1981-es úszó-Európa-bajnokság
Úszó-Európa-bajnokság (1981) | |||
Adatok | |||
Ország | Jugoszlávia | ||
Rendező város | Split | ||
Dátum | szeptember 5–12. | ||
Versenyszámok | 37 | ||
|
Az 1981-es úszó-Európa-bajnokságot Splitben, Jugoszláviában rendezték szeptember 5. és szeptember 12. között. Az Eb-n 37 versenyszámot rendeztek. 29-et úszásban, 4-et műugrásban, 3-at szinkronúszásban és egyet vízilabdában.
Éremtáblázat
(A táblázatban Magyarország és a rendező nemzet eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | NDK | 15 | 11 | 3 | 29 |
2. | Szovjetunió | 13 | 11 | 8 | 32 |
3. | Nagy-Britannia | 3 | 2 | 3 | 8 |
4. | NSZK | 2 | 2 | 4 | 8 |
5. | Magyarország | 2 | 0 | 1 | 3 |
6. | Svédország | 1 | 4 | 2 | 7 |
7. | Jugoszlávia | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Hollandia | 0 | 3 | 4 | 7 |
9. | Lengyelország | 0 | 1 | 3 | 4 |
10. | Ausztria | 0 | 1 | 2 | 3 |
11. | Olaszország | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Spanyolország | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Csehszlovákia | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Franciaország | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Románia | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Svájc | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 37 | 37 | 37 | 111 |
Érmesek
Úszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m-es gyorsúszás | Per Johansson Svédország | 50,55 | Jörg Woithe NDK | 50,81 | Szergej Kraszjuk Szovjetunió | 50,91 |
200 m-es gyorsúszás | Szergej Kopljakov Szovjetunió | 1:51,23 | Michael Söderlund Svédország | 1:51,62 | Thomas Lejdström Svédország | 1:52,35 |
400 m-es gyorsúszás | Borut Petrič Jugoszlávia | 3:51,63 | Vlagyimir Szalnyikov Szovjetunió | 3:51,77 | Darjan Petrič Jugoszlávia | 3:53,71 |
1500 m-es gyorsúszás | Vlagyimir Szalnyikov Szovjetunió | 15:09,17 | Borut Petrič Jugoszlávia | 15:17,31 | Rafael Escalas Spanyolország | 15:17,93 |
100 m-es hátúszás | Wladár Sándor Magyarország | 56,72 | Vlagyimir Semetov Szovjetunió | 56,75 | Viktor Kuznyecov Szovjetunió | 56,90 |
200 m-es hátúszás | Wladár Sándor Magyarország | 2:00,80 | Vlagyimir Semetov Szovjetunió | 2:01,32 | Frédéric Delcourt Franciaország | 2:03,35 |
100 m-es mellúszás | Jurij Kisz Szovjetunió | 1:03,44 | Arsens Miskarovs Szovjetunió | 1:03,63 | Gerald Mörken NSZK | 1:03,85 |
200 m-es mellúszás | Robertas Žulpa Szovjetunió | 2:16,15 | Arsens Miskarovs Szovjetunió | 2:18,08 | Adrian Moorhouse Nagy-Britannia | 2:18,14 |
100 m-es pillangóúszás | Alekszej Markovszkij Szovjetunió | 54,39 | Pär Arvidsson Svédország | 54,60 | Vagyim Dombrovszkij Szovjetunió | 55,00 |
200 m-es pillangóúszás | Michael Groß NSZK | 1:59,19 | Phil Hubble Nagy-Britannia | 2:00,21 | Szerhij Feszenko Szovjetunió | 2:00,48 |
200 m-es vegyesúszás | Alekszandr Szidorenko Szovjetunió | 2:03,41 | Giovanni Franceschi Olaszország | 2:04,97 | Josef Hladký Csehszlovákia | 2:06,15 |
400 m-es vegyesúszás | Szerhij Feszenko Szovjetunió | 4:22,77 | Leszek Górski Lengyelország | 4:23,62 | Giovanni Franceschi Olaszország | 4:24,82 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Szovjetunió Vlagyimir Semetov Vlagyimir Szalnyikov Alekszandr Csajev Szergej Kopljakov | 3:21,48 | Svédország Per Holmertz Per Wikström Lasse Lindqvist Per Johansson | 3:22,48 | NSZK Peter Knust Wilfried Kuhlem Michael Groß Andreas Schmidt | 3:22,67 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Szovjetunió Vlagyimir Semetov Vlagyimir Szalnyikov Alekszandr Csajev Szergej Kopljakov | 7:24,41 | NSZK Michael Groß Gerald Schlupp Andreas Schmidt Frank Wennmann | 7:25,22 | Svédország Michael Söderlund Per Wikström Per-Alvar Magnusson Thomas Lejdström | 7:27,78 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Szovjetunió Viktor Kuznyecov Jurij Kisz Alekszej Markovszkij Szergej Kraszjuk | 3:44,23 | Svédország Bengt Baron Glen Christiansen Pär Arvidsson Per Johansson | 3:45,01 | NDK Dirk Richter Sigurd Hanke Olaf Ziesche Jörg Woithe | 3:45,66 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m-es gyorsúszás | Caren Metschuck NDK | 55,74 | Birgit Meineke NDK | 56,06 | Conny van Bentum Hollandia | 56,73 |
200 m-es gyorsúszás | Carmela Schmidt NDK | 2:00,27 | Birgit Meineke NDK | 2:00,57 | Conny van Bentum Hollandia | 2:01,15 |
400 m-es gyorsúszás | Ines Diers NDK | 4:08,58 | Carmela Schmidt NDK | 4:08,71 | Jackie Wilmott Nagy-Britannia | 4:15,23 |
800 m-es gyorsúszás | Carmela Schmidt NDK | 8:32,79 | Ines Diers NDK | 8:32,89 | Jackie Wilmott Nagy-Britannia | 8:37,22 |
100 m-es hátúszás | Ina Kleber NDK | 1:02,81 | Cornelia Polit NDK | 1:03,12 | Carmen Bunaciu Románia | 1:03,34 |
200 m-es hátúszás | Cornelia Polit NDK | 2:12,55 | Jolanda de Rover Hollandia | 2:15,22 | Larisza Gorcsakova Szovjetunió | 2:16,10 |
100 m-es mellúszás | Ute Geweniger NDK | 1:08,60 | Suki Brownsdon Nagy-Britannia | 1:11,05 | Larisza Belokony Szovjetunió | 1:11,17 |
200 m-es mellúszás | Ute Geweniger NDK | 2:32,41 | Larisza Belokony Szovjetunió | 2:33,07 | Grazyna Dziedzic Lengyelország | 2:35,35 |
100 m-es pillangóúszás | Ute Geweniger NDK | 1:00,40 | Ines Geißler NDK | 1:00,97 | Karin Seick NSZK | 1:01,37 |
200 m-es pillangóúszás | Ines Geißler NDK | 2:08,50 | Heike Dähne NDK | 2:09,59 | Agnieszka Czopek Lengyelország | 2:13,57 |
200 m-es vegyesúszás | Ute Geweniger NDK | 2:12,64 | Petra Schneider NDK | 2:13,49 | Olga Klevakina Szovjetunió | 2:19,10 |
400 m-es vegyesúszás | Petra Schneider NDK | 4:39,30 | Ute Geweniger NDK | 4:45,43 | Agnieszka Czopek Lengyelország | 4:50,75 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | NDK Birgit Meineke Caren Metschuck Ines Diers Susanne Link | 3:44,37 | NSZK Marion Aizpors Karin Seick Ute Neubert Susane Schuster | 3:47,42 | Hollandia Annemarie Verstappen Monique Drost Wilma van Velsen Conny van Bentum | 3:49,65 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | NDK Ina Kleber Ute Geweniger Ines Geißler Caren Metschuck | 4:09,72 | Szovjetunió Larisza Gorcsakova Larisza Belokony Natalja Pokasz Natalja Sztrunnyikova | 4:13,23 | NSZK Ute Neubert Andrea Schonborn Karin Seick Marion Aizpors | 4:13,42 |
Műugrás
- Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Alekszandr Portnov Szovjetunió | 665,94 | Szergej Kuzmin Szovjetunió | 641,49 | Niki Stajković Ausztria | 639,72 |
10 m-es toronyugrás | David Ambarcumjan Szovjetunió | 606,96 | Vlagyimir Alejnyik Szovjetunió | 601,92 | Dieter Waskow NDK | 550,20 |
- Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Zsanna Zsirulnyikova Szovjetunió | 499,74 | Martina Jäschke NDK | 492,18 | Irina Kalinyina Szovjetunió | 467,31 |
10 m-es toronyugrás | Katarina Zipperling NDK | 433,05 | Tatyjana Beljakova Szovjetunió | 403,23 | Martina Jäschke NDK | 393,33 |
Szinkronúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Egyéni | Carolyn Wilson Nagy-Britannia | 176,017 | Alexandra Worisch Ausztria | 167,684 | Marijke Engelen Hollandia | 166,767 |
Páros | Nagy-Britannia Caroline Holmyard Carolyn Wilson | 171,417 | Hollandia Catrien Eijken Marijke Engelen | 166,142 | Ausztria Eva-Maria Edinger Alexandra Worisch | 163,201 |
Csapat | Nagy-Britannia | 168,658 | Hollandia | 167,850 | Svájc | 164,356 |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi | NSZK | Szovjetunió | Magyarország |
Források
- European Swimming Championships (Men). gbrathletics.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- European Swimming Championships (Women). gbrathletics.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- Swimming European Championship 1981 Split (CRO). todor66.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap