1998-as rövid pályás úszó-Európa-bajnokság
Rövid pályás úszó-Európa-bajnokság (1998) | |||
Adatok | |||
Ország | Egyesült Királyság | ||
Rendező város | Sheffield | ||
Dátum | december 11–13. | ||
Nemzetek | 34 | ||
Sportolók | 355 | ||
Versenyszámok | 38 | ||
|
Az 1998-as rövid pályás úszó-Európa-bajnokságot december 11. és december 13. között rendezték Sheffieldban, Nagy-Britanniában. Ez volt a második rövid pályás úszó-Eb néven rendezett esemény. Az Eb-n 38 versenyszámot rendeztek.
Éremtáblázat
(A táblázatban a rendező nemzet eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Németország | 10 | 8 | 5 | 23 |
2. | Egyesült Királyság | 7 | 5 | 9 | 21 |
3. | Hollandia | 6 | 5 | 4 | 15 |
4. | Svédország | 3 | 6 | 6 | 15 |
5. | Szlovákia | 3 | 1 | 0 | 4 |
6. | Lengyelország | 3 | 0 | 0 | 3 |
7. | Olaszország | 1 | 2 | 1 | 4 |
8. | Dánia | 1 | 1 | 2 | 4 |
9. | Csehország | 1 | 0 | 2 | 3 |
10. | Finnország | 1 | 0 | 1 | 2 |
11. | Belgium | 1 | 0 | 0 | 1 |
11. | Horvátország | 1 | 0 | 0 | 1 |
11. | Izland | 1 | 0 | 0 | 1 |
11. | Svájc | 1 | 0 | 0 | 1 |
15. | Spanyolország | 0 | 2 | 2 | 4 |
15. | Ukrajna | 0 | 2 | 2 | 4 |
17. | Ausztria | 0 | 1 | 2 | 3 |
18. | Franciaország | 0 | 1 | 0 | 1 |
18. | Litvánia | 0 | 1 | 0 | 1 |
18. | Szlovénia | 0 | 1 | 0 | 1 |
21. | Izrael | 0 | 0 | 1 | 1 |
21. | Oroszország | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 40 | 36 | 38 | 114 |
Érmesek
- WR – világrekord (World Record)
- ER – Európa-rekord (európai versenyző által elért eddigi legjobb eredmény) (European Record)
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Mark Foster Egyesült Királyság | 21,31 WR | Mark Veens Hollandia | 21,79 | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 21,87 |
100 m-es gyorsúszás | Lars Frölander Svédország | 47,54 | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 47,68 | Mark Veens Hollandia | 47,97 |
200 m-es gyorsúszás | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 1:44,00 | Massimiliano Rosolino Olaszország | 1:44,92 | Jacob Carstensen Dánia | 1:45,55 |
400 m-es gyorsúszás | Emiliano Brembilla Olaszország | 3:40,45 ER | Massimiliano Rosolino Olaszország | 3:42,87 | Jacob Carstensen Dánia | 3:44,56 |
1500 m-es gyorsúszás | Graeme Smith Egyesült Királyság | 14:42,29 | Igor Snitko Ukrajna | 14:51,70 | Emiliano Brembilla Olaszország | 14:53,45 |
50 m-es hátúszás | Thomas Rupprath Németország | 24,13 WR | Stev Theloke Németország | 24,66 | Daniel Carlsson Svédország | 24,67 |
100 m-es hátúszás | Stev Theloke Németország | 52,71 | Darius Grigalionis Litvánia | 53,41 | Eithan Urbach Izrael | 53,64 |
200 m-es hátúszás | Örn Arnarson Izland | 1:55,16 | Adam Ruckwood Egyesült Királyság | 1:55,34 | Jorge Sánchez Spanyolország | 1:55,78 |
50 m-es mellúszás | Mark Warnecke Németország | 26,70 WR | Patrik Isaksson Svédország | 27,21 | Patrick Schmollinger Ausztria | 27,60 |
100 m-es mellúszás | Patrik Isaksson Svédország | 59,22 | Mark Warnecke Németország | 59,77 | Jens Kruppa Németország | 59,89 |
200 m-es mellúszás | Adam Whitehead Egyesült Királyság | 2:08,54 | Stéphan Perrot Franciaország | 2:09,41 | Maxim Podoprigora Ausztria | 2:10,09 |
50 m-es pillangóúszás | Miloš Milošević Horvátország | 23,30 WR | Mark Foster Egyesült Királyság | 23,34 | Lars Frölander Svédország | 23,48 |
100 m-es pillangóúszás | James Hickman Egyesült Királyság | 51,04 WR | Lars Frölander Svédország | 51,11 | Denys Sylantyev Ukrajna | 51,87 |
200 m-es pillangóúszás | James Hickman Egyesült Királyság | 1:52,96 | Denys Sylantyev Ukrajna | 1:54,13 | Thomas Rupprath Németország | 1:54,99 |
100 m-es vegyes úszás | Jani Sievinen Finnország | 53,64 | Jens Kruppa Németország | 54,00 | James Hickman Egyesült Királyság | 54,45 |
200 m-es vegyes úszás | James Hickman Egyesült Királyság | 1:56,36 | Marcel Wouda Hollandia | 1:56,51 | Jani Sievinen Finnország | 1:57,14 |
400 m-es vegyes úszás | Marcel Wouda Hollandia | 4:07,70 | Frederik Hviid Spanyolország | 4:12,13 | Christian Keller Németország | 4:12,56 |
4 × 50 m-es gyorsúszás váltó | Hollandia Mark Veens Johan Kenkhuis Stefan Aartsen Pieter van den Hoogenband | 1:26,99 | Egyesült Királyság Mark Foster James Hickman Simon Handley Sion Brinn | 1:27,74 | Németország Stephan Kunzelmann Lars Conrad Alexander Lüderitz Carsten Dehmlow | 1:28,01 |
4 × 50 m-es vegyes váltó | Németország Thomas Rupprath Mark Warnecke Alexander Lüderitz Stephan Kunzelmann Svédország Daniel Carlsson Patrik Isaksson Jonas Åkesson Lars Frölander | 1:35,51 | nem adták ki | Egyesült Királyság James Hickman Darren Mew Mark Foster Sion Brinn | 1:36,11 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 24,41 ER | Katrin Meißner Németország | 24,79 | Sue Rolph Egyesült Királyság | 24,80 |
100 m-es gyorsúszás | Sue Rolph Egyesült Királyság | 53,84 | Martina Moravcová Szlovákia | 53,93 | Louise Jöhncke Svédország | 53,97 |
200 m-es gyorsúszás | Martina Moravcová Szlovákia | 1:55,12 ER | Franziska van Almsick Németország | 1:57,05 | Louise Jöhncke Svédország | 1:57,39 |
400 m-es gyorsúszás | Carla Geurts Hollandia | 4:08,05 | Vicki Horner Egyesült Királyság | 4:09,02 | Karen Legg Egyesült Királyság | 4:09,66 |
800 m-es gyorsúszás | Flavia Rigamonti Svájc | 8:27,85 | Carla Geurts Hollandia | 8:29,20 | Sarah Collings Egyesült Királyság | 8:33,70 |
50 m-es hátúszás | Sandra Völker Németország | 27,27 WR | Therese Alshammar Svédország | 28,46 | Alena Nývltová Csehország | 28,47 |
100 m-es hátúszás | Sandra Völker Németország | 59,84 | Antje Buschschulte Németország | 59,97 | Alena Nývltová Csehország | 1,00,40 |
200 m-es hátúszás | Antje Buschschulte Németország | 2,07,31 | Helen Don-Duncan Egyesült Királyság | 2,09,83 | Yuliya Fomenko Oroszország | 2,10,38 |
50 m-es mellúszás | Sylvia Gerasch Németország | 31,43 | Vera Lischka Ausztria | 31,61 | Jaime King Egyesült Királyság | 31,69 |
100 m-es mellúszás | Brigitte Becue Belgium Alicja Pęczak Lengyelország | 1:07,71 | nem adták ki | Svetlana Bondarenko Ukrajna | 1:07,86 | |
200 m-es mellúszás | Alicja Pęczak Lengyelország | 2:25,18 | Lourdes Becerra Spanyolország | 2:26,13 | Anne Poleska Németország | 2:26,21 |
50 m-es pillangóúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 26,09 ER | Anna-Karin Kammerling Svédország | 26,30 | Johanna Sjöberg Svédország | 26,76 |
100 m-es pillangóúszás | Martina Moravcová Szlovákia | 57,72 ER | Johanna Sjöberg Svédország | 58,17 | Inge de Bruijn Hollandia | 58,47 |
200 m-es pillangóúszás | Sophia Skou Dánia | 2:07,68 | Mette Jacobsen Dánia | 2:07,92 | Johanna Sjöberg Svédország | 2:08,21 |
100 m-es vegyes úszás | Martina Moravcová Szlovákia | 1:00,43 WR | Nataša Kejžar Szlovénia | 1:02,26 | Sue Rolph Egyesült Királyság | 1:02,39 |
200 m-es vegyes úszás | Alicja Pęczak Lengyelország | 2:12,05 | Nicole Hetzer Németország | 2:13,05 | Sue Rolph Egyesült Királyság | 2:13,19 |
400 m-es vegyes úszás | Hana Černá Csehország | 4:36,03 | Nicole Hetzer Németország | 4:36,37 | Lourdes Becerra Spanyolország | 4:39,56 |
4 × 50 m-es gyorsúszás váltó | Németország Katrin Meißner Simone Osygus Marianne Hinners Sandra Völker | 1:39,56 | Hollandia Angela Postma Nienke Valen Wilma van Hofwegen Inge de Bruijn | 1:40,05 | Egyesült Királyság Alison Sheppard Claire Huddart Karen Pickering Sue Rolph | 1:40,11 |
4 × 50 m-es vegyes váltó | Németország Sandra Völker Sylvia Gerasch Franziska van Almsick Katrin Meißner | 1:50,13 | Svédország Therese Alshammar Maria Östling Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 1:50,84 | Hollandia Brenda Starink Madelon Baans Inge de Bruijn Angela Postma | 1:51,01 |
Források
- LEN: European Short Course Championships Sheffield (GBR) 10 - 13 Dec 1998. swimrankings.net. (Hozzáférés: 2013. június 30.)[halott link]
- European Short Course Swimming Championships Sheffield, December 11-13. limmatsharks.com. [2007. szeptember 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. június 30.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap