankrike | 8:33.64 |
4 × 100 meter stafett | Italia Italia Eric Marek Matteo Melluzzo Marco Ricci Junior Tardioli | 38.917 NU23R | Frankrike Frankrike Jordan Jalce Hugo Cerra Mohammed Badru Pablo Matéo | 38.920 SB | Polen Polen Igor Bogaczynski Adam Lukomski Lukasz Zok Patryk Krupa | 39.06 |
4 × 400 meter stafett | Italia Italia Luca Sito Riccardo Meli Francesco Domenico Rossi Lorenzo Benati | 3:02.49 EU23L | Tyrkia Tyrkia Ilyas Çanakçi Kubilay Ençü Berke Akçam Ismail Nezir | 3:03.04 NU23R | Storbritannia Storbritannia Ethan Brown Brodie Young Samuel Reardon Edward Faulds | 3:03.12 SB |
20 km kappgang | Paul McGrath Spania Spania | 1:21:03 PB | Andrea Cosi Italia Italia | 1:23:02 | Jerry Jokinen Finland Finland | 1:24:41 NU23R |
Høydehopp | Ali Eren Ünlü Tyrkia Tyrkia | 2.22 | Oleh Dorosjtsjuk Ukraina Ukraina Roman Petruk Ukraina Ukraina | 2.19 | – | |
Stavsprang | Juho Alasaari Finland Finland | 5.71 | Robin Emig Frankrike Frankrike | 5.66 | Pål Haugen Lillefosse Norge Norge | 5.66 |
Lengdehopp | Henrik Flåtnes Norge Norge | 7.96 PB | Simon Batz Tyskland | 7.72 | Mátyás Németh Ungarn Ungarn | 7.71 |
Tresteg | Simon Gore Frankrike Frankrike | 16.40 SB | Gabriel Wallmark Sverige Sverige | 16.24 SB | Batuhan Çakir Tyrkia Tyrkia | 16.16 |
Kulestøt | Tizian Lauria Tyskland | 19.80 PB | Eric Maihöfer Tyskland | 19.44 SB | Muhamet Ramadani Kosovo Kosovo | 19.20 |
Diskoskast | Mykolas Alekna Litauen Litauen | 68.34 CR | Marius Karges Tyskland | 62.56 | Yasiel Sotero Spania Spania | 61.69 |
Sleggekast | Mykhaylo Kokhan Ukraina Ukraina | 77.21 SB | Merlin Hummel Tyskland | 75.61 | Sören Klose Tyskland | 73.70 |
Spydkast | Artur Felfner Ukraina Ukraina | 83.04 EU23L | Topias Laine Finland Finland | 79.77 | Michele Fina Italia Italia | 77.23 PB |
Tikamp | Markus Rooth Norge Norge | 8608 CR | Sander Aae Skotheim Norge Norge | 8561 | Sven Roosen Nederland Nederland | 8128 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | N’ketia Seedo Nederland Nederland | 11.22 | Boglárka Takács Ungarn Ungarn | 11.30 | Melissa Gutschmidt Sveits Sveits | 11.33 |
200 meter | Delphine Nkansa Belgia Belgia | 23.31 | Boglárka Takács Ungarn Ungarn | 23.33 | Polyniki Emmanouilidou Hellas Hellas | 23.41 |
400 meter | Yemi Mary John Storbritannia Storbritannia | 51.04 PB | Henriette Jæger Norge Norge | 51.06 NR | Keely Hodgkinson Storbritannia Storbritannia | 51.76 PB |
800 meter | Daniela García Spania Spania | 2:02.96 | Veera Mattila Finland Finland | 2:03.14 PB | Georgia-Maria Despollari Hellas Hellas | 2:04.14 |
1500 meter | Sophie O'Sullivan Irland Irland | 4:07.18 PB | Sarah Healy Irland Irland | 4:07.36 | Shannon Flockhart Storbritannia Storbritannia | 4:08.37 PB |
5000 meter | Megan Keith Storbritannia Storbritannia | 15:34.33 | Maria Forero Spania Spania | 15:43.22 | Amina Maatoug Nederland Nederland | 15:50.83 |
10 000 meter | Alice Goodall Storbritannia Storbritannia | 33:16.45 | Sara Nestola Italia Italia | 33:17.51 | Aurora Bado Italia Italia | 34:12.75 |
100 meter hekk | Ditaji Kambundji Sveits Sveits | 12.68 CR | Elena Carraro Italia Italia | 12.962 | Anna Tóth Ungarn Ungarn | 12.967 |
400 meter hekk | Andrea Rooth Norge Norge | 55.78 EU23L | Louise Maraval Frankrike Frankrike | 55.83 PB | Lena Pressler Østerrike Østerrike | 55.94 NR |
3000 meter hinder | Olivia Gürth Tyskland | 9:26.98 CR | Greta Karinauskaite Litauen Litauen | 9:30.96 | Marta Serrano Spania Spania | 9:41.47 |
4 × 100 meter stafett | Storbritannia Storbritannia Cassie-Ann Pemberton Amy Hunt Alyson Bell Aleeya Sibbons | 43.04 CR | Frankrike Frankrike Hillary Gode Marie-Ange Rimlinger Gémima Joseph Paméra Losange | 43.39 SB | Sveits Sveits Nathacha Kouni Iris Caligiuri Léonie Pointet Melissa Gutschmidt | 43.59 NU23R |
4 × 400 meter stafett | Frankrike Frankrike Lea Thery-Demarque Cassandra Delaunay-Belleville Pauline Toriel Louise Maraval | 3:30.60 EU23L | Sveits Sveits Michelle Gröbli Lena Wernli Giulia Senn Catia Gubelmann | 3:30.62 NU23R | Spania Spania Rocio Arroyo Berta Segura Blanca Hervás Carmen Avilés | 3:31.11 NU23R |
20 km kappgang | Pauline Stey Frankrike Frankrike | 1:31:17 NU23R | Alexandrina Mihai Italia Italia | 1:32:32 PB | Camille Moutard Frankrike Frankrike | 1:35:40 |
Høydehopp | Elena Kulichenko Kypros Kypros | 1.91 | Panagiota Dosi Hellas Hellas | 1.89 PB | Wiktoria Miaso Polen Polen | 1.87 SB |
Stavsprang | Marie-Julie Bonnin Frankrike Frankrike | 4.50 | Elien Vekemans Belgia Belgia | 4.45 | Kitty Friele Faye Norge Norge | 4.40 PB |
Lengdehopp | Larissa Iapichino Italia Italia | 6.93 | Maja Åskag Sverige Sverige | 6.73 | Tessy Ebosele Spania Spania | 6.63 |
Tresteg | María Vicente Spania Spania | 14.21 | Maja Åskag Sverige Sverige | 13.76 | Jessica Kähärä Finland Finland | 13.59 |
Kulestøt | Alida van Daalen Nederland Nederland | 18.32 EU23L | Serena Vincent Storbritannia Storbritannia | 16.93 PB | Emilia Kangas Finland Finland | 16.75 |
Diskoskast | Alida van Daalen Nederland Nederland | 56.77 | Özlem Becerek Tyrkia Tyrkia | 55.38 | Lotta Flatum Norge Norge | 54.45 |
Sleggekast | Silja Kosonen Finland Finland | 73.71 CR | Charlotte Payne Storbritannia Storbritannia | 69.22 | Aileen Kuhn Tyskland | 68.30 |
Spydkast | Elína Tzéngko Hellas Hellas | 60.73 | Gedly Tugi Estland Estland | 57.62 | Anni-Linnea Alanen Finland Finland | 56.67 |
Sjukamp | Saga Vanninen Finland Finland | 6317 | Sofie Dokter Nederland Nederland | 6256 | Pippi Lotta Enok Estland Estland | 6002 |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Finland)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannia (GBR) | 7 | 3 | 4 | 14 |
2 | Frankrike (FRA) | 6 | 4 | 5 | 15 |
3 | Nederland (NED) | 4 | 3 | 2 | 9 |
4 | Spania (ESP) | 4 | 2 | 5 | 11 |
5 | Norge (NOR) | 4 | 2 | 3 | 9 |
6 | Italia (ITA) | 3 | 6 | 2 | 11 |
7 | Finland (FIN)* | 3 | 3 | 4 | 10 |
8 | Tyskland (GER) | 2 | 4 | 2 | 8 |
9 | Tyrkia (TUR) | 2 | 3 | 1 | 6 |
10 | Ukraina (UKR) | 2 | 2 | 0 | 4 |
11 | Sveits (SUI) | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Hellas (GRE) | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Belgia (BEL) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Irland (IRL) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Litauen (LTU) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
16 | Israel (ISR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kypros (CYP) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | Sverige (SWE) | 0 | 3 | 2 | 5 |
19 | Ungarn (HUN) | 0 | 2 | 3 | 5 |
20 | Estland (EST) | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Portugal (POR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
22 | Polen (POL) | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Kosovo (KOS) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Østerrike (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (24 land) | 44 | 45 | 43 | 132 |
Referanser
- ^ 2023 European Athletics U23 Championships athletic websiteEuropean Athletics Association
- ^ 2023 European Athletics U23 Championships HomepageEuropean Athletics Association
Eksterne lenker
- (fi) Offisielt nettsted
- (en) Offisielt nettsted
- (en) 2023 European Athletics U23 Championships – kategori av bilder, video eller lyd på Commons