English local council election
The 1978 Barking Borough Council election took place on 4 May 1978 to elect members of Barking London Borough Council in London, England. The whole council was up for election and the Labour Party stayed in overall control of the council.[1]
Background
6 new wards were created for this election and 113 candidates nominated in total. Labour, once again, ran a full slate of candidates, and in keeping with the council's strong Labour vote, no other party ran in all wards. The Conservative Party had the second most candidates on the ballot at 28.
Election result
Labour continued to win a large majority of seats - 42 out of 48. For the first time since the 1968 elections the Conservatives won seats as well, 3 in all.
Ward results
Abbey
Abbey (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Jean Bruce | 1,474 | 53.7 | -2.0 |
| Labour | Sydney Hamilton | 1,470 | | N/A |
| Labour | Horace Howie | 1,447 | | N/A |
| Conservative | Brian Cook | 776 | 28.3 | +10.4 |
| Liberal | Ronwen Beadle | 312 | 11.4 | -15.0 |
| Liberal | Angela Bush | 297 | | N/A |
| National Front | Keith Taylor | 182 | 6.6 | N/A |
| National Front | Sandra Hatchman | 160 | | N/A |
| National Front | Stanley Pulfer | 153 | | N/A |
Turnout | | 41.6 | +9.8 |
Registered electors | 6,827 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Alibon
Alibon (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Thomas Reynolds | 945 | 70.0 | N/A |
| Labour | Ernest White | 944 | | N/A |
| Conservative | Reginald Johnson | 366 | 27.1 | N/A |
| Conservative | William Maule | 324 | | N/A |
| Communist | Frederick Creamer | 39 | 2.9 | N/A |
Turnout | | 28.5 | N/A |
Registered electors | 4,817 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Cambell
Cambell (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Joseph Butler | 1,552 | 63.4 | -26.8 |
| Labour | Sidney Cole | 1,481 | | N/A |
| Labour | Bertie Roycraft | 1,295 | | N/A |
| Conservative | Dorothea Reed | 542 | 22.1 | +12.3 |
| Liberal | Robert Porter | 233 | 9.5 | N/A |
| Communist | Danielle Nicholls | 121 | 4.9 | N/A |
Turnout | | 31.9 | +11.0 |
Registered electors | 7,386 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Chadwell Heath
Chadwell Heath (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Residents | Cyril Ayres | 2,100 | 76.1 | +21.2 |
| Residents | Joan Harper | 2,097 | | N/A |
| Residents | Peggy Miller | 2,033 | | N/A |
| Labour | Eric Harris | 613 | 22.2 | -5.5 |
| Labour | James Jones | 536 | | N/A |
| Labour | Eric Mansell | 495 | | N/A |
| Communist | Alfred Ott | 46 | 1.7 | -3.0 |
Turnout | | 40.1 | -10.2 |
Registered electors | 6,899 | | |
| Residents hold | Swing | | |
| Residents hold | Swing | | |
| Residents hold | Swing | | |
Eastbrook
Eastbrook (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Frederick Tibble | 1,202 | 48.2 | -32.1 |
| Labour | Leonard Collins | 1,197 | | N/A |
| Labour | George Crouch | 1,176 | | N/A |
| Conservative | Alexander Owen | 1,099 | 44.1 | +30.9 |
| Conservative | Sydney Horrell | 1.094 | | N/A |
| Conservative | Ada Horrell | 1.089 | | N/A |
| Liberal | Edward Bullock | 192 | 7.7 | N/A |
Turnout | | 37.1 | +17.8 |
Registered electors | 7,364 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Eastbury
Eastbury (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Maud Ball | 1,043 | 68.5 | N/A |
| Labour | Michael O'Shea | 902 | | N/A |
| Liberal | Alan Beadle | 479 | 31.5 | N/A |
| Liberal | Martin Taylor | 465 | | N/A |
Turnout | | 35.5 | N/A |
Registered electors | 4,888 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Fanshawe
Fanshawe (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Frederick Jones | 1,371 | 72.4 | -8.9 |
| Labour | John Thomas | 1,244 | | N/A |
| Labour | Ernest Turner | 1,221 | | N/A |
| Conservative | William Russell | 459 | 24.2 | +15.9 |
| Conservative | Ronald Rands | 428 | | N/A |
| Conservative | Alan Wiles | 400 | | N/A |
| Communist | Keith Bird | 64 | 3.4 | -7.0 |
Turnout | | 30.2 | +10.6 |
Registered electors | 6,885 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Gascoigne
Gascoigne (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Julia Engwell | 1,648 | 64.0 | -18.8 |
| Labour | John Lawrence | 1,501 | | N/A |
| Labour | Brian Walker | 1,498 | | N/A |
| Conservative | Audrey Beasley | 486 | 18.9 | -8.4 |
| Liberal | David Spender | 284 | 11.0 | N/A |
| National Front | Colin London | 155 | 6.0 | N/A |
| National Front | Harold Nash | 123 | | N/A |
Turnout | | 34.7 | +8.3 |
Registered electors | 7,092 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Goresbrook
Goresbrook (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | David Dodd | 1,018 | 66.4 | N/A |
| Labour | Edith Bradley | 997 | | N/A |
| Conservative | Victor Reeves | 440 | 28.7 | N/A |
| Communist | Avis Greenway | 76 | 5.0 | N/A |
Turnout | | 30.6 | N/A |
Registered electors | 5,230 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Heath
Heath (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Charles Fairbrass | 1,502 | 64.8 | -5.5 |
| Labour | John Allam | 1,442 | | N/A |
| Labour | Brian Wilkins | 1,331 | | N/A |
| Conservative | Leonard Groves | 681 | 29.4 | -5.7 |
| Conservative | Joan Preston | 660 | | N/A |
| Communist | Helena Ott | 135 | 5.8 | -0.2 |
Turnout | | 30.4 | +13.1 |
Registered electors | 7,698 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Longbridge
Longbridge (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Dennis Barnett | 1,846 | 59.6 | +27.8 |
| Conservative | Edward Reed | 1,780 | | N/A |
| Conservative | John Seaman | 1,724 | | N/A |
| Labour | Doris Jones | 998 | 32.7 | -16.5 |
| Labour | John Cavanagh | 997 | | N/A |
| Labour | Marie Cole | 915 | | N/A |
| Liberal | Brian Beadle | 254 | 8.2 | -10.7 |
| Liberal | Eric Lowers | 218 | | N/A |
| Liberal | Dennis Keenan | 217 | | N/A |
Turnout | | 45.2 | +16.1 |
Registered electors | 7,324 | | |
| Conservative gain from Labour | Swing | | |
| Conservative gain from Labour | Swing | | |
| Conservative gain from Labour | Swing | | |
Manor
Manor (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Albert Ball | 1,118 | 63.8 | +17.0 |
| Labour | James Mannering | 1,043 | | N/A |
| Conservative | Bernadette Long | 462 | 26.4 | +7.2 |
| Liberal | Muriel Stolton | 172 | 9.8 | N/A |
Turnout | | 34.1 | +26.6 |
Registered electors | 4,957 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Marks Gate
Marks Gate (1 seat)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Arthur Biles | 458 | 58.7 | N/A |
| Conservative | Michael O'Brien | 300 | 38.5 | N/A |
| Communist | Daniel Connor | 22 | 2.8 | N/A |
Turnout | | 32.2 | N/A |
Registered electors | 2,441 | | |
| Labour win (new seat) |
Parsloes
Parsloes (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Mabel Arnold | 1,092 | 61.1 | N/A |
| Labour | Millicent Preston | 1,057 | | N/A |
| Conservative | Janet Barnett | 486 | 27.2 | N/A |
| Liberal | Daniel Felton | 209 | 11.7 | N/A |
Turnout | | 32.5 | N/A |
Registered electors | 5,307 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
River
River (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Leonard Bryant | 990 | 67.0 | -13.9 |
| Labour | James Morton | 892 | | N/A |
| Conservative | Jane Calver | 429 | 29.0 | +16.4 |
| Conservative | William Whiter | 376 | | N/A |
| Communist | Brian Nicholls | 58 | 3.9 | -2.6 |
Turnout | | 29.8 | +10.4 |
Registered electors | 5,243 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Thames
Thames (2 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Douglas Waters | 1,649 | 86.1 | N/A |
| Labour | George Shaw | 1,647 | | N/A |
| Liberal | Ronald Stolton | 267 | 13.9 | N/A |
Turnout | | 38.5 | N/A |
Registered electors | 5,147 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Triptons
Triptons (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | George Brooker | 1,185 | 65.9 | N/A |
| Labour | John Davis | 1,152 | | N/A |
| Labour | William Bellamy | 1,077 | | N/A |
| Conservative | Alan Sears | 513 | 28.5 | N/A |
| Conservative | George Winch | 391 | | N/A |
| Communist | Danny Marshall | 100 | 5.6 | N/A |
Turnout | | 27.5 | N/A |
Registered electors | 7,213 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Valence
Valence (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Richard Blackburn | 1,383 | 60.8 | -9.6 |
| Labour | Matthew Eales | 1,267 | | N/A |
| Labour | Joanne Williams | 1,249 | | N/A |
| Conservative | Terence McManus | 432 | 19.0 | +8.7 |
| Conservative | William Middleton | 358 | | N/A |
| Independent | Vera Cridland | 213 | 9.4 | N/A |
| National Front | John Benjafield | 185 | 8.1 | N/A |
| National Front | John Roberts | 181 | | N/A |
| National Front | Michael Sowerby | 168 | | N/A |
| Communist | Brian Corbett | 62 | 2.7 | -6.9 |
Turnout | | 30.7 | +12.0 |
Registered electors | 7,092 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
Village
Village (3 seats)[1][2] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Matthew Spencer | 1,256 | 48.3 | -16.1 |
| Labour | Harry Tindell | 1,161 | | N/A |
| Labour | Peter Bradley | 1,156 | | N/A |
| Conservative | Terence Mallindine | 851 | 32.8 | +22.8 |
| Conservative | John Kinnie | 839 | | N/A |
| Liberal | George Poole | 392 | 15.1 | -1.3 |
| Communist | Paul Greenaway | 99 | 3.8 | -0.6 |
Turnout | | 32.0 | +10.4 |
Registered electors | 7,614 | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
| Labour hold | Swing | | |
By-elections between 1978 and 1982
Cambell
Cambell by-election, 29 March 1979[3] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Eric Harris | 1,019 | 48.4 | -15.0 |
| Conservative | Brian Cook | 906 | 43.0 | +20.9 |
| National Front | John Benjafield | 106 | 5.0 | N/A |
| Liberal | Daniel Felton | 76 | 3.6 | -5.9 |
Majority | 113 | 5.4 | N/A |
Turnout | | 28.7 | -3.2 |
Registered electors | 7,354 | | |
| Labour hold | Swing | | |
The by-election was called following the death of Cllr. Bertie E. Roycraft.
Gascoigne
Gascoigne by-election, 3 May 1979[3] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | James Jones | 2,258 | 54.7 | -9.3 |
| Conservative | Stanley Bray | 1,255 | 30.4 | +11.5 |
| Liberal | David Spender | 614 | 14.9 | +3.9 |
Majority | 1,003 | 24.3 | N/A |
Turnout | | 60.6 | +35.9 |
Registered electors | 6,865 | | |
| Labour hold | Swing | | |
The by-election was called following the death of Cllr. Julia H. Engwell.
Triptons
Triptons by-election, 4 December 1980[3] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Alan Stevens | 859 | 68.3 | +2.4 |
| Liberal | Edward Bullock | 234 | 18.6 | N/A |
| Conservative | Sylvia Jones | 120 | 9.5 | -19.0 |
| National Front | Ronald Ferrett | 44 | 3.5 | N/A |
Majority | 625 | 49.7 | N/A |
Turnout | | 17.4 | -10.1 |
Registered electors | 7,244 | | |
| Labour hold | Swing | | |
The by-election was called following the death of Cllr. William E. Bellamy.
References
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t "London Borough Council Elections 4 May 1978" (PDF). London Datastore. Greater London Council. Retrieved 29 March 2015.
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s "London Borough of Barking & Dagenham Election Results 1964-2010" (PDF). Elections Centre. Plymouth University. Retrieved 19 May 2018.
- ^ a b c "London Borough Council Elections 6 May 1982" (PDF). London Datastore. Greater London Council. Retrieved 29 March 2015.
|
---|
London boroughs | |
---|
Metropolitan boroughs | |
---|
District councils (England) | - Basingstoke and Deane
- Bath
- Brentwood
- Broxbourne
- Burnley
- Cambridge
- Cannock Chase
- Chorley
- Colchester
- Congleton
- Eastbourne
- Eastleigh
- Ellesmere Port and Neston
- Elmbridge
- Fareham
- Halton
- Harlow
- Hart
- Hartlepool
- Havant
- Hertsmere
- Huntingdon
- Milton Keynes
- Mole Valley
- Pendle
- Peterborough
- Preston
- Rochford
- Rossendale
- Runnymede
- Shrewsbury and Atcham
- South Bedfordshire
- South Cambridgeshire
- Southend-on-Sea
- Tamworth
- Tandridge
- Thamesdown
- Three Rivers
- Tunbridge Wells
- Watford
- Welwyn Hatfield
- West Lancashire
- Winchester
- Woking
|
---|
Regional councils (Scotland) | |
---|